Novinky

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj s novým rozmerom

WAF Band / Počúvaj, počúvaj

Ľúbostná pieseň z Očovej Počúvaj, počúvaj dostala vplyvom udalostí na Ukrajine nový, symbolický rozmer. Aranžmán ľudovej piesne od mladej skladateľky Márie Jašurdovej nahral vokálny ansámbel WAF Band.

Vokálne zoskupenie WAF Band požiadalo slovenskú skladateľku Máriu Jašurdovú o aranžmán ľudových piesní na mieru ansámblu na sklonku roka 2021. Výsledkom spolupráce sú úpravy dvoch ľudových piesní. Nahrávku prvej z nich, ľúbostnej piesne Počúvaj, počúvaj, ansámbel púšťa do sveta v týchto dňoch.

Počúvaj, počúvaj je pieseň z obce Očová v detvianskom regióne. V úprave Márie Jašurdovej získala  archaická ľudová pieseň nové rozmery. Postupné napájanie sa hlasov, zvukomalebné plochy a sólové úseky nechávajú vyniknúť farebnosť hlasov spevákov a zároveň dokazujú kompozičné majstrovstvo skladateľky. Tá modernizuje chápanie a prácu s ľudovým materiálom. Podporuje jednoduchosť nápevu, postupne kumuluje napätie a tak vytvára v podstate úplne nové dielo. „Pieseň nás vnútorne zasiahla už po prvom spoločnom prespievaní. Nacvičovanie bolo rýchle, pretože sme frázovanie i celkovú náladu diela prežívali rovnako. Snažili sme sa o čo najprirodzenejšie jednoduché spievanie, aby čo najviac vynikli jednotlivé hlasové linky aj harmónie,“ hovoria speváčky zo zoskupenia WAF Band.

Pieseň s hlbším rozmerom

„Po nečakaných udalostiach na Ukrajine nabrala pieseň o lúčení sa párov ešte ďalší, hlbší rozmer. Pre zachytenie našich pocitov a vzniknutej atmosféry sme preto pieseň nahrávali spoločne v sextete. Pieseň chceme venovať všetkým statočným ľuďom, ktorí poznajú cenu slobody,“ hovorí aranžér a zároveň spevák WAF Bandu Matúš Uhliarik.

WAF Band
WAF Band. Zdroj: WAF Band / Facebook

O WAF Band

Šesťčlenný vokálny ansámbel WAF Band vznikol počas prvého lockdownu v roku 2020 kvôli potrebe tvoriť a spievať. V speváckych zboroch, v ktorých členovia pôsobili, to nebolo vtedy možné. Vytvorili úzku bublinu, ktorá spevom udržiavala svoju kondíciu a vzájomne sa motivovali v umeleckom napredovaní. Ansámbel tvoria Kristína Gotthardt, Jana Jakubíková, Aďa Čatlošová, Ján Pallo, Kubo Kováč a Matúš Uhliarik. Zoskupenie sa podieľalo i na albume Františka Báleša: Sonety. Ten získal v jazzovej kategórii cenu Radio Head_ Award za rok 2021 (písali sme o tom TU).

Počúvaj, počúvaj je už druhou piesňou skladateľky Márie Jašurdovej, ktorú zoskupenie zaradilo do svojho repertoáru. Na Vianoce zverejnili ich naštudovanie českej koledy Byla cesta, byla ušlapaná.

Redakciu informovala Kristína Gotthardt

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »