Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj s novým rozmerom

WAF Band / Počúvaj, počúvaj

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj dostala vplyvom udalostí na Ukrajine nový, symbolický rozmer. Aranžmán ľudovej piesne od mladej skladateľky Márie Jašurdovej nahral vokálny ansámbel WAF Band.

Vokálne zoskupenie WAF Band požiadalo slovenskú skladateľku Máriu Jašurdovú o aranžmán ľudových piesní na mieru ansámblu na sklonku roka 2021. Výsledkom spolupráce sú úpravy dvoch ľudových piesní. Nahrávku prvej z nich, ľúbostnej piesne Počúvaj, počúvaj, ansámbel púšťa do sveta v týchto dňoch.

Počúvaj, počúvaj je pieseň z obce Očová v detvianskom regióne. V úprave Márie Jašurdovej získala  archaická ľudová pieseň nové rozmery. Postupné napájanie sa hlasov, zvukomalebné plochy a sólové úseky nechávajú vyniknúť farebnosť hlasov spevákov a zároveň dokazujú kompozičné majstrovstvo skladateľky. Tá modernizuje chápanie a prácu s ľudovým materiálom. Podporuje jednoduchosť nápevu, postupne kumuluje napätie a tak vytvára v podstate úplne nové dielo. „Pieseň nás vnútorne zasiahla už po prvom spoločnom prespievaní. Nacvičovanie bolo rýchle, pretože sme frázovanie i celkovú náladu diela prežívali rovnako. Snažili sme sa o čo najprirodzenejšie jednoduché spievanie, aby čo najviac vynikli jednotlivé hlasové linky aj harmónie,“ hovoria speváčky zo zoskupenia WAF Band.

Pieseň s hlbším rozmerom

„Po nečakaných udalostiach na Ukrajine nabrala pieseň o lúčení sa párov ešte ďalší, hlbší rozmer. Pre zachytenie našich pocitov a vzniknutej atmosféry sme preto pieseň nahrávali spoločne v sextete. Pieseň chceme venovať všetkým statočným ľuďom, ktorí poznajú cenu slobody,“ hovorí aranžér a zároveň spevák WAF Bandu Matúš Uhliarik.

WAF Band
WAF Band. Zdroj: WAF Band / Facebook

O WAF Band

Šesťčlenný vokálny ansámbel WAF Band vznikol počas prvého lockdownu v roku 2020 kvôli potrebe tvoriť a spievať. V speváckych zboroch, v ktorých členovia pôsobili, to nebolo vtedy možné. Vytvorili úzku bublinu, ktorá spevom udržiavala svoju kondíciu a vzájomne sa motivovali v umeleckom napredovaní. Ansámbel tvoria Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Aďa Čatlošová, Ján Pallo, Kubo Kováč a Matúš Uhliarik. Zoskupenie sa podieľalo i na albume Františka Báleša: Sonety. Ten získal v jazzovej kategórii cenu Radio Head_ Award za rok 2021 (písali sme o tom TU).

Počúvaj, počúvaj je už druhou piesňou skladateľky Márie Jašurdovej, ktorú zoskupenie zaradilo do svojho repertoáru. Na Vianoce zverejnili ich naštudovanie českej koledy Byla cesta, byla ušlapaná.

Redakciu informovala Kristína Gotthardt

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »