Novinky

Kam za kultúrou? TOP divadelné tipy (50/2022)

Kam za kultúrou - Divadelné tipy 50/2022

Máme tu nový týždeň a vedno s ním prichádza čas aj vaše-naše tipy na kultúrne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť. Pozrieme sa na koncerty i divadelné predstavenia. Tak teda: Kam za kultúrou v 50. kalendárny týždeň?

Aj teraz sme sa pozreli do programov divadiel, koncertných siení, múzeí a galérií či na ponuku vstupenkových portálov. Vybrali sme z nich opäť niekoľko tipov, ktoré potešia priaznivcov rôznych hudobných či dramatických žánrov. Odpoveď na známu otázku „Kam za kultúrou v 50. kalendárny týždeň?“ prinášame opäť v dvoch častiach. Táto časť prináša odpoveď na najzaujímavejšie divadelné predstavenia tohto týždňa (12. – 18.12.2022). Nechýba v nej ani tentoraz jeden divadelný kinotip. Inšpirujte sa s nami, začíname!

Kam za kultúrou / Diamantová oslava ROH / CINEMAX

Diamantová oslava

A začíname spomínaným divadelným zážitkom v kinách siete CINEMAX. Ako sme vás svojho času informovali, operno-baletná sezóny sekcie ARTMAX pokračuje už v stredu 14. decembra 2022 premiérou baletného galapodujatia k Diamantovej oslave ROH. Oslnivý komponovaný večer Kráľovského baletu oslávi 60. výročie Friends of Covent Garden a pripomenie úžasnú podporu priateľov Royal Opera House v histórii i súčasnosti.

Program ukáže šírku a rozmanitosť repertoáru Kráľovského baletu klasických, moderných i historických diel. Uvedie svetové premiéry krátkych baletov Pam Tanowitzovej, Josepha Toonga a Valentina Zucchettiho. Prvý raz v Royal Opera House uvedú balet For Four Christophera Wheeldona a program doplnia aj Diamanty Georga Balanchina.

Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Kam za kultúrou počas týždňa? Toto sú divadelné tipy pre Bratislavu

Pre Bratislavu sme tentoraz vybrali divadelné tipy na každý deň. Už v pondelok 12.12.2022 sa v DK Bratislava-Ružinov na predstavení TAJOMSTVÁ VIANOČNÉHO KRBU z pera a pod režisérskou taktovkou Svetozára Sprušanského stanú témou Vianoce. Veselo aj vážne o predvianočnom čase, o zhone a tešení, ako aj o prípravách na najkrajšie sviatky roka a čo očakávaniach malých a veľkých to bude s Divadlom Komédie. Mimochodom, toto predstavenie uvedú aj v stredu 14.12.2022, tentoraz v Divadle Andreja Bagara v Nitre.

Tajomstvá vianočného krbu / Kam za kultúrou / TOP divadelné tipy

Muzikálová streda

Priaznivcom hudobného divadla tento týždeň odporúčame dnes už legendárny, inak prvý slovenský rockový, muzikál CYRANO Z PREDMESTIA, ktoré uvádza Divadlo Nová scéna. Muzikál pramení z Rostandovho novoromantického veršovaného Cyrana z Bergeracu. Libretistke Alte Vášovej sa skvele podarilo preniesť dej do prostredia rockových kapiel a hudobných klubov, nájsť moderný jazyk, vlastnosti a kultúru mladých ľudí. Vytvorila tak dielo, ktoré je aktuálne a pre diváka atraktívne aj v roku 2019. 

Okrem strhujúcich tanečných a speváckych výkonov sa môžeme vžiť do nekompromisného, neelitárskeho, geniálneho textára a v neposlednom rade i bitkára Cyrana s hrubou kožou, no citlivou dušou. A súčasne môžeme sledovať jeho neopätovanú tajnú lásku k ambicióznej a talentovanej speváčke Roxane. Nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch si najbližšie pozriete 14. decembra 2022.

Utorok a štvrtok v SND sa ponesie v znamení literárnych klenotov

Kto by nepoznal slávnu románovú epopeju VOJNA A MIER od geniálneho Leva N. Tolstoja? Divadelnú adaptáciu v réžii Mariána Amslera ovenčuje dvojica cien prestížnych Divadelných dosiek. V Sále Činohry SND si ju môžete pozrieť už 13.12.2022 večer.

Veselohra o zmierení, dobrodružstve, hrách lásky a náhody v kultovej slovenskej klasike je ďalším našim divadelným tipom. O to zvlášť, keď si tento rok pripomíname 200. rokov od narodenia Jána Palárika, ktorého osobnosti sme sa tiež venovali. Jeho ZMIERENIE ALEBO DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH si najbližšie môžete na doskách SND vychutnať už 15.12.2022.

Hudobno-poetický piatok v Štúdiu Olympia

Úspešný komorný projekt Andrey Bučko a Divadla Nová scéna pokračuje ďalším z večerov už tento piatok (16.12.2022) hudobno-poetický večer “NEPOVINNE PO VÍNE“, o ktorého prvej časti sme vás informovali TU. Aj v tejto časti sa budú venovať slovenskej poézii v inom aj hudobnom šate. Tzv. povinná literatúra, ako ju poznáme zo školy, vstúpi do dialógu s nepovinnou, ktorá by sa však možno mala stať povinnou.  

Nepovinne po víne

O záletníkovi Falstaffovi už v sobotu

Klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi pozná viaceré adaptácie vrátane opernej. Tú činohernú v kultovom preklade Ľubomíra Feldeka prinesie sobota 17. 12. 2022. Záletník Falstaff v podaní Branislava Bystrianského si totiž vymyslí neuveriteľný plán, že súbežne zvedie dve poctivé občianky mestečka Windsor, pani Fordovú a pani Pageovú, aby sa tak dostal k financiám ich pomerne bohatých manželov. Ako to dopadne, iste viete, a ak nie, tak to už čoskoro zistíte v hre VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ na doskách Sály Činohry SND.

Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Ak chcete tip na komédiu súčasného dramatika, odporúčame zájsť v sobotu 17.12.2022 do Štúdia Olympia, kde Divadlo Nová scéna uvádza úspešný titul ŠKRUPINKA. Príbeh o nečakanom priateľstve dvoch úplne odlišných žien, vnútornej slobode a novej nádeji s dávkou láskavého humoru patrí k TOP divadelným tipom týždňa. Viac o ňom sa dočítate v recenzii z pera našej redaktorky. 

Novinka na Novej scéne

Na 4. adventnú nedeľu (18.12.2022) si Divadlo Nová scéna na dopoludnie pripravilo pre rodiny s deťmi od 5 rokov svoju rozprávkovú novinku s pesničkami TUČNIAKY, ktorú sme avizovali TU. Tri tučniaky, jeden koráb so vstupenkou iba pre dvoch zástupcov z každého živočíšneho druhu… Ako to dopadne sa dozviete v nedeľu.

Koniec rozprávky na doskách Činohry SND

Nedeľné popoludnie patrí v Činohre SND deťom. Svoju derniéru tu 18.12.2022 bude sláviť rozprávka AKO SA LOMIDREVO STAL KRÁĽOM z pera Ľubomíra Feldeka. Rozprávka pre celú rodinu o nebojácnych princeznách, drzých drakoch, silných priateľstvách a šikovnej Laktibrade z repertoáru odchádza po takmer ôsmych rokoch. Nenechajte si preto s deťúrencami ujsť posledné dve príležitosti ju vidieť.

Muzikálová nedeľa v DPOH

Svetoznámy muzikál LAZARUS, o ktorom sme vás pred rokom informovali, na doskách bratislavského DPOH bude opäť už túto nedeľu (18.12.2022). Muzikál Lazarus sa stal hitom svetových scén a divákov vyhľadávajúcich divadlo, ktoré prepája činohru s hudobným žánrom. Slovenská verzia muzikálu Lazarus vychádza z mimoriadne úspešnej pražskej inscenácie, ale je realizovaná v novom, slovenskom obsadení a prispôsobená novým interpretom, ich naturelu a hereckej polohe.

Lazarus
Robert Roth v titulnej postave muzikálu Lazarus. Foto: archív Divadla Aréna

Kam za kultúrou? Tentoraz do Trenčína za operou

Štátna opera Banská Bystrica ide v stredu 14.12.2022 na zájazd. S operným evergreenom Giuseppe Verdiho na motívy slávneho diela Victora Huga Kráľ sa zabáva (viac o Victorovi Hugovi sa dočítate TU) zavíta do Trenčína. Po boku orchestra a zboru Štátnej opery sa v opere RIGOLETTO pod taktovkou Mariána Vacha predstavia Martin Popovič, Katarína Procházková, Dušan Šimo, Ivan Zvarík, Judita Andelová, Šimon Svitok a ďalší.

Spišské divadlo so známou rozprávkou

Mierime na východné Slovensko. Nedeľa patrí deťom aj v Spišskom divadle. Na programe je nesmrteľná rozprávka PERINBABA, v ktorej láska a dobro porazia zlobu a chamtivosť. v ktorom láska a dobro porazia zlobu a chamtivosť.

Článok pokračuje pod reklamou
1. Vianočný koncert ŠFK 2022

Kam za kultúrou v Košiciach? Máme tri divadelné tipy

Náš aktuálny prehľad top divadelných tipov zakončíme v Košiciach. Štátne divadlo Košice v utorok 13.12.2022 poteší priaznivcov tanečného umenia moderným predstavením HAMLET. Shakespearov Hamlet patrí vo všeobecnosti medzi najinscenovanejšie hry vo všetkých krajinách západnej kultúry a na javisko košického divadla sa tentoraz vráti v podobe moderného tanečného divadla. Tragédia o hľadaní zmyslu ľudského života nastoľuje základnú otázku – či je lepšie bojovať proti zlu na svete, alebo sa o to nezaujímať. Tentoraz v modernom šate z dielne tvorcov Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej.

Priaznivcov opery a operiet iste poteší slávna opereta kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa – NETOPIER. Na programe košickej Opery bude 14. a 15. decembra 2022. Pod taktovkou Igora Dohoviča sa predstavia Zsolt Vadász, Tatiana Paľovčíková – Paládiová, Marián Lukáč, Viera Kállayová, Maksym Kutsenko a ďalší.

Činohernou chuťovkou týždňa v Košiciach je Sofoklov OIDPUS, na ktorý sa môžete tešiť už v piatok 16. decembra 2022. Ďalšími tipmi z programu ŠDKE je dvojica koncertov na záver týždňa. Rozsiahlu ponuku tohto týždňových koncertov rozširuje dvojica koncertov – AdventnýVianočný koncert. Viac sa dozviete v aktuálnom prehľade koncertných tipov. Kam na výstavu sa dozviete TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: CINEMAX Slovensko, Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, Slovenské národné divadlo, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Divadlo komédie, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Ticketportal

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »