Novinky

Husľový koncert Bohuslava Martinů a Orffova Carmina Burana v Slovenskej filharmónii

SF / Orff / Martinu

Program abonentného cyklu A Slovenskej filharmónie sľubuje v posledný januárový štvrtok a v piatok večer neobyčajné zážitky. V podaní domácich i zahraničných sólistov za sprievodu dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie sa Koncertnou sieňou SF ponesú melódie Husľového koncertu Bohuslava Martinů a slávna Carmina Burana z pera Carla Orffa.

Vo štvrtok a piatok 26. a 27. januára 2023 zaznie v Slovenskej filharmónii dramaturgicky atraktívny program. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň), Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) a sólisti sa predstavia pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Dirigentovi sú vokálno-inštrumentálne diela repertoárovo blízke. Je tomu tak vďaka detským skúsenostiam v roli zborového speváka či práci na pozícii asistenta zbormajstra operného zboru.

Zabudnutý Husľový koncert i slávna Carmina Burana

Niektoré diela na svoju premiéru čakajú v zabudnutí po dlhé roky. Taký bol i osud prvého husľového koncertu Bohuslava Martinů. Koncert pre husle a orchester č. 1 H. 226 komponoval na objednávku virtuóza Samuela Dushkina ešte v roku 1933, no po prvýkrát ho uviedli až o 40 rokov neskôr. Stalo sa tak po tom, čo ho muzikológ Hans Moldenhauer našiel v roku 1968 vo Washingtone a odkúpil od jedného z bostonských fagotistov. Svetová premiéra zaznela v naštudovaní Chicago Symphony orchestra pod taktovkou Georga Soltiho a husľový part zaznel v interpretácii Josefa Suka. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ho uvedie fenomenálny slovenský huslista Milan Paľa.

Milan Paľa

Nasledovať bude populárna Orffova kantáta Carmina Burana, ktorá stále láka široké spektrum návštevníkov. A to aj napriek tomu, že vraj „pre avantgardistov príliš konzervatívna a pre konzervatívcov príliš divoká“. Text  k dielu zostavil skladateľov priateľ Michael Hoffmann, ktorý urobil výber zo stredovekej latinskej a nemeckej poézie. Básne spísali mnísi v 13. storočí na úpätí bavorských Álp. Carl Orff si z asi dvesto básní vybral dvadsaťštyri, ktoré skombinoval do formy kantáty. Pri zostavovaní textov sa nechal niesť mottom: príroda, víno, láska. Vybrané básne zoradil tematicky do troch samostatných dielov. Tieto sú orámované hymnou na rímsku bohyňu šťastia Fortunu.  Dielo po prvýkrát uviedli v scénickej podobe  8. júna 1937 vo Frankfurte nad Mohanom.

Sólistom prvej časti oboch koncertných večerov bude, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, slovenský husľový virtuóz Milan Paľa. Ten sa už niekoľko rokov angažuje v uvádzaní súčasnej husľovej tvorby. V druhej časti programu sa predstavia vokálni sólisti –  sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem. Koncerty sa začnú o 19.00. Vstupenky zakúpite v Pokladnici i online cez portál Návštevník.

TS, filharmonia.sk

Foto: archív Milana Paľu, Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »