Novinky

Štyri dni plné hudby prinesie Hudba Modre už tento týždeň

Hudba Modre 2023

Už 18 rokov organizuje občianske združenie Hudba Modre lokálny festival veľkého významu. Prináša do malebného vinárskeho mesta na úpätí Karpát klasickú hudbu a jazz v tej najvyššej kvalite a inak tomu nebude ani tento rok.

HUDBA MODRE – to je festival kvality a originality, ktorý ovládne ikonické mestečko pri Bratislave v dňoch 17.8. – 20.8.2023 svetom hudby. Štyri dni budú nabité programom šiestich koncertov, v ktorých si každý nájde to svoje. Nebude chýbať prepojenie hudby so slovenskou poéziou, autentický hot jazz a swing prvej polovice minulého storočia, hudobné nádeje, domáci i zahraniční hostia.

Slovenská poézia v hudobnom šate otvorí festival Hudba Modre

Úvodný štvrtkový večer 17. augusta bude patriť zhudobnenej slovenskej poézii, ktorá do Modry vyslovene patrí. V podobe piesní s prvkami jazzu a klasickej hudby zaznejú zhudobnené sonety Pavla Országha Hviezdoslava, básne Jána Smreka, Milana Rúfusa, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru, Janka Kráľa a Jaroslava Seiferta odznejú v originálnom hudobnom šate Ansámblu Františka Báleša. Za svoju originálnu tvorbu získalo jazzové kvarteto cenu Radio_Head Awards (album Sonety) a Cenu verejnosti v ankete Esprit (album Básne Múzické), o čom sme vás svojho času informovali.

Jazz / RHA_2021 - František Báleš Ansámbl
František Báleš Ansámbl úspechom korunovali aj Hviezdoslavovo výročie.

Nostalgický návrat v čase

A aj piatkový jazzový koncert 18. augusta zaplní príjemné prostredie nádvoria novo zrekonštruovaného Kaštieľa v Modre skvelými výkonmi, tentoraz raného jazzu v podaní orchestra Fats Jazz Band. Ôsmi páni a jedna dáma interpretujú autentický hot jazz a swing prvej polovice minulého storočia autenticky a ich pozitivizmom nabitý koncert sľubuje nostalgický návrat v čase

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Vystúpia nielen profesionálni hudobníci, ale aj malé-veľké nádeje

V sobotu 19. augusta sa o 17.00 h. v koncertnej sále Kaštieľa predstaví najmladšia generácia nadaných adeptov umeleckých povolaní, žiakov Základnej umeleckej školy v Modre na MALOM koncert VEĽKÝCH nádejí. O 19.00 h. ich vystrieda výnimočný súbor Slovak Brass Quintet. Založili ho členovia našej prvej scény, Slovenskej filharmónie. Na koncerte v Modre uvedú skladby od stredoveku až po filmovú hudbu v úpravách pre dve trúbky, trombón, lesný roh a tubu.

Článok pokračuje pod reklamou

Festivalové hudobné raňajky už v nedeľu

Nedeľné doobedie si najlepšie vychutnáte na takýchto Raňajkách s komornou hudbou vo Wild Kitchen. Že MARIMBA NIE JE TANEC, bude jasné hneď, ako tento vyše dvojmetrový nástroj zbadáte. Pôvodom bulharský hráč na bicích nástrojoch Kiril Stoyanov s huslistkou Luciou Harvanovou sa s vami radi podelia o svoje zážitky s týmto nevšedným nástrojom a po raňajkách odohrajú koncert, kde nebude chýbať ani argentínske tango.

Po minuloročnej úspešnej premiére konceptu Raňajok s komornou hudbou sme sa rozhodli tento formát narvalo zaradiť do programu festivalu. Je nesmierne obohacujúci a ľudský. Kedy máte možnosť sa z blízka rozprávať s umelcami medzinárodného renomé a spýtať sa ich otázky, ktoré ste im nikdy nemohli položiť? Aj koncert, ktorý potom umelci zahrajú vnímajú návštevníci zrazu inak. Keď dostanú vopred (a pri skvelej káve) informácie, prečo sa na tom konkrétnom nástroji hrá takto a nie inak, aké sú jeho úskalia, čo sa na ňom zahrať dá a čo už nie, zrazu chápu súvislosti aj umelcov inak a to ich k hudbe priblíži oveľa viac, ako iba pasívne počúvanie,“ približuje ďalší deň program riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! / Kam za kultúrou
19. ročník festivalu Viva Musica! vrcholí. Do finále zostávajú už len tri koncerty

Festival Hudba v Modre uzavrie nedeľný večer s nemeckou flautistkou a Bergerovým Triom

Na záverečný koncert festivalu v nedeľu 20. augusta o 19:00 h. sa presunieme do príjemného chládku Nemeckého evanjelického kostola, ktorý bude hostiť výnimočnú nemeckú flautistku Nicole Pressler  spolu s Bergerovým Triom, ktoré vystúpi v zložení klarinetistu Jozefa Eliáša, violončelistu Jána Slávika, ako aj klaviristu a saxofonistu a riaditeľa festivalu Hudba Modre, Ladislava Fančoviča. Nicole Pressler vyštudovala flautu na University Mozarteum v Salzburgu,  ako sólistka účinkovala v celej Európe, Južnej Afrike, na Strednom i Ďalekom východe. Dvanásť rokov pôsobila v Katare ako 1. flautistka v Qatar Philharmonic Orchestra a jej výnimočný talent ocenili porotcovia mnohých súťaží. Môžete sa tešiť na diela J. S. Bacha, J. Brahmsa, G. Mahlera, F. Poulenca a koncert bude reflektovať aj 120. výročie úmrtia Eugena Suchoňa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v týždni od 14. do 20. 8. 2023? Toto sú naše tipy!

Príďte si vychutnať klasiku aj jazz v tej najvyššej kvalite. Vstupné na celý festival je (dobro)voľné. Detailný program festivalu nájdete na Facebookovej stránke festivalu.

Z verejných zdrojov festival podporili: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Hudobný Fond a Mesto Modra.

TS, Hudba Modre, o.z. a Kultúrne centrum Modra

Zdroj: Hudba Modre, o.z. a Kultúrne centrum Modra

Redakciu informovala Janka Dekánková, PR manažérka festivalu

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »