Husľový koncert Bohuslava Martinů a Orffova Carmina Burana v Slovenskej filharmónii

SF / Orff / Martinu

Program abonentného cyklu A Slovenskej filharmónie sľubuje v posledný januárový štvrtok a v piatok večer neobyčajné zážitky. V podaní domácich i zahraničných sólistov za sprievodu dvoch umeleckých telies Slovenskej filharmónie sa Koncertnou sieňou SF ponesú melódie Husľového koncertu Bohuslava Martinů a slávna Carmina Burana z pera Carla Orffa.

Vo štvrtok a piatok 26. a 27. januára 2023 zaznie v Slovenskej filharmónii dramaturgicky atraktívny program. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň), Bratislavský chlapčenský zbor (zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák) a sólisti sa predstavia pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Dirigentovi sú vokálno-inštrumentálne diela repertoárovo blízke. Je tomu tak vďaka detským skúsenostiam v roli zborového speváka či práci na pozícii asistenta zbormajstra operného zboru.

Zabudnutý Husľový koncert i slávna Carmina Burana

Niektoré diela na svoju premiéru čakajú v zabudnutí po dlhé roky. Taký bol i osud prvého husľového koncertu Bohuslava Martinů. Koncert pre husle a orchester č. 1 H. 226 komponoval na objednávku virtuóza Samuela Dushkina ešte v roku 1933, no po prvýkrát ho uviedli až o 40 rokov neskôr. Stalo sa tak po tom, čo ho muzikológ Hans Moldenhauer našiel v roku 1968 vo Washingtone a odkúpil od jedného z bostonských fagotistov. Svetová premiéra zaznela v naštudovaní Chicago Symphony orchestra pod taktovkou Georga Soltiho a husľový part zaznel v interpretácii Josefa Suka. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ho uvedie fenomenálny slovenský huslista Milan Paľa.

Milan Paľa

Nasledovať bude populárna Orffova kantáta Carmina Burana, ktorá stále láka široké spektrum návštevníkov. A to aj napriek tomu, že vraj „pre avantgardistov príliš konzervatívna a pre konzervatívcov príliš divoká“. Text  k dielu zostavil skladateľov priateľ Michael Hoffmann, ktorý urobil výber zo stredovekej latinskej a nemeckej poézie. Básne spísali mnísi v 13. storočí na úpätí bavorských Álp. Carl Orff si z asi dvesto básní vybral dvadsaťštyri, ktoré skombinoval do formy kantáty. Pri zostavovaní textov sa nechal niesť mottom: príroda, víno, láska. Vybrané básne zoradil tematicky do troch samostatných dielov. Tieto sú orámované hymnou na rímsku bohyňu šťastia Fortunu.  Dielo po prvýkrát uviedli v scénickej podobe  8. júna 1937 vo Frankfurte nad Mohanom.

Sólistom prvej časti oboch koncertných večerov bude, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, slovenský husľový virtuóz Milan Paľa. Ten sa už niekoľko rokov angažuje v uvádzaní súčasnej husľovej tvorby. V druhej časti programu sa predstavia vokálni sólisti –  sopranistka Mariana Sajko, tenorista Ondřej Koplík a barytonista Svatopluk Sem. Koncerty sa začnú o 19.00. Vstupenky zakúpite v Pokladnici i online cez portál Návštevník.

TS, filharmonia.sk

Foto: archív Milana Paľu, Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Dom umenia Fatra
Culture Eventy PR

PRIPOMÍNAME: Obnovený Dom umenia Fatra súťaží o cenu Fénix-kultúrna pamiatka roka

Dom umenia Fatra, sídlo Štátneho komorného orchestra v Žiline, súťaží o cenu Fénix – kultúrna pamiatka roka ako jediná budova v Žiline.

Read More
Translate »