Novinky

Kam na výstavu počas posledného mesiaca roku 2022 (1. časť)

Kam na výstavy počas posledného mesiaca roku 2022 (1. časť)

Aj na december 2022 máme pre vás zopár tipov na výstavy. V tejto časti myslíme na priaznivcov histórie a sviatočnej atmosféry zimných sviatkov. Kam na výstavu? Pozrieme sa na výstavu ilustrácií, ako sa menila Bratislava, a spoznáme zbierky drevených a keramických betlehemov. Zavítame aj na podujatie k Sviatku svetiel.

Popri koncertných tipoch a odporúčaní na zaujímavé divadelné predstavenia, ktoré prinášame so železnou pravidelnosťou sú tu teraz aj tipy na výstavy a nechýbajú ani tzv. posledné šance. Na svoje si prídu priaznivci histórie a vianočnej atmosfére či rodiny s deťmi. Kam na výstavu či zaujímavé podujatie? Nechajte sa inšpirovať, začíname!

Posledná šanca: Ilustrácie knihy Rozprávky H. Ch. Andersena v rusínskom preklade

Naše putovanie za výstavami začneme na východnom Slovensku v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove.  Sprístupnili zaujímavú  výstavu ilustrácií Jána Kurinca ku knihe Rozprávky H. Ch. Andersena v rusínskom preklade. Výstavu sprístupnili  10. 11. 2022 a potrvá presne mesiac. Končí 10. 12. 2022.

Rozprávky H. Ch. Andersena  / Kam na výstavu

Tip pre priaznivcov heraldiky

Vďaka záujmu verejnosti do 18. decembra predĺžilo Východoslovenské múzeum v Košiciach výstavu s názvom SLOVENSKO V ŠTÁTNEJ SYMBOLIKEktorú nájdete  v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea. Prehliadka výstavy návštevníka presvedčí o tom, že pôvod a zložitý vývoj slovenského znaku predstavuje mimoriadne zaujímavý, miestami až vzrušujúci príbeh.

Priaznivcov histórie iste poteší výstava o hrade Červený Kameň a Pálffyovcoch, ktorú nájdete v bratislavskej Sídelnej budove SNM. Ďalšou zaujímavou výstavou z oblasti histórie je výstava v Spišskom múzeu. Uvidíte nielen klenoty biskupa Štefana Bubicsa, ale spoznáte aj nepochybne zaujímavú osobnosť dejín slovenskej katolíckej cirkvi. Čo všetko uvidíte na výstave sa dozviete TU

Žigmund Bubics / Výstava
Výstava prezentuje košického biskupa aj ako plodného umelca. Zdroj: VSM

Máme tip kam na výstavu, ak milujete antiku

Do 9.1.2023 nájdete v SNM-Historickom múzeu na Bratislavskom hrade zaujímavú výstavu, ktorá mapuje naše územie počas rímskeho obdobia. Výstave Rimania a Slovensko, o ktorej sme vás už informovali, zdôrazňuje význam rímskej doby na území Slovenska, ktoré ako priestor na hranici bolo pozoruhodným stretom dvoch odlišných kultúr – rímskej a germánskej. Pojednáva o období, keď antickí autori písali o oblasti dnešného Slovenska a naše územie sa dostalo na pole významných politických udalostí – ako napr. tzv. markomanské vojny. Výstava prostredníctvom takmer 250 predmetov z domácich a zahraničných inštitúcii, hromadných nálezov mincí ako aj raritných predmetov z germánskych hrobov poukazuje na výsledky archeologického a historického výskumu rímskej doby na Slovensku posledných desaťročí, ktoré priniesli poznatky v medzinárodnom kontexte. 

Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

Odhalené tajomstvá faraónov v Bratislave

Máte radi tajomno egyptských faraónov? Staroveký Egypt zavítal v októbri do Bratislavy. Tento rok si pripomíname 100 rokov od objavenia Tutanchamonovej hrobky a 200 rokov od rozlúštenia hieroglyfov. Pri tejto príležitosti nájdete v Archeologickom múzeu v Bratislave výstavu Od Nílu k Dunaju. Pamiatky ríše faraónov v Bratislave. Výstava prezentuje množstvo originálnych egyptských pamiatok zo zbierok Bratislavských múzeí, aké sa návštevníkom súborne nepodarí v najbližších rokoch vidieť nikde inde na Slovensku. K výstave sú pripravené sprievodné podujatia, tvorené predovšetkým prednáškami, komentovanými prehliadkami a tvorivými dielňami na pôde SNM – Archeologického múzea, ako aj SNM – Prírodovedného múzea. Súčasťou výstavy sú aj zaujímavé sprievodné podujatia ako komentované prehliadky, workshopy či prednášky. Presný program nájdete TU.

Od Nílu k Dunaju. Pamiatky ríše faraónov. / Kam na výstavu

V Bratislave otvárajú vynovenú Slovenskú národnú galériu s dvojicou výstav

Slovenská národná galéria očakáva svojich návštevníkov v nedeľu 11. decembra od 10:00 hod. v nových sprístupnených priestoroch. Jednotlivé časti galerijného areálu na brehu Dunaja bude SNG pre verejnosť otvárať postupne. V priebehu nasledujúceho roka sprístupnia stále expozície, kinosálu, modernú knižnicu, stálu kaviareň a galerijné kníhkupectvo. Na návštevníkov v nedeľu čakajú okrem pop-up kaviarne, kníhkupectva Ex Libris čaká celodenný program i dve úvodné výstavy.

SNG / Prológ / Kam na výstavu

Novou budovou vás po prvýkrát prevedie výstava Prológ. 12 farieb reality. V dvanástich tematických výstavných situáciách uvidíte diela starého, moderného aj súčasného umenia zo zbierok SNG vo vzájomných dialógoch a  viac či menej prekvapivých vzťahoch.

Prečo (ume)nie?, / Kam na výstavu

Ďalšou novinkou bude interaktívna výstava Prečo (ume)nie?, v ktorej sa vám dostanú odpovede na najčastejšie otázky spojené s umením. Viac sa o pripravovanom celodennom programe dozviete TU.

Titiri Leutschovienses. Ľevocke bačove pomaly končí

Pomaly končiacou (31.12.2022) je výstava Titiri Leutschovienses/Ľevocke bačove v Spišskom múzeu, ktorá prezentuje levočské ovčiarstvo. Zaujímajú vás pracovné nástroje, tradičný odev ovčiarov, ich obyčajová kultúra, povery a mágia, či hudobný a tanečný folklór ovčiarstva na strednom Spiši? Ak áno, výstava vám dá na to všetko odpoveď prostredníctvom vystavených zbierkových predmetov, fotografií, sprievodných textov a audio a video materiálov.

Titiri Leutschovienses/Ľevocke bačove / Kam na výstavu

V hlavnej úlohe: Vianoce

Pozrieme sa aj na výstavy s vianočnou tematikou. Prezentujú život šľachty či krásne zbierky betlehemov.

Článok pokračuje pod reklamou
Advent s hudbou a poéziou ŠFK

Čarovný betlehem v Kežmarku

Múzeum v Kežmarku pozýva na výstavu V Betleheme novina počas celého decembra zostavenú z výberu z tvorby Márie Hanúskovej.  V tomto múzeu si môžete pozrieť tiež výstavu keramických betlehemov a pohľadníc s vianočnou tematikou.

V Betleheme novina / Kam na výstavu

Od Ondreja do Troch kráľov v Kysuckom múzeu Čadca

Advent a Vianoce sú najzaujímavejším obdobím roka. Výstava Kysuckého múzea v Čadci, Od Ondreja do Troch kráľov predstavuje výber zaujímavých ľudových zvykov a  koledovania. Ak sa túto výstavu rozhodnete navštíviť, čaká vás aj ukážka štedrovečerného stola či vianočný stromček a betlehemy zo zbierok tohto múzea. Výstavu si môžete prezrieť do 29.1.2023.

Od Ondreja do troch Kráľov / Kam na výstavu v Čadci

Vianoce na zámku princeznej Fantaghiró

Priestory Bojnického zámku navštívi, ako sme avizovali, nielen Mikuláš so svojím tradičným sprievodom. Opäť sa priestory zámku zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. Vianoce na zámku určite očaria vaše zmysly a spoznáte vône, chute a zvyky šľachtických Vianoc. Na Bojnickom zámku vám to umožnia od 14.12. 2022 do 8.1.2023 v čase od 10:00 – 15:00 hod., kedy budú aj lektorované prehliadky vianočne vyzdobeným zámkom. Poodkryjete závoj nad aristokratickými Vianocami. Nahliadnete k vianočnému stolu posledného bojnického grófa Jána Pálfiho, ale aj Matúša Čáka Trenčianskeho či Jána Korvína. Spoznáte atmosféru príprav štedrovečerného stolovania u Thurzovcov. 

Mikuláš 2022 / Bojnický zámok

Ak vás zaujíma v akej spoločnosti trávili vianočné sviatky Pálfiovci, tak Bojnicky zámok je tá najpovolanejšia adresa. Okrem  vianočných stromčekov, dobových dekorácií doplnia priestory zámku aj štylizované ukážky stolovania. Ale pozor: v dňoch  24., 25.12.2022 a 1.1.2023 bude múzeum pre verejnosť uzatvorené.

Bojnice / Vianoce / Kam na výstavu / Duch Vianoc / výstava

Z klenotnice kultúrneho dedičstva v Ponitrianskom múzeu

Ponitrianske múzeum  v Nitre v pred adventnom čase sprístupnilo výstavu Z klenotnice kultúrneho dedičstva – Slovenský Betlehem. Slávna scéna narodenia Ježiša Krista v Betleheme je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych i výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach.  Vystavené  drevené a keramické betlehemy sú hlavne z okolia Nitry, Topoľčian a Novej Bane. Výstava predstavuje rezbárske diela Štefana Doskoča zo Zlatna, Štefana Trnku a Miroslava Mišíka z Novej Bane, Jozefa Halma z Bošian a iných. No môžete na nej obdivovať aj diela súčasných nitrianskych rezbárov. Patrí k nim aj drevený betlehem Štefana Réckeho, ktorý každoročne dominuje vianočnému mestečku na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Betlehem / Múzeum Nitra / Kam na výstavu

Reprezentatívny výber betlehemov v Historickom múzeum SNM

Výstava Pokoj ľuďom dobrej vôle predstavuje reprezentatívny výber  historických a ľudových betlehemov  od 18. po koniec 20. storočia z územia Slovenska,  Česka a Rakúska. Dopĺňajú ich maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou. Výstavu pre verejnosť sprístupnia od 25. 11. 2022 na 2. poschodí Bratislavského hradu denne okrem utorka od 10.00 do 18.00 hod.  

Vianoce zažijete aj v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi v predvianočný čas pripravilo pre školy a verejnosť tradičné tvorivé dielne.  Z  ponuky sme vybrali akciu, ktorá sa uskutoční v piatok 9. 12. 2022 pod názvom Perníkový piatok. Keďže medovnikárstvo má v Prievidzi dlhú tradíciu, návštevníci nazrú do zaujímavej histórie medovníkov. A vďaka vlastnoručne vyrobeným a vyzdobeným voňavým perníkom spoznajú unikátne cesto i jeho rôzne podoby.

Článok pokračuje pod reklamou
Romeo a Júlia

Kam na výstavu? Rok vo zvykoch slovenského ľudu

Výstavu Rok vo zvykoch slovenského ľudu nájdete v Pohronskom múzeu v Novej Bani. Návštevníkom približuje návštevníkom zvyky, ktoré sprevádzali sviatky a slávnosti akými sú Fašiangy, Vítanie jari, Dožinky, Mikuláš či koledovanie Betlehemcov. Na Slovensku sa tradičné spôsoby maskovania i masiek zachovali vo zvykoch a hrách viazaných hlavne na obdobie zimného slnovratu. Ich primárnym cieľom bolo zaručiť hospodársky úspech, osobné šťastie a ochranu pred škodlivými silami. Zo zimného obdobia to boli obchôdzky masiek na Luciu a na Mikuláša. Vďaka rekvizite „vianočného hada“ múzeum približuje návštevníkom aj typickú novobanskú obchôdzkovú hru Adam a Eva v raji, a samozrejme ešte viac zvykov a tradícií. Výstava potrvá do 23.1.2023.

Rok vo zvykoch / Kam na výstavu

Odporúčame dvojicu zaujímavých tipov v Múzeu židovskej kultúry

December nie je len o Vianociach. V tomto čase sa svätí aj Chanuka. V Múzeu židovskej kultúry SNM v Bratislave sa 18.12.2022 o 15:00 hod. podujatie Chanuka v múzeu. Je určené deťom a ich rodičom. Pútavou formou sa dozvedia o slávení Sviatku svetiel – Chanuke. V tomto istom múzeu pokračuje aj mimoriadne atraktívna výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet.  Prináša jedenásť silných a inšpiratívnych príbehov žien židovského pôvodu. Výstava, ako sme o nej už písali, prezentuje inšpiratívne ženské osobnosti židovského pôvodu. Všetky sú späté s územím dnešného Slovenska. Narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod – a ich pôsobenie malo medzinárodný dosah.

Ženy, ktoré ovplyvnili svet / SNM - Múzeum židovskej kultúry
Ženy, ktoré ovplyvnili svet. Zdroj: Michal Budaj / SNM - Múzeum židovskej kultúry

Svet poľský a židovský rezonuje v Seredi

Múzeum holokaustu v Seredi sprístupnilo 25.11.2022 v spolupráci s Múzeom varšavského geta výstavu Každý tretí. Výstava archívnymi fotografiami  zachytáva každodenný život gheta počas holokaustu. Pred septembrom 1939, tvorili Židia asi tretinu populácie celej Varšavy. V jednom meste spolunažívali dva svety – poľský a židovský – líšili sa náboženstvom, oblečením, jazykom a zvykmi. Väčšina Židov bývala v oblasti ulíc Gęsia, Świętojerska a Nalewki. To bol dôvod nemeckých okupantov pre zriadenie uzavretej štvrte v tejto oblasti – najväčšieho geta v nacistami okupovanej Európe. Výstavu organizátori venovali židovskému obyvateľstvu Varšavy, ktorí tam žili. 

Tip pre mladých: výtvarná súťaž My, deti dneška o časoch vojny

Pre mladých vyhlásilo Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci so Združením Ester a Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku celoslovenskú súťaž s názvom MY, DETI DNEŠKA O ČASOCH VOJNY. Cieľom súťaže je zvýšiť povedomie mladej generácie o holokauste. Zapojiť sa do súťaže môžu žiaci 2. stupňa základných škôl a študenti stredných škôl. Ich úlohou je ľubovoľnou technikou vo formáte A2, A3 interpretovať holokaust vo výtvarných dielach. Súťažné práce treba poslať do 15. januára 2023 v obálke na adresu Múzeum holokaustu v Seredi, Kasárenská 1005, 926 01 Sereď s vyznačením Výtvarná súťaž. Viac informácií a prihlášku nájdete TU.

Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy na výstave

Múzeum mesta Bratislavy otvorilo v Apponyiho paláci novú, zaujímavú  výstavu Ľudia a mesto. Dejiny Bratislavy. Výstava zachytáva rôzne obdobia dejín Bratislavy a jej obyvateľov od stredoveku až po 90. roky 20. storočia. Tohtoročné výročie Bratislavy sme si pripomenuli aj my v článku Bratislava oslavuje. Mestom je už 730 rokov. Návštevníkom ponúka výstava prierez  nielen najvýznamnejšími, ktoré za sedem storočí mesto ovplyvnili. Prostredníctvom vizuálnych esejí pozostávajúcich z dobových fotografií vsadených do 3D priestoru bratislavských ulíc spoznáte urbanistickú štruktúru mesta.  Digitalizovaná mapa dunajskej delty ponúka zaujímavé informácie, ktoré ste o histórii Dunaja netušili. V časti venovanej obdobiu priemyselnej revolúcie a jej vplyvu na vývoj Bratislavy nájdete aj sériu portrétov – chromofotografií od konkrétneho bratislavského fotografa. No súčasťou sú aj viaceré konkrétne ľudské príbehy obyvateľov mesta. Výstavu uzatvára časť venovaná prierezu vývoja mestských privilégií doplnená o interaktívnu inštaláciu. Navštíviť ju môžete do 26.3.2023.

Ľudia a mesto / Kam na výstavu

K pocte architektovi

Kto by nepoznal architekta Dušana Jurkoviča a jeho realizované architektonické návrhy. Záhorské múzeum v Skalici sprístupnilo výstavu Dušan Jurkovič a Skalica. Výstava potrvá do 31. marca 2023. Výstava ponúka pohľad na Dušana Jurkoviča v menej známych súvislostiach a spojeniach s mestom Skalica. Známeho architekta predstavuje cez realizované stavby, z ktorých je Spolkový dom, dnes skalický Dom stavbou ikonickou. Okrem historických prvý raz prezentuje nábytok, navrhnutý Dušanom Jurkovičom pre zemského radu Františka Nedvědického v Brne.

Kysucké múzeum Čadca prináša aj hasičskú výstavu

Kysucké múzeum v Čadci sprístupnilo 20.11.2022 sprístupnilo aj výstavu Pod patronátom sv. Floriána. Výstava isto iste zaujme veľkých i malých hasičov. Tých ktorí sa tejto profesii venujú ale aj tých, ktorí o nej ešte zatiaľ iba snívajú. Hasičské uniformy, medaily, vyznamenania, historickú techniku a hasičské prúdnice, to všetko na výstave nájdete. Iste vás zaujmú a najmä vaše deti  tesáky, sekerky, hasičská šerpa baróna Armina Poppera či historická ručná striekačka a iné predmety z Hasičského múzea mesta Ostrava. Výstava Pod patronátom sv. Floriána je sprístupnená do 31. marca 2023.

Pod patronátom sv. Floriána / Kam na výstavu / Čadca

Kam na výstavu s deťmi v Bratislave?

Aj s deťmi vybehnite na výstavu. Z početnej ponuky aktivít Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA opäť pripomíname tri výstavy ANIMANIMALSCREAKS – UMENIE V HRE či TRESKY PLESKY, ktoré patrili k sprievodným podujatiam Festivalu Bienále animácie Bratislava, ako sme informovali TU . Zaujímajú vás ďalšie aktivity pre rodiny s deťmi, deti a detské kolektívy v BIBIANE? Decembrový program si môžete pozrieť TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: BIBIANA, Kysucké múzeum, Múzeum mesta Bratislavy, Múzeum v Kežmarku, Ponitrianske múzeum, Pohronské múzeum, Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Záhorské múzeum v Skalici

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-09 (mk) ***

2 thoughts on “Kam na výstavu počas posledného mesiaca roku 2022 (1. časť)

Comments are closed.

Bratislava pod lupou: poznáte historické fontány?
Architektúra Cestovanie Culture História News Odporúčame Reportáž Výtvarné umenie

Bratislava pod lupou: najkrajšie historické fontány

Seriál „Bratislava pod lupou“ štartuje pohľadom na historické fontány, ktoré nájdete na území MČ Bratislava-Staré Mesto. Poznáte tie najkrajšie?

Read More
Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia sa rozoznie hudbou zo strieborného plátna

Slovenská filharmónia pozýva návštevníkov už tento týždeň na mimoriadne koncerty svetoznámej filmovej hudby. Pozrite sa s nami, ktoré kúsky zaznejú,..

Read More
Divadlo Nová scéna
Divadlo News

Divadlo Nová scéna vyhlasuje konkurz do muzikálu Mojžiš

Divadlo Nová scéna hľadá talentovaných interpretov, ktorí na vysokej profesionálnej úrovni ovládajú spev, tanec a herectvo. Vyhlásil preto konkurz do spevácko-tanečnej company k pripravovanému muzikálu Mojžiš v réžii Patrika Vyskočila.

Read More
Translate »