Novinky

Exkluzívne: BBC Music Magazine Awards 2022 s triumfom českých umelcov

BBC Music Magazine Awards 2022

Udalosť, ktorú sme napäto očakávali už od konca februára sa stala realitou. Včera 28. apríla 2022 večer vyhlásili laureátov prestížnych hudobných cien BBC Music Magazine Awards. Svetový úspech opäť zaznamenalo české umenie. A právom! Exkluzívne prinášame aj reakcie všetkých českých umelcov participujúcich na najnovšie ocenenom albume! Ste zvedaví, ktoré nahrávky patria medzi najlepšie na svete? Nebudeme napínať.

Uznávaný britský hudobný magazín BBC Music Magazine oslavuje 30. výročie. Už 16 rokov organizuje hudobné ceny klasickej hudby, ktorých prestíž široko-ďaleko presahuje európske hranice. Každoročne prináša výber tých najlepších nahrávok z predošlého roka. Už samotné nominácie albumov na prestížne ceny BBC Music Magazine Awards v jednej z deviatich kategórií sú veľkým úspechom. Ako pre umelcov, ansámble i vydavateľov. O to viac teší nielen umelcov víťazstvo v tej-ktorej kategórii. Ani tento rok nie je výnimkou. Deviatka kategórií prestížnych cien BBC Music Magazine Awards 2022 už pozná svojich víťazov. A jednu z nich si v kategórii Vokálne umenie odniesol album Phidylé jednej z českých najobsadzovanejších sopranistiek Kateřiny Knežíkovej. Nahrala ho s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod taktovkou Roberta Jidru, šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice. Zaradili sa tak medzi doterajších laureátov výročných cien BBC Music Magazine. Z radov českých umelcov sú to dirigent Jakub Hrůša, klavirista Ivo Kahánek, Pavel Haas Quartet či mezzosopranistka Magdalena Kožená.

O triumf zápolilo 27 nominovaných albumov

Pestrú ponuku 312 minuloročných noviniek klasickej hudby skresala porota. Do užšieho výberu poslala 175 z nich, ktoré prestížny magazín aj recenzoval a opatril 5 hviezdičkami. Vlastné nominácie získala finálová 27-čka nominovaných albumov z produkcie 17 vydavateľských spoločností. Prestížne hudobné ceny BBC Music Magazine aj tento raz priniesli celkom 27 nominovaných albumov. Zápolili v 9 kategóriách (komorná, orchestrálna, koncertná, chorálna, operná, inštrumentálna, vokálna, nováčik a premiéra). Sú to prvotriedne nahrávky, ktoré vznikli počas ďalšieho náročného obdobia v tieni svetovej pandémie. Výber tých najlepších z najlepších nemala v rukách len porota. Tá zasadla v zložení Michael Beek, Andrew McGregor, Berta Joncus, George Hall a Rebecca Franks. Sú to totiž jediné hudobné ceny klasickej hudby, v ktorých o hlavných kategóriách hlasuje svetová verejnosť. Rozhodnúť o svojom favoritovi v deviatich kategóriách mohla do konca februára 2022, ako sme o tom informovali TU. Po prvý raz tak mohla učiniť aj v kategóriách NováčikPremiéra.

Nominácie mali hviezdni interpreti a aj naši západní susedia

Nominácie získali aj tento rok hviezdni interpreti. Boli medzi nimi mená ako Cecilia Bartoli, Lucy Crowe, Iestyn Davies, Frank Peter Zimmermann, Patricia Kopačinskaja, Sol Gabetta či Krystian Zimerman. O triumf zápolili aj Alina Ibragimova, Kate Lindsey či Michael Spyres. Z významných telies spomeňme Sitkovetsky Trio, Academy of Ancient Music, Camerata Bern či London Symphony Orchestra. Svoje dve želiezka v ohni malo aj české umenie. Prvým bol album Phidylé českej sopranistky Kateřiny Kněžíkovej v kategórii Vokálna hudba. Nahrala ju vedno s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod taktovkou šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice, Roberta Jindru. V kategórii Koncertov album s dielami Bartóka a Martinů to bola nahrávka huslistu Franka Petra Zimmermanna s Bamberským symfonickým orchestrom (Bamberg Symphony Orchestra) pod taktovkou Jakuba Hrůšu.

Toto sú víťazi 16. ročníka cien BBC Music Magazine Awards 2022

Víťazov tohtoročných cien BBC Music Magazine Awards vyhlásili na slávnostnom ceremoniáli v londýnskom Kings Place vo štvrtok 28.4.2022. Okrem nich sme spoznali aj mená laureátov snáď najprestížnejší cien BBC Music Magazine Osobnosť roka a Nahrávka roka. Na galavečere naživo vystúpili viacerí ocenení, vrátane Osobnosti roka Nicky Spencea, klaviristu Toma Postera či huslistky Eleny Urioste. Najprestížnejšiu trofej, ktorou je ocenenie Nahrávka roka, získal album On DSCH z produkcie Sony Classical. Ambiciózny album prináša 24 Prelúdií a fúg Dmitri Šostakoviča či Passacagliu Ronalda Stevensona v excelentnom podaní klaviristu Igora Levita. Pozoruhodný album získal aj cenu pre Inštrumentálny album.

Osobnosťou roka sa stal tenorista Nicky Spence. Okrem prvotriednych operných výkonov sa Nicky Spence prejavil ako človek s veľkým srdcom, keď ako dobrovoľník pomáhal počas pandémie. Porotu zajala aj jeho show Každý môže spievať, ktorú vysiela britský TV kanál Sky Arts.

Nováčikom roka sa stal Freddie De Tommaso

V kategórii Cena pre nováčika triumfoval tenor Freddie De Tommaso. Cenu získal za svoj krásny debutový album Passione. Tenorové árie Pucciniho či Tostiho nahral štýlovo a poslucháčsky oslovujúco.

Svetový úspech českého umenia

Hoci album Phidylé je debutovým albumom vyhľadávanej sopranistky Kateřiny Kněžíkovej, nomináciu nezískal v kategórií Nováčikov („newcomer award“). Nomináciu získal a úspešne ju premenil svetovým víťazstvom v kategórii Vokálnych albumov („vocal“). Kateřina Kněžíková spieva v Národných divadlách v Ostrave, Brne i v Prahe, kde sa objaví koncom mája na premiére novej inscenácie Smetanovej Predanej nevesty.

Kateřina Kněžíková
Zdroj: Kateřina Kněžíková / Eva Jasanovská

Absolútny triumf českej sopranistky

Vo svojej kategórii porazila Kateřina Kněžíková známe mená s bohatou diskografiou. Okrem nej tu mali nomináciu ďalšie dve nahrávky. V poradí piate album Tiranno vychádzajúcej svetovej hviezdy mezzosopranistky Kate Lindsey. Tá patrí medzi výnimočné zjavy novej generácie. Pravidelne vystupuje v METke, Viedenskej Štátnej opere či v Kráľovskej opere v Londýne Royal Opera House Covent Garden). Ďalším súperom Kateřiny Kněžíkovej bol jeden z najvyhľadávanejších tenoristov Michael Spyres s albumom BariTenor, ktorý má za sebou bohatú diskografiu. Číta 25 CD a 4 DVD.

S albumom Phidylé zbiera úspechy

Svoj debutový album Phidylé nahrala sopranistka Kateřina Kněžíková s Janáčkovou filharmóniou Ostrava a dirigentom Robertom Jindrom. Hneď od vydania albumu s ním slávi medzinárodné úspechy. Boduje u kritikov a verejnosti doma i v zahraničí.

Viac o albume Phidylé

Svoj sólový debut z dielne Suphraphonu sopranistka zostavila z okúzľujúcich piesní fin de siecle, „...z písní, které jsou mému srdci a hlasu obzvlášť blízké; všechny jsou z přelomu 19. a 20. století, s nádechem impresionismu.“ Na začiatku stáli Kouzelné noci, ktoré Martinů komponoval na verše čínskej poézie. Objavom pre mnohých sú piesne Henriho Duparca. Jednoduchú a zbožnú vidiečanku Phidylé si sólistka vybrala pre názov celého albumu. Z neho i z každej piesni vyžaruje exotika, spojenie s prírodou i vlastnou intuíciou. Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentom Robertom Jindrom na nahrávke vytvorila nádherne farebné plátno pre zlatou linku sopránu Kateřiny Kněžíkovej.

Už po získaní nominácie na cenu BBC Music Magazine Awards neskrývala svoju radosť: Těch CD vzniklo hodně už jenom proto, že jsme nemohli stát na koncertních pódiích a měli čas více nahrávat. Nikdy by mě nenapadlo, že se svým prvním CD udělám takovou díru do světa. Už teď jsem nadšená. Jsem nominována mezi umělci, kteří působí po celém světě a nahrávají jedno CD za druhým, Je to pro mě splněný sen.“

Phidylé aj s nomináciou na Ceny Anděl

Album Phidylé mal svoju nomináciu v kategórii klasika hudobných cien Anděl, ale tam neuspel (písali sme o tom TU). „Jsem nadšená, že nahrávka má úspěch nejen u posluchačů ale i u kritiky. Nestává se mi často, že by se mi stalo něco tak krásného na první dobrou. Člověk hledá roky, jakým stylem a čím by se chtěl prezentovat a nám se to povedlo na poprvé. Byla to trefa do černého. Dirigent Robert Jindra odhadl, jakým repertoárem bych se měla prezentovat a já jsem se v něm zcela našla. K písním jsem vždy tíhla. Nahráli jsme něco, co bylo dramaturgicky úžasně uchopeno,“ hovorí Kněžíková.

Patrí k top 9-tke svetových albumov klasiky

Kněžíkovej album Phidylé zaznamenal teraz svetový úspech. Ocenením Vocal Award z prestížnych cien BBC Music Magazine sa zaradil k top 9 albumov sveta! „Je to úžasný pocit. Hřejivý a plný radosti. Ráda bych poděkovala nejen odborné porotě, která mě nominovala, ale především všem, kteří pro naše CD Phidylé hlasovali. Získat takovou cenu je pro mě obrovská čest a závazek do budoucna. Děkuju všem, kteří mě na této cestě podpořili,“ hovorí Kateřina Kněžíková a dodáva, „můj velký dík patří Janáčkově filharmonii, dirigentu Robertu Jindrovi, Supraphonu a celému nahrávacímu týmu a především těm, kteří CD přispěli finančně.“

Kvôli pracovným povinnostiam sa slávnostného odovzdávania cien v Londýne nemohla včera osobne zúčastniť. Cenu namiesto nej prevzal zástupca vydavateľstva Supraphon, šéfproducent klasickej hudby, pán Matouš Vlčínský.

Veľkú radosť z triumfu na BBC Music Magazine Awards 2022 neskrývajú ani ostatní participujúci

„Získání takového ocenění je pro náš orchestr naprosto unikátní záležitostí a úspěchem, který se nemusí v dalších deseti letech opakovat. Vítězství v této soutěži nás zařazuje do špičkové společnosti a je to pro nás skutečná pocta. Sdílím s celým orchestrem a všemi, co se na projektu podíleli, obrovskou radost,“ ako našej redakcii prezradil riaditeľ Janáčkovej filharmónie Ostrava Jan Žemla.

Janáčková filharmonie Ostrava
Janáčková filharmonie Ostrava. Zdroj: JFO

Pro každého umělce je takovéto prestižní ocenění tím největším zadostiučiněním a zhodnocením jeho práce. Já osobně jsem nesmírně rád, že v našem společném CD s Kateřinou a Janáčkovou filharmonií se promítla radostná, inspirativní a lidská atmosféra. Bylo to v časech, kdy kultura byla takřka zcela umlčena pandemií a práce na tomto CD byla tím “světlem” v tunelu. Jsou projekty, které úspěšně proběhnou a život jde dál a projekty, které navždy zůstávají nesmazatelně v paměti. Phydilé takovým projektem pro mě rozhodně je!“ exkluzívne pre nás prezradil Robert Jindra, šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Pripravujú spoločný projekt

S Robertom Jindrom, ktorý nastupuje do funkcie hudobného riaditeľa Opery Národního divadla, sa spoločne predstavia na konci augusta a v septembri pri sérii predstavení Dvořákovej Rusalky. „Spolupráce s Kateřinou je pro mě pokaždé událostí pro její nadšení, pozitivní energii a absolutní profesionalitu. Proto jí ze srdce gratuluji a již nyní se těším na naši první společnou Rusalku na prknech Národního divadla v hvězdném obsazení,“ prezradil nám Robert Jindra, šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice.

BBC Music Magazine Awards 2022: Kto ešte triumfoval?

Predstavili sme si laureátov cien nováčik či cien pre inštrumentálnu i vokálnu hudbu. Tohtoročnú cenu pre Orchestrálnu nahrávku získal album Henri Dutilleux: Le Loup. Nahrala ho Sinfonia of London pod taktovkou dirigenta Johna Wilsona. V kategórii Chorál triumfoval album Bach: Ich habe genug. Cantatas BWV 32, 82 & 106. Emotívnu nahrávku Kantát Johanna Sebastiana Bacha má na svedomí popredné škótske teleso Dunedin Consort. Venuje sa interpretácii barokovej hudby. Svetovú verejnosť v rámci komornej hudby najviac oslnila nahrávka v podaní Sitkovetsky Trio. V ich interpretácií zachytáva klavírne Trio tak od Ravela, ako aj od Saint-Saënsa. Koncertnú cenu získali s nahrávkou Plaisirs illuminés huslistka Patricia Kopatchinskaja, violončelista Sol Gabetta a Camerata Bern.

Opernú kategóriu vyhrala nahrávka Glassovho diela Akhnaten. Autorsky sa na nej podpísali Anthony Roth Costanzo, orchester a zbor Metropolitnej opery pod vedením Karen Kamensek.

Ceny uzatvára ocenenie za premiéru

Deviatku kategórií uzatvára cena za premiéru. Tento raz ju získal The Jukebox Album. Zahŕňa diela skladateľov ako Cheryl Frances-Hoad, Clarice Assad či Jesse Montgomery. Interpretujú ich huslistka Elena Urioste a klavirista Tom Poster. Porota ocenila nahrávku za jej žánrovo prelomové výkony, ktoré napriek lockdownom pomáhali šíriť radosť z hudby široko-ďaleko.

Zoznam ocenených BBC Music Magazine Awards 2022

 • Osobnosť roka: tenorista Nicky Spence
 • Album roka: On DSCH – Igor Levit (Sony Classical)
 • Vokálna: Phidylé – Kateřina Knežíková, Janáčkova filharmónie Ostrava, dirigent Robert Jindra (Suphraphon)
 • Chorálna: J. S. Bach: Ich habe genug. Cantatas BWV 32, 82 & 106 – Dunedin Consort, dirigent John Butt (Linn Records)
 • Opera: P. Glass: Akhnaten Anthony Roth Costanzo, Dísella Lárusdóttir, J’Nai Bridges, Zachary James orchester a zbor Metropolitnej opery pod vedením Karen Kamensek (MET Opera Live, Orange Mountain).
 • Orchestrálna: Henri Dutilleux: Le Loup Sinfonia of London, Adam Walker, Juliana Koch, Jonathan Davies, dirigent John Wilson (Chandos Records)
 • Koncertná: Plaisirs illuminés – Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Camerata Bern (Alpha)
 • Komorná: Ravel & Saint-Saëns Piano TriosSitkovetsky Trio (Bis)
 • Inštrumentálna: On DSCH – Igor Levita (Sony Classical)
 • Nováčik: tenorista Freddie De Tommaso (za album Passione, Decca Records)
 • Premiéra: The Jukebox Album Elena Urioste & Tom Poster (Orchid Classics)

Zdroj: BBC Music Magazine, Eva Jasanovská / PR servis Kateřiny Knežíkovej

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »