Novinky

Apríl prináša Festival Allegretto Žilina

Allegretto Žilina 2022

Medzinárodný festival koncertného umenia Allegretto Žilina je tu opäť. Píše už svoj 31. ročník. Prináša zaujímavé koncerty domácich a zahraničných umelcov. Uskutoční sa síce v dňoch 25. – 30. apríla 2022, no vstupenky sú už v predaji.

V kalendári festivalov klasickej hudby patrí medzinárodnému festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina popredné miesto. Festival propaguje klasickú hudbu a sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Poskytuje priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt a je tiež miestom konfrontácie interpretačných schopností popredných mladých umelcov nielen z Európy. Umožňuje bližšie sa oboznámiť s hudobným a interpretačným umením našich susedov. Publiku aj tento raz ponúkne týždeň koncertov so zaujímavými dramaturgiami.  Počas šiestich koncertných večerov privíta umelcov zo šiestich krajín (Dánsko, Francúzsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Účinkujú  špičkoví mladí umelci a komorné súbory či už sólovo alebo so sprievodom popredných orchestrov. Súčasťou medzinárodného festivalu je popoludňajší koncert laureátov Súťaží slovenských konzervatórií. Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina, na pôde ktorého sa festival odohráva.

Čo to prezradíme z programu novej edície festivalu

Na otváracom koncerte 25.4.2022 sa predstaví domovský Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou českého dirigenta Františka Maceka. Zahrajú Päť malých elégií pre sláčiky Mira Bázlika. Sólistkou večera bude slovenská hobojistka Anna Štrbová, ktorá sa predstaví s Koncertom pre hoboj a orchester D dur Richarda Straussa. Otvárací koncert zavŕši Sinfonía a gran orquesta Juana Crisóstoma Arriagu.

Priestor mladým i v znamení dánsko-slovenského priateľstva

Priestor na festivale dostanú aj mladí umelci. Už v utorok sa na popoludňajšom koncerte predstavia víťazi súťaží slovenských konzervatórií za rok 2022. Večer toho istého dňa bude aj v znamení dánsko-slovenských umelcov. Festivalovému publiku sa predstaví dánsky violončelista Jonathan Swensen a domáci klavirista Filip Strauch. Zaznie Sonáta pre violončelo a klavír d mol Claudea Debussyho a bude pokračovať Sonátou pre violončelo a klavír Alfreda Schnittkeho. Na záver dánsko-slovenského komorného koncertu zaznie Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40 Dmitrija  D. Šostakoviča.

Český večer s držiteľmi prestížnych ocenení

Streda 27.4.2022 zase prinesie  českých interpretov. Pódium bude patri klaviristovi Jakubovi Sládekovi a Belfiato Quintet.  Komorný súbor zložený z členov popredných orchestrov vznikol v roku 2005. Dnes je držiteľom mnohých ocenení. Získal 1. cenu zo súťaže Antonína Rejchy na festivale v rakúskom Semmeringu. Za svoj album Antonín Rejcha: Wind Quintets získali Belfiato cenu Classic Prague Awards v kategórii „Komorný výkon“ za rok 2019. V Žiline sa festivalovému publiku predstaví  s komorným koncertov skvelej dramaturgie. Otvorí ho Sonáta pre klavír H 350 Bohuslava Martinů. Zahrá tiež Rachmaninovu Sonátu b mol č. 2 op. 36 (2. verzia) a na prítomných čaká aj Mozartovský repertoár. Ten tvorí predohra k Mozartovej Čarovnej flaute a Kvinteto pre klavír a dychové nástroje Es dur KV 452. Záver bude patriť Dychovému kvintetu op. 10 Pavla Haasa.

V hlavných úlohách trúbka a akordeón

To, ako spolu ladia trúbka a akordeón, spoznajú festivaloví návštevníci vo štvrtok 28.4.2022. Predstavia sa na ňom francúzska hviezda s jazzovým feelingom, trumpetistka Lucienne Renaudin Vary a francúzsky akordeonista Felicien Brut. Pripravujú program s dielami kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Zaznie aranžmán Tonight z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina či Nórske tance č. 2 a 3 Edvarda Griega. Nebudú chýbať ani diela súčasných skladateľov Richarda Galliana a Thierryho Escaicha.

Festival Allegretto Žilina nezabúda ani na priaznivcov opery a operety

Priaznivci opery a operety sa môžu tešiť na piatok 29.4.2022. Organizátori festivalu si pre nich pripravili koncert chorvátskej sopranistky Tanje Ruždjak a juhokórejského barytonistu Kyunga Jae Moona. Doprevádzať ich bude slovenský klavirista Branko Ladič. Na programe je aj piesňový repertoár z diel Franza Schuberta, Richarda Straussa a Francesca Paola Tostiho. V ďalšej časti koncertu zaznejú úryvky z Mozartovej opery Figarova svadba, z Verdiho opier La Traviata a Macbeth, z Pucciniho Bohémy či dvoch opier Richarda Wagnera. Operetu zastúpia Klänge der Heimat čardáš Rosalindy z 2. dejstva zo Straussovej operety Netopier a program zavŕši duet Lippen schweigen z operety Franza Lehára Veselá vdova.

Finále festivalu Allegretto Žilina 2022 so známymi i neznámymi skladbami starej hudby

Festival zakončí v žilinskom Dome umenia Fatra v sobotu 30.4.2022 súbor Solamente Naturali s českou flautistkou Michaelou Koudelkovou. Súbor pre starú hudbu Solamente naturali vynáša na svetlo starú hudbu 17. a 18. storočia zabudnutú v archívnych depotoch.  Sprístupňuje tak zabudnuté kultúrne dedičstvo. Za svoj minuloročný album Musica Hradekiensis získal nomináciu v žánrovej kategórii „Klasická hudba“ na Rádiohlavách 2021 (viac TU). Zaznejú diela Georga Philippa Telemanna, Antonia Vivaldiho a priestor dostanú aj  Staré tance z Uhrovca. Výber z Uhroveckej zbierky 1730 spracovali umelecký vedúci súboru Miloš Valent a Michal Paľko. Záverečnú bodku za festivalom dá v ich podaní aj Les caractères de la danse Jean-Fery Rebela.

Vstupenky na jednotlivé koncerty možno kúpiť online cez portál www.navstevnik.sk alebo v pokladnici Štátneho komorného orchestra v Žiline.

 

Zdroj: HC, ŠKO Žilina

Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Culture Eventy Hudba News Odporúčame PR

Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Štátna filharmónia Košice chce osláviť Rok českej hudby a 200-ročnicu Bedřicha Smetany vinylom. Spustila crowdfunding…

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Translate »