Novinky

V Malej sále Slovenskej filharmónie zaznejú ranobarokové talianske piesne a teorbové sóla

V Malej sále Slovenskej filharmónie zaznejú ranobarokové talianske piesne a teorbové sóla

V utorok 24. januára 2023 sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční druhý koncert cyklu Stará hudba. Hosťami utorkového večera sú dvaja výnimoční českí interpreti - sopranistka Hana Blažíková a teorbista Jan Krejča. Tí predstavia ranobarokové diela Tarquinia Merulu, Giovanniho Girolama Kapsbergera, Claudia Monteverdiho, Benedetta Ferrariho a Barbary Strozzi. Koncert sa začne o 19.00 h.

Ranobarokové piesne s exponovaným výrazom hlboko prežívaného textu prenesú návštevníkov utorkového večera v  Slovenskej filharmónii do Talianska na prelome 16. a 17. storočia. Zoznámia sa s tvorbou pomerne neznámych ranobarokových skladateľov. Vynaliezavosť nástrojárov dôb minulých priniesla hudobnému svetu na konci 16. storočia teorbu – lutnu, ktorá má vďaka predĺženému krku aj basové struny. Široký tónový rozsah a s tým súvisiaca hráčska flexibilita nástroja zabezpečila teorbe popularitu. A to sa pochopiteľne odzrkadlilo i na množstve kompozícií. V tom období skladatelia využívali teorbu najmä ako sprievodný nástroj pri prezentácii novej hudby. Tej sa dobovo hovorilo aj stile moderno a seconda prattica. Znieť bude vokálna tvorba v sprievode teorby a diela komponované pre tento nástroj. Teorbu tak spoznáte nielen ako vynikajúceho sekundanta iného sólistu – tentoraz speváčku, ale aj ako nástroj sólový.

Ranobarokové piesne s exponovaným výrazom hlboko prežívaného textu nás prenesú do talianska z čias prelomu 16. a 17. storočia. Program pozostáva z diel viacerých autorov. Jednou z nich je Barbara Strozzi (1619–1677), ktorá patrí medzi jednu z najzaujímavejších skladateľských osobností polovice 17. storočia. Zoznámime sa i s dielami  teorbistu  Giovanniho Girolama Kapspergera (1580–1651) či  áriami Claudia Monteverdiho (1567–1643). Repertoár zaznie, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade atraktívnych kultúrnych tipov, v interpretácii medzinárodne uznávanej českej sopranistky Hany Blažíkovej, zakladajúcej členky súboru Collegium Vocale 1704 a teorbistu Jana Krejču. Viac o programe sa dozviete TU. Koncert sa začne o 19.00 h. Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF ale aj online cez portál Návštevník.sk.

—–

Tlačová správa, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »