Edukačný projekt Schola 2022 je už tu!

Medzinárodný hudobný festival starej hudby Schola

Medzinárodný hudobný festival starej hudby strieda edukačný projekt Schola 2022. Štartuje už 16. mája a potrvá do konca mesiaca. Prináša zaujímavé kurzy, workshopy, prednášky i koncerty s hudbou od stredoveku po dlhé storočie.

Centrum starej hudby v spolupráci s Hudobným centrom a Cirkevným konzervatóriom v Bratislave pripravili aj v roku 2022 edukačný projekt SCHOLA. Občianske združenie Centrum starej hudby od roku 1996 každoročne organizuje medzinárodný festival Dni starej hudby ako jedno z najdôležitejších hudobných podujatí v hlavnom meste Slovenska. Dramaturgicky sa festival zameriava na hudbu počnúc stredovekom až po 19. storočie, pričom jeho organizátori vyhľadávajú a pozývajú špecializovaných interpretov. Doterajšie ročníky Dní starej hudby sa svojimi programami a renomovanými účinkujúcimi radí medzi popredné hudobné festivaly na Slovensku i v medzinárodnom kontexte. Tento rok ho strieda edukačný projekt SCHOLA, ktorého prvý ročník bol v roku 2019.

Schola 2022 nadväzuje na úspešné ročníky

Projekt SCHOLA  sa aspoň čiastočne snaží zmierniť deficit v oblasti starej hudby a tzv. historicky informovanej interpretácie, ktorý v slovenskom školstve stále pretrváva. „Starú hudbu chápem ako istý druh enviromentalizmu. Hudba sa zbavuje nánosov tradícií, ktoré sú vzdialené dobe vzniku diela. Tento prístup núti interpreta myslieť, má zrazu povinnosť byť tvorcom,“ povedal o tomto interpretačnom prístupe, v jednom z rozhovorov, umelecký vedúci súboru Musica aeterna, huslista Peter Zajíček.

Prináša sériu kurzov, prednášok a koncertov aj pre verejnosť

Edukačný projekt Schola začína už v pondelok 16. mája a potrvá do konca mája. Pozostáva zo série majstrovských kurzov, koncertov a prednášok pre žiakov ZUŠ i študentov konzervatórií a hudobných akadémií.  Koncerty aj pre verejnosť sa konajú striedavo v rôznych bratislavských priestoroch. Od Koncertnej sieni Bratislavského konzervatória, Dvoranu VŠMU cez Klarisky až po Zrkadlovú sieň Primaciálneho paláca. Tento rok bude zameraný na štýlovú interpretáciu hudobného repertoáru od stredoveku po klasicizmus.

Tvorivé dielne pre žiakov ZUŠ

Od pondelka 16. mája do stredy 18. mája patria popoludňajšie hodiny tvorivým dielňam. Určené sú prioritne žiakom ZUŠ. Na nich budú môcť, vďaka skúseným lektorom na svoju hru, aplikovať informácie o interpretácii (tempe, zdobení, frázovaní či artikulácii) hudby konkrétnej epochy. Lektormi budú okrem Petra Zajíčka (sláčikové nástroje) ďalší umelci, venujúci sa starej hudbe doma i v zahraničí, interpretačne  i pedagogicky. Konkrétne speváčka Jana Pastorková, klarinetista Róbert Šebesta (dychové nástroje, Lotz trio), čembalista Peter Guľas (basso continuo, Musica aeterna) a v Dánsku pôsobiaci huslista, koncertný majster súboru Concerto Copenhagen Peter Spišský. Ten povedie aj študentský komorný ansámbel. Tvorivé dielne sú bezplatné a končia záverečným koncertom 19. mája v Koncertnej sieni Bratislavského konzervatória.

Baroková hudba pre flauty na koncerte i s majstrovským kurzom

Večer 19. mája  patrí v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave nemeckej a francúzskej barokovej hudbe pre flautu. Na tomto podujatí Centrum starej hudby spolupracovalo s Hudobným centrom a Cirkevným konzervatóriom v Bratislave. Vďaka iniciatíve flautistiky Radky Kubínovej bude v rámci Scholy 2022 na Slovensku koncertovať aj vyučovať priekopník historicky poučenej interpretácie Barthold Kuijken. Na konte má desiatky CD s nahrávkami považovanými za referenčné. Za celoživotné bádanie v oblasti historicky poučenej interpretácie barokovej hudby získal od Free University v Bruseli v roku 2007 ako prvý v Belgicku titul „doctorate in music“.

Večer nemeckej a francúzskej barokovej hudbe pre flautu prináša diela G. F. Händela, F. Couperina, J.-M. Leclaira, G. Ph. Telemanna a J. S. Bacha. Predstaví sa na ňom popredný flámsky flautista Barthold Kuijken. Na čembale ho bude sprevádzať Ewald Demeyere. Ako hosť vystúpi Radka Kubínová (baroková flauta). Barthold Kuijken bude mať v Koncertnej sieni Cirkevného konzervatória v Bratislave aj niekoľko majstrovských kurzov. Konať sa budú v piatok 20. mája i v sobotu 21. mája. Majstrovské kurzy začínajú v oba dni zhodne o 10:00 hod. a následne od 15:00 hod.

Tasto Solo v sobotu zavŕši nedeľná prednáška

Ďalší koncert podujatia Schola 2022 naplánovali na sobotu 21. mája 2022. Dejiskom sa stane Koncertná sieň Klarisky. Účinkujú na ňom Anne-Kathryn Olsen (spev) a Guillermo Pérez (organetto). Zaznie na ňom stredoveká duchovná a svetská hudba v interpretácii týchto renomovaných špecialistov zo španielskeho súboru Tasto Solo.

Publikum si vypočuje raritný repertoár duchovnej a svetskej polyfónie z Francúzska a Španielska.  La Flor en Paradis: Liturgia a fin’amor v období Ars Antiqua pochádza z obdobia medzi rokmi 1250 až 1350. Na koncert Tasto Solo bude nadväzovať prednáška už v nedeľu 22. mája 2022. Uskutoční sa v Malej koncertnej sále HTF VŠMU so začiatkom od 10:00 hod. Guillermo Pérez sa rozrozpráva o Hudbe a hudobných nástrojoch 13. storočia.   

Basso continuo s Petrom Guľasom

V utorok 24. mája štartuje trojdnie v znamení ďalšieho majstrovského kurzu. Začínajú vždy o 10:00 a následne 15:00 hod. Peter Guľas sa na nich venuje Úvodu do hry číslovaného basu – basso continuo.

Husľový fenomén baroka s Petrom Zajíčkom

V Dome Albrechtovcov na Kapitulskej ulici sa v rámci Schola 2022 vo štvrtok 26. mája 2022 o 17:00 hod. uskutoční ďalšia prednáška. Reč bude o francúzskom husľovom fenoméne 1. polovice 18. storočia. Pre budúcich profesionálnych hudobníkov, študentov konzervatórií a hudobných akadémií, sú určené interpretačné kurzy orchestrálnej barokovej hudby, ktoré sa uskutočnia na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU od 27. do 29. mája. Tento rok budú zamerané na interpretáciu diel francúzskeho baroka a povedie ich Peter Zajíček. V poslednú májovú nedeľu o 16:00 hod. tieto v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU zakončí záverečný koncert Mládežníckeho barokového orchestra.

Schola 2022 / Program

Podujatie Schola 2022 zakončí výnimočný interpret

Bodkou za podujatím je recitál svetoznámeho beethovenovského špecialistu Ronalda Brautigama. . Charizmatický umelec patrí k rešpektovaným špecialistom na Beethovenovu tvorbu, i na tvorbu viedenského klasicizmu. Nahral kritikou vysoko cenené komplety koncertov a sonát Beethovena, Haydna a Mozarta. Okrem historických klavírov sa venuje tiež hre na modernom klavíri. Nedeľný večer 29. mája 2022 bude v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave patriť jeho koncertu. V reprezentatívnom programe z Beethovenových sonát koncert v rámci projektu Schola 2022 nadväzuje na tému minuloročného festivalu Dni starej hudby. Holandský umelec v Bratislave uvedie aj Sonátu Es dur, op. 7. Dielo skladateľ venoval svojej žiačke a priateľke Babette Keglevičovej, ktorá šírila jeho tvorbu vo Viedni a Bratislave, kde striedavo žila. Bude hrať na kópii nástroja Antona Waltera z 90. rokov 18. storočia, ktorú postavil Paul McNulty pre Petra Guľasa.

Svoje umenie bude Ronald Brautigam odovzdávať aj na majstrovskom kurze v pondelok 30. mája od 10:00 hod. v HTF VŠMU. Aktívni účastníci sa dozvedia o interpretácii Beethovenových klavírnych sonát. Kurzy je možné absolvovať aj na moderných nástrojoch, v prípade majstrovského kurzu Ronalda Brautigama bude k dispozícii moderný i kladivkový klavír (fortepiano).

Projekt SCHOLA 2022 podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia SPP, Nadácia mesta Bratislavy, Bratislava – Staré mesto a španielska grantová schéma Acción Cultural Española (AC/E)/Internacionalización de la Cultura Española (PICE).

Záujemcovia o aktívnu účasť na interpretačných kurzoch orchestrálnej barokovej hudby sa môžu prihlásiť TU a TU.

Redakciu informovala Eva Slaninková / Centrum starej hudby o.z.

*** Aktualizácia 9.5.2022 o 17:25 hod.

One thought on “Edukačný projekt Schola 2022 je už tu!”

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »