Recenzia: CD K2 – éterická kombinácia s puncom inovácie

Recenzia: CD K2 - éterická kombinácia s puncom inovácie

Využijúc prázdninové voľné dni, v jeden podvečer som siahla po novom CD K2, ktoré len nedávno vyšlo vo vydavateľstve Radioservis. Pod nahrávku sa podpísalo duo skúsených hudobníčok, ktoré predstavujú špičky vo svojich odboroch. Jedna je uznávanou harfistkou a harfovou pedagogičkou s bohatou koncertnou i nahrávacou činnosťou. A druhá je popredná operná sólistka, ktorá zbiera úspechy doma aj v zahraničí. Dve Kateřiny – Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová pripravili svoj nový projekt – album K2. Ponúkli na vyše hodinovej nádielke éterickú kombináciu hlasu a harfy v dielach pätice autorov.

Pod nahrávku sa podpísala dvojica skúsených interpretiek: česká sopranistka a aktuálna laureátka prestížnej ceny BBC Music Magazine Award v kategórii Vocal, Kateřina Kněžíková a harfistka Kateřina Englichová. Za zmienku stojí aj informácia, že spoločné album K2 si sopranistka Kateřina Kněžíková nadelila k nedávnemu životnému jubileu ako darček. Snáď aj preto sa objavil v playliste cyklus Benjamina Brittena A Birthday Hansel. Nájdete tu aj piesňové cykly Petra Ebena, Bohuslava Martinů, Leoša Janáčka a Sylvie Bodorovej.

BBC Music Magazine Awards 2022
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Exkluzívne: BBC Music Magazine Awards 2022 s triumfom českých umelcov

Pre Český rozhlas album K2 nahrávali už koncom mája 2020 v pražskom štúdiu Domovina studio. Vyšiel vo vydavateľstve Radioservis, ako sme vás informovali, začiatkom júna 2022.

Nové CD Kněžíkovej a Englichovej - K2 - pokrstil Jaroš

Verejnosti ho aj s krátkou ukážkou predstavili na krste spojenom s koncertom v rámci Smetanovej Litomyšli. Ako kmotra albumu si Kateřina Kněžíková s Kateřinou Englichovou pozvali najúspešnejšieho českého horolezca Radka Jaroša, ako sme informovali TU.

Už na prvý pohľad album pôsobí veľmi príjemne, decentne, jednoducho a sviežo. Príjemne dizajnová obálka bookletu i potlač CD je jednoduchá, no „vševravná“.

Spoločným CD nadviazali na spoluprácu

Dve Kateřiny – Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová albumom K2 nadviazali na dlhoročnú spoluprácu, ktorej počiatky siahajú do roku 2017. Vtedy za recitál a live nahrávku piesní s harfou získali cenu Classic Prague Awards. Aj tentoraz poslucháčom poskytli príležitosť zažiť éterickú kombináciu hlasu a harfy aj mimo koncertných sál. Osobne túto kombináciu vyhľadávam pre jej atraktívnosť i farebnosť súzvuku. A tak bolo viac ako isté, že si toto CD ujsť nenechám.

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dve Kateřiny vydávajú spoločné CD pod názvom K2

Nesie aj tajuplné meno druhej najvyššej hory sveta

Využijúc voľno siahla som po najnovšom CD Kateřiny Kněžíkovej a Kateřiny Englichovej – K2. Táto dvojica ponúka na nahrávkach piesní na tomto CD práve túto atraktívnu kombináciu hlasu a harfy. Už na prvý pohľad album pôsobí veľmi príjemne, decentne, jednoducho a sviežo. Príjemne dizajnová obálka bookletu i potlač CD je jednoduchá, no „vševravná“: Kateřina Kněžíková a Kateřina Englichová ako zrkadlový obraz na vodnej hladine. Skrátka, ako názov vypovedá – dve Kateřiny.

K2

Zároveň album nesie aj tajuplné meno druhej najvyššej hory sveta – K2. Tým odkazuje aj na mimoriadne rozpätie sopránového partu, ktoré miestami siaha do extrémnych polôh s „prevýšením“ cez dve oktávy. Vo vnútri bookletu nechýba obsah CD. Dopĺňa ho zaujímavý rozhovor Vojtěcha Babku s duom interpretiek albumu. Okrem češtiny je aj v anglickom preklade Mikuláša Roubíčka. Čo by mi pred pár rokmi dosť vadilo, je absencia životopisov interpretiek a textov piesní z albumu v českom znení a anglickom preklade. Na druhej strane žijeme v dobe, kedy sa dá „vygoogliť“ naozaj čokoľvek…

Nechýba mu originalita

Dramaturgiu svojho spoločného CD majú na svedomí obe interpretky. Netajili sa, že vznikla kompromisnou dohodou, o čom sa viac dočítate v rozhovore. Napokon zostavili dramaturgicky zaujímavé CD. Prináša tri menej známe originálne cykly a dva známejšie v harfovej úprave. Znejú v takej podobe, v akej ju zatiaľ len málokto počul. Tomuto CD nechýba ani originalita. Mnohé z diel, ktoré nájdete na CD v takejto verzii, ešte nik neuviedol.

Kateřina Knežíková / 40
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Pozrite, takto oslávila štyridsiatku operná diva Kateřina Kněžíková!

K životnému jubileu kráľovnej matky

Prvým je cyklus A Birthday Hansel (Narodeninový darček), op. 92, Benjamina Brittena (1913 – 1976),  ktorý je zároveň aj jeho posledným cyklom. Skladateľ ho napísal na objednávku britskej kráľovnej Alžbety II. v roku 1975. Venoval ho k životnému jubileu kráľovnej matky. Ako uznanie škótskeho pôvodu kráľovnej matky si Britten vybral sedem básní Roberta Burnsa v škótskom jazyku. Tie sa nesnažia moralizovať či podnietiť k zamysleniu, majú byť „rozkošne nenáročné“. V origináli skladateľ napísal cyklus pre tenor a harfu. Dôvodom, prečo pre harfu, bolo, že Britten krátko po operácii nebol schopný sprevádzať tenoristu Petra Pearsa na klavíri. Prvého uvedenia sa cyklus dočkal už v januári 1976, kedy zaznel v podaní Brittenovho životného partnera – tenoristu Petra Pearsa a harfistu Osiana Gwynna Ellisa. Napriek tomu, že ho napísal pre tenora, objavuje sa v repertoári nejednej sopranistky, a to je aj prípad Kateřiny Kněžíkovej.

Hru harfistky Kateřiny Englichovej charakterizovala do dokonalosti vybrúsená hráčska technika plná filigránskej práce aj v technickejších pasážach, skvelá práca so štruktúrami a dynamikou. Jej harfa znela vznešene, sviatočne i romanticky, zreteľne, nápadito, farebne i neobvykle.

Narodeninový darček Brittena v sviežom looku

Burnsove básne v Brittenovom hudobnom šate čerpajú z tradičnej škótskej ľudovej a tanečnej hudby. Britten sa nimi inšpiroval a cyklus zaodel do keltskej atmosféry s puncom originality. Jednotlivé piesne dýchajú pôvabom a pestrou paletou farieb. A to nielen zásluhou sopranistky Kateřiny Kněžíkovej, ktorá k ním pristúpila s veľkou mierou štýlovosti a hravosti. Harfa v podaní Kateřiny Englichovej je omnoho viac než jednoduchý sprievod Kateřiny Kněžíkovej, no pritom sa partu hlasu dotýka len letmo. Rafinovane využíva širokú škálu farieb a nálad od piesne k piesni, ale vo výsledku je cyklus veľmi harmonický.

Pôsobivá interpretácia neopočúvaného cyklu

Úvodná narodeninová pieseň sama o sebe pekne nastavuje scénu oslavy. Kým viaceré piesne cyklu dýchajú radosťou a bezstarostnosťou, smutnou je pieseň My Hoggie. Ďalšia pieseň, Winter, je značne melancholická. Nechýbajú v nej pôsobivé melodické skoky podporené zaujímavými harmóniami. Tajomná pieseň Wee Willie Gray a až nečakane explozívna My Hoggie sú s ohľadom na skvelú prácu s dynamikou skutočnou pastvou pre uši poslucháča.

Obidve interpretky tieto piesne vystavali nielen dynamicky. Posledná pieseň s názvom Leezie Lindsay dýcha prívalom sviežosti a energie vygradovanej v pozitívnom závere s bujaro štylizovanými výkrikmi „Hey-ya“.

Vysoké polohy obdarúva Kateřina Kněžíková pevnými, obsažnými, krásnymi a podmanivými tónmi. Hlboké polohy sú emotívne, temné a farebné. Tento neopočúvaný Brittenov cyklus ma v mimoriadne príťažlivom podaní dua Kněžíková – Englichová oslovil. CD K2 si dozaista nájde čestné miesto na zozname nahrávok tohto cyklu.

Zastúpi harfa stredovekú lutnu?

Po vyše 18 minútach v znamení Brittena pokračuje na albume K2 cyklus českého skladateľa modernej a súdobej vážnej hudby Petra Ebena (1929 – 2007). Cyklus Písně k loutně na středověkou milostní poezii skladateľ skomponoval v roku 1951 a venoval ho manželke Šárke. Prináša šesť piesní v štyroch originálnych jazykoch literárnej predlohy (anglicky, česky, nemecky a francúzsky). Tie dokazujú, že lásku nemožno obmedziť na priestor či čas a na platnosti nikdy netratí. Petr Eben napísal tento cyklus pre lutnu, a tak sa často uvádza s gitarou. Na verzii pre harfu ešte pred rokmi so skladateľom spolupracovala práve Kateřina Englichová, ktorá ho už tak má vo svojom repertoári roky. Majstrovskú hudbu plnú invencie charakterizujú súzvuky.

Nechýba jej lyrika, dramatickosť, naliehavosť či zrozumiteľnosť. Jednotlivé piesne cyklu sú posolstvom lásky a krásy. Hoci harfa a lutna sa odlišujú, ilúzia stredovekého rytiera či minnesängra spievajúceho pod hradom alebo oknami milostné piesne spanilej dáme, sa obom interpretkám predmetného CD vydarila na výbornú. Stačilo iba privrieť oči…

CD K2 – s láskou k folklóru

Priaznivcov folklóru potešila dvojica interpretiek zvyšným playlistom CD K2. Čistotu a jednoduchosť piesní Bohuslava Martinů a Leoša Janáčka, ktoré patria k literatúre študentov spevu, zbavili všednosti a obliekli do poslucháčsky atraktívnych šiat. Korunovali ich estetickou devízou, exotickosťou a dali im novú tvár. Pred poslucháčom tak do krásy rozvinuli Písničky na jednu stránku Bohuslava Martinů a od pôvab Janáčkových piesní Moravskej lidovej poezie oslobodili od stereotypov. Na poslucháča dýcha krása hudby v jednoduchosti logickej formy, rytmu, melodiky, vokálneho partu vo výbornom prednese Kateřiny Kněžíkovej a hlasu v harfovom sprievode. Harfa Kateřiny Englichovej znela pestrofarebne a malebne, pričom v náznakoch pripomínala cimbal.

Ľudové piesne v novom hudobnom šate

V cykle Písničky na jednu stránku H 294 zhudobnil Bohuslav Martinů (1890 – 1959) sedmičku textov zo zbierky ľudových piesní Františka Sušila, z ktorých si Martinů prevzal len text. Žiadna zo sedmičky drobných piesní netrvá dlhšie ako necelé dve minúty a v notopise nezaberá viac než jednu stranu. Martinův cyklus patrí k skvostnom českej piesňovej literatúry minulého storočia. Vznikol bez objednávky, pravdepodobne pre potrebu kultúrnych či charitatívnych akcií krajanov.

Frázovanie piesní vychádza z rytmu textu. Jednotlivé piesne sú si podobné nielen vo svojej stručnosti. Odvíjajú sa na odvážnejších harmóniách. Charakterizuje ich jedinečnosť vokálnych partov so skladateľovou vlastnou hudbou. Sú výrazovo úsporné, so strohou výpoveďou a bez vonkajších efektov. Na nahrávke albumu K2 sa im dostal krištáľovo jasný hlas sopranistky Kateřiny Kněžíkovej a vďaka harfe Kateřiny Englichovej aj punc novátorstva.

Moravské lidové poezie sú srdcom spoločného CD dvoch Kateřín

Po siedmych Písničkách na jednu stránku nasleduje v playliste výber desiatich moravských piesní z obsiahleho cyklu Moravské lidové poezie Leoša Janáčka (1854 – 1928). Tento cyklus na nahrávke dominuje. Obe interpretky ho obdarili výrazovou reálnosťou a plne vyjadrili umeleckú krásu a pôvab známych piesní, ktoré vychádzajú z rytmu a spádu reči. Sopranistka Kateřina Kněžíková im prepožičala prirodzenosť, emócie a presne dávkovanú štýlovosť. Krása v dokonalosti interpretácie.

Inšpirácia slovenským folklórom

Posledným bodom programu CD je cyklus siedmych skladieb súčasnej českej skladateľky Sylvie Bodorovej (*1954). Inšpirovala sa slovenskými ľudovými piesňami, čo spečatila aj v názve cyklu pre soprán a harfu Sadaj, slnko, sadaj. Sylvie Bodorová patrí medzi najvyhľadávanejších a najhranejších českých autorov. Je autorkou celého radu orchestrálnych a koncertných skladieb, ale aj komorných diel a skladieb pre deti, ktoré sú hrané doma aj v zahraničí. Okrem starozákonných tém sa rada necháva inšpirovať folklórom. Jej diela odzrkadľujú životné motto, že aj súčasná klasická hudba môže byť atraktívna nielen pre interpretov, ale aj pre publikum. Inšpiráciou pre cyklus Sadaj, slnko, sadaj sú slovenské ľudové piesne. Cyklus napísala pre svetoznámu sopranistku, bratislavskú rodáčku Gabrielu Beňačkovou a košického rodáka, známeho tenoristu Štefana Margitu.

Kateřina Kněžíková v tejto nahrávke uprednostnila krásu jednoduchosti výrazu veľkoryso klenutých kantilén. A aj jej slovenčina bola bezchybná. Týmto cyklom ma zahriali pri srdci.   

Sopranistka Kateřina Kněžíková im prepožičala prirodzenosť, emócie a presne dávkovanú štýlovosť. Krása v dokonalosti interpretácie.

CD K2 vydarené v každom ohľade

Dramaturgicky CD hodnotím veľmi pozitívne. Spojivom sú obsahovo podobné piesňové cykly inšpirované folklórom. Tie mierne kontrastne predeľuje Brittenov A Birthday Hansel, op. 92 a stredovekom inšpirované Písně k loutně na středověkou milostní poezii. Obe interpretky prejavili vynikajúce interpretačne zručnosti a skúsenosti. Nechýbala ani schopnosť navzájom sa počúvať a prispôsobiť sa jedna druhej. Hru harfistky Kateřiny Englichovej charakterizovala do dokonalosti vybrúsená hráčska technika plná filigránskej práce aj v technickejších pasážach, skvelá práca so štruktúrami a dynamikou. Jej harfa znela vznešene, sviatočne i romanticky, zreteľne, nápadito, farebne i neobvykle. Vždy, keď sa to žiadalo, prispôsobila sa výrazu či frázovaniu sopranistky. Tá vo svojom parte dokázala vynikajúco skĺbiť text s hudbou do fráz a podriadiť sa vedeniu nástroja.

Úcta k tradíciám bez klišé

Aj v otázke uchopenia skladieb, bol ich prednes nenútený a prirodzený. Preukázali zhodu vkusu i estetična. Hoci im nechýbala úcta k tradícii, poslucháčov ušetrili od nánosu rigidného klišé. CD K2 je albumom s veľmi vydarenou dramaturgiou, kvalitami interpretácie, puncom originality, inovatívnosti a príťažlivosti krásy v jednoduchosti. Obe interpretky ma presvedčili, že aj známe diela v novom dizajne vedia človeka a jeho zmysly okúzliť. Dokázali presvedčiť, že aj staré a známe piesne, vedia byť atraktívne a dokonalé. Album K2 naplnil moje očakávania.

Hodnotenie: 5/5

  • Dramaturgia: 100 %
  • Výkony interpretiek (interpretácia, technická stránka, štýlovosť atď.): 100 %
  • Kvalita nahrávky: 100 %
  • Obálka, grafiky, texty: 99 %
  • Dizajn: 100 %

CD K2 (Radioservis, 2022)

Kateřina Kněžíková – soprán / Kateřina Englichová – harfa  

EAN 8 590236 113428 / CR1134-2
CD 329 Kč / Celkový čas 71:28

Podrobnosti

  • Nahrávacie štúdio: Domovina Studio Praha
  • Dátum záznamu: 26. – 28. 5. 2020
  • Réžia: Jiří Gemrot
  • Zvuk: Karel Soukeník
  • Texty bookletu: Vojtěch Babka
  • Preklady: Mikuláš Roubíček
  • Fotografie: Lucie Rombinson
  • Dizajn: Keyko.Studio
  • Produkcia: Bohdana Pfannová, Alena Bartošíková
  • Label: Radioservis
  • © Český rozhlas, 2020
  • © Radioservis, 2022

Obsah CD K2

Benjamin Britten

A BIRTHDAY HANSEL, OP. 92

  1. Birthday song
  2. My early walk
  3. Wee Willie
  4. My Hoggie
  5. Afton water
  6. The winter
  7. Leezie Lindsay

Petr Eben

PÍSNĚ K LOUTNĚ NA STŘEDOVĚKOU MILOSTNOU POEZII

  1. Milovánie bez vídánie
  2. I dare not ask
  3. Quand ce beau printemps
  4. Ach Gott, wie weh tut scheiden
  5. Jakž sem tě najprv poznal
  6. Stratilať sem milého

Bohuslav Martinů

PÍSNIČKY NA JEDNU STRÁNKU H 294

  1. Rosička
  2. Otevření slovečkem
  3. Cesta k milé
  4. Chodníček
  5. U maměnky
  6. Sen Panny Marie
  7. Rozmarýn

Leoš Janáček

MORAVSKÁ LIDOVÁ POEZIE (VÝBĚR)

  1. Láska
  2. Kouzlo
  3. Záře od milého
  4. Stálosť
  5. Pérečko
  6. Památky
  7. Šafárova céra
  8. Psaníčko
  9. Rozmarýn
  10. Lavečka

Sylvie Bodorová

SADAJ, SLNKO, SADAJ

  1. Čo sa stalo nové
  2. Dala som mu pierko
  3. Sadaj, slnko, sadaj
  4. Neore, neseje
  5. Zavej že, vetríčok
  6. Prečo že ťa
  7. Opýtaj sa Baláža

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »