Novinky

Tóny klasickej hudby na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina 2022

Žilina bude v dňoch 25. – 30. apríla hostiť v poradí už 31. ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina. Podujatie sa bude konať pod záštitou primátora Petra Fiabáne. Návštevníci sa môžu tešiť na dvanásť interpretov zo šiestich krajín vrátane domácich umelcov, ktorí im vo svojom podaní predstavia vybrané diela klasickej hudby.

Počas šiestich koncertných večerov, ktoré sa uskutočnia v Dome umenia Fatra sa predstavia umelci z Dánska, Francúzska, Južnej Kórei, Chorvátska, Českej republiky a bohaté zastúpenie bude mať aj Slovensko. Podujatie organizuje Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a mestom Žilina. Informovali sme o tom TU.

Allegretto Žilina prezentuje umelcov každoročne v apríli

Allegretto Žilina je medzinárodný festival klasickej hudby. Koná sa každoročne v apríli v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska v Žiline. Hlavným poslaním festivalu je prezentovať umelcov z rôznych krajín vrátane Slovenska, ktorí sú laureátmi najrenomovanejších svetových súťaží. Mnohokrát pritom ide o ich debutové vystúpenie nielen v Žiline, ale aj na Slovensku. Zároveň poskytuje priestor pre vzájomnú výmenu kultúrnych hodnôt. Je tiež miestom konfrontácie interpretačných schopností popredných mladých umelcov nielen z Európy. Umožňuje bližšie sa oboznámiť s hudobným a interpretačným umením našich susedov, ako aj iných európskych krajín. Napomáha tiež rozvíjaniu mnohostrannej spolupráce.

AllegrettoZilina2022

Propaguje klasiku a kvalitných interpretov

Za svoju históriu sa podujatie vyprofilovalo na jeden z najvýznamnejších slovenských hudobných festivalov klasickej hudby. Slovensko sa tak zaradilo do medzinárodného európskeho kultúrneho kontextu i do povedomia širšej verejnosti doma a v zahraničí. Okrem významného prínosu, ktorý festival predstavuje pre samotných mladých interpretov, bohatou mierou prispieva aj k propagácii klasickej hudby a kvalitného interpretačného umenia. Propaguje aj mesto Žilina v kultúrnom prostredí. Za dramaturgiu festivalu zodpovedá festivalový výbor. Jeho členmi sú zástupcovia organizátorov a popredných slovenských umelcov.

Allegretto Žilina v číslach

Počas 30. ročníkov v Žiline na podujatí vystúpilo 22 symfonických a komorných orchestrov, 9 zborov (komorné vokálne súbory, súbory starej hudby) a 38 malých komorných telies. Príležitosť predstaviť svoje umenie získalo aj 397 sólistov. V programoch sa taktiež predstavilo vyše 70 ďalších účinkujúcich, ktorí zabezpečovali podporné činnosti pre vystupujúcich umelcov. Súčasťou podujatia je aj udelenie ocenení pre účinkujúcich. V rámci histórie festivalu Cenu publika udelili 15 umelcom. Cenu festivalu získalo 32 umelcov. Organizátori taktiež udelili aj ďalšie významné ocenenia dovedna 32 umelcom.

Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné cez portál www.navstevnik.sk a v pokladnici ŠKO.

Zdroj: Hudobné centrum

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Translate »