Novinky

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom koncerte si pripomenieme nedožité  93. narodeniny prof. Warchala (27.01. 1930 – 30.12. 2000).

Na úvod nedeľného programu Hommage à Bohdan Warchal zaznie Koncert Es dur Dumbarton Oaks Igora Stravinského, v ktorom sa skladateľ inšpiroval Brandenburskými koncertmi Johanna Sebastiana Bacha. Nasledovať bude virtuózne Rondo A dur pre husle a sláčikový orchester, D. 438 Franza Schuberta. Skladateľ ho skomponoval pre svojho brata, huslistu  Ferdinanda.  Koncert v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uzavrie Sláčikové kvarteto č. 14 d mol Smrť a dievča, D. 810 Franza Schuberta, zaranžované  Gustavom Mahlerom pre sláčikový orchester.

Shlomo Mintz
Shlomo Mintz. Foto: Andrei Birjukov

Sólistom večera, bude ako sme informovali, izraelčan Shlomo Mintz buduje svoju hviezdnu kariéru mnoho desaťročí. Jeho raketový štart sa viaže na vystúpenie v slávnej Carnegie Hall roku 1973. Od tých čias sa šírila jeho povesť výnimočného huslistu a violistu. Spolupracoval s takmer všetkými veľkými orchestrami a dirigentmi, účinkoval na najprestížnejších festivaloch. Je aktívny nielen ako sólista, ale aj ako dirigent. Bratislavu navštívi po tretíkrát. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie spolupracoval v sezóne 2005/2006 so Slovenskou filharmóniou, kedy sa  predstavil ako dirigent aj sólista na dvojici koncertov v rámci cyklu Svetoví interpreti. V roku 2019 uviedol v Bratislave recitál pri príležitosti vzdelávacieho projektu určeného pre mladé husľové talenty „Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov“.

Iniciátor Slovenského komorného orchestra

prof. Bohdan Warchal
prof. Bohdan Warchal

Prof.  Bohdan Warchal bol v roku 1960 iniciátorom vzniku komorného súboru.  Komorný orchester zostavil z vynikajúcich hráčov sláčikovej sekcie orchestra Slovenská filharmónia. “Warchalovci”  pod jeho umeleckým vedením  koncertovali nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahli v mnohých svetových metropolách. Popri hudbe baroka sa venovali aj dielam z obdobia klasicizmu a romantizmu, dielam 20. storočia a skladbám slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku, ktoré vznikli na podnet prof. Warchala, alebo ich tvorcovia darovali komornému orchestru. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou celých 40 rokov.

Štafetu umeleckého vedúceho odovzdal Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci pokračuje. Okrem pravidelných koncertov v Slovenskej filharmónii koncertuje SKO na rôznych festivaloch a turné doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zaujímavé projekty a rovnako uvádza premiéry slovenských diel.

prof. Bohdan Warchal a Ewald Danel, ktorý je od januára 2001 um. vedúcim SKO
prof. Bohdan Warchal a Ewald Danel, ktorý je od januára 2001 umeleckým vedúcim SKO. Foto: archív SF

Tlačová správa, filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Andrei Birjukov, archív SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »