Novinky

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Divadelný Spiš

Vo štvrtok 28. septembra 2023 sa začína najväčšia medzinárodná divadelná prehliadka profesionálnych divadiel na východnom Slovensku – Divadelný Spiš. Už 13. ročník festivalu pripravuje Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Počas 11 dní sa na štyroch scénach návštevníkom predstaví 13 divadiel, ktoré odohrajú spolu 14 inscenácií a prinesú rôzne žánre – komédie, drámy, muzikál, rozprávku, aj pouličné divadlo.

Najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska – Divadelný Spišvznikol v roku 2008, kedy s ponukou šestice predstavení získal 880 návštevníkov. Minulý ročník festivalu, ktorý sa konal po dvojročnej pandemickej prestávke, navštívilo takmer 1 800 divákov a bol finančne najúspešnejší. Z hľadiska návštevnosti bol doteraz najlepší piaty ročník festivalu v roku 2014, kedy divadlo navštívilo 2 013 platiacich divákov. „Urobili sme všetko preto, aby sa nám oba tieto rekordy v aktuálnom ročníku podarilo prekonať,“ neskrýva optimizmus Radovan Michalov. Súčasťou festivalu je súťaž a diváci môžu na každom predstavení vyhrať niektorú z atraktívnych cien, medzi ktorými nechýba dovolenka v Grécku, víkendový wellness pobyt, kartón cestovín a ďalšie. Aktuálny XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš sa uskutoční v termíne od 28. septembra do  8. októbra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Tento rok prichádza aj s novinkami i zahraničnými hosťami. Do Spišskej Novej Vsi pricestujúdvaja zahraniční účastníci. Už tradične je to Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca, ktoré ponúkne návštevníkom príbeh o láske – Kamenný chodníček v réžii Emila Spišáka. Dramaturgom inscenácie je dramaturg SD Michal Babiak, ktorý zabezpečoval aj návrh scény, kostýmov, textov piesní a hudobnú dramaturgiu. Národní divadlo Moravskoslezské z Ostravy prichádza s hudobným kabaretom Jonáš a tingl-tangl, v ktorom zaznejú nezabudnuteľné pesničky legendárnej autorskej dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Renomované divadlá a herecké osobnosti

V Spišskej Novej Vsi sa počas festivalu zídu divadelné súbory z celého Slovenska. Na Spiš sa nakrátko presťahujú viaceré súbory z Bratislavy, ako Divadlo GUnaGU, Divadlo Aréna, Teatro Wüstenrot, ale tiež Divadelné centrum Martin, Divadlo Jonáša Záborského z Prešova a s rozprávkou Mestské divadlo Actores z Rožňavy. Domáce prostredie bude okrem hostiteľského Spišského divadla reprezentovať Divadlo Kontra s čiernou komédiou Lebka z Connenmary.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Spišské divadlo
Spišské divadlo čaká Rok zlatej labute a sezóna v znamení lásky

Návštevníci sa môžu tešiť na mnohé herecké osobnosti ako Božidara Turzonovová, Martin Huba, Zuzana Kocúriková, Zuzana Tlučková, Maroš Kramár či Zuzana Porubjaková. Vyvrcholením festivalu bude vynikajúca monodráma Patricka Süskinda – Kontrabas z repertoáru Štúdia L+S. Už štvrťstoročie v nej hviezdi Martin Huba, ktorý v tomto roku oslávil životné jubileum 80 rokov. Okrem kvalitných inscenácií je pripravený aj sprievodný program – talkshow so známymi hercami a diskusia o témach slobody, spravodlivosti a vyrovnávaní sa s totalitnou minulosťou po dramatickom príbehu z druhej svetovej vojny Sneh nad Limbou.

Premiéra Pouličného divadla záverečnou bodkou festivalu Divadelný Spiš

Spišské divadlo na záverečný deň festivalu 8. októbra pripravuje novinku – premiéru na alternatívnej scéne SD nazvanej Pouličné divadlo. Predstavenie Panoptikum priamo na ulici ponúkne divákom okúzľujúce postavičky z rozprávok tisíc a jednej noci, rozospievaného Luciana Pavarottiho, gombíkového Charlieho Chaplina, aj mágiu benátskeho karnevalu. Pouličné divadlo podľa riaditeľa SD Radovana Michalova znamená rozšírenie o novú experimentálnu scénu a nové možnosti: „Divadelné produkcie sa tak dostanú aj do exteriéru a oslovia ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Film a architektúra 2023
Dvanásty ročník festivalu Film a architektúra predstaví najlepšie mesto na svete i hranú snímku z blízkej budúcnosti

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »