Novinky

Poznáme nominácie RHA_ 2021

RHA_ 2021 / nominácie

Vo vysielaní Rádia_ FM sme sa v pondelok 7.2.2022 dozvedeli, kto získal nominácie v jednotlivých kategóriách hudobných cien Radiohláv. O niektorých môžeme rozhodnúť aj my, o zvyšných iba odborná porota. Nebudeme napínať, tú sú tohtoročné nominácie RHA_ 2021.

Doposiaľ sme poznali širšie nominácie RHA_ 2021 v kategóriách Album, Skladba, Debut a Objav roka. O tom, kto získa postup do ďalšieho kola, rozhodovala do 5. februára v hlasovaní široká verejnosť.  Mená postúpivších do ďalšieho kola 14. ročníka Rádiohláv sme spoznali vo vysielaní Rádia_ FM už včera. Viete, že o niektorých môžete hlasovať v druhom kole aj vy?

RHA_ 2021: postúpili Katarzia, FVLCRVM, Richard Autner i Quatro Emocione

Ktoré albumy patria do pätice zápasiacej o titul Album roka? Sú to tieto: Venované pamiatke budúcich zosnulých (od Chiki liki tu-a), Katarzia s albumom n5, album Blossoms of Your World (od Lash & Grey) či Saténové ruky s albumom LOM. Päticu uzatvára album Hudba k láske (Vec & Švidraň), ktorý má svoju nomináciu aj v kategórii Debut roka 2021.

Nominácie RHA_ 2021: toto je 5 najlepších skladieb uplynulého roka!

Kapela Chiki liki tu-a získala v tejto kategórie dokonca dve nominácie. O víťazstvo zabojujú jej skladby O.T.P. a Srdce z kamene. Dve nominácie má aj FVLCRVM,  objav roka 2014 a nositeľ minuloročnej ceny Nahrávka roka v žánrovej kategórii Elektronická hudba. Sú to skladby FVLCRVM & KeKe & Ivan Dorn – Come Get Some a FVLCRVM x Annet X – Do it all again. Päticu uzatvára skladba After War  dvojice Lash & Grey.

Kto si zaslúži vyhrať v kategóriách Debut a Objav roka 2021?

Výber užšej nominácie je pestrý a zaujímavý. Posúďte sami. O titul zabojuje  Isama Zing (s albumom Blurry AF), LUVVER (s It Is VVhat It Is) či rapper Marko Damian (s albumom Blažená Nevedomosť). V pätici bojuje aj  herec a po novom spevák Richard Autner so svojou novinkou Odpovede či Vec & Švidraň s albumom Hudba k láske.  

Hlasujte v druhom kole RHA_ 2021

Hlasovanie v druhom kole Radio_Head Awards 2021 už začalo. Rozhodnutie máte vo svojich rukách aj vy. Široká verejnosť rozhoduje o víťazovi v kategóriách Album, Skladba, Debut a Objav roka aj v druhom kole. Opäť tak môžete učiniť do 6. marca 2022.

Poznáme už aj nominácie RHA_ 2021 v porotcovských kategóriách

Vydávaniu albumov naprieč domácimi i zahraničnými vydavateľstvami opäť pandémia kládla prekážky. Odborné poroty vybrali naprieč hudobnými žánrami z pestrej palety minuloročných nahrávok finálové pätice toho najlepšieho a najnovšieho.

Kto získa Cenu novinárov?

Ani tento rok nechýba kategória Album roka / Cena novinárov 2021. V nej získali nominácie albumy Venované pamiatke budúcich zosnulých (od Chiki liki tu-a), debuťák  Blurry AF od Isama Zing,  album Blossoms of Your World (od Lash & Grey) či Saténové ruky s albumom LOM. Tieto majú svoje nominácie aj v ďalších kategóriách, o ktorých môžete rozhodnúť aj vy. Päticu v tejto kategórii uzatvára Uniqat s albumom Silence. V hre je aj ocenenie za prínos do hudby, no tohtoročného laureáta spoznáme až neskôr.

Elektronická hudba: toto sú nominácie RHA_2021

To naj v kategórii Elektronická hudba 2021 predstavujú podľa výberu odbornej poroty tieto nahrávky: Friends EP (od Blame Your Genes), Stranger (od Subtension), Felohs od Michala Skácela a Isobutane s nahrávkou Mementos. S ďalšou nomináciou na tohtoročných RHA_ 2021 je tu aj Isama Zing s albumom Blurry AF.

Toto sú nominovaní v žánrových kategóriách Hip-hop / Rap / R'n'B a Hard & Heavy 2021

O cenu v žánrovej kategórii Hip-hop / Rap / R’n’B 2021 zabojujú Kontrafakt s albumom KF ako Rolls, debutant roka Marko Damian s nahrávkou Blažená nevedomosť, Odsúdení na úspech (Pil C),  Anarchia (od Samey) či Shimmi s albumom Kiddo.

Nominácie RHA_ 2021 v kategórii Hard & Heavy 2021 ovládli známe mená

Nahrávkou roka v kategórii Hard & Heavy 2021 sa môže stať jedna z týchto nominovaných. Nájdeme medzi nimi mená, ktorých už RHA počas minulých rokov ocenili. Sú to napríklad minuloročný víťaz Autumn Nostalgie s albumom  Ataraxia. Tiež Čad získal v tejto žánrovej kategórii už tri ocenenia. Odnesie si aj tento raz s nahrávkou Medvede? Laureát kategórie z roku 2018 Catastrofy teraz zabojuje s nahrávkou  Taký je život. Päticu uzatvárajú nahrávky Celestial (z dielne Cranial Void) a Small Town Life s albumom Common Grey.

Známe mená prináša aj kategória World Music / Folk 2021

Kto preberie žezlo po minuloročnej víťaznej nahrávke Michala Nogu Band – Stopy? Bude to Angrusori s nahrávkou Live at Tou, svojrázna Ildikó Kali s albumom Zlatá panna či skladateľka a speváčka Ivana Mer s Earth. Alebo to bude Sisa Michalidesová a jej Commedia? Adeptom na cenu je nahrávka Bolo mi, bolo mi z dielne Speváckeho kolektívu Lucie TuriničovejĽudového orchestra Štefana Molotu.

Nominácia RHA_2021 v kategórii Jazzová hudba pod palcom Rádia Devín

Podobne ako po minulé roky obhospodaruje trojicu žánrových kategórii Rádio Devín. Tou prvou je jazzová hudba. Minulý rok v tejto kategórii valcovala nahrávka Lukáš Oravec Orchestra – Light of Blue.  Lukáš Oravec má svoju nomináciu aj tento rok s Movin’ Spirit. Šance majú tiež nahrávky  November od AltarQuartets či album Sisy Feher KHI. Svoju nomináciu na tohtoročných Rádiohlavách získal úspešnej skladateľke a speváčke Sise Michalidesovej aj jej ďalší album Majster a Margaréta. Oslávi rok Pavla Országha Hviezdoslava korunou víťazstva na RHA_ 2021 František Báleš Ansámbel s albumom Hviezdoslav SONETY? Krvavé sonety Pavla Országha Hviezdoslava dostali jazzové šaty. František Báleš Ansámbel ich naživo uviedol 8.11.2021 na festivale Hommage à Hvie100slav (ako sme písali TU).

Klasická hudba na RHA_ 2021 s nahrávkami našich najväčších orchestrov

Ďalšou z trojice kategórií Radio_Head Awards 2021 je aj v tomto roku žánrová kategória Klasická hudba. Nominácie získali nahrávky výnimočných diel. Ktoré sú to?  Tým prvým je album Štefan Németh-Šamorínsky v podaní orchestra Slovenskej filharmónie pod taktovkou Rastislava Štúra, Slovenského filharmonického zboru a sólistov. Ďalším nominantom je album Ján Cikker – O živote z dielne Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Zbyňka Müllera. Výnimočnou nahrávkou je aj ďalší nominovaný titul  Musica Hradekiensis. Prináša hudbu z archívu v Liptovskom Hrádku v podaní Solamente naturali. Svoju nomináciu má aj nahrávka komorného súboru pre súčasnú hudbu, EnsembleSpectrum, New Dawn Vol. 2 – La femme armée. Päticu nominácií v klasickej hudbe uzatvára nahrávka klarinetistu Martina Adámeka Unity. Mimochodom, tohtoročné nominácie RHA_2021 v žánrovej kategórii Klasická hudba si bližšie predstavíme už v piatok!

Čo prináša kategória Experimentálna hudba 2021?

Poslednú žánrovú kategóriu „v správe“ Rádia Devín predstavuje Experimentálna hudba 2021. Tento raz získali nominácie nahrávky Every Love Is an Exercise in Depersonalisation on a Body Without Organs Yet to Be Formed z dielne Dominika Suchého, SILO (Kolektív Ruiny), album DILO (od Lucie Nimcovej & Sholto Dobie), Black Angels Songs (Miroslav Tóth & Dystopic Requiem Quartet) a Tomáš Prištiak s albumom dog-rose. Mimochodom, dvojica nahrávok Miroslava Tótha si už z Rádiohláv v rokoch 2017 a 2019 odniesla ceny.

Nominácie RHA_ 2021 už poznáme, laureátov až v marci

Svojho favorita si nájde každý fanúšik. O víťazoch v niekoľkých kategóriách rozhoduje svojím hlasom aj verejnosť. V tých ďalších odborné poroty. Laureátov tohtoročných hudobných cien Rádiohlavy 2021 spoznáme 25. – 26. marca 2022 na vlnách Rádia_ FM.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »