Novinky

Naše tipy na kultúrne podujatia (16. – 22. mája 2022)

Naše tipy na kultúrne podujatia (16. – 22. mája 2022)

Týždeň sa pomaly schyľuje ku svojmu záveru. Snáď ste sa aj počas neho nechali inšpirovať niektorým z našich tipov. Aj tento raz prinášame rôznorodý prehľad odporúčaní na zaujímavé kultúrne podujatia. Čo sme vybrali v týždni 16. – 22. mája 2022?

Naše tipy kam na kultúru v týždni 16. – 22. mája 2022 sú tu aj teraz. Máme mnoho tipov koncertných pre milovníkov rôznych žánrov i zopár divadelných. Odpovedáme aj na otázku „kam na výstavu?“. A ako obvykle pokrývajú celé Slovensko. Nuž, prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam na východnom Slovensku?

Náš výber začíname na východnom Slovensku. Pozrieme sa do Košíc, Prešova i Popradu. Prehľad štartujeme s divadelnými tipmi. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove prináša skvelý príbeh od maestra Carla Goldoniho, ktorý vás zaručene pobaví. V hre SLUHA DVOCH PÁNOV sa prenesiete do slnkom zaliatych Benátok. Il Canale Grande – il Gondole – il Palazzo! Keď neprídete do Benátok, prídu Benátky za vami do prešovského divadla. 

Stane sa tak v pondelok 16. mája 2022 večer v inscenácii režiséra Mareka Zákosteleckého. Predstavia sa vám Matej Erby, Gabriela Očkajová, Peter Krivý, Filip Lenárth, Veronika Husovská a ďalší.

One woman show so Zdenou Studenkovou v Spišskom divadle

Bravúrne a s humorom vyrozprávaný príbeh ženy, ktorá dlhé roky žije v manželstve bez iskry. Rezignovala na svoje životné sny a túžby a plní len úlohu akéhosi pravidelného servisu v domácnosti až raz… Obyčajná dovolenka sa odrazu zmení na neočakávané dobrodružstvo, vďaka čomu si v zrelom veku začne plniť svoje už takmer zabudnuté sny…To je najnovšia ponuka Spišského divadla s herečkou Zdenou Studenkovou. One woman show britského dramatika Willy Russella – SHIRLEY VALENTINE prichádza na Spiš v utorok 17. mája 2022.

Slávny príbeh lásky v Košiciach

Priaznivcov baletu iste poteší známy titul Williama Shakespeara ROMEO A JÚLIA. Pre publikum ho uvedie v stredu 18. mája baletný súbor Štátneho divadla Košice. Ani v podobe baletu mu nechýba dráma i vášeň. Hoci sa režisér a choreograf Ondrej Šoth väčšmi opieral o literárnu predlohu než o slávny balet Sergeja Prokofieva, vytvoril výnimočný kúsok a vyslúžil si nomináciu na cenu DOSKY 2006. Z baletu Prokofieva povyberal highlights a hudobnú zložku doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho.

Rómeo a Júlia / ŠDKE / naše tipy / Kam za kultúrou?
Nesmrteľný ľúbostný príbeh Rómea a Júlie ožíva v ŠDKE. Zdroj: ŠDKE

Skladateľa Emmericha Kálmána netreba predstavovať. Tvorca slávnych operetných evergreenov – Čardášová princezná či Grófka Marica skomponoval aj hudobno-dramaturgicky netradičné dielo. Opereta VOJVODKYŇA Z CHICAGA je majstrovská. Svoje miesto má v ňom popri viedenskému valčíku a čardášu charleston a slowfox. Okrem toho, že v ňom súperí európsky i americký duch spoločnosti a zrkadlí aj politickú situáciu medzivojnového obdobia. Štátne divadlo Košice uvádza tento titul počas týždňa (16. – 22. máj) dokonca dvakrát: v piatokv sobotu.

Na slovenské turné sa vyberá Peter Mikuláš s Janou Nagy-Juhász

Radšej na koncert ako do divadla? Žiaden problém. Jeden z najpoprednejších slovenských operných spevákov – basista Peter Mikuláš sa tento týždeň vyberá na svoje koncertné turné po východnom Slovensku. Spolu s klaviristkou Janou Nagy-Juhászovou odohrajú trojicu piesňových recitálov. Prvý Piesňový recitál Petra Mikuláša & Jana Nagy-Juhász štartuje už v utorok (17.5.) v Spišskej Novej Vsi, kde ovládne miestu Redutu. Zo Spiša sa na jeden deň presunie dvojica do prešovského Divadla Viola. Tu v stredu 18. mája tu o 18:00 hod. odohrajú druhý recitál. Štvrtok 19. mája z tohto týždňových piesňových recitálov tejto dvojice je na pláne posledný. Uskutoční sa v priestoroch Tatranskej galérie v Poprade.

Svetoznáma operná diva v Košiciach s hitmi Cole Portera

Streda 18. mája 2022 patrí v košickom Dome umenia mimoriadnemu koncertu v rámci festivalu Košická hudobná jar. Svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená nie je doma len vo svete klasickej hudby, ale aj v jazze. Na chvíľu opustí klasiku a zaflirtuje si s ľahkými múzami. Pre svoj výlet do sveta klasického amerického muzikálu si zvolila autora oduševneného a nesmierne vtipného – Cole Portera. Porterove slávne, jazzom inšpirované hity zaspieva so sprievodom Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers. Orchester predstavuje svetovú špičku v oblasti autentickej interpretácie jazzu, swingu a tanečnej hudby 30. a 40. rokov.

Svetoznáma operná diva Magdalena Kožená s hitmi Cole Portera
Svetoznáma operná diva Magdalena Kožená s hitmi Cole Portera. Zdroj: ŠfK

V ich podaní zaznejú slávne melódie Night And Day, I’ve Got You Under My Skin, Love For Sale alebo Begin To Beguin. Nuž, ako zaznelo z úst Magdaleny Koženej: „Let’s Misbehave! – Poďme sa vyšantiť!“

Víťaz Rádiohláv na turné

Klasika nie je všetko. To vieme, a tak máme aj tipy pre inožánrovcov. Na východné Slovensko sa koncertovať vyberá aj PIL C, ktorý získal niekoľko nominácií na Rádiohlavách za ostatný rok. Jeho nahrávka Odsúdení na úspech získala Rádiohlavu v kategórii Hip Hop/Rap/RnB (informovali sme o tom TU). Práve s ňou PIL C vyráža na česko-slovenské turné. Navštívi 12 miest, z toho 9 na Slovensku a 3 v Česku. V piatok (20.5.) sa na jeho koncert môžete zájsť do Humenného.

Do Prešova si to zamieri aj Jozef Hollý

Slovenské turné aj tento rok absolvuje slovenský klavírny virtuóz Jozef Hollý. Je doma v každom hudobnom štýle od klasiky cez filmovú hudbu, jazz až po rock a pop. Po minuloročnej úspešnej koncertnej šnúre si pre fanúšikov pripravil opäť strhujúcu energiou a emóciami nabitú Piano Show. Zaznejú známe skladby z dávnejšej umelcovej tvorby, ale aj novinky. Medzi svojich fanúšikov vyrazí už 14. mája do Domu umenia v Piešťanoch. V nedeľu 22. mája zamieri do Prešova. Tu svoju show rozprúdi podvečer v priestoroch Kina SCALA.

Na výstavu? Toto sa oplatí vidieť v týždni od 16. - 22. mája!

Východoslovenské múzeum ponúka mnoho zaujímavých výstav. Pri príležitosti osláv svojho 150. výročia mimoriadne pripravilo výstavu Dary a darcovia. Okno do múzea – bytová kultúra zase ponúka niečo pre záujemcov o bytovú kultúru prelomu 19. a 20. storočia. Galéria BAŠTA láka návštevníkov výstavou Čo dal čas, venovanou dielam košického výtvarníka Štefana Pástora pri príležitosti jeho životného jubilea.

Okno do múzea / Východoslovenské múzeum / Kam 16.- 22. mája 2022
Niečo pre priaznivcov bytovej kultúry ponúka Východoslovenské múzeum. Zdroj: VSM

Dvojicu zaujímavých výstav ponúka aj Východoslovenská galéria. Dominuje v nich retrospektíva, reflexia a medzigeneračný dialóg dvoch autorov. Kým výstava JÁN VASILKO – INTERNAL WAVES je premiérovou výstavou výtvarníka Jána Vasilka vo Východoslovenskej galérii. Dramaturgicky výnimočnou je experimentálnejšie poňatá komorná výstava JOZEF KORNUCIKSITUÁCIE. Obe výstavy sú výnimočné.

Ján VASILKO – INTERNAL WAVES

Na svoje si prídete aj v Krajskom múzeu v Prešove – v Tripolitane. Priaznivcov sakrálneho umenia očarí Viera ľudí do dreva vložená (viac TU). Obdobie tesne pred a počas 1. svetovej vojny v okolí Stropkova a Svidníka sa stalo témou výstavy v Kaštieli Stropkov, ktoré patrí do Tripolitany. Záujemcov o dejiny Stropkova potešia rozsiahle výstavné expozície, ktoré tiež nájdete v Kaštieli Stropkov (písali sme o tom v našich tipoch už TU). Našim novým tipom je výstava v Hanušovciach nad Topľou. Na výstave Ex Bibliotheca Castelli – klenoty z kaštieľskej knižnice prezentujú jedinečné tituly z pozostalosti aristokratických rodov Dessewffy, Esterházy a Csátáry a farských knižníc regiónu. Výstava potrvá do 17. júna 2022.

výstave Ex Bibliotheca Castelli – klenoty z kaštieľskej knižnice
Z výstavy Ex Bibliotheca Castelli v Tripolitane. Zdroj: Tripolitana

Tipy na kultúrne podujatia (16. – 22. mája 2022) pre stredné Slovensko

Stredoslovenské tipy začneme v Žiline s koncertnými. Priaznivcov organovej hudby iste poteší tradičný každoročný organový koncert. Ten v spolupráci s Oddelením cirkevnej hudby žilinského konzervatória organizuje Štátny komorný orchester. Tento rok sa na ňom bude prezentovať absolvent Kristián Tichák. Hosťom Organového večera bude renomovaná víťazka najprestížnejších svetových organových súťaží. Slovenská organistka Bernadetta Šuňavská pôsobí v Nemecku a do Žiliny príde vo štvrtok 19. mája. Na programe sú diela Alexandra Guilmanta, Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela, Eugena Suchoňa a ďalších.

Festival zborového umenia ovládne Žilinu

Štátny komorný orchester je tento týždeň hostiteľom medzinárodného festivalu a súťaži zborového umenia Voce Magna. Festival Žilina Voce Magna sa koná od 17. do 21. mája v Dome umenia Fatra. Našim tipom je galakoncert v sobotu 21. mája. V ten večer sa publiku predstavia zbory v medzinárodnom zložení. Budú to Smíšený pěvecký sbor PUNKT z Prahy, budapeštiansky Prelude Mixed Choir a Chór Żeński EDUCATUS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zo slovenských zborov sa na galakoncerte predstavia Chrámový zbor Ad Una Corda a Žilinský miešaný zbor. Z programu galakoncertu prezradíme uvedenie premiéry Agnus Dei, pre veľký miešaný zbor, elektrickú gitaru, trúbku a organ od Lucii Papanetzovej.

Olympic v Banskej Bystrici

Tiež máme teraz niečo pre priaznivcov Olympicu. Olympic v Banskej Bystrici? Nežartujeme! Amfiteáter Banská Bystrica bude hostiť ich koncert už v piatok 20. mája 2022. V ten istý deň zase aj Žilina zažije strhujúcu Piano show multižánrového klaviristu Jozefa Hollého.

Kam na výstavu?

Naše výstavné tipy ponímame tento raz netradične. Máme niečo pre priaznivcov histórie a odporúčame vám zájsť „na exkurziu“ po pamiatkach a do špecializovaných múzeí. Odporúčame nie jednu výstavu, ale rovno celé múzeum. Stredoslovenská banská oblasť je bohatá na históriu. Okrem krásnej prírody oslňuje aj nádhernými stavbami.

Dejiny baníctva

Tipom číslo jedna sú pamiatky v Banskej Štiavnici. Okrem Starého i Nového zámku, Kalvárie, malebného námestia, Kostola sv. Kataríny sú tu aj mnohé ďalšie. V meste nájdete aj romantikou dýchajúcu Banku lásky (mimochodom zaznamenala úspech na EXPO v Dubaji), inšpirovanou Sládkovičovou Marínou či rozsiahle Banské múzeum. Cez Kammerhof v centre až po múzeum v prírode.

Zbierali ste poštové známky? Máme tu niečo pre vás!

Filatelistov poteší Poštové múzeum v Banskej Bystrici, ktoré je na Slovensku jediným svojho druhu. V expozíciách sa dozviete nielen o vývoji poštovníctva. Uvidíte vzácne zbierkové predmety či bohatú filatelistickú zbierku poštových známok. Na svoje si prídu aj deti v Detskej pošte.

Money, Money, Money

A keď sme už pri tom baníctve, súviselo s ním mincovníctvo. Jednu z najstarších mincovní máme aj my. Tá kremnická píše svoju históriu už neuveriteľné stáročia a nielen mince sa v nej razia dodnes. Pri kremnickej mincovni vzniklo veľmi zaujímavé Múzeum mincí a medailí, ktoré poteší dušu nejedného numizmatika a faleristika. V Kremnici možno vidieť oveľa viac. Tým prvým je Mestský hrad s Kostolom sv. Kataríny, v ktorom sa nachádza nádherný koncertný organ. A tak nečudo, že je dejiskom významného organového festivalu Kremnický hradný organ. Okrem už spomenutej mincovne nájdete tu malebné meštianske domy, miestne chrámy či netradičné múzeá. Nuž, čo dodať. Kremnica je plná krásnych miest a všetky treba vidieť na vlastné oči.

Kam za kultúrou na západnom Slovensku v týždni od 16. - 22. mája 2022?

Netradične začíname v Piešťanoch, kde bude sobota 21.5.2022 patriť priamemu prenosu predstavenia Metropolitnej opery v New Yorku. Dom umenia Piešťany v sezóne 2021/2022 totiž ako jediný slovenský usporiadateľ realizuje priame prenosy z MET-ky. Tento raz sa môžete tešiť na Donizettiho operu LUCIA DI LAMMERMOOR pod taktovkou dirigenta Riccarda Frizza. Sopranistka Nadine Sierra stvárni jednu z najkrajších úloh opernej literatúry, Donizettiho tragickú hrdinku Luciu z Lammermooru. A nebude chýbať ani oslnivá nová výprava, austrálskeho divadelného a filmového režiséra Simona Stonea.

Kam do divadla?

Divadlo Aréna prichádza na javisko bratislavského Divadla P. O. Hviezdoslava už v pondelok 16. mája so skvelým titulom. Inscenáciu JÁNOŠÍK – príbeh vraha? nepoňali tvorcovia ako mytologický príbeh. Na základe autentických dobových materiálov predstavuje osudy nášho národného hrdinu Juraja Jánošíka v novom svetle. Kladie si zaujímavé otázky a hľadá na ne odpovede. Nuž, oplatí sa vidieť!

Jánošik - príbeh vraha? / DPOH / Kam za kultúrou (16. - 22. mája 2022)
Jánošík - príbeh vraha? v DPOH. Zdroj: DPOH

Divadlo Nová scéna nasadila do programu najbližšieho týždňa (16. – 22. máj) skvelé tituly. Situačnú komédiu o mužských problémoch v kríze stredného veku AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI rozohrajú 17. mája. Pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – VODA (A KRV) NAD VODOU uvedú nasledujúci večer. Od piatka až do nedele patrí javisko Divadla Nová scéna repertoárovej novinke THE BODYGUARD, ktorá svoju premiéru slávila len pred pár dňami (viac TU). Počas týchto troch dní tak opäť zaznie slávny príbeh hviezdnej speváčky Rachel s legendárnymi hitmi Whitney Houston.

Ožila legenda krvavej grófky

Kto by nepoznal príbeh rozporuplnej grófky Báthory? Krvavá grófka ožíva v rovnomennom muzikáli Báthory. Ten ponúka originálne a jedinečné spojenie legendárneho príbehu. Dýcha sugestívnou pôvodnou hudbou a podmanivým temperamentom slovenského folklóru s fúziou autorskej hudby a World music v spracovaní Stanislava Palúcha. Dopĺňajú ho poetické texty Michala Rovňáka a dynamické choreografie Silvie Hudec Belákovej. Veľkolepá scénicko-výtvarna výprava Veroniky Vartíkovej a skvelé herecké obsadenie sľubuje show v novom slovenskom muzikáli od tvorcov muzikálu KUBO. MUZIKÁL ALŽBETA BÁTHORY sa vydáva na slovenské turné. Štartuje v Nových Zámkoch už v piatok 20. mája.

Do divadla za príbehom križiakov

Za videnie iste stojí novinka JERUZALEM anno 1187. Dramatické, činoherné výpravné dielo nie je len exkurzom do stredoveku. Nie je totiž len o historických udalostiach 12. storočia. Má svoj presah až do dneška. Osemdesiat rokov po veľkej vojne vzrastá v Jeruzalemskom kráľovstve extrémizmus. Vnútroštátne spory, korupcia a vláda, čo sa nebojí svojich oponentov vraždiť. Tisíc rokov starý príbeh nás presviedča, že história sa môže opakovať. Stojí nepriateľ za hranicami, alebo ho máme celý čas tu – v Jeruzaleme? Nenechajte si ujsť túto autorskú inscenáciu režiséra Michaela Sharmanta. V hlavných úlohách sa predstavia Dušan Cinkota, Peter Bažík, Roman Pomajbo, David Árva či Petra Palevičová. Stane sa tak najbližšie už 19. mája v Stredisku kultúry na Vajnorskej 21 v Bratislave.

JERUZALEM anno 1187 / D. Árva & P. Bažík
David Árva (ako Guy) a Peter Bažík (ako Eminencia) v divadelnej novinke Novomestského divadla JERUZALEM anno 1187. Zdroj: Novomestské divadlo

Radšej na koncert?

Bratislava žije počas najbližšieho týždňa viacerými festivalmi. Tým prvým je Bratislavský komorný festival. V rámci neho zaznie v Koncertnej sieni klarisky 16. mája koncert dvoch výnimočných umelcov: Karvay & Papian.

Schola 2022 / Program

Predstaví sa prvotriedny slovenský huslista Dalibor Karvay. Sprevádzať ho bude izraelský klavirista Vag Papian. Na programe sú diela F. Chopina, C. Saint-Saensa, A. Tsfasmana, M. Ravela, J. Achrona či F. Liszta.

V rámci edukačného projektu SCHOLA 2022 budú tento týždeň verejnosti prístupné dva koncerty. Večer 19. mája bude v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca patriť nemeckej a francúzskej barokovej tvorbe pre flautu. Tá zaznie v podaní výnimočného interpreta – flautistu Bartholda Kuijkena v sprievode čembalistu Ewalda Demeyerea. Spoluúčinkovať bude aj flautistka Radka Kubínová. Sobota 21. mája v rámci Scholy 2022 patrí koncertu stredovekej hudby. Bratislavskému publiku predstaví raritný repertoár duchovnej a svetskej polyfónie z Francúzska a Španielska z obdobia medzi rokmi 1250 až 1350. Ten zaznie v interpretácii renomovaných špecialistov zo španielskeho súboru  Tasto Solo.

Do Opery SND na koncert s hviezdami

Opera SND prinesie mimoriadny koncert. V piatok 20. mája sa v Sále opery a baletu SND koná špeciálny koncert Čarovné noci v opere. Zaznejú na ňom tri tajomné vokálne diela trojice skladateľov, ktoré patria k zriedkavo uvádzaným titulom. A navyše koncert bude s hviezdnym speváckym obsadením: Simona Šaturová, Monika Jägerová, Luis Chapa či Daniel Matoušek. Hlas snu prepožičia herečka a recitátorka Božidara Turzonovová. Orchester a zbor Opery SND (zbormajsterka Zuzana Kadlčíková) bude dirigovať Robert Jindra, šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice.

Operná diva s jazzovým feelingom

Svetoznáma mezzosopranistka Magdalena Kožená na chvíľu opustí klasiku a zaflirtuje si s ľahkými múzami. Spolu so sprievodom Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers sa 17. mája v bratislavskej Starej tržnici zhostí slávnych hitov s atmosférou jazzu Cole Portera. A stane sa tak skôr, než zavíta do Košíc.

Muzikálmi s Monikou Absolonovou

Na priaznivcov muzikálu čaká koncert českej kráľovnej českých muzikálových hľadísk Moniky Absolonovej za doprovodu skvelého pianistu Ondřeja Hájka. V rámci tohto hudobného stretnutia v petržalskom DK Zrkadlový háj zaznejú 19. mája skladby z muzikálových predstavení, ktorých sa držiteľka cien Thálie zhostila nielen na pražských divadelných doskách. Chýbať nebudú ani dôverne známe a obľúbené skladby z Evity, Funny Girl, ktoré Monika doplní o hity zo svojho repertoáru.

Sobota s Piano Show či bratislavským majálesom

21. mája 2022 privíta i Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu multižánrového klaviristu a virtuóza Jozefa Hollého. Tento raz zaznie jeho Piano Show nielen v sprievode jeho bandu ale aj komorného orchestra. Ak hľadáte radšej priestor pre zábavu s hudbou a tancom v štýle medzivojnového obdobia našim tipom je Bratislavský swingový majáles. Prináša atmosféru slávnych májových tanečných zábav z obdobia 1. ČSR republiky. Organizátori sľubujú, že bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! Viac si o podujatí prečítate TU.

Kam na výstavu v týždni od 16. - 22. mája 2022?

S tipmi na výstavu sa iste zavďačíme milovníkom dejín a rodičom s deťmi. Deťúrence iste zaujme program v BIBIANE (bližšie o ňom si prečítate TU). Ak vás zaujímajú dejiny fotografie, máme tip na zaujímavú výstavu Ignác Schächtl a Šechtlovci – od kolodiového procesu po digitál (1865 – 2021). Prináša informácie o dynastie Šechtlovcov, ktorá sa už viac než 150 rokov venuje fotografovaniu. Ich ateliér patril v časoch 1. ČSR k tým najznámejším. Činnosť dynastie mapuje bohatý archív, ktorý rodina spravuje prostredníctvom Múzea Šechtl a Voseček. A práve tento materiál výstava prezentuje. Nájdete ju v priestoroch kaviarne Múzeum v budove SNM – Prírodovedného múzea v Bratislave. Vchádzate vchodom z Múzejnej ulice. Ale pozor, z technických príčin je do 19. mája uzavretá. No poponáhľajte sa, pretože prístupná je už len do nedele 22. mája 2022.

Ignác Schächtl a Šechtlovci – od kolodiového procesu po digitál (1865 – 2021) / SNM / Kam na výstavu (16. - 22. mája 2022)
Ignác Schächtl a Šechtlovci – od kolodiového procesu po digitál (1865 – 2021). Zdroj: SNM

Hommage á Alexander Dubček

Jedným z výstavných projektov, ktoré môžete navštíviť do konca mája, je aj výstava súčasného moderného umenia Ľudská tvár – Sloboda alebo smrť. Lektori SNM ju pripravili pri príležitosti 100. výročia narodenia Alexandra Dubčeka. Je akýmsi hommage k významnej osobnosti Európy i sveta. Na 3. poschodí Bratislavského hradu tvorivo prezentuje výber 37 výtvarných diel na danú tému. Sú expresívne, dramatické a realistické interpretácie tejto témy. Svoje zastúpenie na nej okrem výtvarných umelcov zo Slovenska a Českej republiky má aj jeden zo Spojených štátov amerických.

Na výstavu v Modre a na Myjave

Tento rok sme si pripomenuli 103. výročie smrti vedca, diplomata, politika a brigádneho generála Milana Rastislava Štefánika. Zaujímavú výstavu s množstvom fotografií nájdete v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Výstavu Dr. Milan Rastislav Štefánik môžete navštíviť do 6. júna 2022.

Do našej každodennosti patria plagáty, letáky, bannery či pútače. Viete ako a kedy sa zrodili? Na význam a zrod moderného plagátu na začiatku minulého storočia sa pozreli lektori z Múzea Slovenských národných rád na Myjave. História na plagáte, plagát v histórii prezentuje bohatú a pestrú zbierku plagátov zo zbierkového fondu Múzea SNR. Plagát je nielen prostriedkom propagácie, ale aj zbraňou hromadnej komunikácie. Túto funkciu mal plagát najčastejšie v časoch totalitného režimu či vojenských konfliktoch, na ktoré sa výstava zameriava. Zároveň svedčí, že cieľom plagátov nie je vždy len informovanie, ale aj upevnenie moci či finančný zisk.

História na plagáte, plagát v histórii / SNM / Kam na výstavu (16. - 22. mája 2022)
História na plagáte, plagát v histórii. Zdroj: SNM

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tento týždeň.

 

Zdroj: programové ponuky divadiel, koncertných siení, múzeí a galérií

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »