Novinky

Košer: známy – neznámy

Košer / SNM

Od októbra minulého roka sa môžeme v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave vďaka výstave Košer - známy vs. neznámy zoznámiť s každodennými pravidlami ortodoxných židovských komunít. Múzeum touto výstavou prezentuje návštevníkom duchovnú a hmotnú židovskú kultúru.

Tematickú výstavu Košer – známy vs. neznámy pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Košer v judaizme

Slovo košer súvisí s rozmanitými oblasťami života veriacich. Sú to pravidlá, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít. Je to súbor, ktorý sa vzťahuje na potraviny, prípravu a konzumáciu jedla, ale nie len s nimi.

Košer - známy vs. neznámy/ SNM

Na výstave spoznáte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie. Predstavuje živočíchy, ktoré je dovolené jesť, metódu rituálnej porážky, ako aj košer úpravy a uchovávanie potravín. Osobitnú pozornosť venuje nápojom – vínu. Podľa biblického zákona sa prísne zakazuje zasahovať do určitých fyzických aspektov Božieho poriadku. Napríklad nesmú sa krížiť zvieratá, osievať pole viacerými druhmi semien či  spoločne zapriahať vola a osla do pluhu. Nemožno tiež pri výrobe odevov zmiešavať vlny a ľan. Ďalšia časť výstavy sa venuje pravidlám správneho kombinovania materiálov pri odievaní či dekorovaní priestorov rôznymi druhmi textílií. Prezentuje ich použitie pri všetkých príležitostiach bežného aj sviatočného života.

Zdroj: SNM – Múzeum židovskej kultúry

2 thoughts on “Košer: známy – neznámy

Comments are closed.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum
Architektúra Culture Expo História News PR Výtvarné umenie

Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum oživilo atmosféru gotických katedrál

Východoslovenské múzeum oživilo atmosféru gotických katedrál. Expozícia Zaži gotikuvtiahne návštevníka priamo do príbehu a harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom.

Read More
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024
Culture Divadlo Expo Hudba Kam za kultúrou Koncerty Lifestyle News Odporúčame Podujatia Výtvarné umenie

Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Je čas na šiesty diel pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Spoznajte s nami atraktívne TOP tipy na zaujímavé koncerty, podujatia, divadelné predstavenia či výstavy.

Read More
Translate »