V pondelok štartuje Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina 2022 / Otvárací koncert

Medzinárodný festival koncertného umenia Allegretto Žilina je tu opäť. Píše svoj 31. ročník. Prináša zaujímavé koncerty domácich a zahraničných umelcov. Otvorí ho koncert domáceho telesa, oceňovaného českého dirigenta a mladej hobojistky v pondelok 25.4.2022.

Festival ALLEGRETTO ŽILINA organizuje Hudobné centrumŠtátny komorný orchester Žilina. V kalendári festivalov klasickej hudby má popredné miesto. Propaguje klasickú hudbu a sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Poskytuje priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt a je tiež miestom konfrontácie interpretačných schopností popredných mladých umelcov nielen z Európy. Umožňuje bližšie sa oboznámiť s hudobným a interpretačným umením našich susedov. Publiku aj tento raz ponúkne týždeň koncertov so zaujímavými dramaturgiami. Počas šiestich koncertných večerov privíta umelcov zo šiestich krajín (Dánsko, Francúzsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Účinkujú  špičkoví mladí umelci a komorné súbory či už sólovo alebo so sprievodom popredných orchestrov. Súčasťou medzinárodného festivalu je popoludňajší koncert laureátov Súťaží slovenských konzervatórií. Bližšie o programe sa dozviete TU.

Allegretto Žilina 2022 odštartuje otvárací koncert s oceneným dirigentom

Nový ročník medzinárodného festivalu Allegretto Žilina zaháji otvárací koncert v pondelok 25. apríla 2022 o 19:00 hod. v Dome umenia Fatra. Predstaví sa na ňom domáci Štátny komorný orchester Žilina pod taktovkou mladého českého dirigenta Františka Maceka. Nie je to jeho prvé vystúpenie na pôde tohto festivalu. Dirigoval Štátny komorný orchester Žilina na záverečnom koncerte minuloročného vydania v septembri 2021.

Dirigent František Macek ml.
Dirigent František Macek ml. získal hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina 2021. Zdoj: Hudobné centrum

Je mimoriadnym zjavom mladej generácie dirigentov. Pochádza z hudobníckej rodiny. Jeho otec je skladateľom, dirigentom a zbormajstrom. František Macek ml. vyštudoval hru na organe, starú hudbu a dirigovanie. Absolvoval prestížnu Kráľovskú hudobnú akadémiu v Štokholme. Venuje sa chrámovej hudbe, a samozrejme, dirigovaniu. Do povedomia hudobného sveta sa dostal, keď zvíťazil v konkurze na asistenta dirigenta Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu a televízie v Katowiciach. Doposiaľ stihol spolupracovať s prestížnymi orchestrami a minulý rok slávil debut na Pražskom jare. Kroměřížsky rodák získal na minuloročnom vydaní festivalu hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina 2021.

Anna Štrbová

... a so sólistkou Annou Štrbovou

Ako sólistka sa predstaví talentovaná slovenská hudobníčka Anna Štrbová. Momentálne pôsobí vo Švajčiarsku, kde zastáva miesto 1. hobojistky v Schweizer Jugend Sinfonie Orchester. Po boku ŠKO Žilina sa objavuje sólisticky opakovane. Naposledy sa ako sólistka predstavila v Koncerte pre hoboj a orchester Alessandra Marcella s dirigentom Misha Katzom v roku 2019. Účinkovala na domácich i zahraničných hudobných festivaloch, vrátane starších ročníkov festivalu Allegretto Žilina.

Koncert otvorí Päť malých elégií pre sláčiky Mira Bázlika. Sólistka večera Anna Štrbová sa predstaví s Koncertom pre hoboj a orchester D dur Richarda Straussa. Otvárací koncert zavŕši Sinfonía a gran orquesta Juana Crisóstoma Arriagu.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

One thought on “V pondelok štartuje Allegretto Žilina 2022”

Comments are closed.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »