Novinky

Slovenské národné divadlo predstavilo vizuály noviniek 104. sezóny

SND

Vedenie Slovenského národné divadla predstavilo počas tlačovej konferencie zástupcom médií vizuály noviniek i špeciálnych podujatí, ktoré pripravuje pre 104. divadelnú sezónu. Sú výnimočné nielen svojím stvárnením, ale i tým, že vznikali v internej réžii divadla. Poďte sa s nami na nich pozrieť!

Aktuálna divadelná sezóna sa začala. Slovenské národné divadlo do nej vstúpilo už v prvý septembrový deň. Ku Dňu ústavy výnimočnú dvojicu exkluzívnych predstavení kráľa slovenskej opery Eugena Suchoňa Svätopluk a galakoncertom za účasti domácich a zahraničných hviezdnych hostí si uctilo našu a svetovú sopranistku Luciu Popp. Počas zdvojenej tlačovej konferencii (ku galakoncertu Lucia Popp Tribute), ktorá sa konala v SND minulý týždeň, prezentovali prítomným zástupcom slovenských médií novinky aktuálnej sezóny. K ním, samozrejme, patria aj vizuály k premiéram a špeciálnym podujatiam tejto, pre divadlo v poradí 104., divadelnej sezóny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute
NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute

Atraktívne premiéry, skvostné vizuály - aj to prináša Slovenské národné divadlo

Okrem atraktívnych premiérových titulov v nej ponúkne divákom aj nové služby a atraktívne premiérové novinky 104. sezóny, o ktorých sme vás už informovali. Veľkou výzvou je tiež rekonštrukcia historickej budovy SND, ale teraz späť k avizovaným plagátom. Aj tento rok Slovenské národné divadlo otvorilo sezónu predstavením vizuálov premiérových titulov. Všetky plagáty vznikli na pôde SND, za ktorými stojí Barbora Šajgalíková a jej tím.

Činohra prinesie sezónu, ktorá reflektuje dianie i otázku hodnôt

Do pokladnice repertoárových titulov pribudne v sezóne s poradovým číslom “104” niekoľko nových titulov. Ich spoločným mottom, najmä v prípade Činohry, je reflektovať dianie, stav spoločnosti i občianska edukácia našej mládeže, v ktorej je Činohra SND dlhodobo vedúcim hráčom. “Pri činohre sme po dvoch sezónach portrétov vizuály tejto sezóny postavili na na objektoch, ktoré v sebe nesú vnútorný nepokoj, napätie, alebo naštrbenie, ruptúru, ranu, tajomstvo, či vytrhnutie z kontextu. Niektoré sú vtipné, niektoré absurdné, niektoré len bolestne pravdivé,” približuje Jana Alexová, PR manažérka našej prvej scény.

Sála činohry / SND / 104. sezóna vizuál
Dve tituly uvedú v Sále Činohry SND.

Sále Činohry SND sa uskutočnia tri premiéry. Dva tituly sú známe – Ježiš z Montrealu a Blázni z Valencie. Tretí titul zostáva pokrytý rúškom tajomstva, nakoľko je stále v procese. Dramaturgovia Činohry SND ponúknu v Štúdiu štyri premiéry, a to tituly Pred očami Západu, Sme v pohode, Odliv? a Vassa.

Štúdio / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Novú posilu štyroch titulov dostane Činohra SND aj v Štúdiu.

Dve premiéry prinesie aj v Modrom salóne. Konkrétne to budú diela Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili, Akcia B (pracovný názov), a dokonca i jedna classroom play s jednoduchým názvom Čaute!

Modrý salón / Činohra SND / Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
O premiéry činohry nebude mať núdzu ani Modrý salón.

Opera SND oslávi Rok českej hudby a pokračuje aj s galakoncertmi

Slovenské národné divadlo predstavilo i plány tretieho umeleckého súboru – Opery. V divadelnej sezóne 2023/24 pripravuje operný súbor SND tri veľké premiéry, pričom reflektovať bude aj Rok českej hudby. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Nabucco Giuseppe Verdiho. Ďalej to bude pre našu prvú scénu mimoriadne významný titul – poetická opera Bedřicha Smetanu Hubička. Tú uvedie Opera SND pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia skladateľa. Trojicu veľkých premiér v divadelnej sezóne 2023/2024 doplnia zaujímavé programy pre najmenších divákov vrátane obľúbeného Príbehu hudby. Ďalším bude premiéra trojice 20-minútových opier Slava Solovica na libreto Braňa Jobusa Muflón Ancijáš

Sála opery a baletu SND / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Opera prinesie tri premiéry známych titulov. Myslí aj na detského diváka opernou adaptáciou príbehov z obľúbenej knižky.

A zároveň, bude Opera SND pokračovať aj v obľúbených galakoncertoch. V rámci špeciálnych projektov to sú dve mimoriadne udalosti: už uskutočnený galakoncert Lucia Popp Tribute. Počas sezóny sa môžeme tešiť aj na Peter Mikuláš 70, na ktorom uvedú k životnému jubileu tohto popredného sólistu Opery SND. 

Galakoncerty / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Opera SND prináša aj počas tejto sezóny obľúbené galakoncerty.

Vedenie našej prvej scény ďalej avizuje, že Opera SND bude pokračovať s dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom obľúbených Komorných koncertov SND a participovať tiež na tradičnom Letnom gala na záver sezóny.

Špeciálne podujatia / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Chýbať nebudú ani špeciálne podujatia. Priestor opäť dostanú hráči Orchestra Opery SND v komorných zostavách.

Pristavme sa ešte pri vizuáloch operných premiér, galakoncertov a špeciálnych podujatí 104. sezóny. Aké budú? Pri operných vizuáloch nadväzujeme na spoluprácu s fotografom Jakubom Gulyásom. Systematicky sa snažíme dostať do povedomia tváre našich sólistov a tak sú aj tento rok nosným výtvarným prvkom operných premiér portréty našich speváckych osobností – Daniela Čapkoviča, Márie Porubčinovej a Evy Hornyákovej. Plagát k detskej opere ilustrovala slovenská ilustrátorka Hedviga Gutierrez, ktorá pre SND ilustrovala celú sériu detských hier a detský divadelný pas,” približuje ďalej Jana Alexová.

Balet SND v znamení výnimočných projektov i obľúbených titulov

Aká bude 104. sezóna v Balete SND? Publiku opäť prinesie krásu a výnimočné projekty svetových osobností, ktorých tvorbu doposiaľ na javisku SND ešte neprezentovali. Prvýkrát v histórii súboru vstupuje do repertoáru choreografia legendárneho Rudolfa Nurejeva, konkrétne jeho „viedenská“ verzia ikonického baletu Labutie jazero. Ďalším obohatením repertoáru bude celovečerný balet Manon v choreografii sira Kennetha MacMillana.

Sála opery a baletu SND / Balet SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál

Chýbať nebudú počas tejto sezóny ani výnimočné projekty Umenie pre život či obľúbený módny Fashion Ballet.

Špeciálne podujatia / Balet SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál

Dychberúce sú aj baletné vizuály. “Pri baletných vizuáloch, rovnako ako pri opere, sa opätovne fokusujeme na predstavenie nášho súboru. Sólistky Olgu Chelpanovu, Tatum Shoptaugh a ďalších členov súboru Vladyslava Bosenka, Dianu Spitu, Rebekah Bloomfield a Julianu Ondrášikovú nafotil Branislav Šimončík,” dodáva Jana Alexová, PR manažérka SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (adm) 

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »