Novinky

Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia

Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia sa pripojila k oslavám 30. výročia samostatnosti Českej a Slovenskej republiky a tiež k 105. výročiu vzniku Československej republiky. Učinila tak dvojicou koncertov s česko-slovenskými umelcami najprv v Bratislave a následne aj v Prahe. Svojim pražským vystúpením potvrdila, že kultúra nás spája.

V piatok 27. októbra sa Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavili v Smetanovej sieni Obecného domu. Koncert bol oslavou 30 ročnej samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky. Bolo tiež pripomenutím si 105. výročia vzniku Československa, ktoré vyhlásili za samostatný štát 28. októbra 1918 práve v Obecnom dome. Sólistami večera boli dvaja poprední interpreti – slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová a český violončelista Jiří Bárta. Hostí koncertom sprevádzala herečka Zuzana Mauréry.

Spolupráca medzi našimi krajinami je mimoriadne dobrá, čo platí najmä v kultúrnom svete, ale určite aj v iných odvetviach. Veľa českých umelcov prichádza do Bratislavy a  sú hosťami Slovenskej filharmónie. Rovnako naše tri telesá – Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester prichádzajú účinkovať do Čiech. Je to vždy sviatok,  ale v Obecnom dome  obzvlášť, pretože na tomto mieste bola Československá republika vyhlásená,povedal Marián Turner, generálny riaditeľ SF.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Za účasti vzácnych hostí

Slávnostný koncert sa (ako sme avizovali – pozn. red.) uskutočnil v rámci projektu Česko-slovenský rok, nad ktorým prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a prezident Českej republiky Petr Pavel. Organizátormi koncertu boli Veľvyslanectvo SR v ČR, Slovenský inštitút Praha a Slovenská filharmónia. Slávnostný koncert sa uskutočnil pod záštitou primátora hlavného mesta Prahy Bohuslava Svobodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Na koncerte sa zúčastnilo viac ako tisíc  hostí z rôznych odvetví, zástupcovia diplomatických zborov, veľvyslankyňa Slovenska v Českej republike pani Ingrid Brocková, riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová, či generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner a mnohé ďalšie významné osobnosti.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom / Hostia a organizátori
Zľava primátor hlavného mesta Praha Bohuslav Svoboda, Silvia Hroncová, Ingrid Brocková, veľvyslankyňa Slovenska v Česku, sopranistka Simona Šaturová, moderátorka Hana Rapantová a Marián Turner

Koncertom Slovenskej filharmónie chceme tu v Prahe osláviť dôležité míľniky v spoločnej histórii Slovenska a Česka. Na svete myslím nie sú iné dve krajiny, ktoré by spoločne vedeli v priateľskej a vrúcnej atmosfére sláviť vznik niekdajšieho spoločného štátu a zároveň aj jeho rozdelenie. Práve táto jedinečnosť slovensko-českých vzťahov, ich bohatosť a intenzita, ktorá pretrváva už viac ako storočie je ďalším dôvodom na oslavu,povedala v príhovore pred koncertom Ingrid Brocková, veľvyslankyňa Slovenska v Česku. 

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Prahe / Simona Houda Šaturová
Slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda-Šaturová sa predstavila po boku slovenských filharmonikov.

Slovenská filharmónia previedla návštevníkov hudobnou mozaikou

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Koncert bol hudobnou mozaikou diel skladateľov spojených s históriou Československa, ako aj staršou históriou našich národov. Program otvorila predohra k opere Mathilde von Guise  bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela, nasledovali diela Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetanu, Alexandra Moyzesa, Antonína Dvořáka, Franza Lehára, Gejzu Dusíka, Ernőa von Dohnányho a Ľudovíta Rajtera.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom / Jiří Bárta
Violončelista Jiří Bárta so Slovenskou filharmóniou.

Slávnostný koncert ukončil neutíchajúci potlesk návštevníkov v Smetanovej sieni Obecného domu, v priestoroch, ktoré sú symbolom kultúrnosti a histórie spätej s dejinami československej štátnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Svetlo-noc
Svetlo-Noc na Bojnickom zámku vzrušujúco, tajomne, magicky

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Matej Krén

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia (obnova): 2023-11-06 (adm-tpp)

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »