Novinky

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj s novým rozmerom

WAF Band / Počúvaj, počúvaj

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj dostala vplyvom udalostí na Ukrajine nový, symbolický rozmer. Aranžmán ľudovej piesne od mladej skladateľky Márie Jašurdovej nahral vokálny ansámbel WAF Band.

Vokálne zoskupenie WAF Band požiadalo slovenskú skladateľku Máriu Jašurdovú o aranžmán ľudových piesní na mieru ansámblu na sklonku roka 2021. Výsledkom spolupráce sú úpravy dvoch ľudových piesní. Nahrávku prvej z nich, ľúbostnej piesne Počúvaj, počúvaj, ansámbel púšťa do sveta v týchto dňoch.

Počúvaj, počúvaj je pieseň z obce Očová v detvianskom regióne. V úprave Márie Jašurdovej získala  archaická ľudová pieseň nové rozmery. Postupné napájanie sa hlasov, zvukomalebné plochy a sólové úseky nechávajú vyniknúť farebnosť hlasov spevákov a zároveň dokazujú kompozičné majstrovstvo skladateľky. Tá modernizuje chápanie a prácu s ľudovým materiálom. Podporuje jednoduchosť nápevu, postupne kumuluje napätie a tak vytvára v podstate úplne nové dielo. „Pieseň nás vnútorne zasiahla už po prvom spoločnom prespievaní. Nacvičovanie bolo rýchle, pretože sme frázovanie i celkovú náladu diela prežívali rovnako. Snažili sme sa o čo najprirodzenejšie jednoduché spievanie, aby čo najviac vynikli jednotlivé hlasové linky aj harmónie,“ hovoria speváčky zo zoskupenia WAF Band.

Pieseň s hlbším rozmerom

„Po nečakaných udalostiach na Ukrajine nabrala pieseň o lúčení sa párov ešte ďalší, hlbší rozmer. Pre zachytenie našich pocitov a vzniknutej atmosféry sme preto pieseň nahrávali spoločne v sextete. Pieseň chceme venovať všetkým statočným ľuďom, ktorí poznajú cenu slobody,“ hovorí aranžér a zároveň spevák WAF Bandu Matúš Uhliarik.

WAF Band
WAF Band. Zdroj: WAF Band / Facebook

O WAF Band

Šesťčlenný vokálny ansámbel WAF Band vznikol počas prvého lockdownu v roku 2020 kvôli potrebe tvoriť a spievať. V speváckych zboroch, v ktorých členovia pôsobili, to nebolo vtedy možné. Vytvorili úzku bublinu, ktorá spevom udržiavala svoju kondíciu a vzájomne sa motivovali v umeleckom napredovaní. Ansámbel tvoria Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Aďa Čatlošová, Ján Pallo, Kubo Kováč a Matúš Uhliarik. Zoskupenie sa podieľalo i na albume Františka Báleša: Sonety. Ten získal v jazzovej kategórii cenu Radio Head_ Award za rok 2021 (písali sme o tom TU).

Počúvaj, počúvaj je už druhou piesňou skladateľky Márie Jašurdovej, ktorú zoskupenie zaradilo do svojho repertoáru. Na Vianoce zverejnili ich naštudovanie českej koledy Byla cesta, byla ušlapaná.

Redakciu informovala Kristína Gotthardt

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »