Dve Kateřiny vydávajú spoločné CD pod názvom K2

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC

Dve renomované súčasné hudobníčky predstavujú špičky vo svojich odboroch. Jedna je uznávanou harfistkou a harfovou pedagogičkou s bohatou koncertnou i nahrávacou činnosťou. A ďalšia druhá je popredná operná sólistka, ktorá zbiera úspechy doma aj v zahraničí. Sopranistka Kateřina Kněžíková a harfistka Kateřina Englichová vydávajú spoločné CD s názvom K2.

Dve Kateřiny – Kateřina Knežíková a Kateřina Englichová predstavujú svoj nový projekt – album K2. Ich spolupráca sa datuje do roku 2017. V tom roku získali za recitál a live nahrávku piesní s harfou cenu CLASSIC PRAGUE AWARDS.

V súčasnosti prinášajú unikátne spojenie sopránu a harfy v piesňových cykloch Benjamina Brittena, Petra Ebena, Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka a Sylvie Borodovej. Tú najnovšiu spečatili v CD K2, ktorého krst sa uskutoční v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

K2

Oceňovaná sopranistka

Sopranistka Kateřina Kněžíková len nedávno získala s debutovým albumom prestížnu Vocal Awards, ktorú na základe celosvetovej poslucháčskej ankety udeľuje BBC Music Magazine (viac TU). Zároveň je jednou z najperspektívnejších speváčok mladej generácie. Popri opere sa venuje čoraz častejšie koncertnému repertoáru. Aj v ňom dosahuje úspechy nielen doma, ale najmä v zahraničí. Popri interpretácii barokových a klasicistických diel, sa venuje operám 19. storočia i súčasnej hudbe. Jej nosným repertoárom sú diela A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a piesňová literatúra. Je laureátkou mnohých speváckych súťaží. Spomeňme aspoň zopár. Získala cenu Classic Prague Awards 2018 za najlepší komorní výkon. V roku 2019 to bola Ceny Thálie 2019 za mimoriadny javiskový výkon v inscenácii Julietta aneb Snář (B. Martinů) na doskách Národního divadla moravskoslezského.

Kateřina Kněžíková

Známa doma i v zahraničíí

Publiku sa predstavila sa na mnohých festivaloch doma i v zahraničí.  V roku 2021 s úspechom stvárnila hlavnú úlohu Káti Kabanovej v rovnomennej opere L. Janáčka na festivale Glyndebourne Opera Festival. Má za sebou spoluprácu s poprednými orchestrálnymi telesami ako BBC Symphony orchestra, Bamberger Symphoniker, Camerata Salzburg, Collegium 1704. Sú medzi nimi aj Česká filharmonie, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, Rotterdam Philharmonisch Orchest, Mahler Chamber Orchestra. A samozrejme, nemožno opomenúť ani spoluprácu s telesami ako  Symfonický orchester Českého rozhlasu a PKF – Prague Philharmonia.  Rovnako bohatá je jej spolupráca s celou plejádou skvelých dirigentov. Či už to bol J. Bělohlávek, S. Baudo, P. Domingo, A. Fisch, M. Honeck, J. Hrůša, V. Luks, T. Netopil, J. Nelson, R. Ticciati, E. Villaume či R. Jindra.

Držiteľka prestížnej ceny BBC Music Magazine Awards v kategórii „Vocal“

V roku 2021 vydala v Supraphone svoje prvé profilové CD pod názvom „Phidylé“. Toto získalo v časopise Gramophone tituly ako „Editor´s Choice“ a „The Best Classical Albums of 2021“. Tento rok získalo album „Phidylé“ prestížnu cenu BBC Music Magazine Awards v kategórii „Vocal“. Písali sme o tom TU. Koncom roka 2021 vydala sopranistka v Radioservise svoje druhé profilové CD pod názvom „Fantasie“.

K spolupráci na albume K2 opäť prizvala známu harfistku

Kateřina Englichová patrí k výrazným osobnostiam českej harfovej školy. Spolupracovala s významnými umelcami a súbormi. Medzi nimi boli Josef Suk, Pavel Šporcl, Jitka Hosprová, Ivan Ženatý alebo Martin Kasík. Patrí k nim aj Vilém Veverka, Pražákovo kvarteto, Kvarteto Martinů i Haas Quartet. Zo zahraničných sú to Mstislav Rostropovič, Carol Wincenc, Eugenie Zukerman, Robert Davidovici, Michael Kofler, Robert Stallman.

Ako sólistka spolupracovala s dirigentmi Zdeňkom Mácalom, Jiřím Bělohlávkom, Ondřejom Kukalom i Jakubom Hrůšom. Niekoľko rokov hrala s Filadelfským orchestrom. Tu mala možnosť pracovať s dirigentmi ako sú Simon Rattle, Claudio Abbado, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallish, Michael Tilson-Thomas či Seiji Ozawa. Zúčastnila sa mnohých festivalov. Boli to Tanglewood, Tucson Music Festival v USA, Red Sea Festival v Izraeli, Pacific Music festival v Japonsku, Pražská jar, Pražská jeseň, Marnach (Luxemburg), Carintischer Sommer (Rakúsko) a Sarajevská zima (Bosna).

Krst CD K2 a Smetanova Litomyšl

Koncert Kateřiny Kněžíkovej a Kateřiny Englichovej a slávnostný krst CD K2 bude 19.6.2022 na festivale Smetanova Litomyšl v Zámockej jazdiarni. Funkcie kmotra CD K2 sa ujme horolezec Radek Jaroš. Ten je prvým Čechom, ktorý vystúpil na všetkých 14 svetových 8-tisícoviek bez použitia kyslíka.

 

Zdroj: Eva Jasanovská, PR Kateřiny Kněžíkové

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »