Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

November ponúka mnoho atraktívnych kultúrnych podujatí aj v týždni od pondelka 6.11.2023. Čaká nás niekoľko premiér a rozlúčime sa s ďalšou úspešnou komédiou. V hudobnom svete to bude Mozart s hudbou jeho súčasníkov, stará hudba i festivaly novej slovenskej vážnej hudby. Chuťovkou je piesňový recitál skvelej mezzosopranistky Jany Kurucovej. A ešte oveľa viac kultúrnych zážitkov, ktoré prinášame v najnovšom vydaní Kam za kultúrou. Nechajte sa nami inšpirovať i teraz.

Nový týždeň je tu, a tak je ten najvyšší čas, pozrieť sa na najzaujímavejšie podujatia v slovenskom kalendári kultúrnych podujatí pre najbližšie dni. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 6. novembra? Nechajte sa inšpirovať s tipmi z najnovšieho vydania v našej pravidelnej rubriky! Prinášame tipy na premiéry a zaujímavé divadelné predstavenia, špičkové koncerty a festivalové zážitky či inšpiratívne výstavy. Divadelné a výstavné tipy pre vás pripravila Mária Kleinová a priam “nadupanú” ponuku tipov zo sveta hudby Silvia Mária Petrovitsová. Poďte s nami objavovať to NAJ pre najbližší týždeň!

Kam za kultúrou? Divadelný svet v znamení premiér

Najnovší diel prehľadovej výberovky TOP tipov na atraktívne podujatia začneme vo svete divadla. Iste mi dáte za pravdu, že premiéry a derniéry si titul byť TOP zaslúžia už len svojim charakterom, atmosférou i slávnostnosťou. Ak ich korunuje navyše aj zaujímavý dramaturgický počin, o to lepšie! Na premiéry bohatý je aktuálny týždeň. Konkrétne ju budú sláviť štyri tituly v štyroch divadlách naprieč Slovenskom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato
V prešovskom Divadla Alexandra Duchnoviča vsadili na osvedčenú rozprávku Soľ nad zlato

Košice s návratom

Jednu z nich zažijete už vo štvrtok (9.11.2023) v Košiciach. Inscenácia svetoznámej hry nemeckého dramatika Petra Weissa Marat/Sade alebo Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade sa v novej sezóne vracia v komornejšom šate. Obnovenú premiéru uvedie Činohra NDKE vo štvrtok 9. novembra 2023 na Malej scéne NDKE. Ak ste ešte slávnu hru nevideli, tak neváhajte a príďte do hľadiska Malej scény NDKE. Prežijete príbeh, ktorý sa síce odohráva takmer pred viac ako doma storočiami, ale dnes je možno ešte aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

Marat Sade / Kam za kultúrou / Divadelné tipy
Marat/Sade. Zdroj: NDKE

Martinské divadlo oslávi 80. výročie premiérou úspešnej hry Thomasa Bernharda

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (10.11.) a v sobotu (11.11.) premiéru inscenácie hry Thomasa Bernharda Divadelník v réžii Michala Hábu. Ironický a provokatívny pohľad na človeka, ktorý v každom ohľade žije divadlom a predovšetkým samým sebou v divadle, ale zároveň briskne komentuje spoločnosť, v ktorej žije, pre ktorú hrá. K nezvyčajnému titulu sa pridávajú aj nezvyčajní tvorcovia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pouličné divadlo
Prvú premiéru aktuálnej sezóny odohrá divadlo na ulici. Festival Divadelný Spiš ukončí produkcia Pouličného divadla

Ďalším špecifikom je aj obsadenie hlavnej úlohy divadelníka Bruscona Janou Oľhovou, ktorej herectvo je charakteristické nadhľadom, grotesknosťou a osobitým komentárom k stvárňovanej postave. V prvom titule sezóny sa ďalej predstavia: Matej Babej, Zuzana Rohoňová, Marek Geišberg, Katarína Dírerová, Ivana Matuľová a Tatiana Goldmannová.

Nitra uvedie rodinný muzikál Povala po prvýkrát v slovenčine

Najbližšie dni prinášajú aj premiéru kultového maďarského muzikálu. V jeho domovskom divadle Vígszínház dosiahol viac ako tisíc repríz a videlo ho už viac ako milión divákov. Teraz si ho budú môcť po prvý raz v slovenčine pozrieť aj diváci Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Premiéru rodinného muzikálu Povala v réžii Matúša Bachynca uvedie DAB vo svojej Veľkej sále už 10. novembra.

Divadlo Nová scéna pre malých i veľkých

Štvoricu premiér, ktoré do slovenských divadiel prináša týždeň od 6. novembra 2023, uzatvára komédia o detstve, dospievaní a dospelosti Dáš to! Divadle Nová scéna. Inscenácia v réžii Svetozára Sprušanského prekypuje hravosťou a oslobodzujúcim humorom.  Vtipné hlášky a prekvapivé situácie. Diváci všetkých vekových kategórií sa zadúšajú smiechom. Absolútna radosť z hry hercov, komediálna dokonalosť, láskavá úprimnosť postáv. Taká je hra najúspešnejších divadelných autorov komediálneho žánru súčasnosti Henriho Lewisa, Jonathana Sayera a Henryho Shieldsa. Na dosky Novej scény prichádza exkluzívne, v celoslovenskej premiére. Tie sú na pláne v piatok a sobotu.

Rozlúčkové turné pokračuje

Divadelné tipy sú tentoraz aj o derniérách. Opäť. V nedeľu 12.11.2023 sa v Divadle Nová scéna po 11 rokoch lúči úspešná komédia zo sveta mužov v zrelom veku plná humoru, prekvapivých zvratov i slávnych melódií – Aj muži majú svoje dni.  

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Zároveň, ako sme vás už informovali, na rozlúčkové turné sa vydala aj veľmi populárna šou plná hitov Karola Duchoňa. Hudobno-tanečná divadelná show The Duchoň´s pokračuje počas tohto týždňa s trojicou predstavení. V utorok zavítajú do Trnavy, na druhý deň ich pohostí Nitra a v sobotu vystúpia v Brezne. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam ešte do divadla?

Teraz sa stručne pozrite spolu s nami na ďalšie divadelné tipy, ktoré ponúkajú ďalšie divadelné scény. Zamierte do Slovenského národného divadla. To prináša počas najbližších dní dvojicu titulov, ktoré sú najnovším prírastkom repertoáru umeleckých súborov. Pre rodiny s deťmi tu máme tip na detské operné prevedenie príbehoch populárneho Muflóna Ancijáša, ktoré Opera SND uvedie najbližšie už tento piatok a v sobotu v dopoludňajších predstaveniach.

Priaznivcov špičkového baletného umenia všetkých generácií poteší Balet SND od štvrtka 9. novembra do soboty 11. novembra 2023 deň čo deň repertoárovou novinkou a ináč aj stálicou. Tým je Labutie jazero, ktoré naša prvá scéna uvádza v novej produkcii nielen s krásnou Čajkovského hudbou a rozprávkovým príbehom, ale aj prenádhernou scénou a kostýmami a špičkovými umelcami.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou
Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend

Milovníkov opery a baletu potešíme dvojicou tipov z banskobystrickej Štátnej opery. Utorok sa nesie v znamení Prokofievovho baletu Romeo a Júlia, kým štvrtok prinesie Donizettiho Favoritku.

Divadelné tipy zakončíme v Spišskom divadle. Piatok 10.11.2023 večer prinesie hru Pani Bovaryová. Ide o dojímavú drámu ženy, ktorá do manželstva vošla s veľkými romantickými snami. Vo chvíli, keď narazí na tvrdú realitu života, začína blúdiť medzi osudovo chybnými rozhodnutiami.

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Sobotný večer patrí na Spiši Lá-á-á-ske s Marekom Majeským v hlavnej úlohe. Skvelá komédia o cite, ktorý občas zamáva každým, patrí k tým titulom, ktorý si nesmiete nechať ujsť!

Kam za kultúrou? Slovensko v znamení hudobných festivalov

V prehľadovke TOP tipov Kam za kultúrou majú svoje miesto koncertné zážitky a nemenej aj festivaly.

Bratislava Mozart Festival 2023 Majstrovské triedy / Kam za kultúrou

Od Mozarta k vychádzke i majstrovským triedam

Z nich je naším TOP tipom Bratislava Mozart Festival. Program jeho jubilejného 10. ročníka pokračuje v pondelok prvou dvojicou majstrovských tried s klaviristkou Cristinou Esclapez (hra na kladivkom klavíri) a klarinetistom Lorenzom Coppolom. Hlavný program prináša v sobotu  11. novembra o 19:00 koncert poľského zoskupenia Quartetto Nero spolu s Róbertom Šebestom. Príjemným spestrením bude aj Hudobná vychádzka v nedeľné popoludnie so sprievodom Zuzany Godárovej. Podujatie začne na Primaciálnom námestí a vyvrcholí malým občerstvením v Dome Albrechtovcov. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Tip pre milovníkov starej hudby: Musica aeterna u Albrechtovcov

Významný priestor má v našich tipoch pravidelne aj najstarší profesionálny súbor starej hudby Musica aeterna.

Musica aeterna
Musica aeterna. Foto: Simona Babjaková

Už tento týždeň, v nedeľu v Dome Albrechtovcov, pokračuje druhým koncertom jej Jesenný cyklus koncertov 23. Tentoraz sa k slovu dostane hudba, ktorá dnešnou Bratislavou znela v 17. storočí. V tom čase patril vtedajší Prešporok k najvýznamnejším mestám s kvalitnou hudobnou produkciou v chrámoch. Na hudobné dianie v meste mali významný vplyv evanjelici, aj keď bohatú hudobnú aktivitu pestovali aj kapitulníci a františkáni.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: s Petrom Zajíčkom o minulosti a plánoch

V hlavnej úlohe kantor Capricorn

Na programe sú diela viacerých skladateľov, ktorých diela sa tu vtedy hrali. Jedným z nich je evanjelický kantor Samuel Capricorn, v ktorého hudobnom odkaze má svoje miesto aj inštrumentálna hudba. V programe koncertu sú aj jeho dve sonáty pre tri melodické hlasy a basso continuo. Vyšli tlačou spolu s ďalšími štyrmi sonátami pár rokov po Capricornovej smrti, a to hneď dvakrát. V roku 1671 ich publikoval J. C. Bencard pod menom Samuela Capricorna v druhom zväzku zbierky Taffel-Lust-Music.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo
Don Trastullo - fascinujúci kúsok neapolského slnka pod hviezdami

No o rok neskôr sa objavili aj v rámci dvojzväzkovej antológie 24 sonát Prothimia suavissima sive duodena prima/secunda sonatarum selectissimarumktorú vydal neznámy vydavateľ. Sonáta in a a sonáta in F reprezentujú dve odlišné koncepcie tvorby tohto životaschopného hudobného druhu.

Čo sa hrávalo v Prešporku?

V programe uvedie Musica aeterna aj diela ďalších autorov hudby, ktorá kedysi znela Prešporkom. Marco Uccellini bol husľovým virtuózom a pomerne významne sa podieľal na vývoji husľovej idiomatiky a rozvinul technické možnosti huslí do vysokých polôh. Prvá skladba je akousi poctou Giovannimu Battistovi Buonamentemu a poukazuje na jeho kontakty s františkánskym kolégiom v Assisi, kde v tom čase Buonamente pôsobil. Ciaccona a Bergamasca sú virtuózne variácie na obľúbené basové fundamenty 17. storočia. Zároveň zaznejú aj diela Giovanniho Battistu Buonamenteho, františkánskeho kňaza, ktorého hudobný štýl sa formoval pod vplyvom Rossiho a Monteverdiho. Stal sa cisárskym hudobníkom a skladateľom na dvore vo Viedni, kam priniesol virtuózny koncertantný štýl. Jeho diela sa vyznačujú typickou farebnou harmóniou, figuratívnosťou a vzrušujúcim rytmickým členením. Johann Rosenmüller svojou tvorbou originálne dopĺňa prešporské hudobné florilégium. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? V sobotu do Pezinka s Mucha quartet

Už v sobotu 11. 11. 2023 o 18.00 hod. vo Farskom kostole v Pezinku pokračuje 3. koncertom cyklus Hudba v Pezinku. Na koncerte vystúpi renomované slovenské kvarteto MUCHA QUARTET s dielami E. Suchoňa, M. Moyzesa či J. Brahmsa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejný Bratislava Mozart Festival odštartovalo Mozartovo Requiem. Bolo to pôsobivé, éterické a interpretačne strhujúce
Mozartovo Requiem odštartovalo jubilejný Bratislava Mozart Festival. Bolo pôsobivé, éterické a strhujúce

Nádherné koncertné zážitky sľubuje najbližší víkend aj v Trnave. Stane sa tak vďaka festivalu Hudba Trnave, pocta viole, ktorý už 21 rokov organizuje renomované slovenské sláčikové kvarteto – Moyzesovo kvarteto. Do Trnavy prináša kvalitných slovenských interpretov s príťažlivým programom. Najbližšie podujatia tohto festivalu sa budú konať vo víkendovom termíne 11. a 12. 11. 2023. A dokonca to budú tri koncerty. Ako prvé je na programe sobotné koncertné vystúpenie Moyzesovho kvarteta s hosťom, violistom Róbertom Lakatosom, netradične už o 15.00 hod. Odznejú skladby A. Moyzesa, L. Kupkoviča a W. A. Mozarta.

Moyzesovo kvarteto
Moyzesovo kvarteto

V nedeľu sú pre poslucháčov pripravené dva koncerty. O 16.00 hod. sa predstaví so sólovým recitálom prvý violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman. Na programe sú diela pre sólo violu J. S. Bacha, F. A. Hoffmeistera, H. Vieuxtempsa, I. Stravinského, I. Zeljenku a B. Brittena. O 18.00 hod. bude nasledovať koncert Moyzesovho kvarteta s hosťom, violistom Petrom Zwiebelom, na ktorom uvedú skladby P. Bagina, F. Schuberta a A. Dvořáka. Všetky tri koncerty sa uskutočnia v priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava a ako každý rok, vstupné je dobrovoľné.

Festivaly v znamení novej hudby

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Nitra / Kam za kultúrou

Okrem tipov pre milovníkov starej hudby či hudby klasicizmu tu teraz máme aj dva festivalové tipy z oblasti súčasnej slovenskej vážnej hudby. Oba sa konajú počas najbližších dní a navyše sú si aj prienikom.

Ars Nova má dvadsať

Prvý z nich štartuje festival súčasného umenia Ars Nova v Košiciach, ktorý slávi tento rok 20. výročie. Otvárací koncert zaznie už v pondelok 6. novembra 2023 v Tabačke Kulturfabrik. Sláčikové kvarteto Spectrum Quartett čerpá nielen z klasickej aj súčasnej vážnej hudbe, ale aj z jazyka ľudovej hudby, jazzu a improvizácie. Počuť to v energickom prejave a originálnom zvuku kvarteta a aj v projekte CUBUS. Štyria skladatelia – štyria interpreti – osem individualít, osem bodov prepojených v silný objekt.

Druhý festivalový koncert, ktorý je prienikom dvoch festivalov súčasnej klasiky, sa uskutoční 9. novembra 2023 o 19:00 v Kunsthalle. Nesie výstižné pomenovanie Nová hudba v Kunsthalle a program tohto symfonického koncertu prinesie rovno štyri premiéry. Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth. Sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SFK/Ars Nova
V Košiciach začína festival Ars nova. Má 20 rokov a TOTO prináša!

Nová slovenská hudba v znamení premiér

Druhým v poradí je starší festival Nová slovenská hudba, ktorý organizuje Spolok slovenských skladateľov. Aktuálne píše toto podujatie svoju 32. edíciu. Prehliadka súčasnej domácej tvorby klasickej hudby sa uskutoční od  8. –  11. novembra 2023 v Bratislave a Košiciach. Netradične ponúkne tri orchestrálne koncerty, na ktorých nebudú chýbať ani svetové či slovenské premiéry v naštudovaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia
Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia

Poslucháči sú pozvaní vychutnať si dirigentské umenie skúsených odborníkov na interpretáciu súčasnej hudby Balázsa Horvátha, Pavla Šnajdra a Mariána Lejavu a vynikajúcich domácich sólistov Ladislava Fančoviča, Petra Katinu, Eugena Procháca, Martina Pavlíka a Milana Paľu.

S Ensemble Ricercata pod Pyramídou, s Ars Nova v Kunsthalle

Otvárací koncert Novej slovenskej hudby 2023 zaznie v stredu večer v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a ponúkne prierez aktuálnou komornou hudbou slovenských skladateliek a skladateľov. Predstaví generačne, esteticky aj nástrojovým obsadením pestrý prehľad aktuálnej komornej tvorby súčasných slovenských skladateliek a skladateľov v podaní vynikajúcich domácich interpretov združených okolo súboru Ensemble Ricercata s umeleckým vedúcim Ivanom Šillerom.

Ivan Šiller
Koncertný klavirista a organizátor hudobno-edukačných projektov Ivan Šiller. Foto: Martin Hruboš, InMusic/Facebook

Atraktívny program z diel autorov mladšej generácie uvedie v košickej Kunsthalle už vo štvrtok Štátna filharmónia KošiceMartinom PavlíkomPetrom Katinom. Piatkový festivalový koncert prichýli Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu.

Martin Pavlík / Ars nova / Nová slovenská hudba
Martin Pavlík. Foto: Adam Paľo

V znamení premiér aj s rozhlasovými symfonikmi a Slovenskou filharmóniou

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu je neodmysliteľným partnerom Novej slovenskej hudby a tentokrát ho bude viesť Pavel Šnajdr, umelecký vedúci Brno Contemporary Orchestra. Program prináša čisto premiérový program v svetovej premiére so sólistami barytónsaxofónom v podaní Erika Rothensteina a s klaviristom Ladislavom Fančovičom.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Záverečný program festivalu Nová slovenská hudba zaznie v sobotu 11. novembra 2023 v Slovenskej filharmónii. György Ligeti a Rainer Maria Rilke stáli za inšpiráciami na napísanie skladieb, ktoré rámcujú dramaturgiu záverečného koncertu Novej slovenskej hudby v podaní Slovenskej filharmónie pod vedením Mariána Lejavu so sólistami – huslistom Milanom Paľom a violončelistom Eugenom Prochácom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Začína sa XXXII. ročník festivalu Nová slovenská hudba 2023
Začína sa XXXII. ročník festivalu Nová slovenská hudba 2023

Koncertné zážitky s Janou Kurucovou vďaka novinke Slovenskej filharmónie

Kam za kultúrou – to nie sú len festivalové koncerty. Pozreli sme sa aj do ponuky koncertných siení, z ktorých pre vás máme niekoľko ďalších tipov. Jedným z nich je už utorňajší koncert poprednej slovenskej mezzosopranistky pôsobiacej v Nemecku, Jany Kurucovej. V Malej sále SF od 19:00 hod. uvedie zriedkavo uvádzaný program vokálnych diel Antonína Dvořáka, Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jana Kurucová
Popredná slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová otvorí cyklus Piesňové večery v bratislavskej Redute

S hudbou nielen veselo, ale i vážne. Dokáže to Koncert bez potlesku

Nedeľný Koncert bez potlesku pripravili členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Po boku komorného orchestra sa predstaví sólo harfistka orchestra Slovenská filharmónia Katarína Turnerová. Ewald Danel priblížil Koncert bez potlesku nasledovne: Naše životy sprevádzajú chvíle, kedy nemáme dôvod na radosť, oslavu či potlesk. V hudbe je veľa kompozícií, ktoré sú pre tieto situácie vhodným sprievodcom. Tak sa zrodila myšlienka koncertu bez potlesku.“ Koncert bez potlesku sa uskutoční v nedeľu 12. novembra o 16.00 v Malej sále SF.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Žilina s abonentným koncertom v znamení svetových premiér

Z bohatej ponuky koncertov nás zaujal aj štvrtkový abonentný koncert Štátneho komorného orchestra Žilina. O 19.00 hod. začína v Dome umenia Fatra, ktorý nedávno prešiel obnovou z fondov EHP a Nórska, koncert „Dve svetové premiéry“. Uvádzanie novej tvorby patrí dlhoročne k prioritám dramaturgie ŠKO Žilina. Na tomto koncerte odznejú diela dvoch slovenských autorov, Egona Kráka a Norberta Bodnára, s ktorými ŠKO spolupracuje dlhoročne a uviedol niekoľko ich zaujímavých diel doma aj v zahraničí.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Sólistických partov sa ujali poprední slovenskí umelci – Žilinčanom dobre známy basbarytonista Gustáv Beláček a absolventka žilinského konzervatória Zuzana Bičšáková. Koncert diriguje dirigent SOSRu Konstantin Ilievsky.

André Rieu sa po roku vracia do Bratislavy

André Rieu, jeden z najpopulárnejších svetových hudobníkov našej doby označovaný ako moderný “kráľ valčíkov”, sa do Bratislavy vracia aj v roku 2023. Slovenskému publiku sa najbližšie predstaví v sobotu 11.11.2023 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (Tipos Aréna) v Bratislave.  Spolu so svojím 60-členným Johann Strauss Orchestra, najväčším súkromným orchestrom na svete, ponúknu návštevníkom koncertu perfektnú zábava plnú svetoznámych a romantických melódií, ako aj množstvo prekvapení, humor a špičkových medzinárodných sólistov. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

The Ladies Ensemble oslavuje výročným koncertom

Komorné ženské hudobné zoskupenie The Ladies Ensemble pre svojich fanúšikov pripravuje pri príležitosti blížiacich sa 10. narodenín zoskupenia jedinečný koncert v bratislavských Klariskách. Pestrá hudobná dramaturgia ich koncertov zahŕňa klasickú hudbu z rôznych časových období, operety, muzikály, tangá, jazz, rock, pop, gospel, ľudovú aj filmovú hudbu.

Výročný galakoncert s názvom The Ladies Ensemble a priatelia sľubuje atraktívne zážitky a pestrú dramaturgiu. Na programe je hudba od skladateľských legiend klasickej hudby ako Vivaldi, Händel i Boccherini. Zaznejú tiež diela otca argentínskeho tanga A. Piazzollu či majstra filmovej hudby E. Morricone. Na programe sú ale aj piesne Andreu Bocelliho, hity kráľa popu Michaela Jacksona či legendárnych skupín Metallica, Guns N’ Roses a Nirvana. Navyše, tešiť sa môžete aj na piesne z muzikálu Notre Dame, gospel, jazz, či keltskú hudbu.

... s pestrou dramaturgiou i vzácnymi hosťami

Podujatie sa uskutoční v sobotu 11. novembra o 18:00 v bratislavskej koncertnej sieni Klarisky. Hudobnými hosťami budú mladá talentovaná sopranistka Mária Štúrová (čerstvá laureátka prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského – pozn. red.), výnimočný spevák, textár a multiinštrumentalista Peter Adamov, gitarista Adam Marec. A v neposlednom rade medzi hosťami nechýba ani charizmatický James Evans, skvelý multiinštrumentalista, spevák a skladateľ britského pôvodu, žijúci na Slovensku.

The Ladies Ensemble
The Ladies Ensemble

The Ladies Ensemble vystúpia v zostave Eliška Podolská, Zuzana Gavorníková, Líga Olosová, Tatiana Vargová, Zdenka Galandová, Alenka Reháková, Zuzana Michalíková, Nikol Adamcová a Anežka Kara. Okrem hosťujúcich sólistov bude mať dámsky orchester aj výpomoc členov orchestra Slovenskej filharmónie. Vystúpia popredný slovenský kontrabasista a basgitarista Robert Vizvári, violista Ludo Kara, violončelista Daniel Baran a perkusionista Jozef Banyak.  Vstupenky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Medzinárodný jazzový festival v Košiciach pokračuje

Kategóriu vážnej hudby opustíme a presunieme sa do sveta jazzu. Túto sobotu sa v Košiciach koná ďalší koncert z programu 33. ročníka medzinárodného jazzového festivalu JAZZ FOR SAle.  V programe tentoraz vystúpia zahraniční hostia. Z Poľska to bude skladateľ a klavirista Krysztof Kobylinski a z Maďarska Fusio Group feat. Kertész Erika. Pre kapelu sú charakteristickým znakom výrazné groovy, v ktorých dominuje  odpich a napätie. Na koncerte predstaví svoju siedmu platňu nazvanú „XXX“, ktorá vyšla minulý rok, pri príležitosti 30. výročia existencie kapely vo vydavateľstve Tom-Tom Records. Od polovice tohto roku kapela koncertuje so speváčkou Erikou Kertész, ktorá pre pôvodne inštrumentálne skladby napísala anglické texty. Spojenie inštrumentálnych tém a ženského vokálu, ako i anglických textov vytvorilo podľa maďarskej kritiky nový unikátny zvuk skupiny. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
SANCTA CAECILIA VIII / Trenčín / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou? Za umením do múzeí

O umení je reč aj na viacerých výstavách, ktoré bližšie rozoberám v samostatnom článku. Tou TOP je jedna zo sveta hudby.  Piesne Biely kvet, V slepých uličkách, Doktor sen, Atlantída, Slávou opitý, Kúp mi knihu či Katka v mnohých ľuďoch vyvolávajú spomienku na legendárneho Mira Žbirku jednoducho Mekyho. Priaznivcov domácej česko-slovenskej hudby do 15. novembra 2023 čaká na Bratislavskom hrade pozvoľna končiaca výstava Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú zostavila jeho manželka Kateřina. Prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov vás prevedie Mekyho životom. 

Miro Žbirka
Miroslav "Meky" Žbirka (+69) v roku 2015. Zdroj: Krištáľové krídlo/RTVS

Do sveta literatúry  a maďarskej kultúry pozýva výstava Pamätná výstava Imre Madácha „…zložil som báseň…“. Pripravili ju k 200. výročiu narodenia maďarského spisovateľa Imre Madácha v Sídelnej budove SNM.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Po hudbe a literatúre prichádza v tipoch Kam za kultúrou na rad vizuálne  umenie. SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove v spolupráci s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach pripravilo mixmediálnu výstavu Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť. Zameriava sa na tri podstatné témy života, filozofie a diela Andyho Warhola.Výstava ponúkne návštevníkom predpop-artovú tvorbu A. Warhola v kontexte kultúry, vierovyznania a vplyvu jeho matky na percepciu umenia i jeho samostatnú tvorbu.

BIBIANA so svetom ilustrácií

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
V bratislavskej BIBIANE otvorili 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

V bratislavskom Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA  nevynechajte ani viac ráz avizovanú výstavu Bienále ilustrácií Bratislava, ktorú sprevádza mnoho atraktívnych aktivít. Od zberateľskej Spoznaj, zbieraj a vyhraj!po pátraciu akciu

Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023. / Bienále ilustrácií Bratislava / Kam za kultúrou
Pohľad na súťažnú výstavu BIB 2023.

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentokrát. Prajeme vám príjemný a inšpiratívny týždeň nielen so slovenskou kultúrou!

Zdroj: BIBIANA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Nová scéna, JAN Entertainment, Musica aeterna, Národné divadlo Košice, Petra Kovačovská, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Spoločnosť Theodora Lotza, o.z., Spolok slovenských skladateľov,  Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, VIVIEN agency,  The Ladies Ensemble, Ticketportal

Spracovali Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovits

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-07 (smp)

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »