Novinky

NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute

NÁŠ TIP: Opera SND už túto v sobotu s poctou Lucia Popp Tribute

Druhá septembrová sobota večer sa v Novej budove SND ponesie v znamení pocty. Výnimočným koncertným stretnutím si na doskách Opery SND pripomenú jednu z najväčších operných speváčok v dejinách. Anjel s diamantovým hlasom, sopranistka Lucia Popp, bola naša a svetová. Dobyla najpoprednejšie svetové scény a ovplyvnila generácie operných spevákov. Veľké i mladé operné hviezdy jej na galavečere vzdajú hudobnú poctu a vy môžete byť pri tom.

Opera Slovenského národného divadla pripravuje na úvod 104. divadelnej sezóny galakoncert na počesť výnimočnej opernej divy Lucie Popp. Podujatie Lucia Popp Tribute sa, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, uskutoční v sobotu 9. septembra o 19.00 hod. v novej budove SND. Naša prvá scéna pokračuje v tradícii uvádzania galakoncertov na počesť významných slovenských speváckych osobností. Hold umelkyni vzdajú súčasné operné hviezdy, v ktorých repertoári sú predovšetkým diela Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa, ktorými sa Lucia Popp preslávila. Pozvanie účinkovať na podujatí prijali slovenskí a českí umelci Simona Šaturová, Jana Kurucová, Adriana Kučerová, Slávka Zámečníková, Kateřina Kněžíková, Petra Alvarez Šimková, Pavol Remenár, Michal Onufer a ďalší. Slávnostný galavečer diriguje uznávaný český dirigent Tomáš Netopil. Na programe árie, scény z opier a piesne Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Straussa, ktoré dominovali v repertoári Lucie Popp.

Lucia Popp Tribute 2023
Foto: archív SND

Kráľovná noci očarila svet

Sopranistka Lucia Popp si za svoje umenie získala obdiv na tých najprestížnejších operných scénach a koncertných pódiách sveta. Bola prvou Slovenkou, ktorá spievala v Metropolitnej opere v New Yorku, londýnskej Coven Garden, milánskej La Scale, historickej budove Palais Garnier Národnej opery v Paríži, na festivale v Salzburgu… Jej umelecká cesta sa začala po emigrácii v roku 1963 v Štátnej opere vo Viedni, kde interpretáciou krkolomnej árie Kráľovnej noci z Mozartovej opery Čarovná flauta očarila aj slávneho Herberta von Karajana. Mozart a jeho známa ária v podaní Lucie Popp znamenali pre umelkyňu triumf aj v Metropolitnej opere, kde pre inscenáciu navrhol scénu a kostýmy geniálny Marc Chagall.

Od herectva k opere

Lucia Popp sa narodila v roku 1939 v Záhorskej Vsi v rodine diplomata. Chcela sa stať lekárkou, získalo si ju však herectvo. Režisér Paľo Bielik ju ako sedemnásťročnú obsadil do malej úlohy vo filme Štyridsaťštyri. Nielen milovníci strieborného plátna si Luciu Popp určite pamätajú z filmu Jánošík, kde už hrala hlavnú ženskú postavu.

Luciu Popp sprevádzal osud podobný niekoľkým našim hviezdnym sólistom. Na spev na VŠMU ju najskôr neprijali. Našťastie veľmi rýchlo si jej hudobný talent všimla prof. Anna Hrušovská, ktorá viedla nielen jej štúdium, ale bola jej poradkyňou počas celej kariéry umelkyne. Po tom, čo prvý a jediný raz stála na doskách SND, Lucii Popp miesto v SND neponúkli. Otcova diplomatická kariéra a liberálne zmýšľanie boli v tom období skôr prekážkou ako inteligenčným bonusom pre mladú umelkyňu. V tom istom roku, ako emigrovala, už 28. októbra 1963 stála na scéne Viedenskej štátnej opery. Publikum nadšene aplaudovalo jej umeniu: zamatovým, zvonivým sopránom obdarila áriu Kráľovnej noci a otvorila si cestu do sveta. Všetci poznali Luciu Popp ako krehkú, pôvabnú, noblesnú dámu s očarujúcim úsmevom. Ako dámu, ktorá si obdivovateľov krásneho spevu získala svojím strieborným sopránom a speváckou inteligenciou.

Lucia Popp

Návraty domov

Prepáčte, že meškám. Presne dvadsaťsedem rokov a dvadsať minút… Idem rovno z Viedne a hneď na úvod vám musím povedať: Som veľmi rada opäť medzi vami!” spomína tlačová tajomníčka SND, pani Izabela Pažitková na slová obdivuhodnej sopranistky Lucie Popp, keď prišla po Nežnej revolúcii na prvú tlačovú besedu do bývalého Divadelného klubu SND na Laurinskej ulici v Bratislave. Po roku 1989 len jediný raz účinkovala so Slovenským národným divadlom, s orchestrom a mnohými sólistami pod taktovkou Ondreja Lenárda vo viedenskom Konzerthause 7. apríla 1990, kde dojemne zaznel aj dvojspev s Petrom Dvorským Věrne milování z opery Predaná nevesta. V tom istom roku účinkovala na Bratislavských hudobných slávnostiach s Bamberskými symfonikmi. Plánovali sa aj ďalšie vystúpenia, no zasiahol neúprosný osud a vážna choroba. Lucia Popp odišla priskoro, mala len 54 rokov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rusalka ŠFK / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Rusalka s hviezdnym obsadením v košickej filharmónii

Sprievodnou akciou galakoncertu bude výstava venovaná Lucii Popp, ktorú nájdete vo foyeri opery a baletu.

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: archív SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »