Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Libuše Šafránková

Každé dieťa má rado rozprávky. Chvíľa, keď sa otvára rozprávková kniha, je okamihom, kedy opatrne prekračuje hranice sveta fantázie. Vo vianočnom období vyhľadávame rozprávkové príbehy oveľa častejšie ako počas iných období roka. Ak ste milovníkmi rozprávkových príbehov, zamierte za rozprávkami na Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum v spolupráci s pražským Štúdiom Barrandov pripravilo unikátnu výstavu. Uvidíte na nej ikonické kostýmy a rekvizity z tých najobľúbenejších rozprávok. Z rozprávky do rozprávky sa tak môžete vydať len do konca januára 2023 na Trenčianskom hrade.

Patríte k tým, ktorí majú radi staré, tradičné československé rozprávky? Ak áno, nezabudnite navštíviť Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum spolu s Filmovým štúdiom na Barrandove pripravili výstavu kostýmov z tých najkrajších a najznámejších československých rozprávok. Dopĺňajú ju zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré verejnosť doposiaľ ešte nevidela.

Kostýmy ikonických rozprávkových hrdinov

Na Trenčianskom hrade môžete vidieť 37 kostýmov zo známych československých rozprávok ako Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař – Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. Kostýmy, ktoré mali na sebe herecké hviezdy ako  Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Na vlastné oči môžu nielen malí návštevníci obdivovať kostýmy slávnej Lady, princeznej so zlatou hvězdou a Kazisvěta, cisára Rudolfa II a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany. Okrem nich na výstave uvidíte aj krídla použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícim ševci. Zostrojili ich podľa nákresu Leonarda Da Vinciho.

Najstarší vystavený kostým je 70 rokov starý kostým Jana Wericha ako Rudolfa II. z rozprávky Císařův pekař-Pekařův císař. Najdrahším kostýmom vystaveným na výstave je z pohľadu obstarávacej ceny kostým z rozprávky režiséra Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Pod prizmou  kultúrnej hodnoty je to zase kostým Heleny Vondráčkovej ako princeznej Heleny z titulu Šíleně smutná princezná.

Exkluzívne kúsky z rozprávky do rozprávky

Súčasťou výstavy je aj nábytok a rekvizity použité pri natáčaní rozprávok. Ale aj zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea. Mnohé z nich doteraz ešte nikdy nevystavovali. Môžete sú pozrieť aj filmové šperky, nábytok, rekvizity barrandovského štúdia či si vypočuť aj originálnu hudbu.

Z rozprávky do rozprávky / Rozprávkové kostýmy / Hrad Trenčín

Zdroj: Trenčianske múzeum

2 thoughts on “Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »