Novinky

Záverečná bodka za festivalom Allegretto Žilina 2023 už v sobotu

Allegretto Žilina 2023 - záverečný festivalový koncert / Kam za kultúrou

V poradí 32. ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina zavŕši slávnostný záverečný koncert v poslednú aprílovú sobotu. Predstaví sa na ňom jeden z najvýznamnejších slovenských orchestrov a ponesie sa aj v znamení vystúpenia minuloročného laureáta ceny festivalu Allegretto Žilina 2022.

Prestížny medzinárodný festival Allegretto Žilina 2023, ktorý aj tento rok usporadúva Hudobné centrum pod záštitou ministerky kultúry SR prinesie počas šiestich dní sedem koncertov v podaní laureátov medzinárodných interpretačných súťaží z celého sveta. Doposiaľ sme si detailnejšie predstavili päť festivalových dní so šesticou festivalových podujatí. Predstaviť nám už zostáva záverečný koncert aktuálneho ročníka festivalu Allegretto Žilina. Ten sa, ako sme vás už informovali, uskutoční v poslednú aprílovú sobotu 29.4.2023 so začiatkom v netradičnom čase. Na rozdiel od ostatných festivalových koncertov sa začína už o 18:00 hodine. Ako sólista večera vystúpi minuloročný laureát ceny festivalu Allegretto Žilina 2022 – violončelista Jonathan Swensen.

Jonathan Swensen / Allegretto Žilina 2022
Držiteľ hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2022 Jonathan Swensen počas koncertu na Allegretto Žilina 2022. Zdroj: archív Hudobné centrum

Do Žiliny za košickou filkou

V akomsi multilaterálnom duchu sa po otváracom koncerte ponesie aj záverečný orchestrálny koncert v Dome umenia Štátneho komorného orchestra v Žiline. Štvoricu orchestrov uzatvára Štátna filharmónia Košice, v ktorej podaní zaznie práve záverečný koncert. Košická filka patrí k najprestížnejším symfonickým orchestrom a zároveň je jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia. Svoje umenie prezentuje okrem aktívnej koncertnej činnosti doma i v zahraničí aj prostredníctvom množstva nahrávok. Mimochodom, košická filka je držiteľkou Rádiohláv za rok 2021.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

V Žiline sa predstaví pod taktovkou britského dirigenta Johna Warnera, ktorý založil a umelecky vedie Orchestra for the Earth a pôsobí ako hudobný riaditeľ Oxfordskej opery. Jeho priekopnícka práca s Orchestra for the Earth ho zaviedla na najrôznejšie koncerty po celej Európe, ktoré spájajú hudbu a prírodu, pričom spolupracuje s poprednými umelcami z oblasti životného prostredia, vedcami a charitatívnymi organizáciami, ako aj s celým radom sólistov.  Tentoraz bude spolupracovať aj s minuloročným víťazom Allegretta – Jonathanom Swensenom.

Návrat minuloročného víťaza dá bodku za 32. ročníkom

Po boku košickej filky sa predstaví už spomínaný minuloročný víťaz Allegretta, oceňovaný violončelista Jonathan Swensen. Nedávno ho časopis Gramophone Magazine vyhlásil za umelca mesiaca „New Artist of the Month“ a “One to Watch” časopisu MusicalAmerica. Je absolventom Kráľovskej dánskej hudobnej akadémie. V štúdiách pokračoval u Torleifa Thedéena na Nórskej hudobnej akadémii v Osle a u Laurencea Lessera na New England Conservatory. Vystupoval s mnohými renomovanými orchestrami aj na sólových recitáloch a je častým festivalovým hosťom v USA i v Európe. Do Žiliny sa vracia po minuloročnom úspechu, kde tentoraz ako sólista vystúpi v Koncerte pre violončelo a orchester h mol op. 104 Antonína Dvořáka. Okrem tohto diela zaznie na záverečnom koncerte festivalu Allegretto Žilina 2023 aj Symfónia č. 8 op. 64 Alexandra Moyzesa.

Allegretto Žilina 2023

Vstupenky na koncerty v rámci festivalu Allegretto Žilina 2023 zakúpite v Pokladnici ŠKO Žilina a tiež online.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »