Novinky

Rádiohlavy 2021 poznajú víťazov

Rádiohlavy 2021 / Radio_ Head Awards 2021

Rádiohlavy 2021 sú už minulosťou. Slávnostným odovzdávaním prestížnych slovenských hudobných cien Radio_ Head Awards za rok 2021 sa niesli dva večery – piatok i sobota. Vďaka tomu verejnosť spoznala tohtoročných laureátov.

Oba galavečery v piatok i sobotu (25. a 26. marca 2022) odštartovali o 19:00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Okrem prítomných z radov nominovaných i divákov v štúdiu ho v živom prenose na radiohlavy.sk a oneskorenej repríze oboch galavečerov sledovali na televíznych obrazovkách Dvojky aj tisíce divákov. Počas oboch večerov ich sprevádzal moderátor Rádia_ FM, Martin Staňo. Mená tohtoročných laureátov hudobných cien Radio_ Head Awards za rok 2021 sú už známe.

Rádiohlavy 2021 / publikum

Rok kvalitných nahrávok

Hoci aj minulý rok bol pandemickým, priniesol kvalitné nahrávky. Z nich sa vybrali tie najlepšie a zaradili sa medzi nominované. O nomináciách sme písali TU. Ako pre poroty žánrových kategórií, tak i hlasujúcu verejnosť v poslucháčskych kategóriách bola úloha vybrať víťazov veru náročná. Obzrime sa spolu za najnovším, v poradí už štrnástym vydaním Rádiohláv. Aké boli Rádiohlavy za rok 2021?

V znamení dobrej hudby i smútku

Oba večery Pod Pyramídou sa niesli v znamení skvelej nálady, očakávaní, dobrej hudby, ale aj reflexie aktuálneho diania na Ukrajine. Práve vojna značne nahlodala náladu i radosť víťazov. Bola to radosť cez slzy.

Deviatka hlavných kategórií a dve mimoriadne. Aj to boli Rádiohlavy 2021

V prvý večer verejnosť spoznala mená laureáta ceny novinárov za album roka. Piatok na Radio_ Head  Awards za rok 2021 patril aj žánrovým kategóriám. O nomináciách a samotných víťazov porotcovských kategórií naprieč hudobnými žánrami rozhodovali jednotlivé odborné poroty. Ľahké rozhodovanie to teda nemali. Jednotlivé kategórie boli pestré, kvalitné i invenčné. Sobota priniesla víťazov poslucháčskych i laureátov mimoriadnych ocenení. Kto si prevzal ceny z dielne sochárky Miry Podmanickej podľa návrhu Bety K. Majerníkovej?

Rádiohlavy / ceny

Piatok so žánrovými kategóriami

Najprv sme spoznali laureátov žánrov blízkych Efemku. Porota v kategórii Hard and Heavy ocenila album Celestial kapely Cranial Void. Nahrávkou roka 2021 v kategórii Hip Hop/Rap/RnB sa stal album Pil COdsúdení na úspech. Najlepšiu elektronickú nahrávku uplynulého roka podľa poroty nahral mladý producent Subtension. Okruh žánrov Efemka uzatvorila kategória World music / folk. Jej víťazom za rok 2021 sa stala nahrávka AngrusoriLive at Tou s medzinárodným cvengom slovensko-česko-nórskej spolupráce. Z tohto projektu odznela ešte počas prvého večera aj jedna skladba.

World Music / Folk / RHA_ 2021
Za zoskupenie Angrusori prevzal ocenenie pán Roman Harvan.

Opäť pod hviezdou Rádia Devín

Ďalšie tri kategórie patrili pod gesciu Rádia Devín. Svojich víťazov spoznali Radio_ Head Awards za rok 2021 v kategóriách klasika, jazz a experimentálna hudba. Zápolili excelentné nahrávky, skvelé interpretácie a kvalitný výber tém a dramaturgie. Z nominovaných albumov klasickej hudby (samostatný článok o nomináciách v tejto kategórii nájdete TU) triumfovala nahrávka výnimočného skladateľa Jána Cikkera v excelentnom podaní Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou vtedajšieho šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Cikker v Triptychu O živote reflektoval 2. svetovú vojnu, jej hrôzy a útrapy, čím pod prizmou súčasného diania nadobudol jeho odkaz na aktuálnosti.

Klasická hudba RHA_ 2021
Rádiohlavu v žánrovej kategórii Klasická hudba 2021 prevzala za ŠfK jej generálna riaditeľka, pani Lucia Potokárová.

Rádiohlavy 2021 s dvojitým víťazom jazzu

Jazz priniesol prekvapenie. Vzhľadom na zhodný počet bodov sa výnimočne odovzdali dve prvé ceny. Víťazom číslo jeden v kategórii jazzová hudba sa na Radio_ Head Awards za rok 2021 stal František Báleš Ansámbl. S jazzovou nahrávkou Hviezdoslav SONETY tak úspechom korunovali básnikovu storočnicu. Porotca Ján Babič vyhlásil aj druhého laureáta prvej ceny. Zabodovala nahrávka Lukáš OravecMovin’ Spirit.

Jazz / RHA_2021 - František Báleš Ansámbl
František Báleš Ansámbl úspechom korunovali aj Hviezdoslavovo výročie.
Jazz / RHA_ 2021 - Lukáš Oravec Orchestra
Tento rok priniesla kategória Jazz 2021 dvoch víťazov.

Trojicu okruhu cien pod palcom Rádia Devín uzatvorila Experimentálna hudba. Jej víťazným albumom sa podľa rozhodnutia poroty stal album DILO tandemu Lucia Nimcová & Sholto Dobie.

Albumom roka novinárov je Blurry AF

V prvý večer Rádiohláv sme spoznali aj album, ktorý ovenčili novinári svojou cenou. Po chvíľke napätia ho svetu oznámila riaditeľka Rádia_ FM, pani Janka Imrichová. Novinársku cenu Album roka 2021 získal album Blurry AF z dielne Isama Zing projektu Jonatána Pastirčáka.

Rádiohlavy 2021 aj s diváckymi kategóriami a spomienkami

Odovzdávanie cien Radio_ Head  Awards za rok 2021 pokračovalo aj v sobotu večer. Patril ďalším štyrom hlavným kategóriám. V nich o víťazoch rozhodovali už fanúšikovia domácej hudby počas 2-kolového hlasovania. Ceny si prevzali víťazi v kategóriách Album roka, Skladba roka, Debut a Objav roka. To, že sa novinárska a poslucháčska cena Albumu roka 2021 zhodovať nebude, bolo jasné už po prvom večeri 14. ročníka Rádiohláv. Kým novinárov oslovil album Blurry AF z dielne Isama Zing, najviac hlasov poslucháčov získali Prešovčania Chiki liki tu-a. Albumom roka 2021 slovenských poslucháčov sa teda stala nahrávka Venované pamiatke budúcich zosnulých.

Rádiohlavy 2021 boli opäť s víťazstvom Chiki liki tu-a.

Skladba roka 2021 tiež spoznala víťaza. V poslucháčskom hlasovaní dvakrát nominovaných Chiki liki tu-a či Štefana Kráľoviča s projektom FVLCRVM tromfli Lash & Grey. Kristin Lash a Jakob Gray zaujali poslucháčov so skladbou After War a odniesli si víťazstvo. Po minuloročnej cene debut roka im do zbierky pribudla ďalšia.

Tamara Kramar je objavom minulého roka

Poslucháči v hlasovaní vyberali aj Objav roka 2021. Pri tejto kategórii s Rádiom_ FM spolupracuje aj SOZA, ktorá tento rok oslavuje svoje 100. výročie. Laureátovi tejto ceny tradične poskytuje odmenu vo výške 1000 €. Tento raz sa objavom roka stala hudobníčka Tamara Kramar.

Tamara Kramar / Rádiohlavy 2021 / SOZA
Víťazstvo bolo príjemným prekvapením.

Hlavné kategórie uzatvorila na 14. ročníku Rádiohláv cena Debut roka 2021. Z rozhodnutia poslucháčov si ju odniesol Vec Švidraň s nahrávkou Hudba k láske.

Rádiohlavy 2021 aj s poctou Mekymu

Organizátori cien už vopred oznámili (viac TU) laureáta špeciálneho ocenenia za prínos do hudby. To získal Miroslav Žbirka in memoriam.

Katka Žbirková / Rádiohlavy 2021
Za Mekyho Žbirku prevzala ocenenie pani Katka.

Večer sa diváci dočkali aj prekvapenia. Bolo ním výnimočné vystúpenie na počesť zosnulého Miroslava Žbirku. Odohrala ho superskupina, ktorá vznikla len pre tento večer. Stretli sa v nej Nora Ibsenová (Fallgrapp), Anna Óváry (Buy Her Sugar), Pavol Hubinák, Štefan Bugala, Daniel Baláž či Juraj Gregorík.

Pocta Mekymu

Na 14. ročníku Radio_ Head Awards 2021 sa darilo aj kapele Noční jazdci. Tá si odniesla finančné ocenenie Nadácie Advance Investments, ktoré im pomôže nahrať svoj debutový album.

O hudbe bez hudby to nejde

Vypočuli sme si live vystúpenia v podaní nominovaných i laureátov večerov. Piatok večer zahájilo otváracie vystúpenie Ivany Mer s Ódou na planétu. Počas prvého galavečera vystúpili Isobutane, Marko Damian či dvojica Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek s projektom Altar. Napokon večer číslo jeden zakončil Isama Zing, ktorý vydal Album roka podľa novinárov.

Altar / Rádiohlavy
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek s projektom Altar koncertne aj na Rádiohlavách.

Aj sobotný večer patril živej hudbe. Milana Lasicu si na úvod druhého večera uctili otváracím vystúpením Bolo nás jedenásť.

Bolo nás 11
Pocta Milanovi Lasicovi v exkluzívnom vydaní.

Sobota priniesla i prekvapenie – hudobnú spomienku na Mekyho Žbirku. Na pódiu sa v rámci hudobných čísel v sobotný večer vystriedali Tamara Kramar či Saténové ruky. Bodkou za Rádiohlavami 2021 sa stalo vystúpenie Chiki liki tu-a.

Laureátom gratulujeme!

Zdroj: RTVS

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »