Dánsko-slovenský večer na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen & Filip Strauch

Tretí aprílový týždeň sa nesie v znamení stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Už v utorok čaká na publikum dvojica koncertov. Prvý patrí mladým nádejam z radov študentstva. Večerný koncert sa ponesie v znamení priateľstva a spolupráce dvoch mladých interpretov. Bude dánsko-slovenský.

Festival Allegretto Žilina propaguje klasickú hudbu a sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Tradične poskytuje priestor mladým umelcom z rôznych štátov sveta. Ako tradícia velí, priestor tu opäť dostanú mladé umelecké nádeje. Stane sa tak už v utorok 26.4.2022 na popoludňajšom koncerte. Predstavia sa na ňom víťazi súťaží slovenských konzervatórií za rok 2022. Večer toho istého dňa bude dánsko-slovenský. Festivalovému publiku sa o 19:00 hod. v Dome umenia dánsko-americký violončelista Jonathan Swensen a domáci klavirista Filip Strauch.

REKLAMA
AllegrettoZilina2022

Pokračujú v úspešnej spolupráci

Nie je to prvá úspešná spolupráca oboch nadaných interpretov. Obaja sú absolventmi prestížnej Kráľovskej hudobnej akadémie v Kodani. Umelci spolupracujú už päť rokov. Absolvovali spolu koncertné turné vo viacerých krajinách nielen v Európe. Na koncertoch v Petrohrade a Vyborgu okrem iných diel premiérovali aj sonátu súčasného dánskeho skladateľa Matiasa Vestergårda. V roku 2019 spolu vydali aj svoj prvý album. Album so sonátami Franza Schuberta a Sergeja Rachmaninova nahrali v spolupráci s dánskym vydavateľstvom DANACORD. Na svojom konte majú rozsiahly repertoár violončelových sonát s klavírom, ktoré uvedú aj na festivale.

Na skok v Bratislave

Ešte pred začatím 31. ročníka festivalu Allegretto Žilina si ich v nedeľu 24. apríla môže vypočuť aj publikum v Bratislave. Obaja sú hudobnými hosťami Nedeľného matiné v Mirbachovom paláci, ktoré usporadúva Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Bratislavčanom sa predstavia s trojicou sonát pre violončelo a klavír. Na úvod zaznie Debussyho Sonátou pre violončelo a klavír v d mol L. 135. Tou ďalšou bude Schnittkeho Sonáta pre violončelo a klavír. Nedeľné matiné zakončia Šostakovičovou Sonátou pre violončelo a klavír d mol, op. 40.

Jonathan Swensen: talentovaný virtuóz

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen
Jonathan Swensen. Zdroj: jonathanswensen.com

Jonathan Swensen patrí medzi vynikajúcich mladých hudobníkov. Ako 20-ročný debutoval po boku portugalského Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música. Odvtedy vystupoval s rôznymi orchestrami doma i v zahraničí. Absolvoval Kráľovskú dánsku hudobnú akadémiu a Nórsku hudobnú akadémiu. Študuje na New England Conservatory of Music a spolupracuje s dánskym Aarhus Symphony Orchestra. Je držiteľom viacerých prvých cien. Získal ich na Chačaturjanskej medzinárodnej violončelovej súťaži, Windsorskej medzinárodnej sláčikovej súťaži a medzinárodných konkurzoch mladých koncertných umelcov. Je tiež držiteľom štipendia Jacoba Gadesa a ceny Léonie Sonning Talent.

Mimoriadny zjav Filip Štrauch

Filip Štrauch patrí medzi mimoriadne zjavy mladých klaviristov svojej generácie. Oblasťou jeho záujmu je dlhodobo i komorná hudba. Venovať hre na klavíri sa začal vo veku 9 rokov pod vedením svojho otca klaviristu. Ako 10-ročný nahral pre Slovenský rozhlas Mozartovu Fantáziu d mol K 397. Získal tiež viacero ocenení. V roku 2004 to bola 2. cena a laureát Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky. Taktiež druhú cenu si odniesol o tri roky neskôr z Klavírnej súťaže nadácie YAMAHA Music Foundation of Europe v Bratislave.

Na ocenenia bohatý bol rok 2014. V dánskej Kodani vtedy získal tri prvé ceny. Absolvent VŠMU momentálne postgraduálne študuje na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémie. Zúčastnil sa viacerých majstrovských kurzov a festivalov doma i v zahraničí. Pravidelne spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska a zároveň pôsobí aj pedagogicky.

Dánsko-slovenský večer v Žiline so sonátami pre violončelo a klavír

Dvojica uvedie na svojom festivalovom koncerte v Žiline tri sonáty pre violončelo a klavír od Debussyho, Schnittkeho a Šostakoviča. S programom, aký dá ochutnať bratislavskému publiku v Mirbachovom paláci. Dánsko-slovenský večer otvorí Sonáta pre violončelo a klavír d mol Claudea Debussyho. Pokračovať bude Sonátou pre violončelo a klavír Alfreda Schnittkeho. Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40 Dmitrija D. Šostakoviča zaznie na záver dánsko-slovenského komorného koncertu.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Translate »