Novinky

Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia

Kultúra nás spája, koncertom v Prahe to potvrdila Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia sa pripojila k oslavám 30. výročia samostatnosti Českej a Slovenskej republiky a tiež k 105. výročiu vzniku Československej republiky. Učinila tak dvojicou koncertov s česko-slovenskými umelcami najprv v Bratislave a následne aj v Prahe. Svojim pražským vystúpením potvrdila, že kultúra nás spája.

V piatok 27. októbra sa Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavili v Smetanovej sieni Obecného domu. Koncert bol oslavou 30 ročnej samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky. Bolo tiež pripomenutím si 105. výročia vzniku Československa, ktoré vyhlásili za samostatný štát 28. októbra 1918 práve v Obecnom dome. Sólistami večera boli dvaja poprední interpreti – slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová a český violončelista Jiří Bárta. Hostí koncertom sprevádzala herečka Zuzana Mauréry.

Spolupráca medzi našimi krajinami je mimoriadne dobrá, čo platí najmä v kultúrnom svete, ale určite aj v iných odvetviach. Veľa českých umelcov prichádza do Bratislavy a  sú hosťami Slovenskej filharmónie. Rovnako naše tri telesá – Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester prichádzajú účinkovať do Čiech. Je to vždy sviatok,  ale v Obecnom dome  obzvlášť, pretože na tomto mieste bola Československá republika vyhlásená,povedal Marián Turner, generálny riaditeľ SF.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Za účasti vzácnych hostí

Slávnostný koncert sa (ako sme avizovali – pozn. red.) uskutočnil v rámci projektu Česko-slovenský rok, nad ktorým prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a prezident Českej republiky Petr Pavel. Organizátormi koncertu boli Veľvyslanectvo SR v ČR, Slovenský inštitút Praha a Slovenská filharmónia. Slávnostný koncert sa uskutočnil pod záštitou primátora hlavného mesta Prahy Bohuslava Svobodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Na koncerte sa zúčastnilo viac ako tisíc  hostí z rôznych odvetví, zástupcovia diplomatických zborov, veľvyslankyňa Slovenska v Českej republike pani Ingrid Brocková, riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová, či generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner a mnohé ďalšie významné osobnosti.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom / Hostia a organizátori
Zľava primátor hlavného mesta Praha Bohuslav Svoboda, Silvia Hroncová, Ingrid Brocková, veľvyslankyňa Slovenska v Česku, sopranistka Simona Šaturová, moderátorka Hana Rapantová a Marián Turner

Koncertom Slovenskej filharmónie chceme tu v Prahe osláviť dôležité míľniky v spoločnej histórii Slovenska a Česka. Na svete myslím nie sú iné dve krajiny, ktoré by spoločne vedeli v priateľskej a vrúcnej atmosfére sláviť vznik niekdajšieho spoločného štátu a zároveň aj jeho rozdelenie. Práve táto jedinečnosť slovensko-českých vzťahov, ich bohatosť a intenzita, ktorá pretrváva už viac ako storočie je ďalším dôvodom na oslavu,povedala v príhovore pred koncertom Ingrid Brocková, veľvyslankyňa Slovenska v Česku. 

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Prahe / Simona Houda Šaturová
Slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda-Šaturová sa predstavila po boku slovenských filharmonikov.

Slovenská filharmónia previedla návštevníkov hudobnou mozaikou

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Koncert bol hudobnou mozaikou diel skladateľov spojených s históriou Československa, ako aj staršou históriou našich národov. Program otvorila predohra k opere Mathilde von Guise  bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela, nasledovali diela Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetanu, Alexandra Moyzesa, Antonína Dvořáka, Franza Lehára, Gejzu Dusíka, Ernőa von Dohnányho a Ľudovíta Rajtera.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom / Jiří Bárta
Violončelista Jiří Bárta so Slovenskou filharmóniou.

Slávnostný koncert ukončil neutíchajúci potlesk návštevníkov v Smetanovej sieni Obecného domu, v priestoroch, ktoré sú symbolom kultúrnosti a histórie spätej s dejinami československej štátnosti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Svetlo-noc
Svetlo-Noc na Bojnickom zámku vzrušujúco, tajomne, magicky

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Matej Krén

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia (obnova): 2023-11-06 (adm-tpp)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »