Novinky

Esprit Jazz Awards za rok 2021 pozná laureátov

Esprit Jazz Awards za rok 2021

Medzinárodný sviatok jazzu oslávili v sobotu 30. apríla 2022 ako inak veľkolepo. V bratislavskom DPOH rozdali ceny Esprit Jazz Awards za rok 2021. Odborná porota a verejnosť sa nezhodli ani tento rok. Z 23 nominovaných minuloročných albumov získal cenu poroty Lukáš Oravec a cenu publika Branislav Dugovič.

Ocenenie ESPRIT má svoju prestíž a cveng. Priaznivcom jazzu poskytuje jedinečnú príležitosť získať prehľad o tom najlepšom, čo na Slovensku v rámci jazzu vzniklo za ostatný rok. Celosvetovo zviditeľňuje slovenských jazzových umelcov a ich projekty. A rovnako tomu bolo aj tento rok, kedy ceny slávia svoje 10. výročie. Do finálového zápolenia sa o priazeň poroty a verejnosti prebojovalo 23 nominovaných albumov, ako sme informovali TU. Dokazujú nielen kvantitu, ale aj kvalitu a rôznorodosť. Potešil priaznivcov tradičnejšieho mainstreamu ale aj súčasnejších prejavov. Na svoje si prišli milovníci pestrého fusion, zástancovia folklórnych vplyvov i vyznávači experimentálnejších polôh.

Slávnostná ceremónia oslávila výročie i krásu jazzovej hudby

Slávnostnú ceremóniu naživo vysielali aj v éteri Rádia Devín a na stránke jazz.sk. Divákov v sále, pri rozhlasových prijímačoch či pri sledovaní online prenosu večerom sprevádzal charizmatický herec a moderátor Robo Roth. Na programe bolo okrem udeľovania cien aj niekoľko živých koncertných ochutnávok od nominovaných umelcov a zoskupení. Publiku i divákom prenosu priniesli mimoriadny zážitok. Ako prvé číslo večera čakalo na publikum vystúpenie zoskupenia František Báleš Ansámbel. Zaznel zhudobnený výber z Hviezdoslavových „Krvavých sonetov“. Zhudobnil ich klavirista a skladateľ František Báleš. Svojím víťazstvom na najnovších Rádiohlavách v žánrovej kategórií jazz s úspechom korunoval storočnicu veľkého majstra slovenskej poetiky (písali sme o tom TU).

Esprit Jazz Awards za rok 2021 / František Báleš Ansámbl

Nonšalantný prednes speváka Matúša Uhliarika nechal vyniknúť plynutie špecificky rytmizovaného a zvukomalebného jazyka s jazzovým sprievodom.

Galavečer priniesol aj Majstra a Margaretu i Ľubozvuk

Druhým príjemným hudobným spestrením bol výnimočný projekt Majster a Margareta, s ktorým sa predstavila flautistka a skladateľka Sisa Michalidesová. Sprevádzala ju kapela v skvelej zostave. Tvorili ju sopranistka Linda Ballová, Stanislav Palúch, Ľuboš Šrámek, Peter Preložník, Pavol Bereza, Róbert Vizvári a Marian Ševčík. Zvukomalebnosť kultového Bulgakovovho románu bola prekvapivá.

Esprit Jazz Awards za rok 2021 / Sisa Michalidesová

Ako minulý rok, tak aj tento priniesol iný prístup k ľudovej hudbe. Tento raz sa k slovu dostal skladateľ a cimbalista Ľubomír Gašpar. Za svoj Cimbal Project s hosťujúcou vokalistkou Sisou Fehér a sláčikovým triom si právom vyslúžil nadšený divácky ohlas. Sériu známych ľudových piesní z nedávneho projektu Ľubozvuk ocenilo publikum dlhotrvajúcim potleskom.

Esprit Jazz Awards za rok 2021 / Cimbal Project ft. Sisa Fehér

O hlavnej cene Esprit Jazz Award za rok 2021 rozhodovala opäť medzinárodná porota

O tohtoročných laureátoch ceny Esprit rozhodovala počas apríla medzinárodná porota. Aj teraz ju tvorili poprední hudobní publicisti, pedagógovia, dramaturgovia a promotéri v oblasti jazzu. Jej čestným predsedom bol americký spevák a skladateľ, rešpektovaný umelec i pedagóg JD Walter. Súčasťou bratislavských osláv Medzinárodného dňa jazzu bol pred slávnostným večerom vokálny workshop, ktorý sa tešil nesmiernemu záujmu domácich umelcov.

Esprit Jazz Awards za rok 2021 / J. D. Walter

Čerešničkou na torte galavečera bolo krátke vystúpenie JD Waltera

Prítomných i poslucháčov iste potešilo fantastické, súc krátke vystúpenie amerického speváka JD Waltera, ktorý bol aj čestným predsedom poroty. Ukázal nielen povestnú výnimočnú vokálnu techniku, ale aj nesmierny cit a nápaditosť pri využívaní oktavéra či loopera. Práve on odovzdával hlavnú cenu ESPRIT za rok 2021.

Cenu v tvare kontrabasu získal Lukáš Oravec, no prevzal ju jeho bubeník

Porota tento raz ocenila trubkára Lukáša Oravca, ktorý tak na Esprite dobyl v poradí už tretie víťazstvo. Do siene slávy tak pribudol k jeho starším albumom „Introducing Lukáš Oravec Quartet feat. Radovan Tariška“ (2013) a „Ali“ (2016) aj minuloročný „Movin’ Spirit“. Album vyšiel v Lukáš Oravec Records pod hlavičkou Lukáš Oravec Quartet feat. Seamus Blake and Danny Grissett. Výstižne ho vo svojom hodnotení „ošacoval“ člen odbornej poroty, rakúsky hudobný redaktor Johann Kneihs:„Movin’ Spirit – to je sedem skvostných pôvodných skladieb s vynikajúcim zvukom!“ Príťažlivé skladby s dokonalým swingovým feelingom i fantastickou súhrou lídra Lukáša Oravca s medzinárodným kvartetom – to sú len niektoré črty tohto albumu. Mimochodom, tento album úspešne remizoval s Bálešovými Sonetami na tohtoročných Rádiohlavách, kde obaja získali zhodne prvú cenu. Cenu ESPRIT v tvare kontrabasu z dielne akademického sochára Juraja Čuteka za svojho kapelníka Lukáša Oravca prevzal bubeník Marian Ševčík.

Svoj hlas má na cenách Esprit Jazz Awards za rok 2021 aj publikum

Rovnako môžu do diania zasiahnuť aj priaznivci a fanúšikovia tohto žánru. Cenu verejnosti ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2021 mohli svojím hlasovaním ovplyvniť všetci, ktorí majú jazz radi a fandia tej-ktorej kapele či hudobníkovi. Spraviť tak mohli do 28. apríla 2022. Ani tento raz sa odborná porota a diváci na mene laureáta nezhodli. Ktorá nahrávka z nominovanej 23-ky najviac zaujala priaznivcov jazzu z radov verejnosti? Album, ktorý získal hlavnú cenu ESPRIT skončil na 8. mieste. Hviezdoslavove Sonety v jazzovom šate skončili na druhom mieste so ziskom takmer 22 %. Laureát českých hudobných cien Anděl pre slovenský album – „Blossoms Of Your World“ od Lash and Grey (viac TU), obsadil až 15. miesto. S rovnou nulou z celkového počtu hlasov v diváckom hlasovaní skončila pätica albumov

Multižánrový klarinetista triumfoval v diváckej ankete

Tou naj v diváckom hlasovaní sa stala nahrávka Bang Bang Boogie Boogie s podielom 40,1% všetkých hlasov. Ocenený album Branislava Dugoviča z dielne Real Music House dýcha s podmanivým minimalom a éterickou atmosférou. Všestranný hudobník si už niekoľko rokov odbieha od klasickej hudby k rozmanitým projektom. Tento raz sa predstavil aj ako basgitarista, klavirista, gitarista a skladateľ. Za Cenu verejnosti ESPRIT si klarinetista Branislav Dugovič odniesol grafiku od akademického sochára Juraja Čuteka. „Vďaka aj všetkým ktorí ste to zdieľali príp. inak šírili či podporili. Je to pre mňa viac ako keby to bolo od nejakých odborníkov príp. odbornej poroty,“ uviedol na svojom facebookovom profile talentovaný hudobník.

Esprit Jazz Awards za rok 2021 / Branislav Dugovič, cena publika ESPRIT

Takto dopadli nominované albumy v hlasovaní verejnosti na Esprit Jazz Awards za rok 2021

Esprit Jazz Awards za rok 2021
 1. Branislav Dugovič „Bang Bang Boogie Boogie“ z vydavateľstva Real Music House – so ziskom 40,1 % z celkového počtu hlasov
 2. František Báleš Ansámbel – „Hviezdoslav SONETY“ vydal Hudobný fond – so ziskom 21,8 % z celkového počtu hlasov
 3. Eugen Botos Project – „Love For Real“ vydal Hudobný fond – so ziskom 11,1 % z celkového počtu hlasov
 4. Ľubomír Gašpar Cimbal Project – „Ľubozvuk“ vydalo Tonstudio Jaromír Rajchman – so ziskom 5,6 % z celkového počtu hlasov
 5. Fats Jazz Band – „The World is Waiting for the Sunrise“ vydala Swingmánia – so ziskom 3,8 % z celkového počtu hlasov
 6. Sisa Michalidesová „Majster a Margaréta“ vydalo LP Studio – so ziskom 3,7 % z celkového počtu hlasov
 7. Vlčie Maky – „Horehronie“ vydalo PJ Sound Studio – so ziskom 2,8 % z celkového počtu hlasov
 8. Lukáš Oravec Quartet feat. Seamus Blake and Danny Grissett: „Movin’ Spirit“ vyšlo v Lukáš Oravec Records – so ziskom 2,2% z celkového počtu hlasov
 9. HANKA – „Universal Ancestry“, vyšlo v Hanka G – so ziskom 2,1 % z celkového počtu hlasov
 10. Juraj Schweigert & The Groove Time – „Spin-Off“ – vyšlo vlastným nákladom – so ziskom 2 % z celkového počtu hlasov
 11. Alan & Stefan Bartus Trio – „Connectivity“, vyšlo v Pavian records – so ziskom 1,3 % z celkového počtu hlasov
 12. Adam Hudec – „OPUS 0 (Sonata for Bass Guitar)“, vlastný náklad – so ziskom 1 % z celkového počtu hlasov
 13. Peter Uher – „New Reality“ vyšlo vlastným nákladom – so ziskom 0,6 % z celkového počtu hlasov
 14. Zorba Že Ja Buddha – „Organ Chaos“ vyšlo vlastným nákladom – so ziskom 0,6 % z celkového počtu hlasov
 15. Lash and Grey – „Blossoms Of Your World“ – vyšlo vlastným nákladom – so ziskom 0,5 % z celkového počtu hlasov (Album získal cenu pre slovenský album na hudobných cenách Anděl 2021, viac TU)
 16. Ivan Dimitrov „And – So It Is“ z vydavateľstva Hevhetia – so ziskom 0,4 % z celkového počtu hlasov
 17. Altar Quartets „November“ z vydavateľstva Real Music House – so ziskom 0,2 % z celkového počtu hlasov
 18. Libertatem Ensemble „HIAWATHA“ z vydavateľstva Real Music House – so ziskom 0,2 % z celkového počtu hlasov
 19. KIN – „KIN“ z dielne Ma Records – so ziskom 0 % z celkového počtu hlasov
 20. Martin Uherek – Príbehy jazzu vol. 3: „Začiatky moderného jazzu“ vyšlo v PJ Sound Studio – so ziskom 0% z celkového počtu hlasov
 21. Sisa Feher – „khi“ vyšlo v Slnko Records – so ziskom 0 % z celkového počtu hlasov
 22. Sisa Michalidesová – „Commedia“ vydalo LP Studio – so ziskom 0% z celkového počtu hlasov
 23. Tryptych – „Trypotheque“ vyšlo v Ma Records – so ziskom 0 % z celkového počtu hlasov

Zdroj foto: Esprit Jazz Awards / Facebook

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Slovenský filharmonický zbor
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Piatkový TIP: ocenený Slovenský filharmonický zbor odspieva a cappella koncert už dnes v Redute

Oceňovaný, náš a svetový, Slovenský filharmonický zbor sa počas jubilejnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie predstaví aj na dvoch samostatných koncertoch. Už dnes odspieva prvý z nich – svoj a cappella koncert.

Read More
Translate »