Novinky

Slovenské národné divadlo predstavilo vizuály noviniek 104. sezóny

SND

Vedenie Slovenského národné divadla predstavilo počas tlačovej konferencie zástupcom médií vizuály noviniek i špeciálnych podujatí, ktoré pripravuje pre 104. divadelnú sezónu. Sú výnimočné nielen svojím stvárnením, ale i tým, že vznikali v internej réžii divadla. Poďte sa s nami na nich pozrieť!

Aktuálna divadelná sezóna sa začala. Slovenské národné divadlo do nej vstúpilo už v prvý septembrový deň. Ku Dňu ústavy výnimočnú dvojicu exkluzívnych predstavení kráľa slovenskej opery Eugena Suchoňa Svätopluk a galakoncertom za účasti domácich a zahraničných hviezdnych hostí si uctilo našu a svetovú sopranistku Luciu Popp. Počas zdvojenej tlačovej konferencii (ku galakoncertu Lucia Popp Tribute), ktorá sa konala v SND minulý týždeň, prezentovali prítomným zástupcom slovenských médií novinky aktuálnej sezóny. K ním, samozrejme, patria aj vizuály k premiéram a špeciálnym podujatiam tejto, pre divadlo v poradí 104., divadelnej sezóny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute
NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute

Atraktívne premiéry, skvostné vizuály - aj to prináša Slovenské národné divadlo

Okrem atraktívnych premiérových titulov v nej ponúkne divákom aj nové služby a atraktívne premiérové novinky 104. sezóny, o ktorých sme vás už informovali. Veľkou výzvou je tiež rekonštrukcia historickej budovy SND, ale teraz späť k avizovaným plagátom. Aj tento rok Slovenské národné divadlo otvorilo sezónu predstavením vizuálov premiérových titulov. Všetky plagáty vznikli na pôde SND, za ktorými stojí Barbora Šajgalíková a jej tím.

Činohra prinesie sezónu, ktorá reflektuje dianie i otázku hodnôt

Do pokladnice repertoárových titulov pribudne v sezóne s poradovým číslom “104” niekoľko nových titulov. Ich spoločným mottom, najmä v prípade Činohry, je reflektovať dianie, stav spoločnosti i občianska edukácia našej mládeže, v ktorej je Činohra SND dlhodobo vedúcim hráčom. “Pri činohre sme po dvoch sezónach portrétov vizuály tejto sezóny postavili na na objektoch, ktoré v sebe nesú vnútorný nepokoj, napätie, alebo naštrbenie, ruptúru, ranu, tajomstvo, či vytrhnutie z kontextu. Niektoré sú vtipné, niektoré absurdné, niektoré len bolestne pravdivé,” približuje Jana Alexová, PR manažérka našej prvej scény.

Sála činohry / SND / 104. sezóna vizuál
Dve tituly uvedú v Sále Činohry SND.

Sále Činohry SND sa uskutočnia tri premiéry. Dva tituly sú známe – Ježiš z Montrealu a Blázni z Valencie. Tretí titul zostáva pokrytý rúškom tajomstva, nakoľko je stále v procese. Dramaturgovia Činohry SND ponúknu v Štúdiu štyri premiéry, a to tituly Pred očami Západu, Sme v pohode, Odliv? a Vassa.

Štúdio / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Novú posilu štyroch titulov dostane Činohra SND aj v Štúdiu.

Dve premiéry prinesie aj v Modrom salóne. Konkrétne to budú diela Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili, Akcia B (pracovný názov), a dokonca i jedna classroom play s jednoduchým názvom Čaute!

Modrý salón / Činohra SND / Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
O premiéry činohry nebude mať núdzu ani Modrý salón.

Opera SND oslávi Rok českej hudby a pokračuje aj s galakoncertmi

Slovenské národné divadlo predstavilo i plány tretieho umeleckého súboru – Opery. V divadelnej sezóne 2023/24 pripravuje operný súbor SND tri veľké premiéry, pričom reflektovať bude aj Rok českej hudby. Na javisko sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Nabucco Giuseppe Verdiho. Ďalej to bude pre našu prvú scénu mimoriadne významný titul – poetická opera Bedřicha Smetanu Hubička. Tú uvedie Opera SND pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia skladateľa. Trojicu veľkých premiér v divadelnej sezóne 2023/2024 doplnia zaujímavé programy pre najmenších divákov vrátane obľúbeného Príbehu hudby. Ďalším bude premiéra trojice 20-minútových opier Slava Solovica na libreto Braňa Jobusa Muflón Ancijáš

Sála opery a baletu SND / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Opera prinesie tri premiéry známych titulov. Myslí aj na detského diváka opernou adaptáciou príbehov z obľúbenej knižky.

A zároveň, bude Opera SND pokračovať aj v obľúbených galakoncertoch. V rámci špeciálnych projektov to sú dve mimoriadne udalosti: už uskutočnený galakoncert Lucia Popp Tribute. Počas sezóny sa môžeme tešiť aj na Peter Mikuláš 70, na ktorom uvedú k životnému jubileu tohto popredného sólistu Opery SND. 

Galakoncerty / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Opera SND prináša aj počas tejto sezóny obľúbené galakoncerty.

Vedenie našej prvej scény ďalej avizuje, že Opera SND bude pokračovať s dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom obľúbených Komorných koncertov SND a participovať tiež na tradičnom Letnom gala na záver sezóny.

Špeciálne podujatia / Opera SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál
Chýbať nebudú ani špeciálne podujatia. Priestor opäť dostanú hráči Orchestra Opery SND v komorných zostavách.

Pristavme sa ešte pri vizuáloch operných premiér, galakoncertov a špeciálnych podujatí 104. sezóny. Aké budú? Pri operných vizuáloch nadväzujeme na spoluprácu s fotografom Jakubom Gulyásom. Systematicky sa snažíme dostať do povedomia tváre našich sólistov a tak sú aj tento rok nosným výtvarným prvkom operných premiér portréty našich speváckych osobností – Daniela Čapkoviča, Márie Porubčinovej a Evy Hornyákovej. Plagát k detskej opere ilustrovala slovenská ilustrátorka Hedviga Gutierrez, ktorá pre SND ilustrovala celú sériu detských hier a detský divadelný pas,” približuje ďalej Jana Alexová.

Balet SND v znamení výnimočných projektov i obľúbených titulov

Aká bude 104. sezóna v Balete SND? Publiku opäť prinesie krásu a výnimočné projekty svetových osobností, ktorých tvorbu doposiaľ na javisku SND ešte neprezentovali. Prvýkrát v histórii súboru vstupuje do repertoáru choreografia legendárneho Rudolfa Nurejeva, konkrétne jeho „viedenská“ verzia ikonického baletu Labutie jazero. Ďalším obohatením repertoáru bude celovečerný balet Manon v choreografii sira Kennetha MacMillana.

Sála opery a baletu SND / Balet SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál

Chýbať nebudú počas tejto sezóny ani výnimočné projekty Umenie pre život či obľúbený módny Fashion Ballet.

Špeciálne podujatia / Balet SND / SND - Slovenské národné divadlo / 104. sezóna vizuál

Dychberúce sú aj baletné vizuály. “Pri baletných vizuáloch, rovnako ako pri opere, sa opätovne fokusujeme na predstavenie nášho súboru. Sólistky Olgu Chelpanovu, Tatum Shoptaugh a ďalších členov súboru Vladyslava Bosenka, Dianu Spitu, Rebekah Bloomfield a Julianu Ondrášikovú nafotil Branislav Šimončík,” dodáva Jana Alexová, PR manažérka SND.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (adm) 

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »