Slovenské národné divadlo (SND) vstúpilo do novej sezóny začiatkom septembra. Čo prinesie 104. sezóna?

SND

Slovenské národné divadlo vstúpilo do novej sezóny. Čo prinesie 104. sezóna v jednotlivých súboroch? Môžeme sa tešiť na novinky? Ako pokračujú začaté projekty z uplynulej sezóny?

Slovenské národné divadlo vstúpilo do svojej 104. divadelnej sezóny. Stalo sa tak už s úsvitom prvých septembrových dní. Vlastnú sezóny i Deň ústavy slávnostne oslávilo predstavením slovenského operného klenotu Eugena Suchoňa – titulom Svätopluk. Druhé predstavenie venovali emeritnej sólistke Opery SND a pedagogičke Ľubice Rybárskej, ktorá v júli tohto roku oslávila svoje polokrúhle jubileum. Sezónnym štartom bol, ako sme avizovali, aj sobotný galakoncert hviezd k pocte Lucii Popp.

Dve plné predstavenia opery Svätopluk ukázali, že diváci sa k nám po divadelných prázdninách naozaj tešili, z čoho máme veľkú radosť. Naším cieľom v novej sezóne je nielen naplniť očakávania našich verných divákov, ale aj prilákať nových vrátane najmladšej generácie,hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Chceme im ponúkať nielen kvalitné umenie a nezabudnuteľný zážitok na našich predstaveniach, ale tiež vytvoriť zo SND otvorený verejný priestor, v ktorom sa stále niečo deje a je miestom na stretávanie s rodinou aj priateľmi,dodáva Drlička.

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička. Zdroj: SND

V zmysle tejto filozofie sa nesú aj novinky 104. sezóny, ktoré divákom prinesú atraktívny program spojený so značkou SND aj mimo bežných predstavení. Okrem atraktívnych premiérových titulov v nej ponúkne divákom aj nové služby a programy. Cieľom vedenia SND je v novej divadelnej sezóne fokus na diváka s dôrazom na deti a mladých ľudí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023
Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023

Činohra prinesie sezónu, ktorá reflektuje dianie i otázku hodnôt

Do pokladnice repertoárových titulov pribudne v sezóne s poradovým číslom 104 niekoľko nových titulov. Ich spoločným mottom, najmä v prípade Činohry, je reflektovanie diania, stavu spoločnosti i občianskej edukácie našej mládeže. V sezóne 2023/2024 bude Činohra SND v cykle Západ konfrontovať základné hodnotové a ideové piliere starého sveta s hodnotami nového storočia.  Na pretras sa dostanú biele miesta dejín, recyklácia prežitého, problém rodiny, ideí a hodnôt, skrátka blázinec sveta podaný vtipne i poučne. A teraz konkrétnejšie. Nadchádzajúca sezóna ráta pre divácky najpopulárnejší súbor s trojicou scén, ktoré budú svedkami premiér na svojich doskách.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Romeo a Júlia / William Shakespeare
W. Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

V Sále Činohry SND sa uskutočnia tri premiéry. Dva tituly sú známe – Ježiš z Montrealu a Blázni z Valencie, tretí titul je stále v procese. Dramaturgovia Činohry ponúknu v Štúdiu štyri premiéry, a to tituly Pred očami Západu, Sme v pohode, Odliv? a Vassa. Dve premiéry prinesie aj v Modrom salóne. Konkrétne to budú diela Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili, Akcia B (pracovný názov), a dokonca i jedna classroom play s jednoduchým názvom Čaute!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Slovenské národné divadlo
Slovenské národné divadlo predstavilo vizuály noviniek 104. sezóny

Balet prinesie krásu a výnimočné projekty svetových osobností

Slovenské národné divadlo prostredníctvom súboru Baletu SND prináša krásu, eleganciu, vznešenosť i inšpiráciu. Ponuka baletu v 104. divadelnej sezóne okrem toho prinesie aj výnimočné projekty choreografov, ktorých tvorbu doposiaľ na javisku SND ešte neprezentovali. Tešiť sa pritom môžeme na osobností svetového renomé i mladých. Osem úspešných repertoárových inscenácií doplnia dva veľké premiérové tituly a dve exkluzívne podujatia. Spoločne tvoria farebný kaleidoskop rôznych tanečných štýlov a estetík, rozprávok i drám, rodinných titulov a kúskov pre fajnšmekrov.

Prvýkrát v histórii súboru vstupuje do repertoáru choreografia legendárneho Rudolfa Nurejeva, konkrétne jeho „viedenská“ verzia ikonického baletu Labutie jazero. Príbeh lásky zakliatej labutej princeznej a princa Siegfrieda plynúci na tóny romantickej Čajkovského hudby prinesie Balet SND s veľkolepou výpravou Jordiho Roiga.

Ďalším obohatením repertoáru bude celovečerný balet Manon v choreografii sira Kennetha MacMillana. Strhujúci milenecký epos na pozadí bohémskeho Paríža na hudbu Jula Masseneta uvádza SND ako baletnú drámu v slovenskej premiére.

V repertoári ostáva obľúbený komický balet Zle strážené dievča/La Fille mal gardée z vidieckeho prostredia, ktorý predstavuje ideálny rodinný titul, rovnako ako rozprávková Popoluška, detský balet Narodil sa chrobáčik alebo vianočný Luskáčik. Pre milovníkov tradičných inscenácií ponúkne baletný súbor romantický klenot Giselle – balet o láske, ktorá prekoná i smrť.

Kontrast k dejovým baletom budú tvoriť abstraktné inscenácie Carmina Burana v choreografii Edwarda Cluga a Rukopisy majstrov, ktoré prinášajú pohybové jednoaktovky svetových choreografov 20. a 21. storočia. Chýbať nebude ani spoločný projekt Balet & SĽUK/Tancom k sebe.

Výnimočné projekty Umenie pre život či módny Fashion Ballet chýbať nebudú

Na programe Baletu SND budú dva exkluzívne projekty: pokračovaním v tradícii je galakoncert Umenie pre život s participáciou sólistov z najprestížnejších divadelných scén sveta a ďalším je už tretia edícia projektu Fashion Ballet s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami. Pre enormný divácky záujem o tento projekt sú v sezóne 2023/2024 do programu zaradené aj dve reprízy formátu z tej uplynulej, ktoré budú súčasne poslednou šancou vidieť choreografické a dizajnérske kreácie, ktoré vznikli v sezóne 2022/2023. 

Aj záver nasledujúcej divadelnej sezóny bude patriť podpore budúcich tanečných interpretov a choreografov na koncertoch Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND a predstavení žiakov Tanečného konzervatória Evy Jaczovej.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Opera SND pokračuje s galakoncertmi

Slovenské národné divadlo predstavilo i plány tretieho umeleckého súboru – Opery. V divadelnej sezóne 2023/24 pripravuje operný súbor SND tri veľké premiéry, pričom reflektovať bude aj Rok českej hudby. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Nabucco Giuseppe Verdiho. Strhujúca opera o slobode s nesmrteľným Zborom Židov bude prvou opernou premiérou tejto sezóny. Toto ikonické dielo hudobne naštuduje taliansky dirigent Pietro Rizzo. Koncepcia českého režiséra Tomáša Ondřeja Pilařa má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela v silnom vizuálnom geste s rešpektom k historickej predlohe.

Ďalšou novinkou sezóny bude poetická opera Bedřicha Smetanu Hubička, ktorú uvedie Opera SND pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia skladateľa. Toto dielo má pre SND mimoriadny význam. V rovnaký deň akomá zaznieť nová premiéra, teda 1. marca, sa v roku 1920 Hubičkou otváralo Slovenské národné divadlo. Dielo zaznie pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka, tentoraz vo sviežej réžii slovenskej režisérky Andrey Hlinkovej a v kostýmoch módneho návrhára Borisa Hanečku. S Hubičkou sa operný súbor predstaví aj na významnom českom festivale Smetanova Litomyšl. Dirigent Jaroslav Kyzlink prevezme v smetanovskom roku hudobný patronát aj nad návratom obľúbenej inscenácie Predanej nevesty.

Treťou veľ kou premiérou sezóny bude Madama Butterfly od Giacoma Pucciniho. Lyrickú hudobnú drámu hudobne naštuduje Martin Leginus. Opera prichádza na scénu v koncepcii mladého režiséra Matúša Bachynca, ktorý po niekoľkých úspešných inscenáciách v činohre bude debutovať v Opere SND.

Aj v opere myslia na detského diváka s novým operným titulom

Trojicu veľ kých premiér v divadelnej sezóne 2023/2024 doplnia zaujímavé programy pre najmenších divákov vrátane obľúbeného Príbehu hudby. Ďalším bude premiéra trojice dvadsaťminútových opier Slava Solovica na libreto Braňa Jobusa Muflón Ancijáš. Knihy s príbehmi Muflóna Ancijáša sú medzi deťmi základných škôl veľkým hitom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

V rámci špeciálnych projektov to budú dve mimoriadne udalosti. V sobotu 10.9.2023 to bol galakoncert Lucia Popp Tribute, na ktorom súčasné operné hviezdy pod taktovkou Tomáša Netopila vzdali hold našej sopránovej legende. Ďalší galakoncert – Peter Mikuláš 70 uvedú k životnému jubileu tohto popredného sólistu Opery SND.

V repertoári ostávajú aj obľúbené tituly

V repertoári operného súboru ostávajú obľúbené tituly z predchádzajúcich sezón vrátane štyroch detských, respektíve rodinných inscenácií. Činnosť frekventantov Operného štúdia SND v podobe majstrovských kurzov a koncertov bude pokračovať v rozšírení o účinkovanie v inscenáciách Opery SND. V opernom repertoári bude popri premiérach 13 titulov. Strhujúcu inscenáciu opery Svätopluk Eugena Suchoňa či výpravnú inscenáciu Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho uvidia diváci aj v nasledujúcej sezóne. V dvoch predstaveniach Verdiho Dona Carla sa do SND vráti dirigent svetového formátu Juraj Valčuha. 

Opera SND bude pokračovať s dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom obľúbených Komorných koncertov SND a participovať tiež na tradičnom Letnom gala na záver sezóny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

Privítajú aj inšpiratívne mená sólistov i dirigentov

Budúca sezóna bude tiež v znamení významných hostí: Csilla Boros, Maida Hundeling, Damiano Salerno, Kyungho Kim, Aleš Briscein, Peter Kellner, Kateřina Kněžíková, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Hagen Matzeit, Simona Šaturová a Slávka Zámečníková. Pestrosť dirigentskej ponuky potvrdia Tomáš Brauner, Enrico Dovico, Marco Guidarini, Zuzana Kadlčíková, Jaroslav Kyzlink, Alice Meregaglia, Tomáš Netopil, Ondrej Olos, Maroš Potokár, Pietro Rizzo, Rastislav Štúr a Juraj Valčuha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Konvergencie / september 2023 / Kam za kultúrou
Konvergencie prinášajú hudbu rozprávajúcu príbehy

Slovenské národné divadlo cieli v programe na divákov všetkých generácií

Okrem tohto sezónnych noviniek a repertoárových stálic naprieč trojicou umeleckých súborov pripravuje naša prvá scéna aj niekoľko noviniek. V rámci svojho cieľu – fokus na diváka –  pripravuje aktivity, ktoré nadchnú divákov naprieč generáciami. Pre deti a mládež sú to atraktívne workshopy Soboty v divadle, Študentský pas SND ale aj metodické listy pre pedagógov k operným titulom. Divákov bez vekového limitu zlákajú aj atraktívne Prehliadky historickej budovy SND. Zároveň pamätá Slovenské národné divadlo aj na divákov v seniorskom veku. Po úspešných poctách počas koronavírusovej pandémie zosnulým hereckým legendám, tentoraz pripravuje nový formát Divadelnej kaviarne. Tlačová tajomníčka Izabela Pažítková vyspovedá na mesačnej báze vždy každý tretí štvrtok v mesiaci osobnosti Slovenského národného divadla.

Divadlo pre všetky deti / plány aj na sezónu 2022/2023
Deti s tanečníkmi (Divadlo pre všetky deti). Foto: Jozef Barinka Zdroj: SND

Zo starších aktivít staronového vedenia pokračuje Slovenské národné divadlo v populárnej Veľkej divadelnej prespávačke či v charitatívnom projekte Divadlo pre všetky deti. Zároveň Slovenské národné divadlo avizuje, že počas sezóny vyjde aj do ulíc. Okrem Dobrého trhu zavíta napríklad aj na obľúbené Vianočné trhy. Bližšie sa o jednotlivých podujatiach dozviete v článku Slovenské národné divadlo s fokusom na divákov naprieč generáciami.

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto/Zdroj: archív SND

Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (adm/sh)

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »