Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj s novým rozmerom

WAF Band / Počúvaj, počúvaj

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj dostala vplyvom udalostí na Ukrajine nový, symbolický rozmer. Aranžmán ľudovej piesne od mladej skladateľky Márie Jašurdovej nahral vokálny ansámbel WAF Band.

Vokálne zoskupenie WAF Band požiadalo slovenskú skladateľku Máriu Jašurdovú o aranžmán ľudových piesní na mieru ansámblu na sklonku roka 2021. Výsledkom spolupráce sú úpravy dvoch ľudových piesní. Nahrávku prvej z nich, ľúbostnej piesne Počúvaj, počúvaj, ansámbel púšťa do sveta v týchto dňoch.

Počúvaj, počúvaj je pieseň z obce Očová v detvianskom regióne. V úprave Márie Jašurdovej získala  archaická ľudová pieseň nové rozmery. Postupné napájanie sa hlasov, zvukomalebné plochy a sólové úseky nechávajú vyniknúť farebnosť hlasov spevákov a zároveň dokazujú kompozičné majstrovstvo skladateľky. Tá modernizuje chápanie a prácu s ľudovým materiálom. Podporuje jednoduchosť nápevu, postupne kumuluje napätie a tak vytvára v podstate úplne nové dielo. „Pieseň nás vnútorne zasiahla už po prvom spoločnom prespievaní. Nacvičovanie bolo rýchle, pretože sme frázovanie i celkovú náladu diela prežívali rovnako. Snažili sme sa o čo najprirodzenejšie jednoduché spievanie, aby čo najviac vynikli jednotlivé hlasové linky aj harmónie,“ hovoria speváčky zo zoskupenia WAF Band.

Pieseň s hlbším rozmerom

„Po nečakaných udalostiach na Ukrajine nabrala pieseň o lúčení sa párov ešte ďalší, hlbší rozmer. Pre zachytenie našich pocitov a vzniknutej atmosféry sme preto pieseň nahrávali spoločne v sextete. Pieseň chceme venovať všetkým statočným ľuďom, ktorí poznajú cenu slobody,“ hovorí aranžér a zároveň spevák WAF Bandu Matúš Uhliarik.

WAF Band
WAF Band. Zdroj: WAF Band / Facebook

O WAF Band

Šesťčlenný vokálny ansámbel WAF Band vznikol počas prvého lockdownu v roku 2020 kvôli potrebe tvoriť a spievať. V speváckych zboroch, v ktorých členovia pôsobili, to nebolo vtedy možné. Vytvorili úzku bublinu, ktorá spevom udržiavala svoju kondíciu a vzájomne sa motivovali v umeleckom napredovaní. Ansámbel tvoria Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Aďa Čatlošová, Ján Pallo, Kubo Kováč a Matúš Uhliarik. Zoskupenie sa podieľalo i na albume Františka Báleša: Sonety. Ten získal v jazzovej kategórii cenu Radio Head_ Award za rok 2021 (písali sme o tom TU).

Počúvaj, počúvaj je už druhou piesňou skladateľky Márie Jašurdovej, ktorú zoskupenie zaradilo do svojho repertoáru. Na Vianoce zverejnili ich naštudovanie českej koledy Byla cesta, byla ušlapaná.

Redakciu informovala Kristína Gotthardt

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »