Husľový koncert Bohuslava Martinů a Orffova Carmina Burana v Slovenskej filharmónii

SF / Orff / Martinu

Program abonentného cyklu A Slovenskej filharmónie sľubuje v posledný januárový štvrtok a v piatok večer neobyčajné zážitky. V podaní domácich i zahraničných sólistov za sprievodu dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie sa Koncertnou sieňou SF ponesú melódie Husľového koncertu Bohuslava Martinů a slávna Carmina Burana z pera Carla Orffa.

Vo štvrtok a piatok 26. a 27. januára 2023 zaznie v Slovenskej filharmónii dramaturgicky atraktívny program. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň), Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) a sólisti sa predstavia pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Dirigentovi sú vokálno-inštrumentálne diela repertoárovo blízke. Je tomu tak vďaka detským skúsenostiam v roli zborového speváka či práci na pozícii asistenta zbormajstra operného zboru.

Zabudnutý Husľový koncert i slávna Carmina Burana

Niektoré diela na svoju premiéru čakajú v zabudnutí po dlhé roky. Taký bol i osud prvého husľového koncertu Bohuslava Martinů. Koncert pre husle a orchester č. 1 H. 226 komponoval na objednávku virtuóza Samuela Dushkina ešte v roku 1933, no po prvýkrát ho uviedli až o 40 rokov neskôr. Stalo sa tak po tom, čo ho muzikológ Hans Moldenhauer našiel v roku 1968 vo Washingtone a odkúpil od jedného z bostonských fagotistov. Svetová premiéra zaznela v naštudovaní Chicago Symphony orchestra pod taktovkou Georga Soltiho a husľový part zaznel v interpretácii Josefa Suka. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ho uvedie fenomenálny slovenský huslista Milan Paľa.

Milan Paľa

Nasledovať bude populárna Orffova kantáta Carmina Burana, ktorá stále láka široké spektrum návštevníkov. A to aj napriek tomu, že vraj „pre avantgardistov príliš konzervatívna a pre konzervatívcov príliš divoká“. Text  k dielu zostavil skladateľov priateľ Michael Hoffmann, ktorý urobil výber zo stredovekej latinskej a nemeckej poézie. Básne spísali mnísi v 13. storočí na úpätí bavorských Álp. Carl Orff si z asi dvesto básní vybral dvadsaťštyri, ktoré skombinoval do formy kantáty. Pri zostavovaní textov sa nechal niesť mottom: príroda, víno, láska. Vybrané básne zoradil tematicky do troch samostatných dielov. Tieto sú orámované hymnou na rímsku bohyňu šťastia Fortunu.  Dielo po prvýkrát uviedli v scénickej podobe  8. júna 1937 vo Frankfurte nad Mohanom.

Sólistom prvej časti oboch koncertných večerov bude, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, slovenský husľový virtuóz Milan Paľa. Ten sa už niekoľko rokov angažuje v uvádzaní súčasnej husľovej tvorby. V druhej časti programu sa predstavia vokálni sólisti –  sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem. Koncerty sa začnú o 19.00. Vstupenky zakúpite v Pokladnici i online cez portál Návštevník.

TS, filharmonia.sk

Foto: archív Milana Paľu, Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »