Novinky

Opera ND v Prahe má nového hudobného riaditeľa. Robert Jindra začína svoje pôsobenie inauguračnými predstaveniami s top castom

Robert Jindra

Opera Národního divadla v Prahe má od začínajúcej sa divadelnej sezóny 2022/2023 nového hudobného riaditeľa. Stal sa ním popredný český dirigent Robert Jindra, ktorý zároveň pôsobí ako šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice. Svoje pôsobenie v pražskom Národnom divadle vo funkcii hudobného riaditeľa odštartuje inauguračnými predstaveniami dvoch opier slávnych českých skladateľských velikánov, a to s exkluzívnym castom z domácich i zahraničných vokálnych umelcov.

Šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice, Robert Jindra, je od začínajúcej sa divadelnej sezóny 2022/2023 zároveň aj novým hudobným riaditeľom Opery Národního divadla v Prahe. Svoje pôsobenie ako hudobný riaditeľ zaháji inauguračnými predstaveniami Dvořákovej Rusalky a Janáčkovej opery Věc Makropulos s exkluzívnym castom z domácich i zahraničných vokálnych umelcov.

Robert Jindra je špičkovým dirigentom nielen zo sveta opery

Robert Jindra patrí medzi vyhľadávaných operných či koncertných dirigentov. Býva pravidelným účastníkom popredných hudobných festivalov. Má na konte mnohé spolupráce s opernými domami, orchestrami i vynikajúcimi sólistami z radov inštrumentalistov i vokálnych umelcov.

ŠFK a Robert Jindra
Košickí filharmonici so svojim šéfdirigentom Robertom Jindrom.

Jeho hudobné naštudovania charakterizuje mimoriadna vnímavosť, citlivosť, perfekcionalizmus, invencia či poslucháčska atraktivita. Známe sú jeho symfonické koncerty, no najmä chýrne operné produkcie. V bratislavskom SND hudobne naštudoval aj novú produkciu Verdiho La Traviaty (viac o novej bratislavskej Traviate sa dozviete TU). 

Robert Jindra
Robert Jindra počas dirigovania Verdiho La Traviaty v bratislavskom SND.

V pražskom Národním divadle sa podpísal pod naštudovania Mozartovej opery Cosí fan tutte, Smetanových Dvoch vdov či Janáčkovej opery Příhody líšky Bystroušky, s ktorou nedávno exceloval aj na pôde Bavorskej štátnej opery. V rokoch 2010 až 2014 pôsobil ako hudobný riaditeľ opery Národního divadla moravskoslezského v Ostrave. Dirigoval aj na pôde Nórskej opery v Osle, Bavorskej štátnej opere, Opery v Grazi či v Štátnom divadle Košice.

Aktuálny spolulaureát prestížnej ceny

Robert Jindra je od novej sezóny 2022/2023 hudobným riaditeľom  Opery Národního divadla v Prahe. Taktiež obsadil aj pozíciu hlavného hosťujúceho dirigenta Symfonického orchestra Českého rozhlasu. Ako dirigent je aktuálnym spoludržiteľom prestížnej ceny BBC Music Magazine Awards 2022 v kategórii Vocal za album poprednej českej sopranistky Kateřiny Kněžíkovej – Phydilé (ako informujeme TU).

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC. Zdroj: Eva Jasanovská

Inauguračný Dvořák i Janáček

Akousi inauguráciou novonastupujúceho hudobného riaditeľa Opery Národního divadla v Prahe je séria štvorice scénických predstavení Rusalky v auguste a počas septembra či koncertného prevedenia Janáčkovej Věcí Makropulos. „Kde inde, ak nie na doskách Zlatej kapličky by mali diváci počuť i vidieť najvýraznejšie operné diela dvoch najuznávanejších operných autorov – Dvořáka a Janáčka. Navyše sa nám pre obe produkcie podarilo získať ideálne obsadenie,“ hovorí nastupujúci hudobný riaditeľ Opery. Tieto diela sú divácky atraktívne, a navyše Národní divadlo ich uvedie v mimoriadnom obsadení.

Rusalka s vynikajúcimi umelcami a prvá aj so záskokom

Už v nedeľu 28. augusta zaháji svoje pôsobenie divácky i poslucháčsky atraktívnou Dvořákovou Rusalkou. Tá v produkcii ND Praha rešpektuje Kvapilovo libreto s pôsobivou scénou v réžii Jiřího Heřmana

Rusalka v Opere ND v Prahe. Zdroj: Národní divadlo

V titulnej úlohe vystúpi prestížnou cenou BBC Music Magazine Awards ovenčená sopranistka Kateřina Kněžíková. Ako Princ sa mal pôvodne už na prvom predstavení predstaviť známy český tenorista Pavel Černoch. Vzhľadom na náhlu indispozíciu namiesto neho vystúpi slovenský tenorista svetového mena Pavol Bršlík, ktorý v tejto postave debutoval tento rok v júni.

Pavol Bršlík & Jana Kurucová / Rusalka / SND
Pavol Bršlík a Jana Kurucová v bratislavskej inscenácii Rusalky. Zdroj: Opera SND

Vodníka stvárni vo svete a z dosiek METky známy Günther Groissböck. V náročnej dvojúlohe Ježibaby a Cudzej kňažnej sa predstaví slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová. Tá si túto náročnú kombináciu už neraz, a vždy na výbornú – vyskúšala (napríklad aj na doskách Opery SND – viac o tom v recenzii TU). Jej alternantkou na doskách pražskej Opery bude Kateřina Jalovcová.  Predstavenia Rusalky sa v Opere Národního divadla v Prahe uskutočnia 28. augusta, 9., 24. a 28. septembra 2022. Viac informácií nájdete TU.

Věc Makropulos s interpretmi s Janáčkom v krvi

Oficiálnymi inauguračnými udalosťami budú tiež dve koncertné uvedenia Janáčkovej opery Věc Makropulos, ktoré sa uskutočnia 11. a 14. septembra. V hlavnej úlohe s Evou Urbanovou, ktorá stvárni postavu Emilie Marty. Adam Plachetka v postave Barona Pruse debutuje v janáčkovskom repertoári. Medzi ďalšími účinkujúcimi budú Aleš Briscein, Jan Martiník, Jana Sibera, slovenský tenorista Michal Lehotský, Josef Moravec, Ivan Kunsjer, Yvona ŠkvárováMichaela Zajmi. „Z môjho pohľadu ide o skutočne výnimočné obsadenie, vyšperkované do najmenšej úlohy. Aj tie totiž zaspievajú významní sólisti svojho odboru u nás,“ upozorňuje Robert Jindra.

Eva Urbanová
Dlhoročná sólista Opery ND Eva Urbanová. Zdroj: ND Praha

Účasť na koncernom uvedení berieme všetky ako sviatok hudby. Janáček momentálne patrí medzi najhranejších autorov svetových operných scén. Zároveň by som rád týmto gestom oneskorene zablahoželal dlhoročnej a významnej členke súboru Opery Národního divadla Eve Urbanovej k životnému jubileu, ktoré sme si pre covidové reštrikcie nestihli minulý rok riadne pripomenúť a osláviť. Veľmi sa teším na spoluprácu nielen s takto výnimočnými českým obsadením, ale aj s orchestrom, ktorý má Janáčkovu hudbu v krvi,“ uzatvára nový hudobný riaditeľ Opery Národního divadla. Mimochodom, po skončení predstavenia 14. septembra bude nasledovať autogramiáda.

Foto: Opera ND Praha, Opera SND, Štátna filharmónia Košice

Zdroj: TS Opera Národního divadla a Státní opery

*** aktualizácia 2022-08-28***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »