
Obľúbený festival Pro musica nostra prichádza aj na jeseň s ponukou dvoch regionálnych festivalov. Okrem lokalít Nitrianskeho kraja spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!
Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do regiónov Gemera a Malohontu. Obyvatelia a návštevníci Kraskova, Rožňavy, Ochtinej, Krásnohorského Podhradia, Plešivca, Štítnika a Rimavského Brezova si môžu počas prvého októbrového týždňa vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Gemeriensi. Slovami Igora Valentoviča, riaditeľa Hudobného centra, „chceme predstaviť zaujímavú hudbu minulých storočí i nedávnej doby pre rôzne – nie vždy štandardné – nástrojové obsadenia v pozoruhodných priestoroch“. Organizátori veria, že aj tento rok potešia festivalovým programom, ktorý sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, široké publikum.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na otváracom koncerte festivalu v pondelok 2. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program zložený z diel autorov ako Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Camille Saint-Saëns či Maurice Ravel. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia stredoveké nástenné maľby a krásny drevený kazetový strop Evanjelického kostola v Kraskove.
Prinesie aj koncerty starej hudby
V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, plnej architektonických i výtvarných pozoruhodností, zaznejú v utorok 3. 10. diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska.
Dejiskom tretieho festivalového koncertu v stredu 4. 10. bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Slovensko-maďarský súbor starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum poteší publikum komornou hudbou velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby.
Ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí vo štvrtok 5. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V piatok 6. 10. budú v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku. Evanjelický kostol v Štítniku sa môže popýšiť najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska. V sobotu 7. 10. dojem z nich umocní originálny program Enikö Ginzery a Andrása Fejéra so zaujímavou kombináciou hudobných nástrojov – cimbalu a pozauny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na záver tretieho ročníka medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gemeriensi zaznie v nedeľu 8. 10. pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej v ďalšom kostolíku s unikátnymi nástennými maľbami, v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.
—
TS, Hudobné centrum, www.hc.sk
Zdroj: HC
*** Správu sme redakčne upravili (red) ***