Novinky

Večer francúzskych interpretov na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina 2022: Večer francúzskych interpretov

Ďalší koncert festivalu Allegretto Žilina je v znamení francúzskej hudby. Bude to večer plný rozmanitých skladieb. Dom umenia Fatra privíta vo štvrtok 28.4.2022 o 19:00 hod. dvoch francúzskych interpretov. Viete ako spolu ladia trúbka a akordeón? Ak nie, tento koncert vám to prezradí.

Festivalovému publiku sa už vo štvrtok, ako sme už prv avizovali TU, predstaví dvojica francúzskych interpretov. Bude to francúzska hviezda s jazzovým feelingom, trumpetistka Lucienne Renaudin Vary a francúzsky akordeonista Felicien Brut. Publikum sa aj vďaka ich interpretačným schopnostiam a mimoriadnemu nadaniu dozvedia aj to, ako spolu ladia zvuky trúbky a akordeónu. Okrem hlavných organizátorov festivalu – Hudobného centraŠtátneho komorného orchestra v Žiline ho prináša Institut français de Slovaquie Francúzsky inštitút na Slovensku.

Víla trúbky a propagátor akordeónu v komornej hudbe

Večer francúzskej hudby predstaví mladú francúzsku trubkárku Lucienne Renaudin Vary (1999). Denník Le Monde ju označil za „Vílu trúbky“. Je absolventkou štúdií v odbore klasická hudba a jazz. Jej najnovší album s názvom „Piazzolla Stories“ získal v roku 2021 cenu Opus Klassik. Vystúpila v prestížnych koncertných sálach po celom svete, ako napríklad Théâtre des Champs Élysées, Concertgebouw, Tokio City Opera či Hanojská opera. V roku 2020 zahájila päťročný pobyt v Menuhin vo švajčiarskom Gstaade. Jej partnerom na štvrtkovom koncerte je 35-ročný predstaviteľ novej generácie francúzskych akordeonistov Félicien Brut, ktorý intenzívne propaguje akordeón vo svete komornej hudby. Je držiteľom ocenení z viacerých medzinárodných súťaží (Klingenthal, Castel Midardo, Trophée Trophy a ď.). Aktuálne pracuje na svojom albume, ktorý má vyjsť na jeseň 2022 vo vydavateľstve Warner Classics. Brut je prvým akordeonistom, ktorý bude nahrávať pre túto spoločnosť.

Večer francúzskych interpretov: v rytme tanca, vášne i romance

Pripravujú program s dielami kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Zaznie aranžmán Tonight z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina či Nórske tance č. 2 a 3 Edvarda Griega. Nebudú chýbať ani diela Carla Höhneho či súčasných skladateľov Richarda Galliana a Thierryho Escaicha.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »