Novinky

Popredná slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová otvorí cyklus Piesňové večery v bratislavskej Redute

Jana Kurucová

Novinkou 75. koncertnej sezóny je cyklus Piesňové večery v Malej sále Slovenskej filharmónie. Úvodný koncert je na programe v utorok 7. novembra. Patriť bude slovenskej mezzosopranistke s medzinárodným renomé. Jana Kurucová svoj program vyskladala z výnimočne uvádzaných vokálnych diel Antonína Dvořáka, Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského.

Slovenská filharmónia píše jubilejnú 75. koncertnú sezónu. Pre svojich abonentov i návštevníkov pripravila nový komorný cyklus, ktorý sa v zahraničí teší veľkému diváckemu dopytu. Tým sú Piesňové večery, ktorých cieľom je zachytiť kompozičné umenie piesňového repertoáru. Počas aktuálnej sezóny ponúkne Slovenská filharmónia tri večery s tromi významnými spevákmi. Sériu odštartujú v Malej sále SF v utorok 7. novembra 2023 koncertom, na ktorom sa predstaví popredná slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Sólistka hamburskej opery a hostka popredných operných a koncertných scén sa v bratislavskej Redute predstaví s klavírnym sprievodom Stephana Matthiasa Lademanna. Spoločne ponúknu program z výnimočne uvádzaných vokálnych diel Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského.

Jana Kurucová predstaví unikátne piesňové cykly

Na utorkovom koncerte zaznejú štyri unikátne piesňové cykly – Písně na slova z Rukopisu královédvorského Antonína Dvořáka. Skladateľ v nich zhudobnil šesť milostných básní z literárnej pamiatky, ktorá obsahuje štrnásť českých básní, resp. piesní.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Ďalším bodom na programe sú Fünf Lieder z roku 1901 od Almy Mahler. Návštevníkom prinesie pohľad na dcéru uznávaného viedenského maliara Emila Jakoba Schindlera z čias pred manželstvom so skladateľom a dirigentom Gustavom Mahlerom. Prečo Alma? Jej piesne sú plné lásky a túžby. Píše tak citlivo, tak jemne, zamilovane, nežne a zároveň vtipne. Vie veľmi dobre vykresliť ľudské túžby a šťastné, nezabudnuteľné momenty. Vždy, keď spievam alebo počúvam jej piesne, napĺňajú ma pozitívnou energiou a hrejú ma pri srdci,” hovorí interpretka. 

Jana Kurucová
Jana Kurucová

Nasledovať budú Tri reflexie slovenského skladateľa Ivana Hrušovského na básne Milana Rúfusa, Milana Krausa a Maše Haľamovej. Samotný autor o nich napísal: Tri reflexie pre mezzosoprán a klavír som komponoval na texty autorov rôznych generácií. Napriek tomu ich spoločným menovateľom je meditatívnosť, charakteristická pre všetkých troch básnikov, reflektívnosť, prejavujúca sa sugestívnymi symbolmi a hlboká lyrickosť. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Prvý piesňový večer v bratislavskej Redute uzavrie  cyklus Vier Lieder od Arnolda Schönberga, ktorý vznikol pod vplyvom poézie Richarda Dehmela, skladateľovho obľúbeného básnika.  Koncert sa začne o 19.00 hod. Vstupenky zakúpite v Pokladnici SF ale aj online.

75. sezóna prinesie ešte ďalšie piesňové večery

Sólistom ďalšieho piesňového večera bude Tomáš Šelc. Okrem iného predstaví aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Anglický violončelista a barytonista Simon Wallfish prinesie jedinečné vokálne opusy britských skladateľov – Brittenovu úpravu piesne barokového skladateľa Henryho Purcella i Piesne pútnika Vaughana Williamsa. Klenotom večera bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-11-06 (adm-tpp) 

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »