Novinky

Už dnes večer spoznáme víťazov 15. ročníka Rádiohláv (Radio_Head Awards 2022)

Rádiohlavy

Nielen hudobníkmi, ale aj širokou verejnosťou dlho a napäto očakávaný deň D je už tu. Práve dnes, v piatok 17.3.2023, spoznáme víťazov jubilejného 15. ročníka Rádiohláv (Radio_Head Awards), ktorý prináša aj niekoľko noviniek. Ktoré sú najlepšie z najlepších slovenských nahrávok za uplynulý rok?

Bez populárnych hudobných cien Rádiohláv (Radio_Head Awards) si mesiac marec už nevieme ani predstaviť. Práve tento rok píšu už 15. rok svojej existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže, a tak netrpezlivo očakávame vždy z kraja roka longlisty v poslucháčskych kategóriách či zverejnenie nominácií v žánrových kategóriách. Ani v aktuálnom ročníku nemohli chýbať obľúbené divácke kategórie či porotcovské žánrovky.  Dá sa povedať, že tie najlepšie minuloročné kúsky sme v podstate už spoznali. Veď čo i len zisk nominácie prestížnych Rádiohláv (Radio_Head Awards) sa rovná malému triumfu. Métou je však víťazstvo. O víťazoch však i tentoraz rozhodovali nielen poslucháči, ale už tradične odborné poroty. To, ako rozhodli, sa dozvieme už dnes večer. Prenos slávnostného večera z obrátenej rozhlasovej Pyramídy môžete sledovať nielen pri svojich rozhlasových prijímačoch na vlnách Rádia_ FM, ale aj online na stránkach Rádiohláv. Po minulom vydaní Radio_ Head Awards 2021, sme tu opäť, aby sme sledovali aj tento ročník.

Rádiohlavy / Radio_ Head Awards

Kto dominuje aktuálnemu vydaniu Rádiohláv?

Počas žánrovo pestrého večera spoznáme nielen mená víťazov v žánrových (porotcovských) kategóriách, v ktorých rozhodujú odborníci. Zverejnia totiž aj mená víťazov poslucháčskom štvorlístku či meno držiteľa ceny Album roka na základe hlasovania novinárov. V slávnostný večer udelia aj Ocenenie za prínos do hudby, ktorého laureáta zverejnili už v úvode týždňa. Tento raz toto prestížne ocenenie získal Laco Lučenič. Nomináciám 15. ročníka Radio_Head Awards kraľujú Modré hory. Kapela zaujala v troch kategóriách. Po dve nominácie získali Besna, Meowlau x Val, Berlin Manson, Korben Dallas, Boy Wonder či Nina Pixel.

Rádiohlavy / ceny
Sošky s hlavou v tvare rádia už netrpezlivo čakajú na svojich tohtoročných držiteľov.

Pripomeňme si prvé dve kolá

Najprv si priebeh tohtoročných Rádiohláv trochu pripomeňme. Poslucháči mohli postupne v dvoch kolách hlasovať za svojich favoritov v prvých mesiacoch roka 2023. Spraviť tak mohli v kategóriách Album rokaSkladba rokaDebut a Objav roka. Počas januára vyberali z bohatých longlistov postupivších do druhého roka. Longlistom vtedy dominovali mená ako Miro Žbirka, FVLCRVM, Isobutane, KrissKrimm, Longital, Meowlau x Val, Modré hory, VI3E, Tolstoys, Besna, Blame Your Genes či Dis is Markéta. Vo februári potom pokračovalo užšie druhé kole, z ktorých vzíde víťaz v tej či onej kategórii.

Pocta Mekymu i úspech Modrých hôr

Aktuálnemu ročníku však z pôvodnej tridsiatky kraľuje pätica do finále postupivších albumov. Z nich verejnosť najväčšmi presvedčila kapela Modré hory. Ich album Čudne slávni získal najviac nominácii – celkom tri poslucháčske. Zabojuje o sošku Rádiohláv v kategóriách Album roka, Album roka / Novinárske Ocenenie a Skladba roka. Po ňom sú to v dvoch kategóriách – poslucháčskej i novinárskej s názvom Album roka 2022 albumy Jeseň 2015: Človek z plan​é​ty Zem (Boy Wonder), Deti rýb (Korben Dallas), Posledné veci Mira Žbirku a Tolstoys s albumom Mirror Me.  

Svoju cenu Album roka udelia tiež novinári a redaktori, nielen z Rádia_FM, ale aj ďalších slovenských médií. Mimochodom, už dnes sa dozvieme, či sa názor novinárov zhoduje s tým, ako v kategórii Album roka hlasovala verejnosť. Novinárov minulý rok najviac zaujal debut Blurry AF producenta Isama Zing. Poslucháči ocenili album Venované pamiatke budúcich zosnulých od Chiki Liki Tu-a, o čom sme vás pred rokom informovali.

Skladba roka priniesla v prvom kole longlist čítajúci až 125 neuveriteľne skvelých songov. Dominovali v ňom mená ako Peter Lipa, Miro Žbirka, Karol Mikloš, Berlin Manson, Blanch, Blame Your Genes, FVLCRVM, Isobutane, KKR, Katarzia, Korben Dallas, Longital, Modré hory, Meowlau x Val, Para, Simple Souls, Tamara Kramar, Tolstoys či VI3E. Do druhého kola poslucháči posunuli svojim hlasovaním songy Netancujem, kývem hlavou od Berlin Manson, Zero od kapely Billy Barman či spoločný song Curly Simon, Yael a Katarzie s názvom Choď už domov. Svoje miesto aj v tejto kategórii získala kapela Modré hory so songom Čudne slávni. Päticu uzatvára song poprockovej skupiny Para, To Okolo Nás, ktorý vznikol zo spolupráce s Janou Kirschner a Matejom Starkovom.

Od debutov k objavom Radio_Head Awards 2022

Kým v prvom kole kategórii Debut roka o postup bojovala sedemnástka postupivších, do druhého kola zápasu o vavrín postúpila päťka: Besna, IAmNøt, KKR, Kutlo a Letá. Štvoricu poslucháčskych kategórií Rádiohláv uzatvára Objav roka 2022. Z osemnástky v prvom kole do druhého kola i finálového zápasu posunula verejnosť svojim hlasovaním túto päticu Berlin Manson, Brain Dealers, Kriss Krimm, Krstní Otcovia a Meowlau x Val.

Novinky sa týkali žánrových kategórií Rádiohláv. Aké zmeny priniesli?

Ešte v pondelok 6. februára 2023 sme v Ráne na eFeMku spoznali nominácie aktuálneho ročníka Rádiohláv v diváckych, ale aj v žánrových kategóriách, ktoré na Rádiohlavách chýbať nemôžu. Víťazov v nich ale vyberajú odborné poroty. Tie aj tento rok ocenia najlepšie nahrávky v kategóriách Hard & Heavy, Elektronická hudba, World Music a tiež v novej kategórii Folková hudba, ktorá nahradila kategóriu Hip Hop / Rap / R’n’b.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Menšinové žánre sú už hlavné

Hip hop sa v uplynulých rokoch stal žánrom, s ktorým sa poslucháči stretávajú počas denného vysielania pravidelne, preto kategória, ktorej cieľom bolo objavovať menšinové žánre, stratila význam. Hip hopové nahrávky môžu poslucháči oceniť v hlavných kategóriách, pravidelne sa objavujú aj v nomináciách kategórií Album roka a Cena novinárov,“ hovorí intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Zo žánrových kategórii začneme s pohľadom na Hard & Heavy 2022, ktorú tento rok ovládli nahrávky  April Weeps – Cataclastic, silný debutový album BesnaZverstvá, ktorý priniesol aj nomináciu v kategórii Debut roka Rádiohláv či DamatoTriumf Smrti, DepresyPsycold a Jakub TircoAlaska. Ktoré nahrávky reprezentujú kategóriu Elektronická hudba 2022? Ovládli ju Blame Your Genes – Skins, Inkwall – Against The Wall, Nina Pixel – Ancestral Archeology, VI3E – GAME3OYa Meowlau x Val – Nevermind s nomináciou aj v kategórii Objav roka.

World Music a Folk sa zhodli v dvoch nomináciách

Kategórie World Music a Folk prinášajú aj dve totožné nominácie. Obe ovládli dve nahrávky Hrajžemi od Dis is Markéta a od Trojky Zuzany Homolovej Šak je to láska zlá. Keď sa pozrieme na kategóriu World Music okrem menovaných albumov päticu nominovaných dopĺňajú albumy Júlie Kozákovej Manuša, Michala Smetanku Igric per saecula a Korene / Roots od Pressburger Klezmer Band.

Päticu nominácií v žánrovke Folková hudba rozširujú albumy  Duša od Eda Klenu & Klenotov, Československá z dielne Hmlisto & Petra Linharta a album Dočista od Longital.

Radio_ Head Awards 2022: nechýba klasika, jazz či experimentálna hudba

Rádio Devín na Rádiohlavách opäť ocení nahrávky v kategóriách Klasická hudba, Jazzová hudba a Experimentálna hudba. Z minuloročných noviniek v kategórii Jazzová hudba posunula porota do finálového súboja albumy Erik Rothenstein band ft. Jorge Pardo Schumann Resonance, album Room#555 z dielne Matúša Jakabčica CZ-SK Big Band či výnimočný album Directions & Connections dvojice Nikitin, Šrámek a Altar Ensemble, o ktorom sme vás pred časom informovali aj my. Päticu uzatvára Nikola Bankov s albumom Dream Chaser a nahrávka Ondreja Krajňáka Krížna cesta.

Ďalšou kategóriou Rádiohláv je Experimentálna hudba. Tá z nahrávok roku 2022 priniesla nominácie piatim nahrávkam. Nominované sú Szabads​á​g od Adely Mede, Bartek s albumom 270°,  Daniel Kordík s nahrávkou Ocela či Nina Pixel s novinkou Ancestral Archeology. K nominovaným patrí aj album Mateja Slobodu s EnsembleSpectrum Doctor ONE & Mistress PULSE, ktoré získalo nomináciu aj v ďalšej žánrovke.

Klasická hudba ponúka silné nominácie aj tento rok

Na záver sa pozrime na kategóriu Klasická hudba 2022, ktorá minulý rok priniesla mnoho kvalitných titulov. Osobne ma prekvapilo, že sa do TOP 5 nedostala mimoriadne kvalitná a výnimočná nahrávka Sperger Duo – Czech Double Bass Treasures, ktorá by si svoje miesto v TOP 5 zaslúžila tiež. Priestor medzi TOP 5 nominovanými dostala podobne ako minulý rok, aj tento rok stará hudba. Čo je fajn, pretože svojich priaznivcov si nachádza čoraz viac i v radoch verejnosti. Tú teraz zastupuje nahrávka Il Cuore Barocco (Barokové srdce) súboru rovnakého mena. Súbor Il Cuore Barocco sa venuje interpretácii hudby baroka a klasicizmu na dobových nástrojoch, na nej vťahuje poslucháča do obdobia baroka vo veselej atmosfére. 

Okrem starej hudby svoje miesto získala aj súčasná vážna hudba. Tú reprezentuje ďalšia nahrávka, ktorá získala svoju nomináciu aj v kategórii jazz. Ide o CD skladateľa Mateja Slobodu a EnsembleSpectrumDoctor ONE & Mistress PULSE, ktoré prináša šesť autorských diel. Dominuje im zvuková senzácia, hĺbka, harmónia i inšpiratívnosť.

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Ďalším nominovaným je album klaviristu a saxofonistu Ladislava Fanzowitza s názvom Ernő Dohnányi, Vol. 3, z dielne Pavlik Records. Je v poradí už tretím pokračovaním nahrávok klavírnych diel bratislavského rodáka Ernő Dohnanyiho so snahou vytvoriť jeho kompletné klavírne dielo opäť v interpretácii vynikajúceho klaviristu Ladislava Fanzowitza. Ocenenie by si iste zaslúžil.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Dvojicu nominácií klasiky získali aj nahrávky husľového virtuóza

Kategóriu klasická hudba však ovládli dve nahrávky slovenského husľového virtuóza Milana Paľu. Milan Paľa predstavuje typ erudovaného a premýšľavého interpreta vykračujúceho si vlastnou cestou. Nestavia kariéru len na niekoľkých skladbách, neustále študuje nové diela. Neuvažuje pritom v zavádzajúcich kategóriách „velikáni“ a „kleinmeistri“ – všetkým skladateľom prisudzuje rovnaké právo na to, aby ich hudba znela. Pristupuje k nim s pokorou a odhodlaním preukázať účinok ich tvorivých výpovedí.

Milan Paľa / title

Prvým je jeho sólovka Capricci, ktorú venoval capricciam pre sólové husle z pera slovenských a českých skladateľov. Päticu uzatvára ďalší jeho album Valentin Bibik – Viola sonatas. Spolupracoval na ňom so svojou manželkou, klaviristkou Katarínou Paľovou. Prináša husľové sonáty Valentina Bibika.

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

Ukrajinský skladateľ Valentin Bibik patrí k najdôležitejším osobnostiam v mojom hudobnom živote. Len pár skladateľov zasiahlo môj hudobný svet takým hlbokým spôsobom ako práve Valentin Bibik. Keď som sa jeho hudby po prvýkrát dotkol, pohltila ma natoľko, že som jednoducho musel spoznať celý jeho skladateľský odkaz,“ približuje svoj vzťah k skladateľovi huslista Milan Paľa.

Nuž, odborná porota v kategórii klasika nesklamala ani tento rok. Vybrala silnú päťku nominovaných titulov, z ktorých každý by si zaslúžil svoje víťazstvo. Pomáhajú objavovať dávne časy i vytvárať priestor pre súčasné diela, prinášajú kompendium i vysokú mieru virtuozity a inšpiratívnosti. Nechajme sa prekvapiť, kto zo silných kandidátov napokon pomyselný vavrín víťazstva, ehm, sošku Rádiohlavy získa.

Je známy prvý víťaz Radio_Head Awards 2022

Už v piatok 17. marca spoznáme držiteľov hudobných cien Rádia_FM Radio_Head Awards 2022. Svojich favoritov v štyroch kategóriách Album roka, Skladba roka, Objav a Debut roka vyberali poslucháči Rádia_FM a fanúšikovia slovenskej hudby a o ďalších ôsmich kategóriách rozhodli odborné poroty. Špeciálnou kategóriou je Ocenenie za prínos do hudby, o ktorom rozhodujú redakcie Rádia_FM a Denníka N. Tohto roku poputuje do rúk legendárneho speváka, skladateľa, producenta a multiinštrumentalistu Laca Lučeniča, ktorý minulý rok oslávil 70 rokov aktuálne hráva s kapelou Slobodná Európa. Do sieni slávy ho intronizujú po menách ako Bety K. Majerníková, Marián Varga, Juraj Kušnierik, Milan Lasica či Miroslav Žbirka, ktorí toto ocenenie získali v minulosti.

Laco Lučenič / Radio_ Head Awards 2022 / Cena za prínos

Laco Lučenič sa preslávil ako člen skupín Fermata, Prúdy, Modus a Limit, ale aj ako sólový hudobník. Pôsobil aj v projekte Laco Lučenič & Satisfactory a dlhé roky spolupracoval aj s Miroslavom Žbirkom, ktorému produkoval niekoľko albumov. „Laco Lučenič je muzikant a fanúšik s veľkým rozhľadom i nadhľadom, ktorého bavila a baví moderná, originálna popmusic a jej nekomerčné okraje, čiže hudba akej je on samotný súčasťou, resp. tvorcom. Aj dnes je vám schopný zatelefonovať a 15 minút sa rozprávať o novej britskej shoegazovej kapele,“ prezradil hudobný dramaturg Rádia_FM, Daniel Baláž.

Galavečer Rádiohláv v znamení návratu

Na rozdiel od rokov uplynulých, pandemických, prinášajú isté zmeny. Tohtoročný galavečer Rádiohláv sa po rokoch opäť uskutoční len v jeden večer. Bude to však večer zasvätený hudbe naprieč žánrami. „Slávnostný ceremoniál odovzdávania ocenení Radio_Head Awards v jednom čase a na jednom mieste sústredil celú scénu. Pre nás je dôležité spájať, a preto mám veľkú radosť, že po ťažkých pandemických rokoch, kedy sme sviatok hudby nemohli prežívať spoločne, sa k tejto tradícii konečne vrátime,“ dodáva intendantka Janka Imrichová. Tradičnou cenou – soškami podľa návrhu Bety K. Majerníkovej z dielne sochárky Miry Podmanickej – tak poslucháči a odborné poroty ocenia tie najlepšie slovenské nahrávky za rok 2022 v rámci jubilejného 15. ročníka Radio_Head Awards. Galavečer Radio_Head Awards prináša rok čo rok aj exkluzívne vystúpenia.

Pocta Mekymu
Pocta Mekymu na minuloročných Rádiohlavách. Foto: RTVS

Tento rok vystúpia v programe Modré hory, Meowlau x Val, Tolstoys, Besna, Blame Your Genes či Dis is Markéta, ktorí získali tiež svoje nominácie. Slávnostným odovzdávaním ocenení bude prítomné publikum či poslucháčov opäť sprevádzať moderátor Martin Staňo. Udeľovanie Radio_Head Awards 2022 sa uskutoční v Slovenskom rozhlase a vypredaný galavečer bude možné sledovať aj online na webe radiohlavy.sk a v zázname v nedeľu 19. marca od 21.30 h na Dvojke. 

Foto: RTVS, Štátna filharmónia Košice

Zdroj: RTVS

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »