Festival súčasnej slovenskej klasickej hudby Nová slovenská hudba v tomto roku ponúkne štyri koncerty, ktoré sa uskutočnia 8. ‒ 11. novembra. Na svojom 32. ročníku predstaví generačne, esteticky aj nástrojovým obsadením pestrý prehľad aktuálnej komornej tvorby súčasných slovenských skladateliek a skladateľov v podaní vynikajúcich domácich interpretov združených okolo súboru Ensemble Ricercata.
Festival súčasnej slovenskej klasickej hudby Nová slovenská hudba, organizuje Spolok slovenských skladateľov. Aktuálny 32. ročník prinesie štyri koncerty, ktorý sprostredkujú pestrý prehľad aktuálnej komornej tvorby súčasných slovenských skladateliek a skladateľov. Uvedie pritom aj 10 diel v svetovej a 5 v slovenskej premiére. Všetky koncerty zaznejú v podaní vynikajúcich domácich interpretov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Netradične ponúkne až tri orchestrálne koncerty, a to nielen na pôde hlavného mesta. Atraktívny program z diel autorov mladšej generácie v košickej Kunsthalle uvedie Štátna filharmónia Košice. Rovnako nebudú chýbať ani svetové či slovenské premiéry v naštudovaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Slovenskej filharmónie.
Poslucháči sú pozvaní vychutnať si dirigentské umenie skúsených odborníkov na interpretáciu súčasnej hudby Balázsa Horvátha, Pavla Šnajdra a Mariána Lejavu a vynikajúcich domácich sólistov Ladislava Fančoviča, Petra Katinu, Eugena Procháca, Martina Pavlíka a Milana Paľu.
Otvárací koncert Novej slovenskej hudby 2023 predstaví v stredu večer v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlas prierez aktuálnou komornou hudbou slovenských skladateliek a skladateľov. Svieža hravosť hudby Tomáša Boroša a Lenky Novosedlíkovej, éterická krehkosť hudby Jany Kmiťovej a Adriána Demoča, pomedzi ne hĺbavosť hudby Viliama Gräffingera a svojská, celkom nezaraditeľná poetika Juraja Vajóa… Koncert prinesie Trio pre husle, lesný roh a klavír Viliama Gräffingera v svetovej premiére. Slovenskú premiéru budú sláviť dve diela – Gestures pre 2 klavíry Tomáša Boroša a Hlaholika pre klarinet, husle, violu, kontrabas a klavír Adriána Demoča.
To všetko zaznie v interpretácii vynikajúcich domácich hudobníkov združených okolo klaviristu Ivana Šillera v súbore Ensemble Ricercata. Tešiť sa môžete na huslistov Jána Kružliaka a Davida Danela, violistku Júliu Urdovú, violončelistu Andreja Gála. Predstavia sa tiež hráč na lesný roh Karol Nitran, klarinetista Ronald Šebesta či kontrabasista František Výrostko. Klavírne party zaznejú počas tohto koncertu v podaní trojice vynikajúcich klaviristov – Tomáša Boroša, Júlie Novosedlíkovej a umeleckého vedúceho tohto zoskupenia, Ivana Šillera.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košický večer Novej slovenskej hudby prinesie štyri skladby, s ktorých všetky slávia či už svetovú alebo slovenskú premiéru. Bude priestorom pre troch autorov mladšej generácie, ktorí však už majú za sebou rad umeleckých úspechov. Tvorba všetkých troch sa zároveň vyznačuje chuťou experimentovať, hoci to každý z nich robí po svojom: Peter Dan Ferenčík priestorovým usporiadaním zvuku a Peter Javorka inštrumentáciou a sadzbou. Matej Sloboda v diele A Weathered Line. Glittering. pre orchester zasa pokračuje vo svojej ceste skúmania statických zvukových plôch.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
A k tomu zaznie aj slovenská premiéra diela pre akordeón a orchester Petra Machajdíka. Ide o autora, pre ktorého bol experiment alfou a omegou a ktorého hudobný jazyk prešiel zaujímavými transformáciami. Štvrtkové podujatie v košickej Kunsthalle prinesie aj dve svetové premiéry. Jednou z nich je dielo Petra Dana Ferenčíka Inter – Intra No. 2 pre sláčikový orchester a Musik für Egon Schiele pre husle a orchester Petra Javorku. Orchester ŠFK povedie Balázs Horváth. Sólistami večera budú huslista Martin Pavlík a akordeonista Peter Katina. Koncert je programovým prienikom festivalov Ars Nova a Nová slovenská hudba.
Piatkový festivalový koncert prichýli Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu je neodmysliteľným partnerom Novej slovenskej hudby a tentokrát ho bude viesť Pavel Šnajdr, umelecký vedúci Brno Contemporary Orchestra. Program prináša čisto premiérový program v svetovej premiére. Otvorí ho dielo Pavla Kršku a uzavrie dielo Lukáša Borzíka, oceňovaného viacnásobného laureáta Rádiohláv. Prvé a posledné dielo na programe prinesie konfrontáciu učiteľa a žiaka. Má dve rôzne poetiky a vyznáva dva rôzne prístupy k tradícii koncertantného žánru.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
K nej sa svojským spôsobom hlási aj Egon Krák v kompozícii s netradičným obligátnym nástrojom, barytónsaxofónom v podaní Erika Rothensteina. Celkom mimo nej sa tentokrát postavil vo svojej štúdii sféry pianissima Jevgenij Iršai. Sólistom v koncerte pre orchester a klavír Jeho Hlas Lukáša Borzíka sa predstaví klavirista Ladislav Fančovič.
Záverečný program festivalu Nová slovenská hudba zaznie v sobotu 11. novembra 2023 v Slovenskej filharmónii. György Ligeti a Rainer Maria Rilke stáli za inšpiráciami na napísanie skladieb, ktoré rámcujú dramaturgiu záverečného koncertu Novej slovenskej hudby v podaní Slovenskej filharmónie pod vedením Mariána Lejavu.
Lejavov husľový koncert, šitý na mieru Milanovi Paľovi, zaznie v premiére svojej upravenej verzie pre sláčikový orchester. Druhým výrazným sólistom večera bude violončelista Eugen Prochác, ktorému ušil na mieru koncertantné dielo Mirko Krajči. Svoj filharmonický debut na koncerte absolvujú aj študenti záverečného ročníka kompozície na VŠMU Robert Kolář a Šimon Lučenič.
Mimoriadny koncert i masterclass
Hoci podujatie oficiálne štartuje až v stredu 8. novembra 2023, na programe bolo už 3. novembra mimoriadne koncertné stretnutie. V podaní ARTE PRO ARTE duo violončelistu Andreja Gála a klaviristu a skladateľa Petra Javorku sme sa mohli vydať na cestu objavovania minulého, znovu nájdeného, ale aj toho celkom nového v dielach našich spolupútnikov a tiež predchodcov. Súčasťou programu je v dňoch 6. a 7. novembra 2023 aj masterclass, prednáška a koncert so slovenskou skladateľkou Iris Szeghy. Prinesie priamy vhľad do jej hudobného a estetického myslenia. Navštíviť ho môže tiež široká verejnosť.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
—
PR článok, Spolok slovenských skladateľov
Zdroj: Hudobné centrum, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice