Novinky

53. sezóna ŠFK: krása hudby a výnimočných zážitkov

Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar

Krásu hudby, špičkové výkony domácich i zahraničných umelcov nahradilo v koncertných sálach hrobové ticho. Tu i tam ho prehlušuje ruch údržby a veľkého upratovania. To všetko preto, aby v budúcej sezóne všetko fungovalo tak, ako má. Prázdninové ticho nie je len o „nažhavení“ sa na novú sezónu, ale aj zaspomínanie si na tú uplynulú. Štátna filharmónia Košice písala 53. koncertnú sezónu a aká bola?

Štátna filharmónia Košice má za sebou 53. koncertnú sezónu. Aj túto značne ovplyvnila koronavírusová pandémia. Do koncertnej činnosti zasahoval protipandemický kultúrny semafor. Počas lockdownov sa svet krásnej hudby presunul do online priestoru. Aj tam Štátna filharmónia Košice oslovila svojím programom nielen ľudí nielen z Košíc a okolia, ale aj z rôznych regiónov Slovenska či zo zahraničia. Priniesla so sebou aj zmenu na pozícii šéfdirigenta. Dovtedajšieho Zbyňka Müllera, ktorý sa na pódium košickej Filky pravidelne vracia ako hosťujúci dirigent, nahradil nový. Stal sa ním Robert Jindra, spolu-laureát prestížnej ceny BBC Music Magazine. Košickému publiku ho predstavovať nemuseli. Na pódiu v košickom Dome umenia sa s diváckym ohlasom predstavil už veľa ráz predtým.

Získala Rádiohlavu v klasickej hudbe

V tejto sezóne si Štátna filharmónia Košice pripísala na svoje konto cenu Rádiohláv v žánrovej kategórií Klasická hudba, ako sme informovali TU.

Klasická hudba RHA_ 2021
Rádiohlavu v žánrovej kategórii Klasická hudba 2021 prevzala za ŠfK jej generálna riaditeľka, pani Lucia Potokárová.

Dostala ju mimoriadne kvalitná nahrávka diela skladateľa Jána Cikkera v excelentnom podaní Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou vtedajšieho šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Cikker v Triptychu O živote reflektoval 2. svetovú vojnu, jej hrôzy a útrapy, čím pod prizmou súčasného diania nadobudol jeho odkaz na aktuálnosti.

Úspešná sezóna v tieni pandémie

Robert Jindra

Aká bola 53. koncertná sezóna Štátnej filharmónie Košice očami jej šéfdirigenta Roberta Jindru? „Uplynulá sezóna bola poznačená ďalšou vlnou protipandemických opatrení, našťastie však už nie v takej miere a rozsahu ako to bolo v sezóne predošlej. Za daných okolností som veľmi rád, že mnohé projekty boli nakoniec realizované v náhradných termínoch či pomocou streamovania online. Napriek tomu je nutné zdôrazniť, že ani ten najlepší prenos nedokáže nahradiť živý koncert. Aj pre nás umelcov je nenahraditeľnou energia a atmosféra, ktorú nám diváci v sále odovzdávajú. Verte mi, že neexistuje honorár v takej výške, ktorá by mohla tento výnimočný pocit vyvážiť. Som nesmierne rád, že s pani riaditeľkou Luciou Potokárovou a jej tímom stále kráčame naším vytýčeným smerom a sprostredkovávame koncerty s pestrou a nevšednou dramaturgiou. Za jej odvahu a odhodlanie som nesmierne vďačný, pretože som veľmi kreatívny typ umelca a nerád sa točím v kruhu, doslova ma ubíja prešľapovanie na mieste. Našou povinnosťou je rozširovanie obzorov nielen publika, ale aj samotných umelcov,“ prezradil šéfdirigent košických filharmonikov.

Zrealizovalo sa 65 koncertov, 5 verejných generálok a dva online livestreamy

Navzdory pandémii a rôznym obmedzeniam a lockdownom sa počas uplynulej sezóny podarilo košickej Filke zrealizovať 65 koncertov vrátane 5 divácky populárnych verejných generálok. Zrealizovalo sa 17 abonentných, 12 komorných a 5 mimoriadnych koncertov.

Štátna filharmónia Košice

Počas lockdownov v živom streame na Youtubovom profile Štátnej filharmónie Košice odvysielali na vysokej úrovni dvojicu live online koncertov. Divákom z celého Slovenska i zo zahraničia vynikajúcou dramaturgiou a skvelými účinkujúcimi zvučných mien spríjemnili Vianoce i večer na Nový rok.

Štátna filharmónia Košice - Vianočný koncert
Košickí filharmonici pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera predviedli výborný výkon. Zdroj: ŠfK / Livestream

Oba sa stretli s pozitívnymi ohlasmi publika i kritiky. Reflexiu vianočného koncertu z pera Silvie Márie Petrovitsovej a novoročného z pera Márie Kleinovej nájdete aj na portáli Art & History Magazine.

Novoročný koncert ŠfK / Adriana Kučerová a Pavol Bršlík

Medzi koncertmi, ktoré sa kvôli protipandemickým opatreniam museli odohrať iba v online priestore bez prítomnosti divákov, zažiaril Novoročný koncert s P. Bršlíkom a A. Kučerovou a poslal našim divákom jasný odkaz ,sme tu a budeme stále pre vás v každej situácii´. Aj napriek skutočnosti, že sa v sále po koncerte ozvalo iba ticho, koncert mal krásnu, pozitívnu atmosféru a mimoriadny ohlas,“ hovorí o Novoročnom koncerte šéfdirigent Robert Jindra.

Klasika i multižánrové presahy

Som nesmierne pyšný na členov nášho orchestra, ktorí aj tie najkomplikovanejšie a technicky náročné diela zvládajú s veľkým nasadením, v priateľskej tvorivej atmosfére a doslova milujem, keď vidím a cítim ich vďačnosť a radosť z ich úspechu. Uplynulá sezóna bola skutočne pre náš orchester veľmi náročná. Niesla sa v duchu široko koncipovanej dramaturgie zahŕňajúcej štýly od klasicizmu až po hudbu 20. storočia,“ približuje nám sezónu Robert Jindra. Koncerty ponúkli nielen vážnu hudbu, ale aj inožánrové presahy. Od muzikálu k jazzu, cez filmovú hudbu až k folklóru.

53. sezóna priniesla aj netradičné spojenia

Netradičné spojenie symfonikov, fúziu slovenského folklóru a jazzu priniesol na začiatku júna zaujímavý koncert Symphony Meets Jazz. Po boku symfonikov sa predstavili jazzová diva Hanka G, pôsobiaca v New Yorku, a Ondrej Krajňák. Folklór rezonoval aj na koncertnom projekte Zem spieva, ktorý vznikol v spolupráci s Kinom Úsmev. Sprevádzala ho vysoká návštevnosť a netradičná dramaturgia. Na podujatí Karol Plicka: Zem spieva zhliadli návštevníci prvý slovenský celovečerný dokument v sprievode živej muziky v podaní košických filharmonikov. Atmosféru dotvorila spolupráca so Speváckym zborom Lúčnica a folklórnymi muzikantmi. Sólistom mimoriadneho večera v apríli bol tenorista Titusz Tóbisz. Súčasťou podujatia bola aj komorná výstava Karol Plicka vo foyeri Domu umenia, ktorú Štátna filharmónia Košice pripravila v spolupráci s Východoslovenským múzeom. Viac informácií o podujatí nájdete TU.

Hanka G / 53. sezóna ŠFK
Hanka G s košickými filharmonikmi. Foto: Miriama Fenciková

Do Filky majú mladí hudobníci otvorené dvere

ŠFK poskytla priestor aj pre mladých umelcov. Veľký úspech zaznamenal slovenský víťaz medzinárodnej talentovej súťaže Virtuosos V4+, rezidenčný sólista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu – Ryana Martina Bradshawa. Tento len 14-ročný klavirista patrí k absolútnej špičke v kategórií mladých umelcov. V jeho hre dominuje absolútna sústredenosť, skvelý prejav a do dokonalosti vyšperkované technické zručnosti a virtuozita.

Ryan Martin Bradshaw / 53. sezóna ŠfK
Ryan Martin Bradshaw potešil excelentným výkonom aj košické publikum. Foto: Jaroslav Ľaš

Ako sólista sa v Košiciach predstavil po boku košických filharmonikov pod taktovkou Ondreja Lenárda na koncerte RACHMANINOV – DVOŘÁK. Tento koncert bol podľa štatistík Štátnej filharmónie Košice divácky veľmi žiadaný.

Veľkolepý Lohengrin na záver sezóny

Nedalo nám, a tak sme položili pánovi šéfdirigentovi aj otázku, ktorý z koncertov on osobne považuje za top podujatia 53. koncertnej sezóny. „Neviem, či by som vedel označiť nejaký z mojich koncertov ako ten „top“, ale určite za zlomový a výnimočný považujem otvárací koncert so symfóniou Hansa Rotta, večer francúzskej hudby, na ktorom zazneli u nás zabudnuté diela a to klavírny koncert J. Masseneta a symfónia E. Chaussona, večer s R. Straussom a Korsakovovým Antarom. Pre mňa, a verím, že aj pre nás všetkých, bolo výnimočným zážitkom uvedenie Wagnerovho Lohengrina. Vďaka nasadeniu našich hráčov, spevákov s medzinárodným renomé a predovšetkým až frenetické reakcie divákov možno oprávnene tento večer označiť ako vrchol našej sezóny,“ prezradil.

Záverečný koncert 53. sezóny ŠfK
Záverečný koncert 53. sezóny ŠfK si vyslúžil standing ovation. Foto: Miriama Fenciková

Záverečný koncert sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom ako návštevníkov, tak aj médií. Excelentné výkony orchestra i sólistov si vyslúžili neutíchajúce standing ovation. Úspešným koncertom bol aj koncert k životnému jubileu košického rodáka, tenoristu Štefana Margitu v rámci Košickej hudobnej jari. Presunuli ho na posledný júnový štvrtok, kedy oslávenec spolu s hosťami priniesol program z diel operného repertoáru i šansónu.

Štefan Margita 65 / 53. sezóna ŠfK
Štefan Margita oslávil svoje životné jubileum v rodných Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Pandémia festivaly nezhatila

Do portfólia Štátnej filharmónie Košice patria popri početných koncertoch aj festivaly. Ako jediný slovenský orchester je organizátorom troch medzinárodných hudobných festivalov: Košickej hudobnej jari, Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a festivalu súčasného umenia ARS NOVA. I napriek pandémii zrealizovali všetky tri a priniesli celkom 24 koncertov.

Veľkolepá oslava v znamení organovej hudby

Už začiatkom sezóny dostala priestor organová hudba. V termíne od 16. do 29. septembra 2022 sa konal jubilejný 50. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. Rozozvučal organy v šestici miest východného Slovenska (Košice, Markušovce, Kežmarok, Rimavská Sobota, Sabinov, Poprad). Slovenskí a zahraniční organisti ukázali svoje umenie na viacerých historických i novších nástrojoch. Jubilejný festivalový ročník sa opäť niesol v línií  objavovania skladieb pre organ a symfonický orchester, ktoré vedno tvoria sústredený svet nápadov, farieb a jedinečností. Zneli diela organovej literatúry od najstaršieho obdobia cez barok, romantizmus až po tvorbu súčasníkov. V programe desiatich festivalových koncertov dominovali diela J. S. Bacha. Nechýbali ani diela Franza Schmitta, Jacquesa Boyvina (1655 – 1706), Josepha Haydna, W. A. Mozarta, Maurice Ravela či Nielsa Wilhelma Gadeho.

Reklama
Nikol Bóková / Festival Viva Musica! 2022

Medzinárodné zastúpenie i priestor pre mladých organistov

Medzi účinkujúcimi po boku Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru bol maďarský organista Róbert Kovács, ktorý otvoril festival. Vzácnym hosťom programu 50. ročníka organového festivalu v Košiciach bol rakúsky organista a vysokoškolský pedagóg Wolfgang Capek z Viedne. Festivalových návštevníkov potešil aj český organista Pavel Kohout i vystúpenie mladého dánsko-maďarského organistu Davida Bendixa Nielsena. Zo Slovenska sa predstavila spišskonovoveská rodáčka, organistka Monika Melcová. Podľa kritiky to bol po všetkých stránkach vydarený ročník organového festivalu.

Priestor pre súčasnú hudbu nechýbal, no dotkla sa ho pandémia

Ďalším z festivalov Štátnej filharmónie Košice je aj ARS NOVA – festival súčasného umenia. Už od roku 2001 vytvára priestor pre súčasnú hudbu. Festivalové ročníky pútali dramaturgiou, zaujímavými interpretmi, ale predovšetkým rozmanitosťou záberu. Dramaturgia uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr i diela autorov spätých z regiónmi východného Slovenska. Pravidelne poskytuje priestor mladým talentom, ktorí tak majú príležitosť etablovať sa v oblasti slovenského koncertného umenia. Do 18. ročníka však neblaho zasiahla pandémia. V riadnom termíne koncom novembra 2021 sa stihol uskutočniť len jeden z plánovaných koncertov. Ten sa konal len deň pred lockdownom, ktorý na dlhé týždne vyľudnil hľadiská koncertných a divadelných sál. V ten večer odzneli v Kunsthalle pod taktovkou Mariána Lejavu tri premiéry.

Ars Nova 2022
Druhý komorný koncert festivalu Ars Nova venovali pamiatke Jozefa Podprockého. Foto: Jaroslav Ľaš

Festival ARS NOVA pokračoval po uvoľnení opatrení v náhradnom termíne, ako sme o tom informovali TU. Na prelome marca a apríla sa priaznivci súčasnej hudby dočkali trojice komorných koncertov s viacerými premiérami. Jeden z nich venovali pamiatke významnej košickej osobnosti – skladateľovi a pedagógovi Jozefovi Podprockému.

Hudobná jar v riadnom termíne

Z trojici festivalov má mimoriadny cveng doma i v zahraničí Košická hudobná jar. Patrí medzi najstaršie hudobné festivaly na Slovensku. Je známa výbornou dramaturgiou i účinkujúcimi zo Slovenska i zo zahraničia. Každoročne završuje koncertnú sezónu v Košiciach a ponúka hudobné umenie na vysokej úrovni. Festival sa zvyčajne koná v mesiacoch apríl a máj, a tak tomu bolo aj tento rok, kedy písal svoj 66. ročník. Konal sa v dňoch 26.4. – 26.5.2022 (avizovali sme ho TU) a bol plný výnimočných hudobných zážitkov i spokojnej odozvy návštevníkov a kritikov.

V znamení spomienok i výbornej hudby

Tento rok sa niesol aj v znamení storočníc SOZA či Slovenského speváckeho zboru učiteľov. Nechýbali dva symfonické koncerty ŠFK so šéfdirigentom Robertom Jindrom a domáci či zahraniční hostia. Na festival prišiel klavirista Marek Kozák i francúzsky harfista Xavier de Maistre. Jedným z účinkujúcich bol hosťujúci dirigent Finnegan Downie Dear, víťaz Mahlerovej súťaže 2020. S orchestrom ŠFK uviedol Prvú symfóniu Gustava Mahlera “Titan”.  Súčasťou festivalu boli tiež tri komorné koncerty v priestoroch Synagógy na Zvonárskej ulici.

Quatuor Arod / KHJ 2022
Quatuor Arod v Košiciach. Foto: Jaroslav Ľaš

Tu sa predstavili zaujímaví interpreti: sláčikové kvarteto Quatuor AROD, slovenská interpretačná špička Milan Paľa, Martin Adámek a Katarína Paľová. Na svoje si prišli aj priaznivci starej hudby v podaní špecialistov na jej interpretáciu – čembalistky Marie Barbary Willi a hobojistu Viléma Veverku.

Hudba útechy / KHJ 2022
Hudba útechy s čembalistkou Marie Barbarou Willi a hobojistom Vilémom Veverkou patrili k top podujatiam sezóny.

Súčasťou festivalu taktiež bolo vystúpenie klavírneho dua Diany Buffa a Ivana Buffu v rámci festivalu Piano Days 2022. Festival Košická hudobná jar uzavrelo Dvořákovo veľdielo “Svatební košile“. Zaznela v podaní Štátnej filharmónie Košice, Českého akademického zboru, dirigenta Zbyňka Müllera a tria sólistov – Jany Sibery, Juraja Hollého a Borisa Prýgla.

Svatební košile i komorné koncerty v Synagóge boli diváckymi topkami

V poradí 66. ročník Košickej hudobnej jari bol plný výnimočných hudobných zážitkov i spokojnej odozvy návštevníkov a kritikov. Z nich najväčšmi rezonoval nielen úvodný, ale aj záverečný koncert. Ten priniesol Dvořákovu Svatební košile s vynikajúcimi interpretmi večera. „Som tiež nesmierne rád, že sa k nášmu orchestru vracia môj predchodca a teraz hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Jeho vklad a prínos je nesmierny a jeho koncerty sú vždy akýmsi voľným pokračovaním mnohoročnej práce s naším orchestrom. Jeho prevedenie Dvořákovej kantáty Svadobnej košele sa určite radí aj medzi zásadné tejto uplynulej sezóny,“ ako nám priblížil šéfdirigent Robert Jindra.

Svatební košile / KHJ 2022
Záverečný koncert Košickej hudobnej jari 2022 bol jedným z top podujatí sezóny. Foto: Miriama Fencíková

Publikum i kritikov zaujali prakticky ihneď vypredané komorné koncerty v Synagóge v podaní zoskupenia Quatuor Arod a koncert Hudba útechy s čembalistkou Marie Barbarou Willi a hobojistom Vilémom Veverkou.

Júl pre mladých s mladými

Mohlo by sa zdať, že v júli Dom umenia ovládlo ticho. No opak je pravdou. Prvé júlové dni patrili letnému sústredeniu Slovenského mládežníckeho orchestra, ktoré spoluorganizovali Konzervatórium Timonová a Hudobné centrum. Na jednom pódiu sa tu v dňoch 1. až 8. júla 2022 stretlo 55 mladých slovenských hudobníkov. Do Košíc prišli aj Konvergencie so svojimi masterclassmi. Sústredenie prinieslo zaujímavý program od orchestrálnych kurzov, cez individuálne hodiny až po mimoriadny hlasový workshop s Idou Kelarovou. Samozrejmou súčasťou bol aj koncert v Dome umenia, ktorý sústredenie 8. júla zakončil (viac info TU).

Letné sústredenie mladých hudobníkov / Košice

Uplynulá sezóna Štátnej filharmónie Košice bola napriek pandémií po každej stránke veľmi úspešná a priniesla výnimočné zážitky. Než sa vydáme okúsiť program novej, pripravovanej sezóny, je tu letné prianie šéfdirigenta Roberta Jindru: „Prajem všetkým našim hudobníkom, členom celého tímu vedenia a našim divákom krásne leto a už teraz sa nesmierne teším na stretnutie v novej sezóne 2022/2023, ktorá bude nemenej pestrá a inšpiratívna.“

 

Foto:  ŠfK / Facebook

Zdroj: ŠfK

Fotografie a údaje redakcii poskytla Lucia Radzová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »