Novinky

Oplatí sa vidieť: Grafika – jedno médium

Grafika – jedno médium

Pre milovníkov výstav máme zaujímavý typ. V dnes už 70-ročnej regionálnej galérii východného Slovenska, v košickej Východoslovenskej galérii majú zaujímavú výstavu Grafika – jedno médium.

Výstavu Grafika – jedno médium sprístupnili verejnosti ešte v októbri minulého roka. Navštíviť ju môžete v predĺženom termíne do 1. mája 2022, ako informuje Východoslovenská galéria na svojich stránkach.

Grafika – jedno médium / VSG

Predstavuje výber z kolekcie grafiky, zbierkového fondu Východoslovenskej galérie. Zahŕňa výtvarné diela z obdobia od polovice 19. storočia až po súčasnosť. Výstava Grafika – jedno médiu síce hovorí o jednote, ale má to jedno ale. V skutočnosti je grafika výrazovo najrozmanitejšou s množstvom podôb. Rozdielnosť spôsobuje rôznorodosť technologického prevedenia.

Vybraná kolekcia zaručuje výstave pestrosť

Vystavovaná kolekcia obsahuje širokú škálu námetov od portrétu, cez figúru, krajinu, architektúru, až po abstraktné a konceptuálne realizácie. Z vyše 70-ky vystavujúcich autorov nájdete na nej tiež  práce najvýznamnejších slovenských grafikov. Spomeňme aspoň zopár. Určite patrí k nim slovenský grafik Albín Brunovský (*1935, +1977). Jeho imaginatívny prejav tkvejúci v dokonalom kreslení vyjadruje hlboké filozofické posolstvo. Ďalším vystavujúcim je Ľudovít Fulla (*1902, +1980).  Fullova úžitková grafika sa dlhé roky v hodnotení jeho diela spomínali len zriedkavo. No vo svojom bohatom diele zanechal mnoho prác grafického dizajnu.

Grafika – jedno médium / VSG

Priestor majú aj súčasní autori

Nájdeme medzi nimi aj mladú Janku Duchoňovú (*1982). Štúdium absolvovala v Ateliéri súčasného obrazu na Fakulte umení v Košiciach. Tvorba Janky Duchoňovej sa sústreďuje na realitu dnešných dní. Zaujíma ju globalizovaný svet 21. storočia, so všetkými stránkami  multikulturalizmu. Hoci v tvorbe rieši reálnu situáciu spoločnosti, obsah jej diel rozvíja aj iné témy ako špekulácie i paranoja. Podľa obsahu tvorí v médiách ako kresba, akvarel, koláže, grafika, maľba i keramika. 

Grafika – jedno médium / VSG

Ďalšou z nich spomeňme ilustrátorku, monumentalistku, grafičku, maliarku i textilnú výtvarníčku Věrunu Melčákovú – Junekovú (*1945). Vystavovala vo viac ako 40 samostatných výstavách a vyše 200 kolektívnych výstav v Európe. Ilustrovala preklad dievčenského románu Divé klinčeky  bulharského spisovateľa Atanasa Zvezdinova. 

Grafika – jedno médium / VSG

Zastúpenie majú aj autori - priekopníci

Zastúpenie na výstave  má aj významný český maliar, grafik a ilustrátor Jaroslav Vodrážka (*1894,+1984). Patrí k priekopníkom detskej knižnej ilustrácie. Je autorom kreslených seriálov o Zajkovi Bojkovi (1929 – 31), detského seriálu Piráti (1937) či rozprávkovej grotesky O strašiakovi (1939). V 40-tych rokoch minulého storočia vydal tri detské knihy, ktoré vyšli aj v slovenčine (Rozprávky o zvieratkách, Šleptáčik, Čože-kdeže?). Je autorom aj  rozprávkovej knihy Macko Mrmláč valachom (1971) a knihy o českom maliarovi a ilustrátorovi Mánesovou stopou (1973).

Grafika – jedno médium / VSG

Najznámejšieho slovenské výtvarníka ocenil aj Pablo Picasso

Nedá sa nespomenúť rodáka z Liptovského Mikuláša Kolomana Sokola (*1902, +2003). Ako člen významného spolku Hollar vystavoval po svetových výstavách. Po jeho účasti na výstave v Mexiku dostal pozvanie tamojšej vlády a v roku 1937 odišiel do Mexika.  Tu založil mexickú grafickú školu. Pôsobil  aj ako pedagóg  na Escuela de las Artes del Libro a na Universidad Nacional de México.  V tejto krajine si získal  veľké uznanie laickej i odbornej verejnosti. Predstaviteľ kriticko-realistickej vetvy expresionizmu, Koloman Sokol,  patrí k najznámejším slovenským výtvarníkom vo svete. Bol výnimočným reprezentantom modernej slovenskej grafiky. Jeho tvorba sa podobá nemeckému expresionizmu. Pablo Picasso sa vyjadril, že: „Sokol nepotrebuje Picassa na to, aby bol veľký“.

Grafika – jedno médium / VSG

No v slovenskom výtvarnom umení je „nezaraditeľný“. Tvoril v úplnom protiklade s romantizujúcim prístupom väčšiny vtedajších slovenských výtvarníkov. Sústreďoval sa najmä na figuratívny motív, v ktorom perfektne vyjadroval svoj sociálny protest proti existujúcej spoločnosti (motívy nezamestnanosti, biedy, hladu, vysťahovalectva). Zaoberal sa aj motívmi zo slovenskej ľudovej kultúry, ale bez toho, aby ju idealizoval. Tieto grafické listy sú snahou o pravdivé zobrazenie slovenského vidieckeho života. Okrem grafík sa venoval kresbám a maľbám na papieri. Na plátno maľoval len veľmi zriedka a počet zachovaných olejomalieb nedosahuje ani dvojciferné číslo.

Grafika – jedno médium / VSG

Dopĺňajú ju diela súčasných autorov zvučných mien

Výstavu Grafika – jedno médium dopĺňajú zapožičané diela súčasných autorov, ktorí tvoria v odbore úžitkovej grafiky. Tí vo svojej voľnej tvorbe posúvajú hranice grafiky. Fyzicky zasahujú do priestoru, pracujú s textom, počítačovou animáciou a k propagácii vo veľkej  miere využívajú internet. Sú to diela Tomáša Fila, Ondreja Gavaldu, Petra Javoríka, Romana Juhása či Maroša Juhása. V Košiciach vystavujú aj práce slovenského dua autoriek Ové Pictures (Veronika Obertová a Michaela Čopíková),  ktoré vzniklo v roku 2010. Spoznáte tu aj výrazného predstaviteľa  košickej umeleckej scény, grafického dizajnéra Jozefa Tušana  a sochára Jána Zelinku. Zelinka patrí v súčasnosti k originálnym a etablovaným sochárom na slovenskej výtvarnej scéne. Jeho princípy vizuality nachádzajú svoju genézu v českom avantgardnom myslení zo začiatku 20. storočia. Zelinkovou primárnou témou je téma života a smrti. Vníma ich v určitom protichodnom vzťahu s hlbšou nábožensko-filozofickou reflexiou. Vo svojom sochárskom prejave hľadá vzťahy a väzby v starých kultúrach, v zmysle panteistického až fetišistického spojenia so živým svetom a tým druhým (virtuálnym) svetom. V menšej miere sa autor venuje aj kresbe, ktorá zaujme konceptuálnejším prístupom (kresba hrdzou, zeleninou, ovocím apod.).

Grafika – jedno médium / VSG

Výstava Grafika – jedno médium nielen kladie otázky

Výstava Grafika – jedno médium chce prostredníctvom formálneho porovnávania grafických realizácií mapovať vývojové etapy naprieč dekádami či medzi jednotlivými autormi. Grafické médium sa snaží predstaviť v jeho rozmanitosti. Ilustruje jeho pôvodnú závislosť na reprodukovateľnosti a šírení na papieri vo veľkých množstvách. V kontexte súčasnej ekologickej situácie a globálnych klimatických zmien, si nielen kladie otázku, či je toto médium trvalo udržateľné, ale snaží na ňu aj odpovedať. Výstava vás určite zaujme a oplatí sa ju vidieť.

Zdroj: Východoslovenská galéria v Košiciach

One thought on “Oplatí sa vidieť: Grafika – jedno médium”

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
MOFIS / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
Culture Festivaly Hudba News Odporúčame PR

Dnes štartuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše 52. ročník

Vo štvrtok 14.9.2023 štartuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše svoj 52. ročník a pozrite sa s nami, čo prináša.

Read More
Translate »