Novinky

Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)

Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)

Čas prázdnin sa síce začína, no ďalšie vydanie rubriky kam za kultúrou je tu pre vás i tak. Zoberieme vás na jedinečné podujatia. Navštívime divadlo pod nebeskou klenbou a zavítame aj na koncerty so špičkovými interpretmi. A neopomenieme ani zaujímavé výstavy či tradičné voľné vstupy v múzeách pod gesciou Ministerstva kultúry SR počas 1. stredy v mesiaci. Kam za kultúrou v prvý týždeň júla 2024? Poďte a inšpirujte sa spolu s nami!

Ako sme prisľúbili, s pravidelnou rubrikou redakčnej výberovky toho najzaujímavejšieho zo sveta kultúry, pokračujeme aj počas letných prázdnin. V prvom júlovom vydaní Kam za kultúrou si predstavíme najzaujímavejšie podujatia, ktoré prinášajú nielen festivaly, ale aj kultúrne letá. Za Shakespearom sa vydáme na Bratislavský hrad, necháme rozoznieť organ a pozrieme sa aj na koncerty špičkových interpretov. Napínať vás nebudeme a prejdeme rovno k veci!

Shakespeare prichádza na hrad

Slovensko je v lete festivalové. Počas prvého prázdninového týždňa sa do výberovky TOP tipov Kam za kultúrou dostalo niekoľko reprezentatívnych kúskov. Potešíme nimi priaznivcov divadla, ale aj hudby. Najprv sa pozrieme do sveta divadla. Hoci sa divadelná sály uzavreli, nezúfajte! Za divadlom sa môžete vydať aj na Bratislavský hrad, ktorý tradične býva počas leta kulisou Letných shakespearovských slávností. O to sa to sluší tohto roku väčšmi, keďže si pripomíname 400 rokov od narodenia najvýznamnejšieho predstaviteľa alžbetínskeho divadla. V roku Shakespearovho jubilea píše toto openairové podujatie svoj 24. ročník. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Festival otvorí premiéra titulu Skrotenie zlej ženy v réžii Michala Vajdičku. Ten sa na festival vracia po desaťročí a snaží sa tento notoricky známy príbeh o večnom súboji mužov a žien, poňať nielen ako komédiu k popukaniu. O Shakespearovej komédii sa hovorí, že ako prvá ukázala ženu inak než len bezbrannú a mužovi poslušnú bytosť. Preč s rigidným stredovekým myslením, aj keď sa to možno mnohým v našej spoločnosti nezdá, ženy sú samostatne mysliace bytosti.

Okrem tohto titulu organizátori sľubujú aj premiérové uvedenie predstavenia ostravských tvorcov Sen noci svatojánské. Okrem noviniek sa môžete tešiť aj na inscenácie Hamlet, Macbeth či Komédiu omylov.

Shakespeare pozýva aj deti

V rámci Letných shakespearovských slávnosti bude pokračovať aj obľúbený projekt Shakespeare s deťmi. Práve ten už v nedeľu 7. júla 2024 v dvoch termínoch (o 11:00 hod. do pod mrakodrap komplexu Eurovea 2 a o 15:30 hod. na nádvorie Bratislavského hradu) prinesie minuloročnú festivalovú novinku – Klamára Jaga. Autorská divadelná rozprávka vychádza zo slávnych textov Williama Shakespeara. Na jednom javisku sa tak ocitnú králi Polixenes a Leontes, princezná Perdida, zákerný sluha Jago, namyslený rytier Falstaff, či zázračný škriatok Puk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Romeo a Júlia / William Shakespeare
William Shakespeare: Romeo a Júlia v komikse (recenzia)

Atraktívnou zložkou inscenácie je hudba a pesničky Róberta Mankoveckého. Potešia tiež ilustrácie slávneho francúzskeho maliara Henriho Rousseaua vyčarujú zázračný hrad aj tajomný les, kostýmy Evy Farkašovej premenia hercov na naozajstných kráľov, princov, rytierov a škriatkov. Účinkujú David Hartl, Adam Jančina, Martin Kaprálik, Barbora Palčíková a Vladislav Plevčík.

Aj Vianoce môžu byť v lete. Štedré festivalové zážitky pre milovníkov hudby

Pozrime sa spoločne aj na ponuku zo sveta hudby, ktorá je stálicou našej rubriky Kam za kultúrou. Navštívime prestížne festivaly v rôznych regiónoch Slovenska. Okrem nich si predstavíme aj mimofestivalové hudobné zážitky. Na svoje si príde každý. Od klasiky, starej hudby organovej, klavírnej hudby až po elektroniku i tango: zakaždým to budú exkluzívne zážitky.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nite abstrakcie / výstava / kam za kultúrou
Tip na výstavu v Košiciach - Nite abstrakcie

Festival hudby v Piešťanoch pokračuje a pozve aj do METky

Prehľad hudobných festivalových zážitkov začneme v Piešťanoch, kde aj počas prvého letného týždňa pokračuje 69. ročník music festivalu Piešťany. Do Domu umenia SF pozvú už v pondelok 1. júla od 19:30 hod. priaznivcov opery na záznam staršieho predstavenia Dvořákovej Rusalky z newyorskej Metropolitnej opery s vynikajúcim medzinárodným speváckym obsadením.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Program v stredu 3, júla do Domu umenia SF po 19:30 prinesie večer klavírnej hudby. Tešiť sa môžeme na recitál vynikajúceho slovenského klavírneho interpreta, prof. Mariana Lapšanského, ktorý patrí k absolútnej interpretačnej špičke.

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

Záhrada umenia u Albrechtovcov poteší aj priaznivcov starej hudby

Presuňme sa do Bratislavy, kde už v pondelok 1. júla štartuje piate pokračovanie Hortus artis (Záhrady umenia). Návštevníkom a obyvateľom Bratislavy v nadchádzajúcich letných mesiacoch ponúkne 10 koncertov komornej hudby s pútavou dramaturgiou. Festival na záhrade Domu Albrechtovcov otvorí koncert českého súboru pre starú hudbu Collegium Marianum v pondelok 1. 7. 2024 s programom CACHUA SERRANITA

Záhrada Domu Albrechtovcov

Autor sprievodného textu Václav Kapsa k rovnomennému CD súboru uvádza, že kombinácia „svojráznej miestnej tradície s umeleckou hudbou je spoločným znakom, ktorý hudobníkom umožňuje vytvoriť  spojenie medzi Strednou Európou a Južnou Amerikou“. Podtitulom koncertu je Hudba, tanec a Panna Mária na odvrátenej strane sveta. O tejto zvláštnej mixtúre ľudovej radosti, vďakyvzdaní Panne Márii, tanca s umeleckým odkazom baroka pojednáva a „pohráva sa“ v slove i hudbe z domácich i vzdialených prameňov práve koncert súboru Collegium Marianum.

Viva Musica! má sladkých dvadsať

Medzinárodný hudobný festival Viva Musica! v tomto roku slávi svoje 20. narodeniny. Od 4. júla do 15. augusta 2024 prinesie 13 koncertov na rôznych miestach v Bratislave. Otvárací koncert festivalu s názvom Viva Fallgrapp! bude patriť hudobníkovi Jurešovi Líškovi a jeho kapele Fallgrapp, ktorá tento rok oslavuje 10. narodeniny. Kapela Fallgrapp na čele s hudobníkom a producentom Jurešom Líškom v sebe spája podmanivú elektroniku s akustickými nástrojmi, sláčikovým triom a vokálom speváčky Nory Ibsenovej.

Fallgrapp vystúpi na festivalovom “otváraku” už  vo štvrtok 4. júla 2024 o 20:00 v Starej tržnici, do ktorej sa festival opäť vráti po troch rokoch. Tešiť sa môžete na zoskupenie v zložení Jureš Líška (viola & elektronika), Nora Ibsenová (spev), Jakub Líška (husle), Jakub Kačic (gitara), Lukáš Mutňanský (basgitara), Tomáš Hríbik (bicie), Róbert Rehák (perkusie) a Kristína Smetanová (klavír). Na pódiu ich doplní Spectrum Orchestra pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml., ktorý je vďaka svojej flexibilite a hudobnej univerzálnosti jedným z najvyhľadávanejších slovenských hudobníkov.

Vrstvené aranžmány, prepojenie s inými formami umenia, zaujímavé spolupráce, dôraz na vizuál a nezameniteľná atmosféra na koncertoch sú kombináciou, ktorá Fallgrapp zaraďuje medzi najpozoruhodnejšie slovenské projekty. Okrem výberu toho najlepšieho z tvorby kapely zaznejú aj piesne z pripravovaného nového albumu, ktorého vydanie je naplánované na jeseň tohto roku.

Viva Musica! zamieri aj do záhrad

Súčasťou festivalu budú opäť obľúbené koncerty v mestských záhradách a parkoch s podtitulom Hudobné záhrady. Prvý koncert sprievodného programu nachystali do Grassalkovichovej záhrady. V príjemnom prostredí areálu Prezidentskej záhrady sa v sobotu 6. júla predstaví kontrabasový virtuóz, dirigent a skladateľ Indi Stivín, ktorý v súčasnosti patrí k najvýraznejším zjavom mladej generácie českých hudobníkov. 

Sprevádzať ho bude ansámbl Collegium Stivinum, ktorý sa pod jeho vedením sústreďuje na interpretáciu skladieb pre sólový kontrabas a orchester. „Na koncerte zaznejú perly klasicistického kontrabasového repertoáru s výraznou českou stopou. Letmý dotyk dramaturgie bude patriť aj baroku a mojej vlastnej tvorbe venovanej kontrabasu,“ prezradil Indi Stivín.

Nitra tradične k oslave vierozvestcov

Prehľad festivalových programov pokračujeme v Nitre, kde sa v dňoch 5. – 7. júla koná podujatie Nitra, milá Nitra. Podujatie prinesie operné árie, veľké zborové scény a známe melódie. Tie zaznejú už 5. júla v podaní Slovenského komorného orchestra a Slovenského filharmonického zboru pod vedením dirigenta Ewalda Danela a zbormajstra Jana Rozehnala, a to aj za účasti vokálnych sólistov.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

V sobotu sa na podujatí predstaví charizmatický umelec Marián Čekovský v celkom novom elektrizujúcom vystúpení. Spoločnosť mu bude robiť nielen jeho band, ale aj víťazka Superstar Barbora Piešová. V nedeľu 7. júla program podujatia uzavrie vystúpenie Umeleckého súboru Lúčnica, ktorý reprezentuje najcharakteristickejšie folklórne oblasti Slovenska a zachytáva rozmanitosť bohatej ľudovej tradície. 

Kremnica, centrum hudby rezonuje aj u nás v Kam za kultúrou

V 27. vydaní výberovky Kam za kultúrou, sa presunieme do Kremnice, kde navštívime ďalšie dva renomované festivaly. Hudba pod Diamantovou klenbou pozýva do Domu komorského grófa aj v piatok 5. júla. Program 24. ročníka festivalu prinesie aj vystúpenie zoskupenia Pressburg Saxophone Quartet pod vedením oceňovaného Ladislava Fančoviča.

Štátna filharmónia Košice a Ladislav Fančovič
ŠfK a Ladislav Fančovič. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / foto Miriama Fenciková

Skvostným tipom je aj Kremnický hradný organ. A tu prechádzame v 27. vydaní Kam za kultúrou k tipom pre milovníkov sakrálnej hudby, organu a špičkovej interpretácie. Počas prvého júlového týždňa sa môžeme tešiť hneď na dvojicu festivalov organovej hudby. Prestížny, doma i medzinárodne ostro sledovaný festival Kremnický hradný organ. Aj tohto roku predstaví po boku dvoch zahraničných hostí aj niekoľko slovenských organistov. Organizátori aktuálny ročník venovali prezentácii trojice mimoriadne úspešných slovenských organových interpretov, ktorí rozbehli žiarivú koncertnú, pedagogickú aj kantorskú kariéru v zahraničí.  Ako prvý z nich sa festivalovému publiku predstaví dobre známy koncertný organista a skladateľ István Nagy, o ktorom už na našom portáli bola neraz reč.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi vzdal poctu slovenskému Schubertovi a predstavil debutový album

Otvárací koncert 28. ročníka MOF Kremnický hradný organ rozozvučí organ na Mestskom hrade, v Kostole sv. Kataríny už v sobotu 6. júla. Jeho interpretom bude pravidelný festivalový hosť, interpretačne výborný, organista a skladateľ István Nagy. Na programe svojho najbližšieho festivalového vystúpenia má Lacrimosu z Mozartovho Requiem, Prelúdium a fúgu Es dur od J. S. Bacha, Marcellov Koncert d mol či Sonátu na 94. žalm J. Reubkeho.

BachTribute vzdá poctu Bachovi i ďalším velikánom baroka

Organových fajnšmekrov poteší aj ďalší, o niečo mladší festival BachTribute. Jedinečný festival Johanna Sebastiana Bacha v krásnom prostredí kostola sv. Kataríny a Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici píše svoj dvanásty ročník. Jeho najbližšie vydanie sa uskutoční už tento týždeň. V termíne od prvého júlového štvrtka až do soboty (4. – 6. 7. 2024) prinesie trojicu koncertov, ktoré budú oslavou  tvorby Johanna Sebastiana Bacha a ďalších velikánov barokovej hudby. 

Článok pokračuje pod reklamou

Otvárací koncert bude patriť dvom organistom. Publiku sa vo štvrtok predstaví Marek Matava a Ema Demeterová. Organ v piatok rozozvučí umelecký riaditeľ festivalu Matúš Sliacky a záverečný koncert bude v sobotu patriť úspešnej slovenskej interpretke, sólisticky aj pedagogicky pôsobiacej v Kanade, Márii Budáčovej. Mimochodom, vychutnať si jej špičkovú interpretáciu bude môcť aj publikum festivalu Kremnický hradný organ už o niekoľko dní. 

Barok plný farieb

Na svoje si prídu aj priaznivci starej hudby. V nedeľu 7. júla sa v Levickej synagóge s programom koncertu, ktorý nesie názov „Farby barokovej Európy“ vydajú do sveta baroka. V prvej tretine programu strávite trochu času pri Ortizových a Piccininových kúskoch v pápežskom meste Rím, potom vycestujeme do barokového Nemecka. Tam si môžete vypočuť cestovateľského virtuóza na violu da gambu, J. Schenka a jeho suitu a sonátu od C. Fr. Abela. Na konci koncertu sa budeme nachádzať na dvore kráľa Slnko Ľudovíta XIV. Umenie dvoch známych skladateľov Ste Colombe a Marin Marais, ukáže program, ktorý poznáte z francúzskeho filmu „Tous Les Matins du Monde“. A to všetko zaznie v podaní súboru starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum, ktorý sa tiež pravidelne objavuje v našich prehľadových výberovkách TOP tipov Kam za kultúrou. Tentoraz vystúpi v komornom zložení Michal Hottmar (theorba, baroková gitara) a Sándor Szaszvárosi (viola da gamba).

Ensemble Thesaurus Musicum / Farby barokovej Európy / Kam za kultúrou
Ensemble Thesaurus Musicum sa s koncertom "Farby barokovej Európy" predstavilo aj na Liptove. Zdroj: Liptovské múzeum

Opereta v hlavnej úlohe

Priaznivci operety si na svoje prídu v obci Bardoňovo nachádzajúcej sa v okrese Nové Zámky. Práve tam sa počas prvého júlového víkendu koná Medzinárodný operetný festival Gejzu Dusíka. V sobotu večer publikum čaká Galakoncert s názvom Opereta pod hviezdami. Návštevníkom sa v programe predstavia Helena Szabó, Teremi Trixi, Otokar Klein, Lívia Hajtmanová, Jakuba Šeniglová, Peter Wurczer a Pál Farkas. Sólistov bude sprevádzať Symfonický orchester Dunakeszi

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň
Jubilejné Zámocké hry zvolenské sú už minulosťou. Boli mimoriadne úspešné

Počas prestávky sa uskutoční aj prezentácia knihy Kráľ operety – Franz Lehár z pera autorky Terézie Klemen. Nedeľa podvečer (po 17:00 hod.) ponúkne ďalší koncert. Tentoraz k pocte zakladateľovi slovenskej operety Gejzovi Dusíkovi s názvom Mladá generácia spieva Dusíka. V programe sa predstavia Jakuba Šeniglová, Peter Wurczer, Barbora Návojská – Dvorská v sprievode klaviristky Anikó Patkolo a huslistky Anabely Patkolo.

Vášeň, hudba a tango

V Kam za kultúrou tu pre vás máme i jeden tip z iného hudobného súdka. Vášeň, temperament, melanchólia, ale aj neutíchajúca túžba po živote, to všetko sa spája v hudbe, ktorá zaznieva v podaní trojice skvelých interpretov zo zoskupenia Ivana Ecetova Trio – Tango Project. V zložení Ivany Ecetovej, Matúša Ferka a Ivety Vojtušovej si vychutnáte argentínske tango – emotívne piesne zaznievajúce v argentínskej španielčine, temperamentné tangá či milongy, a to už v prvú júlovú sobotu od 19:30 hod. v bratislavskom Jazztikote.

Kam za kultúrou ide aj za mladým umením

Zájdeme aj za mladým umením. Na začiatku letných prázdnin nemôže ani tohto roku chýbať Letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra, ktoré sa koná v Košiciach v dňoch 30. júna až 7. júla 2024. Na pôde spoluorganizátorov podujatia – Konzervatória Timonova 2 v Košiciach, Národného divadla Košice a Štátnej filharmónie Košice. Slovenský mládežnícky orchester naštuduje symfonický repertoár. Svoje sústredenie zavŕši dvojicou koncertov. Prvý sa uskutoční v Michalovciach v tamojšom Mestskom kultúrnom stredisku v sobotu 6. júla o 16.00 hod. a druhý v Košiciach. Dom umenia košickej filharmónie mladých hudobníkov privíta v nedeľu 7. júla o 19.00 hod.

Slovenský mládežnícky orchester
Slovenský mládežnícky orchester. Foto: Peter Drezik

Dramaturgia koncertu bude pozostávať z koncertnej predohry Felixa Mendelssohna Bartholdyho Hebridy op. 26 (1830), inšpirovanej skladateľovou návštevou Škótska, ktorého uchvacujúca krása a zároveň vidiecka divokosť, ako aj burácajúce vlny nepokojného mora podnecovali v skladateľovej mysli pozoruhodné hudobné asociácie. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 1 C dur, Hob. VIIb:1 (1761 – 1765) od Josepha Haydna z raných čias skladateľovho pôsobenia na dvore Esterházyovcov. Ako sólista sa predstaví mladý slovenský violončelista Juraj Škoda, poslucháč Akadémie múzických umení v Prahe a absolvent Akadémie Českej filharmónie.

Druhá polovica koncertu bude patriť Symfónii č. 1 C dur op. 21 (1799/1800) Ludwiga van Beethovena venovanej barónovi Gottfriedovi van Swietenovi, ktorá v kontexte skladateľových symfónií ešte značne odzrkadľuje hudobný svet Haydna a Mozarta. Koncerty sa uskutočnia pod taktovkou gréckeho dirigenta Dionysisa Grammenosa, ktorý napriek mladému veku účinkuje na popredných európskych pódiách a magazín Die Welt ho označil za jednu z najsľubnejších hviezd zajtrajška. Aktuálne má za sebou debut s London Philharmonic Orchestra, v lete hosťuje na čele Houston Symphony Orchestra v novembri sa po prvý raz predstaví v Carnegie Hall v New Yorku.

Mladé umenia aj v Kursalone

Ani v tomto prehľade Kam za kultúrou nevynecháme program Hudobného leta v Trenčianskych Tepliciach. Talentovaní mladí hudobníci z Cascade Youth Symphony Orchestra publikum v trenčiansko-teplickom Kursalone v sobotu presvedčia, že na veku v hudbe nezáleží. Ich vystúpením si ukradnú srdce nejedného fanúšika klasickej hudby. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Juraj Růžička a Michaela Rózsa Růžičková / Aurora
Juraj Růžička – Aurora: fascinujúci album pre uši aj dušu (recenzia)

Nielen prvá streda v mesiaci pozýva do múzeí a galérií

V poradí 27. diel Kam za kultúrou pripomenie aj voľné vstupy do vybraných múzeí a galérií. Na základe príkazu Ministerstva kultúry SR na zvyšovanie návštevnosti a dostupnosti kultúrnych služieb je už tradične prvá streda dňom bezplatných návštev v múzeách a galériách. Stojí za to vydať sa objaviť výstavy a expozície. Zapojené sú tie nielen v lete najvyťaženejšie ako SNM – Múzeum Červený Kameň v Častej, SNM – Spišské múzeum v Levoči a jeho Spišský hrad, SNM – Múzeum Bojnice v Bojniciach, SNM –Múzeum Betliar v Betliari. Medzi nimi nájdete aj ďalšie nielen zo siete SNM či SNG. 

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Jedným dychom však dodávame, že si treba odsledovať na stránke toho-ktorého múzea, ako to u nich s voľnými vstupmi v prvú stredu mesiaca vlastne je a či odporúčajú rezerváciu vstupeniek v predstihu. 

Kam za kultúrou pamätá aj na zaujímavé výstavy či podujatia. Pozve opäť z rozprávky do rozprávky

Viete, že za rozprávkami sa vám počas leta oplatí zájsť na Bojnický zámok? Čaká vás tam aj rozprávka o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo i namyslenosť uvrhol  kliatbu na svoje kráľovstvo. Dozviete sa i to, ako sa mu podarilo napraviť sa a pomocou dobra v srdciach ľudí a čarovnej studne zrušiť krutú kliatbu. Okrem detskej rozprávkovej prehliadky Bojnického zámku O čarostudni sa s deťmi na Bojnický zámok vydajte aj za Babičkinými rozprávkami. Tie sľubujú ľudovú múdrosť, vôňu kvetín s magickou silou a tradičné rozprávkové zážitky.

Podobne ako už v minulých vydaniach, aj v tomto vydaní Kam za kultúrou pripomíname návštevu Zvolenského zámku, kde okrem pútavých výstav a expozícií si ešte do nedele stíhate v Stĺpovej siene Zvolenského zámku pozrieť aj výstavu venovanú 50. výročiu festivalu Zámockých hier zvolenských.

50. jubileum festivalu Zámocké hry zvolenské / výstava / Kam za kultúrou

Do antického Grécka aj okolo sveta

Máte radi antické Grécko a jeho kultúru? Ak áno, máme aj pre vás skvelý tip na výstavu. SNM – Múzeum Martin v Múzeu Andreja Kmeťa prezentuje do 28. 7. 2024 autorskú výstavu replík od Jána Hertlíka Grécko na úsvite dejín. Prostredníctvom replík archeologických nálezov z čias minulých zažijete atmosféru starovekého Grécka. Ján Hertlík svoje repliky upravuje rôznymi obdivuhodnými maliarskymi technikami tak, aby nadobudli podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete. Výstava prezentuje obdobie od neolitu do doby bronzovej. Teda od roku okolo 7000 pred n. l. až do roku približne 1200 pred n. l., kedy mykénska kultúra postupne zaniká.

K TOP výstavám prispieva aj Gemersko-malohontské múzeum dvojicou zaujímavých výstav. Prvou z nich je výstava Cesta okolo sveta za 80 dní…Slávni cestovatelia, exotické zbierky. V Rimavskej Sobote na nej prezentujú 36 rôznych exotických artefaktov z ich zbierok z obdobia rokov 1850 až 1950. Vzácne a cenné pamiatky pokrývajú široké spektrum územia od Severnej a Južnej Ameriky, cez Afriku, Áziu až po Oceániu. Mnohé z nich odhaľujú cestovateľské zvyky a kozmopolitný pohľad gemersko-malohontskej aristokracie a mešťanov v 19. a 20. storočí. Dokumentujú životný štýl a dobrodružné cesty grófa Emanuela Andrássyho na Ďaleký východ, či cesty chemického inžiniera Gedeona Tihaméra za vedeckým výskumom a objavmi.

Za Sisi sa v Kam za kultúrou vydáme aj na začiatku prázdnin

Sisi: Život vyrozprávaný v šatách zobrazuje róby a ikonické šaty rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej (24. 12. 1837 – 10. 9. 1898), nazývanej Sisi. Autorkou replík šiat je profesionálna krajčírka Mónika Czédly z Gödöllő, ktorá navrhuje a šije svadobné šaty inšpirované 19. storočím a garderóbou cisárovnej Alžbety. Rodina Móniky Czédly sa zaoberá krajčírstvom od roku 1886. Jej prastarý otec Ferenc D´Elia práve v tomto roku založil v Budapešti obchod s odevmi pod názvom D´Elia. Medzi jeho klientmi bola aj srbská kráľovná Natália, a pravdepodobne obchod navštívila aj cisárovná Alžbeta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Betliar v hlavnej úlohe

K stáliciam rubriky Kam za kultúrou patrí aj aristokrat medzi kaštieľmi a zámkami – Kaštieľ Betliar. To počas najbližších dní vábi večernými prehliadkami s jedinečnou atmosférou. Prejdite sa po točitých schodoch, určených pre služobníctvo šľachtickej rodiny. Nahliadnite do kotolne kaštieľa a pozrite si zblízka honosný červený prijímací salón. Zažite ten pocit, byť medzi tisíckami kníh priamo uprostred historickej knižnice kaštieľa. Presne tieto zážitky sľubuje netradičná návšteva Kaštieľa Betliar. 

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Vo večerných hodinách, keď majú vnútorné priestory úplne inú atmosféru ako počas denných prehliadok, vás v sobotu 6.7.2024 múzejníci v čase od 19.00 do 24.00 hod. pozvú na večerné prehliadky venované téme „120 rokov Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka – Čoho sa jej ruka dotkla, na čom spočinul jej pohľad“. Pri príležitosti 120. výročia založenia Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka je v kaštieli Betliar od 9. decembra 2023 otvorená výstava s rovnakým názvom.

Móda allá pravek

Ľan, konopu a žihľavu približuje ÚĽUV verejnosti tento rok cez rôznorodé podujatia. Príkladom je výstava Centra tradičných technológií z českého mesta Příbor, ktorú hostí do 27.9.2024 Košická Galéria ÚĽUVu. Šaty zhotovené iba z vlákna žihľavy dvojdomej, doplnky, topánky zo žihľavy, sieťka do vlasov, lykový plášť a mnohé ďalšie, sú výsledkom desaťročného intenzívneho výskumu a experimentov. Pre zaujímavosť, všetky artefakty z výstavy vznikali výhradne s použitím primitívnych remeselných techník, bez moderných technológií či kovových nástrojov.

Pravek / Kam za kultúrou
Praveká móda v Košiciach. Zdroj: ÚĽUV

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Sledujte naše stránky nielen pre aktuálnej informácie o dianí v kultúre, ale aj pre ďalšie inšpiratívne tipy na kultúrne podujatia, či články z oblasti dejín, cestovania, životného štýlu a iných skvelých tém.

— 

Foto: Peter Brenkus, Peter Drezik, Miriam Fencíková, Zdenko Hanout, Silvia Mária Petrovits, archív Liptovského múzea, Slovenskej filharmónie, Slovenskej národnej galérie

Zdroj: Albrecht Forum, o.z., Dom umenia SF Piešťany, Ensemble Thesaurus Musicum, Festival BachTribute, HL Trenčianske Teplice, Hudba pod Diamantovou klenbou, Hudobné centrum, Kremnický hradný organ, Letné shakespearovské slávnosti, Mesto Nitra, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Festival BachTribute, ÚĽUV, Viva Musica!

Spracovali: Mária Kleinová (výstavy, podujatia, divadlo) a Silvia Mária Petrovitsová (hudba, koláž)

*** Posledná aktualizácia – doplnené informácie a výmena titulky: 2024-06-30 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »