Novinky

Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023

Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023

Viete kam za kultúrou tento týždeň? Pozrite sa s nami na najzaujímavejšie kultúrne podujatia a vyberte si svojho favorita. Bez ohľadu na to, či milujete klasiku, netradičné kombinácie, operu alebo muzikál, máme pre vás opäť zaujímavé tipy. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Rubrika Kam za kultúrou má najnovší prírastok. Tentoraz sme sa pozreli na zaujímavé koncertné podujatia v koncertných domoch, na bohatú festivalovú nádielku, ale aj na divadelné predstavenia. A núdza nebude ani o premiéry. Tak, poďte objavovať s nami, kam za kultúrou tento týždeň!

Do Košíc zavítajú hviezdy. TOP tipom týždňa je Rusalka s košickou filkou

Tentoraz začíname prehľadovku Kam za kultúrou koncertnými tipmi pre milovníkov vážnej hudby. Štátna filharmónia Košice prináša pred vlastným štartom 55. koncertnej sezóny výnimočný koncert. Je ním koncertné uvedenie opery Antonína Dvořáka Rusalka. Košickí filharmonici budú pod taktovkou svojho šéfdirigenta (a hudobného riaditeľa Opery ND v Prahe) Roberta Jindru sprevádzať renomovaných sólistov svetového mena. Po boku sopranistky Kateřiny Kněžíkovej, ovenčenej prestížnou cenou BBC Music Magazine Awards vystúpi naša fenomenálna mezzosopranistka Jana Kurucová, svetový tenorista Pavol Bršlík či slovenský basista Peter Kellner, ktorý tiež s úspechom dobýva medzinárodnú opernú scénu. Výnimočný hudobné zážitky sprostredkuje košická filka v Dome umenia o 19:00 hod. v utorok 12. septembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

V Žiline štartuje nová sezóna pod taktovkou nového šéfdirigenta

Štátny komorný orchester v Žiline, ako sme avizovali, vedie od novej sezóny nový šéfdirigent – František Macek. Nová sezóna začína preň v najbližšom týždni už v obnovenom Dome umenia Fatra v Žiline. Stane sa tomu tak vo štvrtok 14. septembra 2023. Slávnostný otvárací koncert jubilejnej 50. sezóny ŠKO Žilina s novým šéfdirigentom Františkom Mackom venujú tvorbe vrcholného predstaviteľa viedenského klasicizmu Ludwiga van Beethovena. Jeho tvorba tvorí dôležitú súčasť dramaturgie počas 50 rokov existencie ŠKO. Ako sólista v Beethovenovom skvelom husľovom koncerte sa predstaví Juraj Čižmarovič –  jeden z najvýraznejších slovenských sólistov. Koncertného majstra rozhlasového orchestra WDR v Kolíne nad Rýnom spája so žilinským ŠKO dlhoročná plodná spolupráca.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

Kam za kultúrou s tipmi pre priaznivcov starej hudby

Z koncertných tipov pre milovníkov vážnej hudby vyberáme aj ďalšiu štvoricu koncertov. Týmito tipmi v našej rubrike Kam za kultúrou iste potešíme priaznivcov starej hudby.

Dva večere s Monteverdim a s hudbou z archívov krajín V4

v utorok sa súbor Cornamusica v rámci svojho menšieho turné s názvom Vissegrad vydá po Bratislavskom kraji. Prvý odohrá 12.9. o 18.00 hod. na Mestských hradbách v Bratislave. Zahraničnými hosťami na koncerte budú Soma Dinyés (HU) a Pavel Novotný (CZ). Zaznejú na ňom skladby z Vietorisovej tabulatúry, Kráľovohradeckého speciálniku, Glogauer Liederbuch, tance z Muziek Boexken, tance od Michaela Praetoria a mnoho iných. Všetky tieto skladby sa našli v archívoch krajín Vyšehradskej štvorky, čo je vlastne mottom tohto turné.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: s Petrom Zajíčkom o minulosti a plánoch

V sobotu 16. septembra v Levočiv nedeľu 17. septembra aj v Budmerickom kaštieli sa spolu so súborom starej hudby Le nuove musiche a sólistami Hildou Gulyásovou, Jarmilou Vantuchovou, Jurajom Kucharom, Matúšom Šimkom, Václavom JeřábekomJakubom Mitríkom vydáte spoznávať Monteverdiho zhudobnenia barokovej ľúbostnej poézie.

TOP TIP: Nedeľa v Trenčíne s Musicou aeternou

Pri koncertoch starej hudby zostávame. Naším TOP tipom je nedeľný koncert najstaršieho profesionálneho zoskupenia starej hudby Musica aeterna, ktoré tohto roku oslavuje 50. výročie. Trochu v inom tóne, ako opernom, sa ponesie ich koncert v nedeľu 17.9.2023 od 19:00 hod. v priestoroch rekonštruovaného kina Hviezda v Trenčíne. Skladby J.S. Kussera, D. Speera, S. Capricorna H. Purcella A. Dauvergne a A. Vivaldiho zaznejú v obsadení: Peter Zajíček – umelecký vedúci a husle, Michal Klas – husle, Ján Gréner – viola, Michaela Čibová – violončelo, Ján Prievozník – violone a Adam Štefunko – spinet.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa

Klarinetové sonáty Johannesa Brahmsa sú obľúbenými dielami na programoch koncertov i festivalov. Málokedy však máme možnosť vypočuť si túto hudbu na historickom klarinete, a dokonca presne na tom istom modeli, na akom hrával v 19. storočí nemecký klarinetista Richard Mühlfeld. Ten svojou hrou Brahmsa očaril a inšpiroval ho k napísaniu viacerých komorných skladieb pre klarinet. Sonáty pre klarinet a klavír odznejú 13. septembra večer v Cikkerovej vile v Bratislave v podaní výnimočných interpretov – klarinetistu Róberta Šebestu a klaviristu Ladislava Fančoviča.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch i na CD
Brahmsove klarinetové sonety zažijete na koncertoch i na CD

Kam za kultúrou? Slovensko v znamení festivalov

V prehľadovke Kam za kultúrou nechýba ani festivalová nálada. V septembrovom kalendári má svoje stabilné miesto hneď niekoľko festivalov. Počas najbližšieho týždňa to budú dva hudobné a jeden filmový – Cinematik v Piešťanoch. Ale pekne po poriadku.  

V Cíferi začína Jesenný cyklus koncertov. Otvárací koncert vzdá poctu osobnosti kultúrneho života

V obci Cífer začína už v nedeľu 17. septembra 2023 od 15:00 hod. Jesenný cyklus koncertov, ktoré si za doteraz 24. ročníkov spravil výborné meno. Jeho 25. ročník prinesie do Kostola sv. Michala Archanjela štvoricu koncertov. Na otváracom koncerte si pripomenú osobnosť MUDr. Viliama Hafnera, čestného občana Cífera – inak zakladateľa Jesenného cyklu koncertov i festivalu Cíferska hudobná jar. Stane sa tak pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín. S programom z diel slovenských autorov sa predstaví Moyzesovo kvarteto.

Pocta obetiam holokaustu na festivale Konvergencie

Z hudobných to bude medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Úvodné koncertné stretnutia patria vážnej a dôležitej téme holokaustu a príbehom ľudí, ktorých zasiahol. Svedectvá preživších a židovskú hudbu v rozmanitej podobe prinesú Konvergencie už v utorok 12. 9. do Žiliny, a následne 13. 9. do Bratislavy. Okrem koncertu Pressburger Klezmer Band (Korene) bude v žilinskej Novej Synagóge premiérovo uvedený projekt Voices of the Holocaust. Pripravili ho Konvergencie spolu s autorkami Marilee Eckert a Marthou Smith. Piesňovo-slovný cyklus odznel v USA i v mnohých európskych krajinách.

Hilaris Chamber Orchestra
Hilaris Chamber Orchestra

Na Slovensku zaznie v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera v interpretácii Hilaris Chamber OrchestraEvy Šuškovej (soprán), Matúša Šimka (tenor) a Haakona Smitha (NO/USA) (klavír). Súčasťou bratislavského programu bude aj herecká manželská dvojica Eva Matejková a Marián Slovák v roli rozprávačov. Program neopomenie ani známy projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) rabína Barucha Myersa, violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša ValentaBožidara Turzonovová a František Kovár doplnia hudbu čítaním z knihy Jiřího Langera Devět bran.

Konvergencie s puncom exkluzivity

Ďalší festivalový koncert je na programe  v bratislavskom A4 – priestore súčasnej kultúry v sobotu 16. 9.2023. Sense of Destiny sprostredkuje jedinečnú a veľmi uznávanú spoluprácu nórskeho trubkára Arveho Henriksena a slovenského experimentálneho gitaristu Davida Kollara. Popri nich vystúpi aj česko-slovenské kvarteto Škvíry & Spoje a pokrstí svoj debutový dvojvinyl.

V nedeľu 17. 9. sa Arve Henriksen predstaví znova. Tentokrát so švédsko-nórskym vokálnym Triom Mediæval uvedú vo Františkánskom kostole program Rímur spájajúci škandinávsku duchovnú i ľudovú hudbu s improvizáciami.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Konvergencie / september 2023 / Kam za kultúrou
Konvergencie prinášajú hudbu rozprávajúcu príbehy

Kam za kultúrou na východnom Slovensku? Festival v znamení organovej hudby a netradičných spojení

Máme tip aj pre priaznivcov organu. Tým je aj Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Jeho 52. ročník sa uskutoční od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Už počas najbližších dní ponúkne niekoľko koncertných stretnutí. Na otváracom koncerte vo štvrtok 14.9.2023 sa v Synagóge na Zvonárskej v Košiciach môžete tešiť na netradičné spojenie organovej hudby a súčasného tanca. V sprievode organistu a dramaturga tohto festivalu Štefana Iľaša sa predstaví tanečníčka Hope Dougherty z USA. Na vianočnú náladu s Bachom nás i vás navnadí v piatok podvečer recitál venovaný spomienke na Ivana Sokola. Zaznie v podaní Přemysla Kšicu a rozozvučí organ Kostola sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

V poradí ďalší festivalový koncert prinesie festivalovú atmosféru v sobotu večer do Letohrádku Dardanely v Markušovciach, kde sa tiež môžete tešiť na netradičné spojenie organu a tanca. Kostol sv. Košických mučeníkov v Košiciach – v časti Nad jazerom bude v nedeľu 17. septembra 2023 hostiť ďalší recitál Přemysla Kšicu. Do Košíc prinesie pestrý program, ktorým mimo iného pripomenie aj 150 rokov od narodenia významného nemeckého organistu, skladateľa a pedagóga Maxa Regera.

Kam za kultúrou? Naše divadelné tipy pre „fajnšmekrov“

Kam za kultúrou už tradične prináša aj zaujímavú nádielku divadelných tipov. Tentoraz potešíme milovníkov muzikálov a neopomenieme ani dve zaujímavé premiéry. A práve tými divadelnú časť prehľadovky TOP tipov tohto týždňa začneme.

Štátna opera s obnovenou Rusalkou

Ak milujete Dvořákovu čarovnú rozprávkovú operu Rusalka, tento týždeň si ju naozaj vychutnáte dosýta. Do programu ju počas tohto týždňa (od štvrtka do soboty) nasadzuje nielen Opera Slovenského národného divadla, ale aj v utorok v koncertnom uvedení s výnimočnými sólistami tiež Štátna filharmónia Košice.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A. Dvořák: Rusalka / Opera SND / Star cast
Rusalka v SND: hviezdny večer plný impulzov

vo štvrtok 14. septembra 2023 sa k ním pripája i Štátna opera v Banskej Bystrici. Tá sa k tomuto titulu vracia v obnovenej premiére.  Uvádza ho ako prvú premiéru pomaly rozbiehajúcej sa divadelnej sezóny. Inscenácia režisérky Jany Pletichovej Andělovej  zaznie v hudobnom naštudovaní a pod taktovkou Jána Procházku. Po boku orchestra a zboru Štátnej opery sa v hlavných úlohách predstavia Patrícia Malovec (ako Rusalka), Peter Berger (Princ), Veronika Mihalková (Cudzia kňažná), Michaela Šebestová (Ježibaba) a Ivan Zvarík (Vodník). Vstupenky zakúpite TU.

Prvý premiérový titul v Košiciach nielen o tajomne okolo Mozartovej smrti

V polovici septembra uvedie Národné divadlo Košice prvú premiéru novej divadelnej sezóny 2023/2024. Činohra NDKE pripravuje inscenáciu slávnej hry anglického dramatika Petra Shaffera AMADEUS, ktorá sa stala predlohou ešte slávnejšieho rovnomenného filmu českého režiséra Miloša Formana.  Ostatne, túto snímku vám iste nemusíme predstavovať. Nová činoherná inscenácia, bude mať premiéru v sobotu a v nedeľu (16. a 17. septembra 2023) v Historickej budove NDKE. Prináša aj návrat známeho slovenského režiséra Štefana Korenčiho do košického divadla po trinástich rokoch.  V hlavných úlohách sa predstavia Ivan Krúpa (Salieri), Tomáš Diro (Mozart), Lívia Michalčík Duvajová (Mozartova manželka Constanze Weber), Michal Soltész (van Swieten), Martin Stolár (Jozef II.) a ďalší.

Kam za kultúrou v Trnave? Na Deň otvorených dverí

S puncom výnimočnosti to v sobotu bude aj v Trnave. Divadlo Jána Palárika totiž pestrým programom Dňa otvorených dverí štartuje svoju jubilejnú sezónu. Pri príležitosti polstoročnice sa dostanete do priestorov bežne neprístupných, zabavíte sa, porozprávate sa a aj si zatancujete.

Deň otvorených dverí / Divadlo Jána Palárika 2023

Muzikálový trojlístok

A neboli by sme to my, ak by sme v rubrike Kam za kultúrou nepriniesli aj tip pre priaznivcov muzikálov. V pondelok a v utorok (11. a 12. septembra) to v bratislavskom STARSauditoriu „roztočí“ v titulnej úlohe Jánošíka fenomenálny herec a spevák Ján Pavel Slezák. NA SKLE MAĽOVANÉ je jedným z muzikálov, ktorý chytá za srdce, osloví a už nepustí. Výnimočné výkony, známe piesne a príbeh s motívom zo slovenských dejín je to, čo v našich tipoch chýbať nemôže.

Rovnako je to aj s nesmrteľnými hitmi legendárnej skupiny Elán dýchajúcim muzikálom VODA A KRV NAD VODOU, taktiež v réžii skvelého slovenského choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka. Príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti parafrázuje slávny román Alexandra Dumasa Gróf Monte Christo. Strhujúci, dynamický muzikál o láske a pomste s novými hrdinami a silnými emóciami najbližšie zažije Banská Štiavnica. Stane sa tomu tak už 15. septembra o 19:00 hod. v ŠH Štiavničky.

Muzikál preslávaný aj na striebornom plátne

A do tretice, na tento týždeň kalendár kultúrnych podujatí prináša aj legendárny muzikál NOC NA KARLŠTEJNE. Jeden z najznámejších a najobľúbenejších českých muzikálov je pôvabnou komédiou o cisárovi Karlovi IV. a jeho hrade Karlštejn, na ktorom podľa údajného zákazu nesmeli prebývať ženy. Komédiu z pera Jaroslava Vrchlického v roku 1973 pre strieborné plátno natočil Zdeněk Podskalský. Jeho filmovú verziu videl nejeden z nás. Priam zľudovené pesničky Karla Svobodu (Lásko má já stůňu, Asi do věží, Hoja, hoj a mnohé ďalšie) a legendárny príbeh z múrov Karlštejnského hradu ožijú opäť na javisku veľkej sále Domu kultúry v Pezinku. Stane sa tomu tak už v sobotu 16. septembra večer. Účinkujú členovia Mestského divadla Brno pod režijnou taktovkou Igora Ondříčka.

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Cornamusica, JAN Entertainment, Janka Dekánková, Konvergencie, Le nuove musiche, Mestské divadlo Brno, Musica aeterna, Národné divadlo Košice, STARSauditorium, Slovenské národné divadlo, Spolok priateľov hudby v Cíferi, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (adm/sh) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »