Novinky

Vokálny koncert na Allegretto Žilina 2022 nechýba

Allegretto Žilina 2022 aj s vokálnym koncertom

Festival Allegretto Žilina nezabúda ani na priaznivcov opery a operety či piesňového repertoáru. Na nich prichádza rad v piatok 29. apríla 2022 na koncerte mladých umelcov. Po boku slovenského klaviristu Branka Ladiča sa predstaví chorvátska sopranistka Tanja Ruždjak a juhokórejský barytonista Kyung Jae Moon.

Priaznivci opery a operety neobídu skrátka. Ako sme už skôr informovali TU, program 31. ročníka medzinárodného festivalu Allegretto Žilina počíta aj s vokálnym koncertom. Môžu sa naň tešiť v piatok 29. apríla 2022. Na koncerte v Dome umenia Fatra v Žiline sa večer o 19:00 hod. predstaví chorvátska sopranistka Tanja Ruždjak a juhokórejský barytonista Kyung Jae Moon. Doprevádzať ich bude slovenský klavirista Branko Ladič. Ich koncert ponúkne prierez piesňovej, opernej a operetnej tvorby klasicizmu a romantizmu. Na programe je aj piesňový repertoár z diel Franza Schuberta, Richarda Straussa a Francesca Paola Tostiho. V ďalšej časti koncertu zaznejú úryvky z Mozartovej opery Figarova svadba, z Verdiho opier La TraviataMacbeth, z Pucciniho Bohémy či dvoch opier Richarda Wagnera. Operetu zastúpia Klänge der Heimat čardáš Rosalindy z 2. dejstva zo Straussovej operety Netopier. Program zavŕši duet Lippen schweigen z operety Franza Lehára Veselá vdova.

REKLAMA
AllegrettoZilina2022

Poznáte interpretov?

Tanja Ruždjak, najlepšia hudobníčka roka 2016

Sopranistka Tanja Ruždjak je absolventkou Hudobnej akadémie v Záhrebe a Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Spolupracovala s renomovanými orchestrami vo svojej vlasti. Predstavila sa v niekoľkých úlohách aj na domácich javiskách. Úspešne koncertuje doma i v zahraničí. Spolupracovala s renomovanými domácimi a zahraničnými telesami, dirigentmi a umelcami. Spolu s klaviristom Danijelom Gašparovićom má úspešný sólový recitálový repertoár piesní. Často kooperuje s portugalským gitaristom Pedrom Ribeirom Rodriguesom a významnými hudobníkmi v gitarovom triu „Elogio“. Tanja Ruždjak je členkou jedinečného súboru “Project Lazarus“, ktorý propaguje chorvátske hudobné dedičstvo neobjavených diel chorvátskych skladateľov zo 16. a 18. storočia. Získala niekoľko ocenení na medzinárodných súťažiach. Prvú cenu si odniesla z Medzinárodnej speváckej súťaže IMMC Maribor (2018) a druhú z Medzinárodnej súťaži Bruna Spillera v Čiernej Hore (2012). Záhrebská filharmónia ju vyhlásila za najlepšieho mladého hudobníka roka 2016. Pravidelne účinkuje na prestížnych festivaloch vo svojej vlasti (Varaždin, Hvar, Dubrovník) i v zahraničí.

Kyung Jae Moon má cenu z medzinárodnej súťaže Gabriely Beňačkovej

Barytonista Kyung Jae Moon pochádza zo Soulu v Južnej Kórei. V rokoch 2005 – 2012 absolvoval štúdium spevu u Insoo Kim na univerzite Myongji a univerzite Sejong. Od roku 2019 študuje spev u Andreasa Karasiaka na Hochschule für Musik v Mainzi. V rokoch 2015 až 2017 bol členom mládežníckeho súboru v Staatstheater Mainz. Tu sa okrem iných predstavil aj v inscenácii Sen noci svätojánskej od Benjamina Brittena, Verdiho Rigoletto či v Stravinského Osud zhýralca. Na 12. ročníku medzinárodnej súťaže Gabriely Beňačkovej roku 2019 získal tretiu cenu a dve špeciálne ceny.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »