Novinky

Ceny BBC s poctou umelcom aj z našich končín

BBC Music Magazine Awards 2022

Prestížny BBC Music Magazine oslavuje okrúhle jubileum a preto ich tohtoročné hudobné ceny sú mimoriadne. Ponúkajú silnú trojicu nominácií v deviatke kategórií. Zastúpenie tu majú aj nahrávky našich západných susedov. Viete, že o víťazoch môžete rozhodnúť aj vy? Čas sa však kráti...

Uznávaný britský hudobný magazín oslavuje 30. výročie. Už tradične organizuje hudobné ceny klasickej hudby, ktorých prestíž široko-ďaleko presahuje európske hranice. Každoročne prináša výber tých najlepších nahrávok z predošlého roka. Získať nomináciu v jednej z deviatich kategórií je veľkou prestížou pre umelcov, ansámble i vydavateľov. Ani tento rok nie je výnimkou. Opäť prináša celkom 27 nominovaných albumov z pestrej ponuky minuloročných noviniek klasickej hudby. Úryvky z nich si môžete vypočuť aj na našej stránke.

Veľké jubileum s poctou umelcom

BBC Music Magazine vzdáva poctu umelcom a nahrávacím spoločnostiam, ktorí v roku 2021 vydali inšpiratívne nahrávky prvotriednej kvality. Či sa to týka dramaturgie CD, kedy siahali aj po zanedbávanejších skladateľoch, výkonov umelcov či  technických stránkach nahrávok. Porote tento raz predsedal recenzent BBC Music Magazine Michael Beek. Ďalšími členmi boli kritici Andrew McGregor, Berta JoncusGeorge Hall a Rebecca Franks. Spoločne zredukovali 312 nahrávok na konečný zoznam 27 nominovaných – so 17 nahrávacími spoločnosťami zastúpenými v užšom výbere. Svojho favorita môže verejnosť odmeniť ziskom prestížnej ceny v kategórii Cien za komornú, orchestrálnu hudbu i za koncert. Ale aj v kategóriách Cien za vokálnu, inštrumentálnu a opernú nahrávku či Cenu pre nováčika a premiéry.

Zastúpenie v kategóriách hudobných cien BBC majú aj naši českí susedia

Phidylé / Kateřina Knežíková, Janáček Philharmonic, Robert Jindra / BBC Music Awards / Nomination

Do užšieho výberu sa dostala aj dvojica nahrávok z dielne našich západných susedov. Tou prvou je v kategórii Koncertov album s dielami Bartóka a Martinů. Nahral ho huslista Frank Peter Zimmermann spolu s Bamberským symfonickým orchestrom (Bamberg Symphony Orchestra)  pod taktovkou Jakuba Hrůšu. Svoje zastúpenie majú aj v kategórii vokálnej tvorby. Je ním album Phidylé českej sopranistky Kateřiny Kněžíkovej. Nahrala ju vedno s Janáčkovou filharmóniou (Janáček Philharmonic) pod taktovkou šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice, Roberta Jindru.

Hlasovať možno do pondelka 28. februára

Rozhodnúť o víťazovi môžete aj vy. Limitom je iba čas do 28.2.2022. Víťazov tohtoročných cien BBC Music Magazine Awards vyhlásia na slávnostnom ceremoniáli v londýnskom Kings Place vo štvrtok 28.4.2022. Okrem nich oznámi redakcia magazínu aj laureátov cien BBC Music Magazine Osobnosť roka a Nahrávka roka.

2 thoughts on “Ceny BBC s poctou umelcom aj z našich končín

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »