Allegretto Žilina: záverečný koncert so starou hudbou

Allegretto Žilina 2022 / Záverečný koncert v znamení starej hudby

Aktuálny ročník medzinárodného festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina sa pomaly napĺňa. Sobotnou bodkou za jeho 31. ročníkom bude záverečný koncert s programom v znamení starej hudby. Je sa na čo tešiť!

Aktuálny 31. festivalový ročník má na programe koncerty domácich a zahraničných umelcov so zaujímavými dramaturgiami (viac TU). Publiku opäť sprostredkúva kvalitné interpretačné umenie. Počas celkom šiestich koncertných večerov a jedného koncertu mladých nádejí privíta umelcov zo šiestich krajín (Dánsko, Francúzsko, Chorvátsko, Južná Kórea, Česká republika a Slovensko). Bodkou za týmto festivalovým ročníkom je Záverečný koncert festivalu Allegretto Žilina 2022. Uskutoční sa v sobotu 30. apríla 2022 večer. Jeho dejiskom sa o 19:00 hod. opäť stane Dom umenia Fatra. Večer bude patriť hudbe Georga Philippa Telemana, Antonia Vivaldiho a Jeana-Fery Rebela. Zaznejú v podaní súboru Solamente naturali pod vedením huslistu Petra Spišského. Sólistkou večera bude flautistka Michaela Koudelková z Českej republiky.

Solamente naturali, súbor s láskou k starej hudbe

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali vznikol v roku 1995 ako flexibilná kombinácia umelcov rôznych odborností. Tých, ktorí sa chceli venovať historicky poučenej interpretácii hudby 17. a 18. storočia na historických nástrojoch. Hlavnou devízou súboru je entuziazmus, tvorivosť a profesionálny prístup jeho členov, sprevádzaný spontánnosťou a prirodzenosťou. Repertoár súboru je zaznamenaný na 30 CD, ktoré vydali rôzne vydavateľstvá (ECM, Glossa, ORF, Pavian Records a Brilliant Classics). Súbor vynáša na svetlo sveta starú hudbu 17. a 18. storočia zabudnutú v temných útrobách archívnych depotov. Na CD a koncertoch tak sprístupňuje zabudnuté kultúrne dedičstvo. Veľkú časť nahrávok Solamente naturali tvorí kolekcia hudby zo slovenských archívov, za ktoré získal mnohé ocenenia. Za svoj minuloročný album Musica Hradekiensis získal nomináciu v žánrovej kategórii „Klasická hudba“ na Rádiohlavách 2021 (viac TU). Solamente naturali je pravidelným hosťom festivalov v krajinách Európy, Číny a USA.

Hudobné dedičstvo priblížia aj v Žiline

Teraz ich čaká Allegretto Žilina 2022. Okrem diela Georga Philippa Telemanna a Antonia Vivaldiho priestor dostanú aj Staré tance z Uhrovca. Výber z Uhroveckej zbierky 1730 spracovali umelecký vedúci súboru Miloš Valent a Michal Paľko. Záverečnú bodku za festivalom dá v ich podaní aj Les caractères de la danse Jean-Fery Rebela.

Záverečný koncert aj s mladou sólistkou z Českej republiky

Sóla sa v Telemanovej Suite a mol pre zobcovú flautu či vo Vivaldiho Koncerte pre flautino C durRV 444 ujme Michaela Koudelková. Venuje sa predovšetkým interpretácii starej hudby a hrá na kópie dobových nástrojov či pedagogickej činnosti.

Michaela Koudelková vyštudovala hru na zobcovú flautu na Akademii Muzycznej v Krakove. V súčasnosti pokračuje v doktorandských štúdiách na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Spolupracovala so súbormi The Czech Ensemble Baroque, Ensemble Opera Diversa, Cornu Copiae, Quartetto Nero, Janáčkova filharmónia Ostrava, La Tempesta a i. Zúčastnila sa úspešne niekoľkých súťaží. V roku 2019 sa stala laureátkou medzinárodnej súťaže Tel Aviv Recorder Competition v Izraeli, kde získala 1. cenu. Je 3-násobnou laureátkou interpretačnej súťaže v rámci Letnej školy barokovej hudby v Kelči a v Holešove. Predstavila sa na hudobných festivaloch v Českej republike i v zahraničí. Vystúpila na koncertoch vo svojej vlasti, na Slovensku, v okolitých krajinách či vo Veľkej Británii, Izraeli alebo v USA.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »