Novinky

Ceny BBC s poctou umelcom aj z našich končín

BBC Music Magazine Awards 2022

Prestížny BBC Music Magazine oslavuje okrúhle jubileum a preto ich tohtoročné hudobné ceny sú mimoriadne. Ponúkajú silnú trojicu nominácií v deviatke kategórií. Zastúpenie tu majú aj nahrávky našich západných susedov. Viete, že o víťazoch môžete rozhodnúť aj vy? Čas sa však kráti...

Uznávaný britský hudobný magazín oslavuje 30. výročie. Už tradične organizuje hudobné ceny klasickej hudby, ktorých prestíž široko-ďaleko presahuje európske hranice. Každoročne prináša výber tých najlepších nahrávok z predošlého roka. Získať nomináciu v jednej z deviatich kategórií je veľkou prestížou pre umelcov, ansámble i vydavateľov. Ani tento rok nie je výnimkou. Opäť prináša celkom 27 nominovaných albumov z pestrej ponuky minuloročných noviniek klasickej hudby. Úryvky z nich si môžete vypočuť aj na našej stránke.

Veľké jubileum s poctou umelcom

BBC Music Magazine vzdáva poctu umelcom a nahrávacím spoločnostiam, ktorí v roku 2021 vydali inšpiratívne nahrávky prvotriednej kvality. Či sa to týka dramaturgie CD, kedy siahali aj po zanedbávanejších skladateľoch, výkonov umelcov či  technických stránkach nahrávok. Porote tento raz predsedal recenzent BBC Music Magazine Michael Beek. Ďalšími členmi boli kritici Andrew McGregor, Berta JoncusGeorge Hall a Rebecca Franks. Spoločne zredukovali 312 nahrávok na konečný zoznam 27 nominovaných – so 17 nahrávacími spoločnosťami zastúpenými v užšom výbere. Svojho favorita môže verejnosť odmeniť ziskom prestížnej ceny v kategórii Cien za komornú, orchestrálnu hudbu i za koncert. Ale aj v kategóriách Cien za vokálnu, inštrumentálnu a opernú nahrávku či Cenu pre nováčika a premiéry.

Zastúpenie v kategóriách hudobných cien BBC majú aj naši českí susedia

Phidylé / Kateřina Knežíková, Janáček Philharmonic, Robert Jindra / BBC Music Awards / Nomination

Do užšieho výberu sa dostala aj dvojica nahrávok z dielne našich západných susedov. Tou prvou je v kategórii Koncertov album s dielami Bartóka a Martinů. Nahral ho huslista Frank Peter Zimmermann spolu s Bamberským symfonickým orchestrom (Bamberg Symphony Orchestra)  pod taktovkou Jakuba Hrůšu. Svoje zastúpenie majú aj v kategórii vokálnej tvorby. Je ním album Phidylé českej sopranistky Kateřiny Kněžíkovej. Nahrala ju vedno s Janáčkovou filharmóniou (Janáček Philharmonic) pod taktovkou šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice, Roberta Jindru.

Hlasovať možno do pondelka 28. februára

Rozhodnúť o víťazovi môžete aj vy. Limitom je iba čas do 28.2.2022. Víťazov tohtoročných cien BBC Music Magazine Awards vyhlásia na slávnostnom ceremoniáli v londýnskom Kings Place vo štvrtok 28.4.2022. Okrem nich oznámi redakcia magazínu aj laureátov cien BBC Music Magazine Osobnosť roka a Nahrávka roka.

2 thoughts on “Ceny BBC s poctou umelcom aj z našich končín

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »