Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Libuše Šafránková

Každé dieťa má rado rozprávky. Chvíľa, keď sa otvára rozprávková kniha, je okamihom, kedy opatrne prekračuje hranice sveta fantázie. Vo vianočnom období vyhľadávame rozprávkové príbehy oveľa častejšie ako počas iných období roka. Ak ste milovníkmi rozprávkových príbehov, zamierte za rozprávkami na Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum v spolupráci s pražským Štúdiom Barrandov pripravilo unikátnu výstavu. Uvidíte na nej ikonické kostýmy a rekvizity z tých najobľúbenejších rozprávok. Z rozprávky do rozprávky sa tak môžete vydať len do konca januára 2023 na Trenčianskom hrade.

Patríte k tým, ktorí majú radi staré, tradičné československé rozprávky? Ak áno, nezabudnite navštíviť Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum spolu s Filmovým štúdiom na Barrandove pripravili výstavu kostýmov z tých najkrajších a najznámejších československých rozprávok. Dopĺňajú ju zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré verejnosť doposiaľ ešte nevidela.

Kostýmy ikonických rozprávkových hrdinov

Na Trenčianskom hrade môžete vidieť 37 kostýmov zo známych československých rozprávok ako Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař – Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. Kostýmy, ktoré mali na sebe herecké hviezdy ako  Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Na vlastné oči môžu nielen malí návštevníci obdivovať kostýmy slávnej Lady, princeznej so zlatou hvězdou a Kazisvěta, cisára Rudolfa II a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany. Okrem nich na výstave uvidíte aj krídla použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícim ševci. Zostrojili ich podľa nákresu Leonarda Da Vinciho.

Najstarší vystavený kostým je 70 rokov starý kostým Jana Wericha ako Rudolfa II. z rozprávky Císařův pekař-Pekařův císař. Najdrahším kostýmom vystaveným na výstave je z pohľadu obstarávacej ceny kostým z rozprávky režiséra Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Pod prizmou  kultúrnej hodnoty je to zase kostým Heleny Vondráčkovej ako princeznej Heleny z titulu Šíleně smutná princezná.

Exkluzívne kúsky z rozprávky do rozprávky

Súčasťou výstavy je aj nábytok a rekvizity použité pri natáčaní rozprávok. Ale aj zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea. Mnohé z nich doteraz ešte nikdy nevystavovali. Môžete sú pozrieť aj filmové šperky, nábytok, rekvizity barrandovského štúdia či si vypočuť aj originálnu hudbu.

Z rozprávky do rozprávky / Rozprávkové kostýmy / Hrad Trenčín

Zdroj: Trenčianske múzeum

2 thoughts on “Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Comments are closed.

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »