Novinky

Aj máj prináša zaujímavý program v BIBIANE

Bibiana

Kam s deťmi v Bratislave počas mája? Okrem vychádzok do prírody aj do BIBIANY. Medzinárodný dom umenia pre deti, BIBIANA, pripravil aj na mesiac máj 2022 zaujímavý program. Čo nás čaká v máji? Mnohé aktivity pokračujú, iné tento mesiac už končia a ďalšie len začínajú. Prinášame ich veľký prehľad!

Aj v máji pokračujú dve výstavy, ktoré pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA. Okrem nich sa deti môžu tešiť aj v BIBIANE na Noc múzeí a galérií, či na  dielničky pre najmenších alebo na divadelné predstavenie. Tento mesiac BIBIANA ponúka tiež zaujímavé semináre pre dospelých.

V Bibiane aj v máji na cestu časom za hračkami

Výstava OD HRAČKY PO HRAČKU je príspevkom BIBIANY k vyhlásenému Roku slovenského dizajnu. Presvedčí nás o to ako dobre navrhnutá a kvalitne vyrobená hračka podporuje a rozvíja u dieťaťa cit pre krásu, účelnosť, tvorivosť i empatiu. Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela. Na nej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Deti na nej spoznajú aj repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov. Nechýba ani ikonická technická hra Merkur, na ktorú si mnohí z detstva pamätáme. Merkur sa vyrába od roku 1920 dodnes. Deti na výstave uvidia mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšového medveďa či plastové hračky z minulého storočia. Tie posledné pochádzajú od známej návrhárky Libuši Niklovej. Nechýbajú ani hračky našich súčasných dizajnérov.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Hravo o hlave aj v máji

Druhou, ktorá pokračuje, je výstava HRAVÁ HLAVA. Je plná interaktívnych prvkov o tejto najdôležitejšej časti ľudského tela – hlave. Informovali sme vás o nej TU.

Hravá hlava / BIBIANA / Marec
O hlave hravo. Zdroj: BIBIANA

Dozviete sa nielen to, ako ju stvárňovali rôzni umelci. Dieťa sa dozvie ako v hlave vzniká nápad a koľko váži mozog. Ale aj to, čo sú vrásky, na čo máme zmysly a prečo oči nerastú. Dokonca sa hlavu môže naučiť aj kresliť.

Záhrada rozprávok rozkvitne v BIBIANE v máji

Posledný aprílový piatok deti prenesie začínajúca mesiac trvajúca výstava tvorby ZUŠ Jána Albrechta do ZÁHRADY ROZPRÁVOK. Výstava pozýva deti zoznámiť sa hravou formou s hudbou, výtvarným umením, divadlom a tancom. Malí návštevníci si spolu s rodičmi môžu pozrieť videá a ukážky prác všetkých odborov na umeleckej škole. Škola počas svojej dlhoročnej existencie zrealizovala množstvo zahraničných a celoslovenských vzdelávacích projektov a súťaží. Pod vedením skúsených pedagógov jej žiaci získali významné medzinárodné ceny a uznania. Veľa jej absolventov pokračovalo so vzdelávaním na stredných a vysokých umeleckých školách. Títo sa v súčasnosti aktívne podieľajú na tvorbe súčasného slovenského umenia a kultúry.

BIBIANA prinesie aj NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ

Ďalšou zaujímavo aktivitou Medzinárodného domu umenia pre deti je NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ V BIBIANE. Tento rok sa uskutoční  14. 5. 2022 od 15.00 do 22.00 hod.  Je určená nielen pre deti, ktoré majú radi hádanky, hlavolamy, tajničky. V rámci nej sa deti zapoja do dobrodružného hľadania v priestoroch BIBIANY a vyskladajú si svoje prekvapenie v podobe puzzle. Tí, ktorí budú mať šťastie, si so sebou odnesú aj pekný darček.

Programy i dielnička pre najmenších

Pre deti od 4 rokov je určená inscenácia o prírode, jej kráse a nečakanom stretnutí HORA.  Príroda ponúka človeku všetko. Je jeden veľký celok, v ktorom má priestor a úžitok každá živá bytosť. Dokonca aj človek, hoci sa z nej vytrhol a vzdialil. Čo ak sa takýto človek nečakane vráti do prírody?

Aj v máji ožije v BIBIANE Mestečko Rondo
Mestečko Rondo. Zdroj: bibiana.sk

Pre deti od 6 rokov je to MESTEČKO RONDO. Traja kamaráti z mestečka Rondo v knižke ukrajinských autorov Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva sa nečakane stretnú s vojnou. Ich príbeh bude príležitosťou dať priestor našim deťom reflektovať udalosti, s ktorými sa stretáme v týchto dňoch.

V hre bude aj sushi, šakšuka i baklava či vlastné leporelo

Deťom od 5 rokov je určená aktivita DOBRÚ CHUŤ OKOLO SVETA! Počuli ste už o sushi, šakšuke, alebo baklave? Jedli ste už pravú taliansku pizzu či povestný mäsový koláč z Nemecka? Deti sa s ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez vyberú do rozmanitého sveta jedla. Spoločne si vytvoria koláž/ ilustráciu rozmanitých medzinárodných pokrmov, ale aj bežných národných jedál. Inšpiráciou im bude aj Hedvigou Gutierrez ilustrovaná kniha A diverse world.

Zaujímavou je aj malá dielnička, ktorá naučí spraviť si leporelo TOTO SOM JA. Tiež je vhod pre deti od 5 rokov. A o čom bude kniha, ktorú si vaše dieťa spraví? No predsa o ňom. O tom – čo má rado, čo už vie a čo by chcelo povedať všetkým.

V ponuke je aj divadelné predstavenie

Divadlo k BIBIANE patrí. V máji poteší divadelné predstavenie KAM SA PODELI ŠKRIATKOVIA? na motívy knihy Libuše Friedovej Magdalénka a škriatkovia. Nezvyčajné stretnutia Magdalénky so škriatkami sú plné prekvapení. Spolu s Magdalénkou deti postupne objavujú škriatkov, pričom zistia, že tí sú vlastne všade okolo, aby zabezpečili fungovanie vecí každodennej potreby.

Kam sa podeli škriatkovia? / BIBIANA
Kam sa podeli škriatkovia? Zdroj: Bibiana

Tieto programy sú v pracovných dňoch a je potrebné sa na ne vopred prihlásiť.

V BIBIANE myslia aj na najmenších

Pre deti do 18 mesiacov v sprievode dospelého a bez objednávania je OČI, NOS A RUČIČKY. Je to program  s knižkou Arnolda Lobela o dvoch kamarátoch Kvakovi a Čľupovi. Detičky budú ovoniavať, ochutnávať, spievať a tancovať, sadiť a tešiť sa, že jar už prišla. Ďalším programom pre tieto deti je MACKOV NAJLEPŠÍ KAMARÁT, zážitkové čítanie z knihy Petra Horáčka. Čierny macko túži mať kamaráta. Hľadá tu aj tam, no nikde ho nemôže nájsť. Našťastie stretne hnedého macka. Aj on chce mať kamaráta. A tak hľadajú spolu. Netušia však, že kamarátstvo prichádza potichučky a nečakane.

V máji sú tu aj dva programy pre dospelých

7. 5. a 14.5 vždy o 14.00 hodine program NAKUKNI! Je to online 90 minútový praktický seminár pre rodičov, učiteľov, knihovníkov a  záujemcov o čítanie s deťmi v predškolskom veku.  Poskytne im praktické rady.  Ako čítať s deťmi s využitím umeleckej tvorivosti pre motiváciu detí a ich vzťahu ku knihám, podľa vývinových potrieb dieťaťa.

Rovnako 7.5. a 14.5. o 15,30 hod. je 90-minútový online praktický seminár. Je určený pre rodičov, učiteľov, knihovníkov a ďalších záujemcov o čítanie s deťmi v školskom veku NEBOJSA V KNIHE!  Seminár poskytne praktické rady, ako využiť naratívny príbeh na rozširovanie kontextu a vytváranie presahu podľa potrieb detí.

Zdroj: Redakciu informovala Natália Cehláriková, BIBIANA

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »