Novinky

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Pro musica nostra Nitriensis 2023

Obľúbený medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra zavíta začiatkom októbra už po piatykrát do Nitrianskeho kraja. Nitra, Palárikovo, Belá, Nové Zámky, Topoľčianky, Komárno a Kostoľany pod Tríbečom budú hostiť umelcov a hudobné telesá z piatich krajín na siedmich koncertoch festivalu Pro musica nostra Nitriensi 2023.

Základnou ideou festivalu Pro musica nostra je prezentácia klasickej hudby vo významných architektonických pamiatkach regiónu. Napokon nejde o novodobé príťažlivé spojenie, veď chóry kostolov, spoločenské sály kaštieľov či salóny meštianskych sídiel boli u nás ešte pred sto rokmi takmer výlučne jedinými priestormi pre pestovanie duchovnej a svetskej hudby. Stretávame sa na putovaní po krásnych architektonických pamiatkach za zvukov predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou a vnútornou integritou osobitú silu priestory týchto pamätihodností rozozvučať. Nielen vniesť do nich zvuk, ale rozvibrovať to, čo je v nich na prvý pohľad statické, umŕtvené časom z povahy architektúry, maliarstva či sochárstva. Zámerom je odhaľovať nepoznané, pridať mu zvukom novú farbu a ukázať dnešnému človeku estetický a etický výraz minulej doby v jej nespočetných a neopakovateľných podobách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Priestor Synagógy v Nitre bude na otváracom koncerte festivalu v nedeľu 1. 10. patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, pod vedením Magdalény Rovňákovej, Gabriela Rovňáka mladšieho a s klavírnym sprievodom Dany Hajóssy. Pestrý program, v ktorom zaznejú gregoriánske nápevy, vhodne upravené diela klasikov Dvořáka, Haydna, Schuberta, Délibesa, Francka, gospely, spirituály i diela súčasných autorov je v interpretácii tohto telesa s viac ako 40 ročnou tradíciou prísľubom nevšedného zážitku.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

V Zlatej sále Poľovníckeho kaštieľa v Palárikove sa v pondelok 2. 10. bude môcť publikum započúvať do komornej hudby velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby v podaní slovensko-maďarského súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

V utorok 3. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program zložený z diel autorov ako Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Camille Saint-Saëns či Maurice Ravel. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia jedinečné zreštaurované nástenné maľby v sále fresiek kaštieľa Château Belá.

Na štvrtom koncerte festivalu, ktorý sa uskutoční v stredu 4. 10. v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Nových Zámkoch zaznejú diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska.

Vo štvrtok 5. 10. budú v oválnej sále renesančného Zámku Topoľčianky znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Starej prachárne v Komárne v piatok 6. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Nitriensi sa uskutoční v sobotu 7. 10. v Kostole sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tríbečom. V tomto pozoruhodnom kostolíku z obdobia Veľkomoravskej ríše zaznie pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

TS, Pro musica nostra / Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: Hudobné centrum

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »