Novinky

Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend

SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou

Na dosky Slovenského národného divadla sa už začiatkom novembra 2023 vracia populárny baletný titul a repertoárová stálica. Slávny balet s magickou hudbou P. I. Čajkovského uvedie baletný súbor Slovenského národného divadla v choreografii legendárneho Rudolfa Nurejeva. Nová produkcia bude mať svoju premiéru v piatok 3. novembra 2023. Garantkou kvality pri naštudovaní náročnej choreografie je riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Klasický balet Piotra I. Čajkovského Labutie jazero je nesporne najznámejším baletným titulom svetového repertoáru. Právom sa môže s hrdosťou pýšiť aj s titulom najfrekventovanejšie uvádzaného baletného titulu na domácej scéne. Po mnohých tradičných i menej tradičných naštudovaniach obohatí repertoár Baletu SND slávna verzia Rudolfa Nurejeva. Tá sa vďaka zdanlivo nekončenému aplauzu na premiére zapísala do Guinnessovej knihy rekordov.

Ikonické tance labutí, veľké zborové scény a oslňujúce pas de deux sú prehliadkou náročnej tanečnej techniky. Nová veľkolepá scénická a kostýmová výprava k príbehu o labutej princeznej nesie v bratislavskom SND rukopis vyhľadávaného dizajnéra Jordiho Roiga.

Labutie jazero
Viacheslav Kruť (Princ Siegfried) a Olga Chelpanova (Odetta) v novej produkcii. Foto: Juraj Žilinčár

Klenot repertoárov baletných scén

Labutie jazero patrí k najznámejším a najuvádzanejším titulom baletného repertoáru na svete. Romantický príbeh o sile lásky princa k zakliatej princeznej na nádhernú hudbu skladateľa P. I. Čajkovského milujú diváci aj inscenátori po celom svete už viac ako 150 rokov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND
Slovenské národné divadlo vstúpilo do novej sezóny začiatkom septembra. Čo všetko prinesie 104. sezóna

Prvýkrát v histórii Slovenského národného divadla sa súčasťou repertoáru Baletu SND stane choreografia legendárneho tanečníka Rudolfa Nurejeva, a to v roku, keď si baletný svet pripomína 30. výročie jeho úmrtia. 

Labutie jazero
Andrej Szabo (Rothbart) a Viacheslav Kruť (Princ Siegfried) v novom Labuťom jazere. Foto: Juraj Žilinčár

Baletu SND sa podarilo získať práva na Nurejevovu choreografiu Labutieho jazera, ktorú v roku 1964 vytvoril pre Viedenský štátny balet. Mimoriadnu zásluhu na tom má riaditeľka Baletu SND Nina Poláková, ktorá sa stala aj garantkou kvality naštudovania tohto výnimočného diela.

Jedným z ikonických tancov je i ten neapolský.
Jedným z ikonických tancov je i ten neapolský. Foto: Juraj Žilinčár

Nurejevova tvorba je exkluzívnym repertoárovým artiklom. Jeho inscenácie vyžadujú personálne veľké obsadenia a technicky veľmi dobre pripravených tanečníkov. To, že sa mi podarilo pre Balet SND získať licenciu, považujem za malý zázrak. Myslím si, že veľkú rolu pri získaní licencie zohral fakt, že som v mnohých jeho baletoch roky tancovala hlavné postavy a že vo mne majitelia licencie videli garanta kvality pri naštudovaní, hovorí riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Pas de cinq.
Foto: Juraj Žilinčár

Labutie jazero s guinessovou choreografiou

Článok pokračuje pod reklamou

Verzia, ktorú uvidia diváci od 3. novembra aj v Slovenskom národnom divadle, sa zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov – a to vďaka zdanlivo nekonečnému aplauzu po premiére. Diváci v hľadisku vtedy potleskom vyvolali Rudolfa Nurejeva a primabalerínu Margot Fonteyn na klaňačku neuveriteľných 89-krát. 

Labutie jazero
Viacheslav Kruť (princ Siegfried) a Olga Chelpanova (Odilia). Foto: Juraj Žilinčár

Nurejevove choreografie sú pre tanečníkov obrovskou výzvou, sú to doslova tanečné maratóny a Labutie jazero nie je žiadnou výnimkou. Vďaka tomu, že som počas rokov mala možnosť spoznávať spôsob Nurejevovho choreografického myslenia, jeho tanečný štýl, jeho frázovanie pohybových väzieb, jeho muzikalitu a pracovať na tomto balete s Manuelom Legrim, Florence Clerc a Isabelle Guérin, teda s takzvanými Nurejevovými deťmi, mám túto verziu doslova pod kožou. Poznám choreografiu, viem presne, ktorý pohyb má byť na ktorú dobu, ako má vyzerať a aký je jeho zmysel. Všetko, čo som sa za tie roky naučila, teraz odovzdám tanečníkom v súbore, dodáva Nina Poláková.

Článok pokračuje pod reklamou

Skvelý dramaturgický počin našej prvej scény s rozprávkovo krásnou výpravou

Nina Poláková si na spoluprácu prizvala aj Romana Lazíka, ktorý tiež pôsobil ako vedúci sólista Viedenskej štátnej opery. Autorom výpravy k novému Labutiemu jazeru je Jordi Roig, jeden z najprestížnejších svetových scénických a kostýmových výtvarníkov.

Labutie jazero
Foto: Juraj Žilinčár

Balet SND uvádza Labutie jazero v dvoch premiérach, ktoré sa uskutočnia 3. a 4. novembra, ako sme vás o tom informovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou. a následne v bloku reprízových predstavení 9., 10. a 11. novembra 2023. V dvojúlohe Odetty a Odílie sa v alternáciách predstavia sólistky Olga Chelpanova, Tatum Shoptaugh a Mariia Pyzhova, v role princa Siegfrieda sa predvedú Viacheslav Kruť, Konstantin Korotkov. Artemyj Pyzhov a Vladyslav Bosenko. Vstupenky zakúpite na webe SND alebo v pokladnici SND. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Juraj Žilinčár

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Správu sme redakčne upravili ***

Posledná aktualizácia: 2023-11-02 (adm/tv) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »