Novinky

Košer: známy – neznámy

Košer / SNM

Od októbra minulého roka sa môžeme v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave vďaka výstave Košer - známy vs. neznámy zoznámiť s každodennými pravidlami ortodoxných židovských komunít. Múzeum touto výstavou prezentuje návštevníkom duchovnú a hmotnú židovskú kultúru.

Tematickú výstavu Košer – známy vs. neznámy pripravilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s hlavným bratislavským rabínom, pánom Baruchom Myersom a s podporou Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Košer v judaizme

Slovo košer súvisí s rozmanitými oblasťami života veriacich. Sú to pravidlá, ktoré súvisia predovšetkým s dietetickými zásadami v kuchyniach ortodoxných židovských komunít. Je to súbor, ktorý sa vzťahuje na potraviny, prípravu a konzumáciu jedla, ale nie len s nimi.

Košer - známy vs. neznámy/ SNM

Na výstave spoznáte pravidlá ortodoxných židovských komunít v najrozmanitejších sférach každodenného života s dôrazom na stravovanie, dietetické zásady v kuchyni a odievanie. Predstavuje živočíchy, ktoré je dovolené jesť, metódu rituálnej porážky, ako aj košer úpravy a uchovávanie potravín. Osobitnú pozornosť venuje nápojom – vínu. Podľa biblického zákona sa prísne zakazuje zasahovať do určitých fyzických aspektov Božieho poriadku. Napríklad nesmú sa krížiť zvieratá, osievať pole viacerými druhmi semien či  spoločne zapriahať vola a osla do pluhu. Nemožno tiež pri výrobe odevov zmiešavať vlny a ľan. Ďalšia časť výstavy sa venuje pravidlám správneho kombinovania materiálov pri odievaní či dekorovaní priestorov rôznymi druhmi textílií. Prezentuje ich použitie pri všetkých príležitostiach bežného aj sviatočného života.

Zdroj: SNM – Múzeum židovskej kultúry

2 thoughts on “Košer: známy – neznámy

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
OZ Gotická cesta
Architektúra Community Culture História News PR

Gotická cesta: päť chrámov na Gemeri získa 500-tisíc eur na svoju obnovu

Gotická cesta sa dočká obnovy. Päť gotických chrámov na Gemeri získa v novom projekte 500-tisíc eur na svoju obnovu…

Read More
Translate »