Novinky

Večer francúzskych interpretov na Allegretto Žilina 2022

Allegretto Žilina 2022: Večer francúzskych interpretov

Ďalší koncert festivalu Allegretto Žilina je v znamení francúzskej hudby. Bude to večer plný rozmanitých skladieb. Dom umenia Fatra privíta vo štvrtok 28.4.2022 o 19:00 hod. dvoch francúzskych interpretov. Viete ako spolu ladia trúbka a akordeón? Ak nie, tento koncert vám to prezradí.

Festivalovému publiku sa už vo štvrtok, ako sme už prv avizovali TU, predstaví dvojica francúzskych interpretov. Bude to francúzska hviezda s jazzovým feelingom, trumpetistka Lucienne Renaudin Vary a francúzsky akordeonista Felicien Brut. Publikum sa aj vďaka ich interpretačným schopnostiam a mimoriadnemu nadaniu dozvedia aj to, ako spolu ladia zvuky trúbky a akordeónu. Okrem hlavných organizátorov festivalu – Hudobného centraŠtátneho komorného orchestra v Žiline ho prináša Institut français de Slovaquie Francúzsky inštitút na Slovensku.

Víla trúbky a propagátor akordeónu v komornej hudbe

Večer francúzskej hudby predstaví mladú francúzsku trubkárku Lucienne Renaudin Vary (1999). Denník Le Monde ju označil za „Vílu trúbky“. Je absolventkou štúdií v odbore klasická hudba a jazz. Jej najnovší album s názvom „Piazzolla Stories“ získal v roku 2021 cenu Opus Klassik. Vystúpila v prestížnych koncertných sálach po celom svete, ako napríklad Théâtre des Champs Élysées, Concertgebouw, Tokio City Opera či Hanojská opera. V roku 2020 zahájila päťročný pobyt v Menuhin vo švajčiarskom Gstaade. Jej partnerom na štvrtkovom koncerte je 35-ročný predstaviteľ novej generácie francúzskych akordeonistov Félicien Brut, ktorý intenzívne propaguje akordeón vo svete komornej hudby. Je držiteľom ocenení z viacerých medzinárodných súťaží (Klingenthal, Castel Midardo, Trophée Trophy a ď.). Aktuálne pracuje na svojom albume, ktorý má vyjsť na jeseň 2022 vo vydavateľstve Warner Classics. Brut je prvým akordeonistom, ktorý bude nahrávať pre túto spoločnosť.

Večer francúzskych interpretov: v rytme tanca, vášne i romance

Pripravujú program s dielami kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. Zaznie aranžmán Tonight z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina či Nórske tance č. 2 a 3 Edvarda Griega. Nebudú chýbať ani diela Carla Höhneho či súčasných skladateľov Richarda Galliana a Thierryho Escaicha.

Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »