Novinky

Dánsko-slovenský večer na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen & Filip Strauch

Tretí aprílový týždeň sa nesie v znamení stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Už v utorok čaká na publikum dvojica koncertov. Prvý patrí mladým nádejam z radov študentstva. Večerný koncert sa ponesie v znamení priateľstva a spolupráce dvoch mladých interpretov. Bude dánsko-slovenský.

Festival Allegretto Žilina propaguje klasickú hudbu a sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Tradične poskytuje priestor mladým umelcom z rôznych štátov sveta. Ako tradícia velí, priestor tu opäť dostanú mladé umelecké nádeje. Stane sa tak už v utorok 26.4.2022 na popoludňajšom koncerte. Predstavia sa na ňom víťazi súťaží slovenských konzervatórií za rok 2022. Večer toho istého dňa bude dánsko-slovenský. Festivalovému publiku sa o 19:00 hod. v Dome umenia dánsko-americký violončelista Jonathan Swensen a domáci klavirista Filip Strauch.

REKLAMA
AllegrettoZilina2022

Pokračujú v úspešnej spolupráci

Nie je to prvá úspešná spolupráca oboch nadaných interpretov. Obaja sú absolventmi prestížnej Kráľovskej hudobnej akadémie v Kodani. Umelci spolupracujú už päť rokov. Absolvovali spolu koncertné turné vo viacerých krajinách nielen v Európe. Na koncertoch v Petrohrade a Vyborgu okrem iných diel premiérovali aj sonátu súčasného dánskeho skladateľa Matiasa Vestergårda. V roku 2019 spolu vydali aj svoj prvý album. Album so sonátami Franza Schuberta a Sergeja Rachmaninova nahrali v spolupráci s dánskym vydavateľstvom DANACORD. Na svojom konte majú rozsiahly repertoár violončelových sonát s klavírom, ktoré uvedú aj na festivale.

Na skok v Bratislave

Ešte pred začatím 31. ročníka festivalu Allegretto Žilina si ich v nedeľu 24. apríla môže vypočuť aj publikum v Bratislave. Obaja sú hudobnými hosťami Nedeľného matiné v Mirbachovom paláci, ktoré usporadúva Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Bratislavčanom sa predstavia s trojicou sonát pre violončelo a klavír. Na úvod zaznie Debussyho Sonátou pre violončelo a klavír v d mol L. 135. Tou ďalšou bude Schnittkeho Sonáta pre violončelo a klavír. Nedeľné matiné zakončia Šostakovičovou Sonátou pre violončelo a klavír d mol, op. 40.

Jonathan Swensen: talentovaný virtuóz

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen
Jonathan Swensen. Zdroj: jonathanswensen.com

Jonathan Swensen patrí medzi vynikajúcich mladých hudobníkov. Ako 20-ročný debutoval po boku portugalského Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música. Odvtedy vystupoval s rôznymi orchestrami doma i v zahraničí. Absolvoval Kráľovskú dánsku hudobnú akadémiu a Nórsku hudobnú akadémiu. Študuje na New England Conservatory of Music a spolupracuje s dánskym Aarhus Symphony Orchestra. Je držiteľom viacerých prvých cien. Získal ich na Chačaturjanskej medzinárodnej violončelovej súťaži, Windsorskej medzinárodnej sláčikovej súťaži a medzinárodných konkurzoch mladých koncertných umelcov. Je tiež držiteľom štipendia Jacoba Gadesa a ceny Léonie Sonning Talent.

Mimoriadny zjav Filip Štrauch

Filip Štrauch patrí medzi mimoriadne zjavy mladých klaviristov svojej generácie. Oblasťou jeho záujmu je dlhodobo i komorná hudba. Venovať hre na klavíri sa začal vo veku 9 rokov pod vedením svojho otca klaviristu. Ako 10-ročný nahral pre Slovenský rozhlas Mozartovu Fantáziu d mol K 397. Získal tiež viacero ocenení. V roku 2004 to bola 2. cena a laureát Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky. Taktiež druhú cenu si odniesol o tri roky neskôr z Klavírnej súťaže nadácie YAMAHA Music Foundation of Europe v Bratislave.

Na ocenenia bohatý bol rok 2014. V dánskej Kodani vtedy získal tri prvé ceny. Absolvent VŠMU momentálne postgraduálne študuje na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémie. Zúčastnil sa viacerých majstrovských kurzov a festivalov doma i v zahraničí. Pravidelne spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska a zároveň pôsobí aj pedagogicky.

Dánsko-slovenský večer v Žiline so sonátami pre violončelo a klavír

Dvojica uvedie na svojom festivalovom koncerte v Žiline tri sonáty pre violončelo a klavír od Debussyho, Schnittkeho a Šostakoviča. S programom, aký dá ochutnať bratislavskému publiku v Mirbachovom paláci. Dánsko-slovenský večer otvorí Sonáta pre violončelo a klavír d mol Claudea Debussyho. Pokračovať bude Sonátou pre violončelo a klavír Alfreda Schnittkeho. Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40 Dmitrija D. Šostakoviča zaznie na záver dánsko-slovenského komorného koncertu.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »