Novinky

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Pro musica nostra Gömöriensi 2023

Obľúbený festival Pro musica nostra prichádza aj na jeseň s ponukou dvoch regionálnych festivalov. Okrem lokalít Nitrianskeho kraja spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do regiónov Gemera a Malohontu. Obyvatelia a návštevníci Kraskova, Rožňavy, Ochtinej, Krásnohorského Podhradia, Plešivca, Štítnika a Rimavského Brezova si môžu počas prvého októbrového týždňa vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Gemeriensi. Slovami Igora Valentoviča, riaditeľa Hudobného centrachceme predstaviť zaujímavú hudbu minulých storočí i nedávnej doby pre rôzne – nie vždy štandardné – nástrojové obsadenia v pozoruhodných priestoroch“. Organizátori veria, že aj tento rok potešia festivalovým programom, ktorý sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, široké publikum.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Na otváracom koncerte festivalu v pondelok 2. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program zložený z diel autorov ako Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Camille Saint-Saëns či Maurice Ravel. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia stredoveké nástenné maľby a krásny drevený kazetový strop Evanjelického kostola v Kraskove.

Prinesie aj koncerty starej hudby

V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, plnej architektonických i výtvarných pozoruhodností, zaznejú v utorok 3. 10. diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska.

Dejiskom tretieho festivalového koncertu v stredu 4. 10. bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Slovensko-maďarský súbor starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum poteší publikum komornou hudbou velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby.

Ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí vo štvrtok 5. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

V piatok 6. 10. budú v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku. Evanjelický kostol v Štítniku sa môže popýšiť najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska. V sobotu 7. 10. dojem z nich umocní originálny program Enikö Ginzery a Andrása Fejéra so zaujímavou kombináciou hudobných nástrojov – cimbalu a pozauny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Na záver tretieho ročníka medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gemeriensi zaznie v nedeľu 8. 10. pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej v ďalšom kostolíku s unikátnymi nástennými maľbami, v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

 

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: HC

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »