Novinky

Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Libuše Šafránková

Každé dieťa má rado rozprávky. Chvíľa, keď sa otvára rozprávková kniha, je okamihom, kedy opatrne prekračuje hranice sveta fantázie. Vo vianočnom období vyhľadávame rozprávkové príbehy oveľa častejšie ako počas iných období roka. Ak ste milovníkmi rozprávkových príbehov, zamierte za rozprávkami na Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum v spolupráci s pražským Štúdiom Barrandov pripravilo unikátnu výstavu. Uvidíte na nej ikonické kostýmy a rekvizity z tých najobľúbenejších rozprávok. Z rozprávky do rozprávky sa tak môžete vydať len do konca januára 2023 na Trenčianskom hrade.

Patríte k tým, ktorí majú radi staré, tradičné československé rozprávky? Ak áno, nezabudnite navštíviť Trenčiansky hrad. Trenčianske múzeum spolu s Filmovým štúdiom na Barrandove pripravili výstavu kostýmov z tých najkrajších a najznámejších československých rozprávok. Dopĺňajú ju zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré verejnosť doposiaľ ešte nevidela.

Kostýmy ikonických rozprávkových hrdinov

Na Trenčianskom hrade môžete vidieť 37 kostýmov zo známych československých rozprávok ako Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař – Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. Kostýmy, ktoré mali na sebe herecké hviezdy ako  Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Na vlastné oči môžu nielen malí návštevníci obdivovať kostýmy slávnej Lady, princeznej so zlatou hvězdou a Kazisvěta, cisára Rudolfa II a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany. Okrem nich na výstave uvidíte aj krídla použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícim ševci. Zostrojili ich podľa nákresu Leonarda Da Vinciho.

Najstarší vystavený kostým je 70 rokov starý kostým Jana Wericha ako Rudolfa II. z rozprávky Císařův pekař-Pekařův císař. Najdrahším kostýmom vystaveným na výstave je z pohľadu obstarávacej ceny kostým z rozprávky režiséra Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Pod prizmou  kultúrnej hodnoty je to zase kostým Heleny Vondráčkovej ako princeznej Heleny z titulu Šíleně smutná princezná.

Exkluzívne kúsky z rozprávky do rozprávky

Súčasťou výstavy je aj nábytok a rekvizity použité pri natáčaní rozprávok. Ale aj zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea. Mnohé z nich doteraz ešte nikdy nevystavovali. Môžete sú pozrieť aj filmové šperky, nábytok, rekvizity barrandovského štúdia či si vypočuť aj originálnu hudbu.

Z rozprávky do rozprávky / Rozprávkové kostýmy / Hrad Trenčín

Zdroj: Trenčianske múzeum

2 thoughts on “Do sveta rozprávok na Trenčiansky hrad

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »