
S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Núdza nebude o festivalové zážitky - hudobné i divadelné. Máme pre vás aj tip na jednu premiéru pre rodiny s deťmi a celú fúru inšpirácií na jedinečné podujatia. Pozrite sa s nami na najzaujímavejšie zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!
Vitajte pri najnovšom vydaní TOP tipov na atraktívne kultúrne podujatia, ktoré na svojich stránkach pravidelne prináša portál Art & History Magazine! Keďže sa väčšina podujatí z tohto týždňového výberu vyskytla v samostatných článkoch, prehľad Kam za kultúrou prichádza za pochodu prvého pracovného dňa 40. kalendárneho týždňa roka 2023. Prehľad TOP tipov Kam za kultúrou prináša (a pripomína) najnovšiu prehľadovku TOP tipov pre týždeň od pondelka 2. októbra. Slovensko je opäť festivalové, a to divadelne i koncertne. Napínať vás nemienime, nuž poďme hneď in medias res (alebo slovenskejšie rovno k veci)!
Slovensko v znamení festivalov
Festivalová nálada neopúšťa Slovensko ani počas tohto týždňa. Nedotýka sa iba sveta hudby, v ktorom dominuje hlavne kategórii vážnej hudby. Festivalovo je aj vo svete divadla. Naše tipy Kam za kultúrou preto začíname práve festivalovou nádielkou, ktorú nájdete v programe festivalu Divadelný Spiš. Následne sa pozrieme na bohatú nádielku hudobných festivalov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelný Spiš o strastiach a radostiach rodičovstva
Pondelok (2.10.) patrí vtipnej autorskej inscenácii o rôznych prístupoch k rodičovstvu a výchove detí v podaní jedinečného hereckého obsadenia a trefných skečov o súčasnom rodičovstve v réžii Jána Luterána s hudbou Martina Geišberga. Herečka a stand-up komička Lujza Garajová Schrameková, členovia umeleckého súboru SKD Martin Alena Pajtinková a Daniel Žulčák, herec DJP Trnava Michal Jánoš sa pozrú na to, ako mení život po narodení dieťaťa a jeho výchove. Vezmete si k srdcu dobré rady starej mamy, múdre poučenia od mamičiek z Modrého koníka, populárne kurzy o nevýchove, či radšej dáte prednosť samovzdelávaniu?
Inscenácia Dokonalé dieťa z dielne Divadelného centra nie je návodom na to, ako sa stať dokonalým rodičom. Je osobnou výpoveďou tvorcov o tom, čo znamená niekoho vychovať. Čo to znamená pre osobu, rodinu, pre spoločnosť. Hľadá odpovede na to, ako veľmi sa podobáme na rodičov a ako sa naše deti začínajú podobať na nás.
Utorok prinesie na Spiš trpkú komédiu Doma, som miláčik! o tom, čo je človek schopný urobiť, aby bol šťastný. S inscenáciou sa na festivale predstaví prešovské Divadlo Jonáša Záborského. Bratislavskému Teatro Wüstenrot patrí festivalové pódium Spišského divadla už v stredu. Rozohrá komediálny titul Mandarínková izba. Komédia plná francúzskeho espritu a šarmu ponúka zaujímavé príbehy ľudí vo vtipných, krátkych jednoaktovkách s prekvapivým záverom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aké úskalia má život herca? Prezradia vám to Zuzka Tlučková i Maroš Kramár
Vo štvrtok (5.10.) sa dopoludnia uskutoční Talkshow so Zuzanou Tlučkovou a s Marošom Kramárom o krásach a úskaliach hereckého života. Večer patrí domácemu Spišskému divadlu, ktoré programovú ponuku festivalu Divadelná Spiš obohatia minulosezónnou novinkou – komédiou Meno. Aj tu bude témou, čo sa stane alebo čo sa môže stať, keď sa narodí dieťa. Piati priatelia, príjemné posedenie pri večeri a… prekvapivý zvrat. Reč bude i o tom, že vybrať meno pre dieťa nemusí byť také jednoduché. Svižné repliky, duchaplnosť, cynizmus, sarkazmus, slovné hry, no predovšetkým dokonalé vtipy a humorné poznámky – to je výborná francúzska komédia autorskej dvojice Matthieu Delaporte a Alexandre de la Patellière v réžii Antona Korenčiho.

Ľudskosť pod lupou aj na Divadelnom Spiši
Prvý októbrový piatok večer prinesie na festival aj silný napínavý dramatický príbeh o viere v človeka a hľadaní ľudskosti vo vojnovej skaze. Popredný slovenský dramatik, scenárista a publicista Ivan Bukovčan sa v existencialisticky ladenej komornej hre Sneh nad limbou vracia k svojej bytostnej téme človeka v hraničnej životnej situácii, pričom zobrazuje jeho zlyhania, no i mravnú zodpovednosť za svoje konanie i konanie iných. Dramaticky príbeh sa odohráva počas 2. svetovej vojny, keď povstalci ustúpili do hôr a rozpútala sa partizánska vojna. prostredníctvom psychologicky prepracovaných charakterov sa vynárajú nástojčivé existenciálne otázky: Kde začína a končí sloboda druhých a kde moja? Ako sa človek správa v hraničnej situácii? Ostáva ešte človekom?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Špeciálne po uvedení predstavenia Sneh nad limbou počas Divadelného Spiša bude nasledovať diskusia Je história skutočnou učiteľkou života? s režisérom inscenácie Michalom Babiakom a novinárkou Soňou Gyarfášovou. Tá sa venuje vyrovnávaniu s totalitnou minulosťou, témam slobody a spravodlivosti a mapuje osudy žijúcich pamätníkov. Získala Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti (2011, 2019), Výročnú cenu Literárneho fondu (2020, 2022) a v roku 2023 bola nominovaná na Slovenku roka v kategórii Média a komunikácia.
Kabaret i alternatíva
Sobota 7. októbra sľubuje na Divadelnom Spiši program hostí z Ostravy. Národní divadlo moravskoslezské prinesie hudobný kabaret Jonáš a tingl-tangl legendárnej klaunskej dvojice plný briskných dialógov, originálneho humoru a nezabudnuteľných, dnes už zľudovených piesní.
Záverečný festivalový deň sľubuje nabitý popoludňajší a večerný program. Alternatívna scéna Spišského divadla od 16:00 hod. ovládne Radničné námestie s premiérou prvej produkcie tejto scény Spišského divadla s názvom Panoptikum. Dom Matice slovenskej privíta aj tamojšie Divadlo Kontra s brilantnou čiernou komédiou Lebka z Connemary z pera oscarového génia Martina McDonagha. Zároveň v tom istom čase na javisku Spišského divadla vystúpi Štúdio L+S z Bratislavy s hrou Kontrabas o kontrabasistovi, ktorý nikdy nebude udávať tón v orchestri. Práve s ňou Martin Huba strávil na javisku Štúdia L+S strávil 24 rokov svojho života.
Festival venovaný jazzu
Z divadelného sveta prejdime do sveta hudby. Východné Slovensko žije jazzom. V aktuálnom vydaní kam za kultúrou prinášame tak aj jeden tip aj pre priaznivcov tohto žánru. GES Club v Košiciach bude v dňoch 3. – 5. októbra 2023 hostiť International Jazz Festival 2023. Jeho 27. ročník privíta domácich i zahraničných umelcov. Zo slovenskej hudobnej scény vystúpia Oliver Palko, The Bureau či slovensko-americkí hudobníci AMC Trio Plus & Andy Middleton. Zástupcami britskej jazzovej scény budú Dan Owen a Citrus Sun, Taliansko reprezentuje Ruggero Robin Trio. Česko zastúpia Dan Barta & Robert Balzar Trio či Nikol Bóková Trio. Vstupenky v sieti TICKETPORTAL.
TOP tip Kam za kultúrou - Bratislavské hudobné slávnosti prekypujú zážitkami
Priaznivci vážnej hudby majú svoju centrálu v bratislavskej Redute, kde počas prvého októbrového týždňa vrcholí 58. ročník festivalu Bratislavských hudobných slávností. Prináša niekoľko výnimočných momentov, z ktorých každý jeden koncert je TOP tipom! Prvým z nich je vokálny recitál, ktorý sa od od aktuálneho ročníka stane stabilnou súčasťou programu BHS i vlastnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie. Na festivalovej pôde v bratislavskej Redute privítajú už 3.10. mimoriadne vzácneho umelca, hosťa tých najprestížnejších operných a koncertných scén, poľského tenoristu Piotra Beczału.
Operné umenie dostane v programe tohto ročníka BHS priestor aj tento týždeň. Stane sa tak v piatok 6.10.2023, kedy v Bratislave po prvý raz ožije poloscénickým uvedením opery Karola Szymanowskeho Kráľ Roger z dielne Opery Národného divadla Košice. Pod taktovkou Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho sa predstavia sólisti Michał Partyka, Gabriela Hrženjak, Maksym Kutsenko, Juraj Hollý, Michal Onufer, Myroslava Havryliuk a André Tatarka.
BHS sú priestorom jedinečných spojení
V programe BHS si na svoje prídu aj milovníci jedinečných spojení. Prvá októbrová streda privíta súbor barokovej hudby B’Rock Orchestra. Pod vedením bývalého skvelého kontratenora a súčasného dirigenta Reného Jacobsa sa z telesa vyprofiloval jeden z aktuálne najlepších súborov, špecializujúcich sa na starú hudbu v novom kontexte. V dielach skorého 19. storočia je v rámci celkového rozsahu ešte výraznejšie cítiť komornejšie zámery orchestrálnych diel. Emočne nabitá Nedokončená symfónia Franza Schuberta, s dunivou dychovou sekciou, bude kontrastom k 5. symfónii Reformačnej Felixa Mendelssohna, k skomponovaniu ktorej ho viedol obdiv k tvorbe J. S. Bacha. Sólový part jeho husľového koncertu, jedného z najslávnejších i najčastejšie uvádzaných, bude interpretovať vynikajúca mladá nórska huslistka Vilde Frang, na vzácnom nástroji Guarneri del Gesù z roku 1734. Aj umelci tohto koncertu k nám zavítajú po prvý raz.
Ďalším TOP tipom Kam za kultúrou je aj vystúpenie Rotterdamskej filharmónie, ktorá sa teší titulu jedného z najlepších filharmonických telies vo svete. Pod taktovkou izraelského dirigenta Lahava Shania budú sprevádzať klaviristu Kirilla Gersteina, Tento nemenej výnimočný večer zažijete na BHS aj vo štvrtok 5. októbra 2023. Bude miestom debutov. Mladý Izraelčan Lahav Shani debutoval ako klavirista i ako dirigent za pultom Filharmonického orchestra Rotterdam v roku 2016, aktuálne je jeho šéfdirigent. U nás tohto renomovaného a žiadaného majstra taktovky privítame po prvý raz. Rovnako premiérovo tu vystúpi aj popredný sólista Kirill Gerstein, ktorého hra je cenená najmä pre flexibilnú kombináciu ruskej, americkej i európskej školy.
Narodeninová oslava Lúčnice
Bratislavské hudobné slávnosti prinášajú vo svojom programe aj slávnostný koncert Speváckeho zboru Lúčnica pri príležitosti 75. výročia vzniku Lúčnice. A tak tento koncert neopomíname ani v našej výberovke Kam za kultúrou. V piatok zaznie jubilejný v Dome umenia SF v Piešťanoch a v sobotu 7. októbra aj v Bratislave.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lúčnica je už 75 rokov kultúrnym i spoločenským fenoménom. Spevácky zbor je súčasťou umeleckého súboru od jeho vzniku v roku 1948. Charakterizuje ho vyspelá spevácka technika a hlasová kultúra. Jeho výkony vysoko hodnotí odborná kritika a veľký úspech zaznamenáva aj u širokého publika.

Svoju umeleckú kariéru v Speváckom zbore Lúčnica začínali mnohé osobnosti ako Edita Gruberová, Lucia Popp, Magdaléna Blahušiaková, Ľubica Orgonášová, Marta Beňačková, Adriana Kohútková a mnohí ďalší. Zbor umelecky formovali jeho hlavní zbormajstri Štefan Klimo, Peter Hradil a v súčasnosti Elena Matušová. Pod ich vedením získal zbor najvyššie ocenenia na medzinárodných súťažiach. Účinkoval na medzinárodných zborových festivaloch i koncertných zájazdoch v Číne, USA, Južnej Kórei, Argentíne, Jordánsku, Izraeli, Mexiku, a samozrejme vo väčšine štátov Európy, a stal sa miláčikom publika.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vo festivalovom programe BHS, venovanému 75. jubileu Lúčnice, uvedie spevácky zbor prierez tvorbou à cappella diel rôznych štýlových období, ako aj výber zo skladieb, ktoré mu dedikovali slovenskí skladatelia a svoj koncertný repertoár rozšíri aj o vokálno-inštrumentálne dielo. Zaznie pri tom zvuk organu v Koncertnej sieni SF, a to v Omši A dur, op. 12 Césara Francka, pričom sa organového partu ujme Marek Janko. Vstupenku na piešťanské vystúpenie zoženiete v sieti Ticketportal.
Záver festivalu so Slovenskou filharmóniou
Rezidenčný orchester festivalu Slovenská filharmónia sa v programoch na 58. ročníku BHS objavil na troch koncertoch. Treticu uzatvára záverečný koncert, ktorý sa uskutoční v nedeľu 8. októbra 2023. V prvej časti záverečného koncertu tohtoročných BHS bude sólistom náš popredný huslista Dalibor Karvay. Koncertný majster Viedenských symfonikov bude interpretovať Brahmsov koncert D dur. Monumentálne Metamorfózy Eugena Suchoňa pod taktovkou Tomáša Netopila, jedného z najobsadzovanejších českých dirigentov v zahraničí, uzavrú aktuálny ročník BHS venovaný spomienke 30. výročia úmrtia Eugena Suchoňa.

Kam za kultúrou? Sakrálna hudba znie Šamorínom i Sencom
Priaznivcov duchovnej hudby dozaista potešíme touto dvojicou koncertných tipov. V sobotu o 18:00 hod. sa duchovnou hudbou ponesie Senec. Tamojší evanjelický kostol bude hostiť organový recitál organistu Jána Bullu, ktorý patrí k stabilným tváram nejedného festivalu, vrátane MOF Kremnický hradný organ. V Šamoríne už v nedeľu 8. októbra o 17:00 hod. finišuje záverečným koncertom prvý ročník festivalu Musica sacra Samariensis. Priestor v rímsko-katolíckom farskom chráme dostane organista Peter Loydl a český Spevácky zbor Lumír pod taktovkou Františka Ostrého.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v Nitrianskom kraji a na Gemeri? Za zážitkami na festival Pro musica nostra
Priaznivcov vážnej hudby a miest s jedinečným geniom loci poteší počas najbližšieho týždňa festival Pro musica nostra v Nitrianskom kraji a na Gemeri. Pozrite sa s nami, čo vás čaká v regióne Nitry. V Zlatej sále Poľovníckeho kaštieľa v Palárikove sa už v pondelok 2. 10. započúvate do komornej hudby velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby v podaní slovensko-maďarského súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum. Utorok 3. 10. bude v priestoroch kaštieľa Château Belá patriť koncertu gitaristu Adama Svitača a violončelistu Petra Nouzovského. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia jedinečné zreštaurované nástenné maľby a samozrejme, aj pestrý program.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Streda 4. 10. v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Nových Zámkoch opäť poteší priaznivcov starej hudby. V podaní interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska tam zaznejú diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia.
Znieť nebude len stará hudba
Štvrtok 5. 10. budú v oválnej sále renesančného Zámku Topoľčianky znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku. Návštevníkom Starej prachárne v Komárne už v piatok 6. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra s ojedinelým projektom The Future Symphonic Orchestra. Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Nitriensi sa uskutoční v sobotu 7. 10. vo veľkomoravskom Kostole sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom, kde zaznie pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej. Vstupenky na festival Pro musica nostra Nitriensis zakúpite v sieti Ticketportal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Gemerská časť festivalových spojení hudby a estetična histórie iba začína
Pro musica nostra prináša na jeseň aj gemerskú resp. gemersko-malohontskú edíciu. Na otváracom koncerte festivalu v pondelok 2. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program z diel autorov Vivaldiho, Schuberta, Saint-Saënsa či Ravela. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela umocnia stredoveké nástenné maľby a krásny drevený kazetový strop Evanjelického kostola v Kraskove.
V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, plnej architektonických i výtvarných pozoruhodností, zaznejú v utorok 3. 10. diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska. Dejiskom tretieho festivalového koncertu v stredu 4. 10. bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Jeho priestorom sa budú vynímať diela velikánov talianskeho a francúzskeho baroka v podaní súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďalší festivalový koncert zaznie v priestoroch Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí vo štvrtok 5. 10.2023. Návštevníkom ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra prostredníctvom jedinečného projektu The Future Symphonic Orchestra. V piatok 6. 10. budú v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle s ozvenou dávnovekej keltskej tradície.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jedinečné spojenia aj v Štítniku a Rimavskom Brezove
Evanjelický kostol v Štítniku s najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska ponúkne v sobotu 7. 10. originálny program Enikö Ginzery a Andrása Fejéra so zaujímavou kombináciou hudobných nástrojov – cimbalu a pozauny. Na medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gemeriensi zaznie v nedeľu 8. 10. pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej v ďalšom kostolíku s unikátnymi nástennými maľbami, v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla za operným klenotom i baletnou rozprávkou
Vo výberovke TOP tipov Kam za kultúrou majú svoje miesto aj divadelné tipy. Tie začíname v Bratislave. Divadlo Nová scéna prináša v prvý októbrový utorok a v stredu komornú komédiu Škrupinka o nečakanom priateľstve, vnútornej slobode a novej nádeji. Viac sa o tomto predstavení dozviete v recenzii Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou z pera Silvie Márie Petrovits.

Slovenské národné divadlo prináša v semibloku počas tohto týžd§a trojicu repríz čerstvo premiérovanej novinky 104. sezóny. Je ňou Verdiho Nabucco, ktorého najnovšiu bratislavskú produkciu so zaujímavou dvojitou dávkou medzinárodného castu si rozhodne nesmiete nechať ujsť!
A potešíme aj priaznivcov tanečného umenia spojením baletu a folklóru s tipom na víkendové predstavenia Balet & SĽUK / Tancom k sebe. Máme tu aj tip pre milovníkov histórie a architektúry. Ako sme avizovali, s príchodom októbra sa v prvú sobotu mesiaca otvárajú brány Historickej budovy SND pre návštevníkov na prehliadky. A tie si dozaista zaslúžia svoje miesto vo výberovke Kam za kultúrou.
Kam za kultúrou nie je bez premiéry a tipu pre rodiny s deťmi. Prináša ich Banská Bystrica
Štátna opera Banská Bystrica už v piatok a sobotu prináša v obnovenej premiére legendárnu baletnú rozprávku Ferdo Mravec na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Táto rozprávka je o mravcovi, ktorého nebavilo mravenisko a chcel spoznávať aj iné chrobáčiky. Prečo? No aby mal viac kamarátov. Veď keď je niekto sám tak mu je smutno. Smutno bolo aj jednému chalanovi, ktorého do príbehu dopísala pani režisérka Danka Dinková. Dopísala ho tam preto, lebo vedela, že na Ferda sa dá spoľahnúť a chalanovi pri hľadaní kamarátov pomôže. Chcete vedieť ako to celé dopadlo? Príďte sa pozrieť do divadla!
Košice v znamení klasických drám
Národné divadlo Košice nasadzuje v prvý októbrový týždeň inšpiratívne tituly. Priaznivci klasickej drámy si na svoje prídu vďaka Činohre NDKE s dvojicou minulosezónnych repertoárových prírastkov. Streda (4.10.) bude v Košiciach patriť Sofoklovmu Oidipovi a prvý októbrový piatok zase Shakespearovmu Titovi Andronicovi. Štvrtok prinesie moderné tanečné divadlo Carmen s hudbou skladateľa Georgesa Bizeta a Rodiona Ščedrina snúbiacimi sa s hudbou skupiny Deep Forest.
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentokrát s našimi tipmi na zaujímavé kultúrne podujatia. Želáme príjemné dni nielen so slovenskou kultúrou!
Foto: archív DNS, SF, SND, Spišské divadlo
Zdroj: Divadlo Nová scéna, Hudobné centrum, Richard Vörös, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Ticketportal