Novinky

Košer: známy – neznámy

Košer / SNM

Od októbra minulého roka sa môžeme v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave vďaka výstave Košer - známy vs. neznámy zoznámiť s každodennými pravidlami ortodoxných židovských komunít. Múzeum touto výstavou prezentuje návštevníkom duchovnú a hmotnú židovskú kultúru.

Tematickú výstavu Košer – známy vs. neznámy pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Košer v judaizme

Slovo košer súvisí s rozmanitými oblasťami života veriacich. Sú to pravidlá, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít. Je to súbor, ktorý sa vzťahuje na potraviny, prípravu a konzumáciu jedla, ale nie len s nimi.

Košer - známy vs. neznámy/ SNM

Na výstave spoznáte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie. Predstavuje živočíchy, ktoré je dovolené jesť, metódu rituálnej porážky, ako aj košer úpravy a uchovávanie potravín. Osobitnú pozornosť venuje nápojom – vínu. Podľa biblického zákona sa prísne zakazuje zasahovať do určitých fyzických aspektov Božieho poriadku. Napríklad nesmú sa krížiť zvieratá, osievať pole viacerými druhmi semien či  spoločne zapriahať vola a osla do pluhu. Nemožno tiež pri výrobe odevov zmiešavať vlny a ľan. Ďalšia časť výstavy sa venuje pravidlám správneho kombinovania materiálov pri odievaní či dekorovaní priestorov rôznymi druhmi textílií. Prezentuje ich použitie pri všetkých príležitostiach bežného aj sviatočného života.

Zdroj: SNM – Múzeum židovskej kultúry

2 thoughts on “Košer: známy – neznámy

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Mimmo Rotella
Culture Expo Odporúčame PR Výtvarné umenie

POSLEDNÁ ŠANCA: Na Bratislavskom hrade zostáva výstava Mimmo Rotella už len niekoľko dní

Mimmo Rotella dobyl Bratislavský hrad. Na spoznávanie jeho monumentálnych diel zostáva už len niekoľko dní.

Read More
Sisi
Culture História Lifestyle News Odporúčame Osobnosti Udalosti Výročia

Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Jej meno pozná asi každý. Alžbeta Bavorská známejšia ako Sisi bola rakúskou cisárovnou, ktorá neprestáva fascinovať dodnes….

Read More
Translate »