Novinky

Nové tipy na výstavu sú už tu

Nové tipy na výstavy na prelome júna a júla

Nový týždeň je tu a s ním aj prehľad zaujímavých tipov z každého rožka troška. Pripravili ho redaktorky, ktorým ste zopár tipmi poradili aj vy, naši čitatelia. Kam sa vydať za kultúrou v týždni od 27. júna až 3. júla? V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov na výstavy. Prajeme inšpiratívne čítanie!

V tradičnom prehľade tipov kam za kultúrou pokračujeme aj tentoraz. Obohatilo ich zopár tipov našich čitateľov, vďaka čomu sa nám darí budovať krásne spojenie medzi komunitou aktívnych umelcov i kultúrnych inštitúcií s čitateľskou základňou milovníkov umenia a priaznivcov histórie. Aktuálne prinášame prehľad kam za kultúrou v najbližšom týždni (27. júna až 3. júla 2022). Nájdete medzi nimi zopár zaujímavých nových výstav, niekoľko divadelných a celú „fúru“ koncertných tipov naprieč hudobnými žánrami. Je to aj týždeň festivalov. Výberovku koncertných tipov nájdete TU a o aktuálnych divadelných tipoch posledného týždňa sezóny sme vás informovali TU. V tejto časti sa pozrieme na výstavy!

Toto sú naše tipy na výstavy na východnom Slovensku

Do konca júna môžete navštíviť aj končiace výstavy. Ich prehľad nájdete TU. V tomto článku prinášame aj zopár nových tipov. Naše putovanie začneme na východnom Slovensku. Odporúčame vám sedem zaujímavých výstav. Začneme v kaštieli Betliar.

Kaštieľ Betliar
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Do konca júna môžete navštíviť aj končiace výstavy. Ich prehľad nájdete TU. V tomto článku prinášame aj zopár nových tipov. Naše putovanie začneme na východnom Slovensku. Odporúčame vám sedem zaujímavých výstav. Začneme v kaštieli Betliar. Slovenské národné múzeum – Kaštieľ Betliar tam pred pár dňami sprístupnilo špeciálnu výstavu združenia Čierne diery.

Čierne diery 2022 / Múzeum Betliar / tipy na výstavy

Nájdete ju priamo v kaštieli Andrássyovcov v Betliari, a to v priestoroch s maliarskym valčekom od Čiernych dier. Venovali ju uhorskej šľachtickej rodine a okolitému priemyselnému podnikaniu. Novú zbierku 18 risografií inštalovali v starých rámoch, ktoré zostali po krádeži obrazov v 70. rokoch. Medzi vystavujúcimi umelcami sú Alex Selmeci, Tomáš Kocka Jusko, Bianka Török, Daniela Olejníková, Erik Šille, Jaro Varga, Jozef Gľaba, Kristína Bukovčáková, Lucia Oleňová, Marek Cina, Miroslav Sandanus, Ondrej Gavalda, Samuel Velebný, Samuel VelebnýŽofia Dubová.

Do Východoslovenskej galérii za prírodou i geometrickým umením

V košickej Východoslovenskej galérii je to  dvojica výstav. Z tých starších pripomíname výstavu venovanú geometrickému umelcovi Jánovi Vasilkovi. Výstavu Ján VasilkoInternal Waves sme vám predstavili už TU. Navštíviť ju môžete až do 18.9.2022. Júnovou novinkou je výstava András Cséfalvay – Darwiniana: koncept súťaže v prírode a jeho pôvod v jazyku kapitalizmu, ktorú môžete navštíviť v rámci návštevy Košíc počas celých letných prázdnin.

Do Košíc aj za dejinami šable či medi

Ďalším košickým tipom je návšteva Východoslovenského múzea, ktoré si v tomto roku pripomína svoje 150. jubileum. Počas celého roka pripravuje zaujímavé výstavy. Oplatí sa vám navštíviť stále expozície i aktuálne výstavy. Jubileum rezonuje na zaujímavej výstave Dary a darcovia, viac o nej sa dozviete TU.

Dary a darcovia / Východoslovenské múzeum / Tipy na výstavu
Dary a darcovia / Východoslovenské múzeum

Priaznivcov histórie a vojenstva či starých zbraní – šablí poteší výstava Nezávislosť vybojovaná šabľou, o ktorej sme informovali TU.

Výstava Okno do múzea – bytová kultúra  vám priblíži to, ako sa bývalo podľa módy na začiatku 20. storočia. Novinkou, ktorú sprístupnili len 28. júna, je výstava Krása vytepaná v medi. V Dome remesiel sa tak vďaka nej prenesiete storočiami vývoja jedného z najvýznamnejších kovospracujúcich remesiel z dôrazom na Košice.

Ekologická kríza na výstave Nitrianskej galérii

Dvojicou tipov zo západného Slovenská je výstava v Apponyovskej knižnici v Oponiciach i novučičká výstava v Nitrianskej galérii.

Apponyovská knižnica, Oponice

V piatok 24. júna sprístupnila Nitrianska galéria novú výstavu Miroslav Sandanus — Earth, Wind & Fire. Miroslav Sandanus vo svojom maliarskom programe tématizuje naliehavú spoločensko-environmentálnu tému. Reflektuje stupňujúcu sa ekologickú krízu spôsobenú aktivitou človeka. Tá má negatívny vplyv na životné prostredie, prírodu, krajinu a celú planétu. Mladý výtvarník ovenčený viacerými oceneniami kriticky poukazuje na jej alarmujúci stav s neustále vzrastajúcim problémom klimatických zmien a globálneho otepľovania. 

Reklama
Bratislavský chlapčenský zbor / Festival Viva Musica! 2022

Neváhajte inšpirovať aj iných. Ak máte tip na zaujímavé podujatie, dajte nám o ňom vedieť.

Foto: Silvia Mária Petrovits, Slovenská národná knižnica, Východoslovenské múzeum, Nitrianska galéria, Wikimedia Commons

Zdroj: TS a programy múzeí a galérií

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »