Novinky

Večer francúzskych interpretov na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina 2022: Večer francúzskych interpretov

Ďalší koncert festivalu Allegretto Žilina je v znamení francúzskej hudby. Bude to večer plný rozmanitých skladieb. Dom umenia Fatra privíta vo štvrtok 28.4.2022 o 19:00 hod. dvoch francúzskych interpretov. Viete ako spolu ladia trúbka a akordeón? Ak nie, tento koncert vám to prezradí.

Festivalovému publiku sa už vo štvrtok, ako sme už prv avizovali TU, predstaví dvojica francúzskych interpretov. Bude to francúzska hviezda s jazzovým feelingom, trumpetistka Lucienne Renaudin Vary a francúzsky akordeonista Felicien Brut. Publikum sa aj vďaka ich interpretačným schopnostiam a mimoriadnemu nadaniu dozvedia aj to, ako spolu ladia zvuky trúbky a akordeónu. Okrem hlavných organizátorov festivalu – Hudobného centraŠtátneho komorného orchestra v Žiline ho prináša Institut français de Slovaquie Francúzsky inštitút na Slovensku.

Víla trúbky a propagátor akordeónu v komornej hudbe

Večer francúzskej hudby predstaví mladú francúzsku trubkárku Lucienne Renaudin Vary (1999). Denník Le Monde ju označil za „Vílu trúbky“. Je absolventkou štúdií v odbore klasická hudba a jazz. Jej najnovší album s názvom „Piazzolla Stories“ získal v roku 2021 cenu Opus Klassik. Vystúpila v prestížnych koncertných sálach po celom svete, ako napríklad Théâtre des Champs Élysées, Concertgebouw, Tokio City Opera či Hanojská opera. V roku 2020 zahájila päťročný pobyt v Menuhin vo švajčiarskom Gstaade. Jej partnerom na štvrtkovom koncerte je 35-ročný predstaviteľ novej generácie francúzskych akordeonistov Félicien Brut, ktorý intenzívne propaguje akordeón vo svete komornej hudby. Je držiteľom ocenení z viacerých medzinárodných súťaží (Klingenthal, Castel Midardo, Trophée Trophy a ď.). Aktuálne pracuje na svojom albume, ktorý má vyjsť na jeseň 2022 vo vydavateľstve Warner Classics. Brut je prvým akordeonistom, ktorý bude nahrávať pre túto spoločnosť.

Večer francúzskych interpretov: v rytme tanca, vášne i romance

Pripravujú program s dielami kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Zaznie aranžmán Tonight z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina či Nórske tance č. 2 a 3 Edvarda Griega. Nebudú chýbať ani diela Carla Höhneho či súčasných skladateľov Richarda Galliana a Thierryho Escaicha.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »