Novinky

Husľový koncert Bohuslava Martinů a Orffova Carmina Burana v Slovenskej filharmónii

SF / Orff / Martinu

Program abonentného cyklu A Slovenskej filharmónie sľubuje v posledný januárový štvrtok a v piatok večer neobyčajné zážitky. V podaní domácich i zahraničných sólistov za sprievodu dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie sa Koncertnou sieňou SF ponesú melódie Husľového koncertu Bohuslava Martinů a slávna Carmina Burana z pera Carla Orffa.

Vo štvrtok a piatok 26. a 27. januára 2023 zaznie v Slovenskej filharmónii dramaturgicky atraktívny program. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň), Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) a sólisti sa predstavia pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Dirigentovi sú vokálno-inštrumentálne diela repertoárovo blízke. Je tomu tak vďaka detským skúsenostiam v roli zborového speváka či práci na pozícii asistenta zbormajstra operného zboru.

Zabudnutý Husľový koncert i slávna Carmina Burana

Niektoré diela na svoju premiéru čakajú v zabudnutí po dlhé roky. Taký bol i osud prvého husľového koncertu Bohuslava Martinů. Koncert pre husle a orchester č. 1 H. 226 komponoval na objednávku virtuóza Samuela Dushkina ešte v roku 1933, no po prvýkrát ho uviedli až o 40 rokov neskôr. Stalo sa tak po tom, čo ho muzikológ Hans Moldenhauer našiel v roku 1968 vo Washingtone a odkúpil od jedného z bostonských fagotistov. Svetová premiéra zaznela v naštudovaní Chicago Symphony orchestra pod taktovkou Georga Soltiho a husľový part zaznel v interpretácii Josefa Suka. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ho uvedie fenomenálny slovenský huslista Milan Paľa.

Milan Paľa

Nasledovať bude populárna Orffova kantáta Carmina Burana, ktorá stále láka široké spektrum návštevníkov. A to aj napriek tomu, že vraj „pre avantgardistov príliš konzervatívna a pre konzervatívcov príliš divoká“. Text  k dielu zostavil skladateľov priateľ Michael Hoffmann, ktorý urobil výber zo stredovekej latinskej a nemeckej poézie. Básne spísali mnísi v 13. storočí na úpätí bavorských Álp. Carl Orff si z asi dvesto básní vybral dvadsaťštyri, ktoré skombinoval do formy kantáty. Pri zostavovaní textov sa nechal niesť mottom: príroda, víno, láska. Vybrané básne zoradil tematicky do troch samostatných dielov. Tieto sú orámované hymnou na rímsku bohyňu šťastia Fortunu.  Dielo po prvýkrát uviedli v scénickej podobe  8. júna 1937 vo Frankfurte nad Mohanom.

Sólistom prvej časti oboch koncertných večerov bude, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, slovenský husľový virtuóz Milan Paľa. Ten sa už niekoľko rokov angažuje v uvádzaní súčasnej husľovej tvorby. V druhej časti programu sa predstavia vokálni sólisti –  sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem. Koncerty sa začnú o 19.00. Vstupenky zakúpite v Pokladnici i online cez portál Návštevník.

TS, filharmonia.sk

Foto: archív Milana Paľu, Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »