Dve Kateřiny vydávajú spoločné CD pod názvom K2

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC

Dve renomované súčasné hudobníčky predstavujú špičky vo svojich odboroch. Jedna je uznávanou harfistkou a harfovou pedagogičkou s bohatou koncertnou i nahrávacou činnosťou. A ďalšia druhá je popredná operná sólistka, ktorá zbiera úspechy doma aj v zahraničí. Sopranistka Kateřina Kněžíková a harfistka Kateřina Englichová vydávajú spoločné CD s názvom K2.

Dve Kateřiny – Kateřina Knežíková a Kateřina Englichová predstavujú svoj nový projekt – album K2. Ich spolupráca sa datuje do roku 2017. V tom roku získali za recitál a live nahrávku piesní s harfou cenu CLASSIC PRAGUE AWARDS.

V súčasnosti prinášajú unikátne spojenie sopránu a harfy v piesňových cykloch Benjamina Brittena, Petra Ebena, Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka a Sylvie Borodovej. Tú najnovšiu spečatili v CD K2, ktorého krst sa uskutoční v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

K2

Oceňovaná sopranistka

Sopranistka Kateřina Kněžíková len nedávno získala s debutovým albumom prestížnu Vocal Awards, ktorú na základe celosvetovej poslucháčskej ankety udeľuje BBC Music Magazine (viac TU). Zároveň je jednou z najperspektívnejších speváčok mladej generácie. Popri opere sa venuje čoraz častejšie koncertnému repertoáru. Aj v ňom dosahuje úspechy nielen doma, ale najmä v zahraničí. Popri interpretácii barokových a klasicistických diel, sa venuje operám 19. storočia i súčasnej hudbe. Jej nosným repertoárom sú diela A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a piesňová literatúra. Je laureátkou mnohých speváckych súťaží. Spomeňme aspoň zopár. Získala cenu Classic Prague Awards 2018 za najlepší komorní výkon. V roku 2019 to bola Ceny Thálie 2019 za mimoriadny javiskový výkon v inscenácii Julietta aneb Snář (B. Martinů) na doskách Národního divadla moravskoslezského.

Kateřina Kněžíková

Známa doma i v zahraničíí

Publiku sa predstavila sa na mnohých festivaloch doma i v zahraničí.  V roku 2021 s úspechom stvárnila hlavnú úlohu Káti Kabanovej v rovnomennej opere L. Janáčka na festivale Glyndebourne Opera Festival. Má za sebou spoluprácu s poprednými orchestrálnymi telesami ako BBC Symphony orchestra, Bamberger Symphoniker, Camerata Salzburg, Collegium 1704. Sú medzi nimi aj Česká filharmonie, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, Rotterdam Philharmonisch Orchest, Mahler Chamber Orchestra. A samozrejme, nemožno opomenúť ani spoluprácu s telesami ako  Symfonický orchester Českého rozhlasu a PKF – Prague Philharmonia.  Rovnako bohatá je jej spolupráca s celou plejádou skvelých dirigentov. Či už to bol J. Bělohlávek, S. Baudo, P. Domingo, A. Fisch, M. Honeck, J. Hrůša, V. Luks, T. Netopil, J. Nelson, R. Ticciati, E. Villaume či R. Jindra.

Držiteľka prestížnej ceny BBC Music Magazine Awards v kategórii „Vocal“

V roku 2021 vydala v Supraphone svoje prvé profilové CD pod názvom „Phidylé“. Toto získalo v časopise Gramophone tituly ako „Editor´s Choice“ a „The Best Classical Albums of 2021“. Tento rok získalo album „Phidylé“ prestížnu cenu BBC Music Magazine Awards v kategórii „Vocal“. Písali sme o tom TU. Koncom roka 2021 vydala sopranistka v Radioservise svoje druhé profilové CD pod názvom „Fantasie“.

K spolupráci na albume K2 opäť prizvala známu harfistku

Kateřina Englichová patrí k výrazným osobnostiam českej harfovej školy. Spolupracovala s významnými umelcami a súbormi. Medzi nimi boli Josef Suk, Pavel Šporcl, Jitka Hosprová, Ivan Ženatý alebo Martin Kasík. Patrí k nim aj Vilém Veverka, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů i Haas Quartet. Zo zahraničných sú to Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Eugenie Zukerman, Robert Davidovici, Michael Kofler, Robert Stallman.

Ako sólistka spolupracovala s dirigentmi Zdeňkom Mácalom, Jiřím Bělohlávkom, Ondřejom Kukalom i Jakubom Hrůšom. Niekoľko rokov hrala s Filadelfským orchestrom. Tu mala možnosť pracovať s dirigentmi ako sú Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas či Seiji Ozawa. Zúčastnila sa mnohých festivalov. Boli to Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražská jar, Pražská jeseň, Marnach (Luxemburg), Carintischer Sommer (Rakúsko) a Sarajevská zima (Bosna).

Krst CD K2 a Smetanova Litomyšl

Koncert Kateřiny Kněžíkovej a Kateřiny Englichovej a slávnostný krst CD K2 bude 19.6.2022 na festivale Smetanova Litomyšl v Zámockej jazdiarni. Funkcie kmotra CD K2 sa ujme horolezec Radek Jaroš. Ten je prvým Čechom, ktorý vystúpil na všetkých 14 svetových 8-tisícoviek bez použitia kyslíka.

 

Zdroj: Eva Jasanovská, PR Kateřiny Kněžíkové

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »