Novinky

Allegretto Žilina: záverečný koncert so starou hudbou

Allegretto Žilina 2022 / Záverečný koncert v znamení starej hudby

Aktuálny ročník medzinárodného festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina sa pomaly napĺňa. Sobotnou bodkou za jeho 31. ročníkom bude záverečný koncert s programom v znamení starej hudby. Je sa na čo tešiť!

Aktuálny 31. festivalový ročník má na programe koncerty domácich a zahraničných umelcov so zaujímavými dramaturgiami (viac TU). Publiku opäť sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Počas celkom šiestich koncertných večerov a jedného koncertu mladých nádejí privíta umelcov zo šiestich krajín (Dánsko, Francúzsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Bodkou za týmto festivalovým ročníkom je Záverečný koncert festivalu Allegretto Žilina 2022. Uskutoční sa v sobotu 30. apríla 2022 večer. Jeho dejiskom sa o 19:00 hod. opäť stane Dom umenia Fatra. Večer bude patriť hudbe Georga Philippa Telemana, Antonia Vivaldiho a Jeana-Fery Rebela. Zaznejú v podaní súboru Solamente naturali pod vedením huslistu Petra Spišského. Sólistkou večera bude flautistka Michaela Koudelková z Českej republiky.

Solamente naturali, súbor s láskou k starej hudbe

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali vznikol v roku 1995 ako flexibilná kombinácia umelcov rôznych odborností. Tých, ktorí sa chceli venovať historicky poučenej interpretácii hudby 17. a 18. storočia na historických nástrojoch. Hlavnou devízou súboru je entuziazmus, tvorivosť a profesionálny prístup jeho členov, sprevádzaný spontánnosťou a prirodzenosťou. Repertoár súboru je zaznamenaný na 30 CD, ktoré vydali rôzne vydavateľstvá (ECM, Glossa, ORF, Pavian Records a Brilliant Classics). Súbor vynáša na svetlo sveta starú hudbu 17. a 18. storočia zabudnutú v temných útrobách archívnych depotov. Na CD a koncertoch tak sprístupňuje zabudnuté kultúrne dedičstvo. Veľkú časť nahrávok Solamente naturali tvorí kolekcia hudby zo slovenských archívov, za ktoré získal mnohé ocenenia. Za svoj minuloročný album Musica Hradekiensis získal nomináciu v žánrovej kategórii „Klasická hudba“ na Rádiohlavách 2021 (viac TU). Solamente naturali je pravidelným hosťom festivalov v krajinách Európy, Číny a USA.

Hudobné dedičstvo priblížia aj v Žiline

Teraz ich čaká Allegretto Žilina 2022. Okrem diela Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho priestor dostanú aj Staré tance z Uhrovca. Výber z Uhroveckej zbierky 1730 spracovali umelecký vedúci súboru Miloš Valent a Michal Paľko. Záverečnú bodku za festivalom dá v ich podaní aj Les caractères de la danse Jean-Fery Rebela.

Záverečný koncert aj s mladou sólistkou z Českej republiky

Sóla sa v Telemanovej Suite a mol pre zobcovú flautu či vo Vivaldiho Koncerte pre flautino C durRV 444 ujme Michaela Koudelková. Venuje sa predovšetkým interpretácii starej hudby a hrá na kópie dobových nástrojov či pedagogickej činnosti.

Michaela Koudelková vyštudovala hru na zobcovú flautu na Akademii Muzycznej v Krakove. V súčasnosti pokračuje v doktorandských štúdiách na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Spolupracovala so súbormi The Czech Ensemble Baroque, Ensemble Opera Diversa, Cornu Copiae, Quartetto Nero, Janáčkova filharmónia Ostrava, La Tempesta a i. Zúčastnila sa úspešne niekoľkých súťaží. V roku 2019 sa stala laureátkou medzinárodnej súťaže Tel Aviv Recorder Competition v Izraeli, kde získala 1. cenu. Je 3-násobnou laureátkou interpretačnej súťaže v rámci Letnej školy barokovej hudby v Kelči a v Holešove. Predstavila sa na hudobných festivaloch v Českej republike i v zahraničí. Vystúpila na koncertoch vo svojej vlasti, na Slovensku, v okolitých krajinách či vo Veľkej Británii, Izraeli alebo v USA.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »