Novinky

Slávnostná premiéra muzikálu Voda (a krv) nad vodou bude na Novej scéne aj s Elánistami

Voda a krv nad vodou

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 22. marca 2022 slávnostnú premiéru pôvodného slovenského muzikálu VODA (a krv) NAD VODOU. Muzikál v koprodukcii, réžii a choreografii Jána Ďurovčíka dýcha najväčšími hitmi legendárnej skupiny Elán. V hlavných úlohách sa na premiére predstavia Patrik Vyskočil, Natália Kóšová a Ján Slezák.

Tvorcovia doteraz najúspešnejšieho slovenského muzikálu Ôsmy svetadiel (spolu 700 repríz na Slovensku a v Česku) opäť siahli po slávnych skladbách legendárnej skupiny Elán. Aj tento raz vytvorili úplne nový príbeh odohrávajúci sa v súčasnosti. Nechali sa inšpirovať slávnym románom Alexandra Dumasa Gróf Monte Christo. Vznikol tak strhujúci a dynamický muzikál o láske, zrade a pomste, ktorý uchváti každého: VODA (a krv) NAD VODOU.

Voda (a krv) nad vodou / Kam za kultúrou
Patrik Vyskočil a spol. v inscenácii muzikálu Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Známy príbeh s nesmrteľnými hitmi

Známy príbeh s novými hrdinami a silnými emóciami  prináša mnohé nesmrteľné hity z repertoáru skupiny Elán. Budú to napríklad Nie sme zlí, Fero, Tuláci v podchodoch, Sestrička z Kramárov, Kočka či Zanedbaný sex. Chýbať nebude ani jedna z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán Voda čo ma drží nad vodou.

Voda (a krv) nad vodou
D. Koči, J.Ružička a L.Pišta / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Ján Ďurovčík: VODA (a krv) NAD VODOU nie je pokračovaním Ôsmeho svetadielu

Aj keď sa pri tvorbe muzikálu stretol rovnaký tvorivý tím (Pavlac – Ďurovčík – Elán), ako pri muzikáli Ôsmy svetadiel, Ján Ďurovčík zdôrazňuje, že tam sa akékoľvek porovnávanie končí: „Muzikál Voda (a krv) nad vodou nie je v žiadnom prípade pokračovaním Ôsmeho svetadielu, do ničoho takého sme sa zámerne púšťať nechceli. Je to úplne nový príbeh, nové postavy, avšak spojenia medzi oboma inscenáciami sú jasné: zdroj, čiže hudba Elánu a parafráza na veľké klasické literárne dielo posunuté do súčasnej doby, tentokrát je to Gróf Monte Christo Alexandra Dumasa. Jedná sa o príbeh plný emócií, lásky a všetkého, čo patrí k ´veľkému plátnu´. Vybral som z toho ohromného množstva elánovských hitov ďalšie skladby, ktoré som nosil v hlave a ktoré mi dávali dohromady príbeh.“

MÔŽE VÁS ZAUJÍMAŤ
Voda (a krv) nad vodou
Návrat muzikálu Voda (a krv) nad vodou

Pocta slávnej Vode čo ma drží nad vodou

Muzikál VODA (a krv) NAD VODOU  mal svetovú premiéru v pražskom divadle Kalich v septembri 2019. O rok neskôr 18. septembra 2020 mal mať slovenskú  premiéru v Divadle Nová scéna, tá sa však pre pandemické opatrenia presunula o ďalších 18 mesiacov. O úpravu a aranžmány piesní do muzikálu sa postaral Vašo Patejdl. Názov muzikálu odkazuje na jednu z najslávnejších piesní v repertoári skupiny Elán, Voda čo ma drží nad vodou. Od jej nahrania uplynulo viac ako 22 rokov. 

Voda (a krv) nad vodou
Väzenie / muzikál Voda (a krv) nad vodou. Foto: Collavino / DNS

“Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska. Mňa v týchto časoch drží nad vodou môj syn. Dostal som dar od života, od mojej manželky. Narodil sa pred osemnástimi mesiacmi, presne v ten istý deň, ako táto inscenácia,“ dodáva Ján Ďurovčík.

VODA (a krv) NAD VODOU
P. Vyskočil, J. Ružička a J. Slezák / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / Divadlo Nová Scéna

Muzikál so známymi tvárami

V muzikáli sa predstaví veľa známych sólistov Divadla Nová scénaPatrik Vyskočil, Dárius Koči, Miroslava Drínová, Lukáš Pišta,Vladislav Plevčík, Marcel Ochránek, Monika Drgáňová ale aj hosťujúci umelci ako Ján Slezák, Martin Hudec, Marta Kurčík Potančoková či známy moderátor Viktor Vincze. Veľkú  hereckú príležitosť dostali aj mladí umelci ako napr. Michal Candrák, Michaela Trokanová i Simona Grosschmidtová.

Voda (a krv) nad vodou
Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Inscenácia preverí hercov

„Inscenácia je plná vnútorných monológov, zložitých dramatických dialógov a  extrémne náročných speváckych partov,“ hovorí o hlavnej postave muzikálu Lukášovi jeho predstaviteľ Patrik Vyskočil. Jeho alternant Dárius Koči dodáva:Je veľmi ťažké spievať hity od Elánu a hlasivky to pocítia. Samozrejme, ide to, len si musím ustrážiť a rozdeliť sily tak, aby som celý muzikál odohral a odspieval na výbornú, keďže je tam aj množstvo činohry. Verím, že sa divákom bude páčiť.“

Voda (a krv) nad vodou
P.Vyskočil a M.Trokanová / Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / Divadlo Nová Scéna

Ján Slezák: „Verím, že si ich diváci budú spievať spolu s nami.“

Herecky zaujímavú a neľahkú zápornú postavu Adama stvárňuje v muzikáli Ján Slezák:
„Je to pre herca krásna postava, aj keď sa Adam javí spočiatku ako pozitívny hrdina, diváci budú neskôr prekvapení, čoho všetkého je schopný. Musel som si nájsť v mojom osobnom živote dôvody, pre ktoré by som vedel byť takýto a tie preniesť do postavy na javisko. Spievanie je nesmierne ťažké, ale som šťastný, že Jano Ďurovčík použil v muzikáli krásne skladby od Elánu, ktoré mám naozaj rád. Zaspievam si napr. piesne Ja viem, Amnestiu na neveru, Dva a dva sú štyri či Voda čo ma drží nad vodou a verím, že si ich diváci budú spievať spolu s nami. Teším sa na to.“

Voda (a krv) nad vodou, J.Slezák
J. Slezák v inscenácii muzikálu Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Známe piesne občas s novou atmosférou

Hudobné naštudovanie muzikálu mal na starosti dirigent Ľubomír Dolný: Na skladbách skupiny Elán je náročný už samotný fakt, že sa jedná o vynikajúcich spevákov. O to viac, že v muzikáli tieto piesne spievajú nielen muži, ale aj ženy, pre ktoré je mužský rozsah oveľa väčším orieškom. Práca na tomto, ale aj na iných hit – muzikáloch je zaujímavá najmä tým, že piesne síce poznáte vopred, ale napriek tomu sa s nimi ďalej pracuje a dostávajú niekedy úplne inú atmosféru ako pôvodina. Nie je to iba prísna interpretácia. Myslím si, že to nás na tom baví všetkých.

Voda (a krv) nad vodou / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Slávnostná premiéra muzikálu VODA (a krv) NAD VODOU bude v Divadle Nová scéna v utorok 22. marca 2022 o 19.00 hod.

Zdroj fotografií: COLLAVINO / DNS

Redakciu informovala Zuzana Šebestová, PR Divadlo Nová scéna

2 thoughts on “Slávnostná premiéra muzikálu Voda (a krv) nad vodou bude na Novej scéne aj s Elánistami

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »