Novinky

William Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

Romeo a Júlia / William Shakespeare

Do rúk sa mi dostala jedna z tohtoročných knižných noviniek, ktorú vydal Divadelný ústav. Známu hru anglického dramatika Williama Shakespeara Romeo a Júlia predstavuje v netradičnom, no veľmi inšpiratívnom formáte. A to v podobe grafického románu – komiksu s hrou čiernej a bielej i odtieňov šedej. Ide o pokračovanie medzinárodného projektu série Klasiky v grafickom románe, ktoré majú vysoký potenciál. Oprávnene môže cieliť nielen na časť verejnosti, ale najmä na široké spektrum čitateľov. A to zvlášť pripomíname v predvianočnom čase, keďže je táto kniha skvelým tipom pod vianočný stromček. Nielen svojím obsahom, ale i stvárnením je zaujímavá a príťažlivá. Patrí jej aj prvenstvo. Prvá komiksová verzia najznámejšieho ľúbostného príbehu v histórii Slovenska za srdce chytí široké masy knihomoľov pokročilých i začiatočníkov.

Medzinárodný projekt Klasika v grafickom románe sa nesie v znamení inovatívneho kultúrno-umeleckého vzdelávania a čísla tri. Spája tri európske krajiny (Poľsko, Slovinsko, Slovensko),troch partnerov (Divadelný ústav a jeho dvoch európskych partnerov ľubľanský Slovenski gledališki inštitut a Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z Varšavy), tri európske drámy, troch vizuálnych umelcov – autorov komiksov a tri jazyky, v ktorých tri komiksové inscenácie uzrú svetlo sveta. Po Sofoklovej Antigone, ako sme vás už informovali, prišiel na rad William Shakespeare so slávnou hrou Romeo a Júlia. Slávny príbeh lásky dvoch mladých z nepriateľských rodín teraz ožil v splynutí obrazov i textu v grafickom románe. Kým čistý text môže byť pre niekoho nudný a len obťažne udrží svoju pozornosť, vďaka tomuto grafickému spracovaniu sa čitateľ rozhodne nebude nudiť. Pretože na to v tomto spracovaní dôvod mať nebude.

Od biblie pauperum ku komiksu

Hoci sa komiks, ako je známe, fenoménom stal až v 20. storočí, má za sebou dlhé stáročia existencie. Prvé by ste našli ešte v starovekom Egypte či v predkolumbovskej Amerike. Najmarkantnejším praotcom komiksov boli nástenné sakrálne maľby s biblickými príbehmi v kostoloch. Tie v stredoveku pre nízku úroveň gramotnosti a kvôli absencie kníhtlači, slúžili ako biblia chudobných (lat. biblia pauperum). Postupne sa z chrámov najmä po vynáleze kníhtlače dostávali na papier. Odvtedy potešili a tešia generácie malých a veľkých priaznivcov. Každý z nás sa už s komiksom stretol – veď legendárnymi sú Asterix s Obelixom či príbehy Disneyoviek. No slávnu hru v komikse, som si prečítať doposiaľ nemohla.  Ale teraz som sa do nej s chuťou a vervou pustila.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Slávna hra v novom šate

Hru, ktorú sme všetci spoznali ešte v školských laviciach, nemusím priveľmi predstavovať. Je stálicou učebných osnov už dlhé dekády. Každého z nás sprevádzala od základnej školy až po maturitu a vďaka knihám, divadlám či filmu aj v dospelosti. Osobne sa mi veľmi páči idea touto formou predstaviť legendárne európske drámy verejnosti, nakoľko ide o inšpiratívny a inovatívny prínos na slovenský knižný trh. Spája v sebe nielen známy literárny text a drámu divadla. Vďaka komiksu prepája dramatický text s postupmi filmu a grafického umenia s princípmi divadelného inscenovania. Hoci text dostáva novú aktualizovanú podobu, zachováva si popri tom všetkom svoj prvotný význam i ducha veľkého dramatika. 

Romeo a Júlia v grafickom románe: svieži závan na slovenskom knižnom trhu

Dráma lásky dvoch mladých ľudí z nepriatelených rodín, bezradnosť, stále napätie, nečestný čin, nepredvídateľné okolnosti a tragický záver. Romeo a Júlia v takejto podobe na slovenskom knižnom trhu ešte nikdy predtým neuzrela, a tak vo mne táto kniha vzbudila veľkú zvedavosť. Od tvorcov odvážne, inovatívne a príťažlivé gesto dopriať hru pre (takmer) každého v zrozumiteľnej podobe. Snáď s výnimkou nevidiacich, slabozrakých a ľudí z poruchou priestorového videnia či zníženou citlivosťou na kontrast. Pre bežného čitateľa je táto kniha z dielne Divadelného ústavu iste veľmi príťažlivo spracovaná.  Vydavateľ jej doprial veľký formát, pútavú obálku a celkom netradičný čierno-biely dizajn vnútra. Priznám sa, že edíciám Black and White, ktoré sú v európskej vydavateľskej praxi jedným z  trendov osobne veľmi neholdujem. Mám radšej plnofarebné knihy. Rozumiem však, že ide o ťah, ktorým sa majú tieto knihy vymaniť zo všednosti, stať sa minimalistické a pritom veľmi zaujímavé.

Romeo a Júlia

Krásne ilustrácie, upravený text a svieži jazyk

Ale pekne po poriadku. Už na úvodnej dvojstrane nájdete galériu postáv známej hry, čo je bežnou súčasťou každého dobrého komiksu. Autorský tím vychádza z prekladu „dvorného“ Shakespearovho prekladateľa Ľubomíra Feldeka. Tento preklad hry oplýva aktualizačnými frazémami, no pritom zachováva i prvotný význam avšak bez zbytočných historizmov. Romea a Júliu tak sprístupňuje masám čitateľov jazykom sviežim, súčasným a zrozumiteľným. Pre potreby spracovania do podoby grafického románu ho však skrátil autor úpravy dramaturg Daniel Majling. Spravil tak citlivo a ohľaduplne, aby sa nenarušila zrozumiteľnosť a podstata textu. Označenie dejstiev a scén v grafickom románe autorský tím ponechal, čo treba kvitovať. Slúžia k lepšej orientácii v hre a čitateľ si môže (pravda, ak chce) vypustené pasáže dohľadať niektorom z kompletných vydaní hry.

Romeo a Júlia

Jasné štruktúry, ktoré ladia od detailov k celku

Samotný príbeh transformoval do ilustrovanej podobe autor komiksu – ilustrátor, grafik a maliar Juraj Martiška. Nositeľa prestížnej Ceny Ľudovíta Fullu ovenčujú viaceré ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. „Stvárnenie príbehu som postavil na dramatickom vizuále, na kontraste bielej a čiernej a ľahko čitateľných gestách. Striedam lineárne a plošne pôsobiace okná s dynamicky prepracovanejšími. Prostredie ponechávam fiktívne, inšpirované Veronou. Je však bez priameho vplyvu a významu vo vzťahu k stavbe príbehu, je len sprievodným javom, kulisou,“ približuje v knihe ilustrátor. Príbeh sa odvíja na sto stranách knihy, kde sa v jasnej štruktúre rozloženia obrazov a jednotlivých scén citlivo prepájali jednotlivé obrazy s textami a vsadzovali do kontextu. Jednotlivé ilustrácie sú veľmi príťažlivé i ako celok vystaval komiksový román výborne. 

Takmer pre každého

Skrátka, ide o inovatívne, príťažlivé a veľmi zrozumiteľné stvárnenie známej drámy pre (takmer) každého. Je na škodu, že niektoré obrazy sú až príliš malé a kontrastne nevýrazné. Mrzí ma, že pre ľudí s problematickým zrakom či zníženou citlivosťou na kontrast toto dielo rozhodne nebude tým pravým potešením. Nie je vždy zreteľné a tým kolíše aj zrozumiteľnosť a možnosť správnej interpretácie deja z kontextu obrazu. Toto je ale asi jediné negatívum, ktoré som pri tejto knihe z dielne Divadelného ústavu zaznamenala.

Romeo a Júlia

Dozviete sa i to, ako vznikal grafický román Romeo a Júlia

Za komiksovou časťou nájdu čitatelia ďalšie zaujímavosti. Dočítajú sa o Williamovi Shakespearovi a jeho hre Romeo a Júlia očami prekladateľa Ľubomíra Feldeka. Mária Karoľová v príspevku Najsmutnejší príbeh lásky na slovenských javiskách približuje divadelné inscenácie tohto legendárneho príbehu. Dozviete sa, že na slovenských divadelných scénach ju uviedli viac ako 20-krát. Spoznáte tiež rôzne podoby Romea a Júlie v inscenáciách pätice renomovaných česko-slovenských režisérov obohatené o fotografie z Archívu Divadelného ústavu. Príspevok sprevádza aj zoznam inscenácií od počiatkov profesionálneho slovenského divadla až po súčasnosť. Nechýbajú ani stručné medailóny tvorcov – prekladateľa Ľubomíra Feldeka, dramaturga  Daniela Majlinga a ilustrátora Juraja Martišku. Dočítate sa ale aj ďalšie zaujímavosti. Dozviete sa i to, čo o preklade Shakespearových diel povedal Ľubomír Feldek. Juraj Martiška približuje tvorbu grafického románu Romeo a Júlia. Na záver sa čo-to dočítate aj o medzinárodnom projekte Klasika v grafickom románe, v rámci ktorého táto kniha uzrela svetlo sveta.

Romeo a Júlia

Tip na darček pod stromček

Pár slov na záver. Myšlienka takéhoto sprístupnenia hry je výborná. Kniha je príťažlivá, pekne stvárnená po výtvarnej i sviežej textovej stránke. Ako celok pôsobí kompaktne a pôsobivo. Iste si nájde svoje miesto u pokročilých i začínajúcich knihomoľov a knihomoliek rôznych generácii. Je skvelým tipom na vianočný darček pre všetkých. Odporúčame ju aj pre starších študentov či tých mladých, ktorí si k literatúre začínajú vytvárať blízky vzťah.

Hodnotenie: 100 %

Foto: Divadelný ústav

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »