Novinky

V Malej sále Slovenskej filharmónie zaznejú ranobarokové talianske piesne a teorbové sóla

V Malej sále Slovenskej filharmónie zaznejú ranobarokové talianske piesne a teorbové sóla

V utorok 24. januára 2023 sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční druhý koncert cyklu Stará hudba. Hosťami utorkového večera sú dvaja výnimoční českí interpreti - sopranistka Hana Blažíková a teorbista Jan Krejča. Tí predstavia ranobarokové diela Tarquinia Merulu, Giovanniho Girolama Kapsbergera, Claudia Monteverdiho, Benedetta Ferrariho a Barbary Strozzi. Koncert sa začne o 19.00 h.

Ranobarokové piesne s exponovaným výrazom hlboko prežívaného textu prenesú návštevníkov utorkového večera v  Slovenskej filharmónii do Talianska na prelome 16. a 17. storočia. Zoznámia sa s tvorbou pomerne neznámych ranobarokových skladateľov. Vynaliezavosť nástrojárov dôb minulých priniesla hudobnému svetu na konci 16. storočia teorbu – lutnu, ktorá má vďaka predĺženému krku aj basové struny. Široký tónový rozsah a s tým súvisiaca hráčska flexibilita nástroja zabezpečila teorbe popularitu. A to sa pochopiteľne odzrkadlilo i na množstve kompozícií. V tom období skladatelia využívali teorbu najmä ako sprievodný nástroj pri prezentácii novej hudby. Tej sa dobovo hovorilo aj stile moderno a seconda prattica. Znieť bude vokálna tvorba v sprievode teorby a diela komponované pre tento nástroj. Teorbu tak spoznáte nielen ako vynikajúceho sekundanta iného sólistu – tentoraz speváčku, ale aj ako nástroj sólový.

Ranobarokové piesne s exponovaným výrazom hlboko prežívaného textu nás prenesú do talianska z čias prelomu 16. a 17. storočia. Program pozostáva z diel viacerých autorov. Jednou z nich je Barbara Strozzi (1619–1677), ktorá patrí medzi jednu z najzaujímavejších skladateľských osobností polovice 17. storočia. Zoznámime sa i s dielami  teorbistu  Giovanniho Girolama Kapspergera (1580–1651) či  áriami Claudia Monteverdiho (1567–1643). Repertoár zaznie, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade atraktívnych kultúrnych tipov, v interpretácii medzinárodne uznávanej českej sopranistky Hany Blažíkovej, zakladajúcej členky súboru Collegium Vocale 1704 a teorbistu Jana Krejču. Viac o programe sa dozviete TU. Koncert sa začne o 19.00 h. Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF ale aj online cez portál Návštevník.sk.

—–

Tlačová správa, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »