Novinky

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Prvý a najprestížnejší profesionálny súbor starej hudby na Slovensku – Musica aeterna mieri už o pár dní do Prahy. V stredu 4. októbra 2023 ho na deviatom ročníku privíta Zelenka festival Praha – Drážďany. Musica aeterna je pravidelným hosťom tejto dôstojnej platformy európskej hudobnej scény, ktorá si za cieľ dala šíriť skladateľovu tvorbu do sveta.

Organizátori zasvätili Medzinárodný Zelenka festival Praha – Drážďany dielu a osobnosti českého barokového génia Jana Dismasa Zelenku. Podujatie píše tohto roku svoj 9. ročník. Organizátor festivalu, český hudobný súbor Ensemble Inégal, intenzívne šíri odkaz tohto českého velikána. Za svoju realizáciu Zelenkových diel opakovane získal mnoho medzinárodných hudobných cien. Počas aktuálneho ročníka v termíne od 4. do 8. októbra 2023, konanom v Prahe i v Drážďanoch vystúpia domáci i zahraniční hostia, renomovaní interpreti starej hudby. Slovensko zastupuje a festival otvorí výnimočný, najstarší a najprestížnejší súbor starej hudby – Musica aeterna.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

V hlavnej úlohe barokový fenomén

Skladateľa Jana Dismasa Zelenku považujeme dnes za jedného z najvýznamnejších barokových skladateľov vedľa J. S. Bacha, G. F. Händela či A. Vivaldiho. Zelenka Festival Praha – Drážďany je prvým a jediným festivalom svojho druhu na svete. Práve jeho prostredníctvom sa česká kultúra oficiálne prihlásila k dedičstvu minulosti. Svetu vydala jasný signál, že si ctí význam skladateľovho odkazu a snaží sa o proces jeho znovu oživenia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: S Petrom Zajíčkom o minulosti a plánoch

Jana Dismasa Zelenku považujeme za európsky fenomén na hudobnom poli dneška. Znovuoživené diela tohto génia na koncertných pódiách i CD nahrávkach doslovne prepisujú dejiny barokovej hudby. Ešte pred niekoľkými rokmi sa vôbec nepočítalo s tým, že by v 21. storočí mohli byť objavené zásadné diela európskeho baroka. Novodobé premiéry zabudnutých Zelenkových diel na koncertoch či CD nahrávkach vzbudzujú nadšenie a veľmi kladné ohlasy publika i odbornej verejnosti. 

Deviaty ročník s atraktívnym programom

Tohtoročná, v poradí deviata edícia Zelenka Festivalu Praha – Drážďany sa uskutoční v termíne od 4. do 8. októbra 2023 v Prahe a v Drážďanoch. Priestor pražského Velkopřevorského kláštora sa stane dejiskom otváracieho koncertu. Prinesie program z operných čísiel z drážďanského repertoáru z doby pôsobenia Jana Dismasa Zelenku v úlohe učiteľa talianskych spevákov – kastrátov. Práve pre takéto koncertné programy si Zelenka opatril vo svojej dobe najnovší operný materiál.

Musica aeterna
Musica aeterna. Foto: Simona Babjaková

Virtuózne i vášnivé árie di bravura prednesie domáca sopranistka Gabriela Eibenová a taliansky kontratenorista Filippo Mineccia. Sprevádzať ich bude slovenský súbor starej hudby Musica Aeterna. Predstaví sa pod vedením svojho umeleckého vedúceho, Petra Zajíčka.  Musica aeterna bude účinkovať v obsadení: Peter Zajíček (umelecký vedúci a husle), Michal Klas (husle), Ján Gréner (viola), Michaela Čibová (violončelo), Ján Prievozník (violone) a Peter Guľas (čembalo). Program uvedie diela A. Vivaldiho, G. Giacomelliho, G. Porsila, J. A. Hasseho, G.B. Pergolesiho a G.F. Händla. Vstupenky na otvárací koncert nájdete TU.

Organizátor predstaví veľkolepé žalmy

Veľkolepé zhudobnenia žalmov v programu Psalmi Vespertini II. zaznejú v podaní festivalového organizátora – súboru Ensemble Inégal v sprievode Dresdner Kammerchor. Dejiskom koncertu pod vedením Adama Viktora sa v piatok 6. októbra 2023 stane v Prahe – na Malé Straně, Kostol Panny Márie pod řetezem. Zopakujú ho aj v sobotu 7. októbra, tentoraz už v Dreikönigskirche v Drážďanoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Záverečný koncert organizátori festivalu venujú hudbe zo Zelenkových opisov. Konkrétne pôjde o tie z jeho štyroch kníh Collectaneorum Musicorum. Prednesie ich medzinárodne obsadený vokálny súbor Cinquecento špecializovaný na renesančnú hudbu. Program uvedie legendárnu Missa Papae Marcelli Giovanniho Pierluigiho da Palestrina v kombinácii s jeho Lamentáciami proroka Jeremiáša a gregoriánskym chorálom.

Viac informácii o programe a odkaz na vstupenky v sieti GoOut nájdete na stránkach festivalu.  Festival usporadúva Ensemble Inégal s finančnou podporou Ministerstva kultúry ČR, Hlavného mesta Prahy a Česko-nemeckého fondu budúcnosti.

Foto: Simona Babjaková

Zdroj: Zelenka festival, Musica aeterna

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »