Novinky

Dánsko-slovenský večer na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen & Filip Strauch

Tretí aprílový týždeň sa nesie v znamení stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Už v utorok čaká na publikum dvojica koncertov. Prvý patrí mladým nádejam z radov študentstva. Večerný koncert sa ponesie v znamení priateľstva a spolupráce dvoch mladých interpretov. Bude dánsko-slovenský.

Festival Allegretto Žilina propaguje klasickú hudbu a sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Tradične poskytuje priestor mladým umelcom z rôznych štátov sveta. Ako tradícia velí, priestor tu opäť dostanú mladé umelecké nádeje. Stane sa tak už v utorok 26.4.2022 na popoludňajšom koncerte. Predstavia sa na ňom víťazi súťaží slovenských konzervatórií za rok 2022. Večer toho istého dňa bude dánsko-slovenský. Festivalovému publiku sa o 19:00 hod. v Dome umenia dánsko-americký violončelista Jonathan Swensen a domáci klavirista Filip Strauch.

REKLAMA
AllegrettoZilina2022

Pokračujú v úspešnej spolupráci

Nie je to prvá úspešná spolupráca oboch nadaných interpretov. Obaja sú absolventmi prestížnej Kráľovskej hudobnej akadémie v Kodani. Umelci spolupracujú už päť rokov. Absolvovali spolu koncertné turné vo viacerých krajinách nielen v Európe. Na koncertoch v Petrohrade a Vyborgu okrem iných diel premiérovali aj sonátu súčasného dánskeho skladateľa Matiasa Vestergårda. V roku 2019 spolu vydali aj svoj prvý album. Album so sonátami Franza Schuberta a Sergeja Rachmaninova nahrali v spolupráci s dánskym vydavateľstvom DANACORD. Na svojom konte majú rozsiahly repertoár violončelových sonát s klavírom, ktoré uvedú aj na festivale.

Na skok v Bratislave

Ešte pred začatím 31. ročníka festivalu Allegretto Žilina si ich v nedeľu 24. apríla môže vypočuť aj publikum v Bratislave. Obaja sú hudobnými hosťami Nedeľného matiné v Mirbachovom paláci, ktoré usporadúva Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Bratislavčanom sa predstavia s trojicou sonát pre violončelo a klavír. Na úvod zaznie Debussyho Sonátou pre violončelo a klavír v d mol L. 135. Tou ďalšou bude Schnittkeho Sonáta pre violončelo a klavír. Nedeľné matiné zakončia Šostakovičovou Sonátou pre violončelo a klavír d mol, op. 40.

Jonathan Swensen: talentovaný virtuóz

Allegretto Žilina / dánsko-slovenský večer / Jonathan Swensen
Jonathan Swensen. Zdroj: jonathanswensen.com

Jonathan Swensen patrí medzi vynikajúcich mladých hudobníkov. Ako 20-ročný debutoval po boku portugalského Orquestra Sinfónica do Porto Casa da Música. Odvtedy vystupoval s rôznymi orchestrami doma i v zahraničí. Absolvoval Kráľovskú dánsku hudobnú akadémiu a Nórsku hudobnú akadémiu. Študuje na New England Conservatory of Music a spolupracuje s dánskym Aarhus Symphony Orchestra. Je držiteľom viacerých prvých cien. Získal ich na Chačaturjanskej medzinárodnej violončelovej súťaži, Windsorskej medzinárodnej sláčikovej súťaži a medzinárodných konkurzoch mladých koncertných umelcov. Je tiež držiteľom štipendia Jacoba Gadesa a ceny Léonie Sonning Talent.

Mimoriadny zjav Filip Štrauch

Filip Štrauch patrí medzi mimoriadne zjavy mladých klaviristov svojej generácie. Oblasťou jeho záujmu je dlhodobo i komorná hudba. Venovať hre na klavíri sa začal vo veku 9 rokov pod vedením svojho otca klaviristu. Ako 10-ročný nahral pre Slovenský rozhlas Mozartovu Fantáziu d mol K 397. Získal tiež viacero ocenení. V roku 2004 to bola 2. cena a laureát Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky. Taktiež druhú cenu si odniesol o tri roky neskôr z Klavírnej súťaže nadácie YAMAHA Music Foundation of Europe v Bratislave.

Na ocenenia bohatý bol rok 2014. V dánskej Kodani vtedy získal tri prvé ceny. Absolvent VŠMU momentálne postgraduálne študuje na Kráľovskej dánskej hudobnej akadémie. Zúčastnil sa viacerých majstrovských kurzov a festivalov doma i v zahraničí. Pravidelne spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska a zároveň pôsobí aj pedagogicky.

Dánsko-slovenský večer v Žiline so sonátami pre violončelo a klavír

Dvojica uvedie na svojom festivalovom koncerte v Žiline tri sonáty pre violončelo a klavír od Debussyho, Schnittkeho a Šostakoviča. S programom, aký dá ochutnať bratislavskému publiku v Mirbachovom paláci. Dánsko-slovenský večer otvorí Sonáta pre violončelo a klavír d mol Claudea Debussyho. Pokračovať bude Sonátou pre violončelo a klavír Alfreda Schnittkeho. Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40 Dmitrija D. Šostakoviča zaznie na záver dánsko-slovenského komorného koncertu.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »