Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncertné tipy (50/2022)

Kam za kultúrou - Koncerty 50/2022

Máme tu nový týždeň a s ním prichádzajú aj vaše-naše tipy na kultúrne podujatia, ktoré sa oplatí navštíviť. Pozrieme sa na koncerty i divadelné predstavenia. Tak teda: Kam za kultúrou v 50. kalendárny týždeň?

Aj teraz sme sa pozreli do programov divadiel, koncertných siení, múzeí a galérií či na ponuku vstupenkových portálov. Vybrali sme z nich opäť niekoľko tipov, ktoré potešia priaznivcov rôznych hudobných či dramatických žánrov. Odpoveď na známu otázku „Kam za kultúrou v 50. kalendárny týždeň?“ prinášame opäť v dvoch častiach. Táto časť prináša odpoveď na najzaujímavejšie koncerty či (pred)vianočné podujatia tohto týždňa (12. – 18.12.2022). Inšpirujte sa s nami! Práve začíname…

Košická Filka vo vianočnom šate

Adventné a vianočné koncerty majú v hudobnom kalendári roka už svoju tradíciou.  Okrem najpoprednejších orchestrov tie svoje ponúkajú aj rôzne hudobné zoskupenia či sólisti. Naše putovanie dnes začíname na východnom Slovensku. Štátna filharmónia Košice sa, ako sme Vás informovali, do vianočného šatu zaodiala už začiatkom decembra. 

Článok pokračuje pod reklamou
1. Vianočný koncert ŠFK 2022

Po koncerte s názvom Vianoce vo filme, tento týždeň pozýva košická Filka do Domu umenia na dvojicu Vianočných koncertov (ten tretí bude takto o týždeň v pondelok 19.12.2022). Sčasti budú mať prvý a druhý Vianočný koncert podobný program, ten tretí bude celkom kopírovať program druhého. Pod vedením dirigenta Maroša Potokára sa predstaví orchester ŠFK, Zbor sv. Cecílie, Košický spevácky zbor učiteľov a špičkoví česko-slovenskí sólisti – Eva Hornyáková, Markéta Cukrová, Peter Berger a Peter Mikuláš.

Trojica vianočných koncertov s rôznymi dvomi dramaturgiami

Článok pokračuje pod reklamou
2. Vianočný koncert ŠFK

Na prvom Vianočnom koncerte, ktorý sa uskutoční 15.12.2022 o 19:00 hod., zaznejú Dvořákove Biblické písně op. 99, Hudba sfér pre sláčikový orchester od Oldřich Hemerku a Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Druhý Vianočný koncert sa koná v nedeľu 18. decembra 2022 o 19:00 taktiež v Dome umenia. Namiesto Dvořákovho a Hemerkovho diela uvedú inú dvojicu diel. Od Josepha Haydna, ktorý tento rok „oslavuje“ 290 rokov, to bude Koncert pre husle a orchester A dur. V sólovom husľovom parte vystúpi český virtuóz Jiří Vodička. Návštevníci si zároveň vypočujú aj Suitu pre orchester č. 3 D dur od Johanna Sebastiana Bacha.

Koncerty s duchom Vianoc aj v Žiline

Príjemnú (pred)vianočnú náladu navodia aj tradičné vianočné koncerty so Štátnym komorným orchestrom Žilina, ktorý ich prináša i tento rok. Po dvoch pandemických rokoch, kedy ich publikum mohlo sledovať prostredníctvom streamov (ten minuloročný si môžete pripomenúť TU), tú pravú sviatočnú náladu zažijete opäť naživo na vlastnej koži. Príležitostí na to s vianočným ŠKO Žilina máte, našťastie, trochu viac. Vianočnou náladou sa v Dome umenia Fatra môžete nechať okúzliť počas piatich koncertných večerov (15., 16., 17., 18. a 19.12.2022). Dramaturgia aj teraz ponúka množstvo krásnych vianočných melódií pod taktovkou obľúbeného britského dirigenta Simona Chalka. Nebude chýbať ani Žilinský miešaný zbor so svojím zbormajstrom Štefanom Sedlickým.

ŠKO / Vianočný koncert 2021 / Simon Chalk
Vianočný koncert ŠKO Žilina v roku 2021 bol online. Zdroj: ŠKO Žilina

Na publikum čaká pravý vianočný repertoár

Na úvod večera zaznie Air zo Suity D dur BWV 1068 od velikána Johanna Sebastiana Bacha. Program pokračuje Vianočným concerto grosso g mol op. 6/8 mága Arcangela Corelliho, bez ktorého by barokové Vianoce ani Vianocami neboli. Tešiť sa môžete aj na Hobojový koncert c mol Alessandra Marcella, v ktorom sa ako sólista predstaví 1. hobojista ŠKO, Mário Šebeň. Po ňom patrí v dramaturgii Vianočných koncertov ŠKO Žilina miesto aj Lepoldovi Mozartovi. Uvedú časti Intrada a Jazda na saniach z Hudobnej sánkovačky Leopolda Mozarta. Nebude chýbať ani Modlitba Desdemony z Verdiho opery Otello v podaní sopranistky Daniely Juhásovej, či slávny zbor Židov „Va pensiero“ z ďalšej Verdiho opery – Nabucco. Ďalšími bodmi programu sú aj Jazda na saniach Leroya Andersona či nádherné dielo Césara Francka hymnicky oslavujúce Eucharistiu Panis angelicus (Anjelský chlieb).

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

A znieť budú aj koledy

ŠKO Žilina pod taktovkou Simona Chalka prítomným ponúknu aj Vianočné oratórium – zbor Quare fremuerant gentes od Camille Saint-Saënsa. Bodkou programu budú tradičné koledy v aranžmáne Adriana Harvana ako Búvaj dieťa, O chýr preblahý či Narodil sa Kristus pán.

TOP tip na koncert: Sviatočnú atmosféru navodí spojenie hudby a poézie

Tú pravú vianočnú náladu navodí saj tretnutie hudby s literatúrou Vianočná koleda. Podujatie sa uskutoční v sobotu 17.12.2022 od 18:00 hod. v Budmerickom kaštieli. Kaštieľ v Budmericiach, dýchajúci romantikou zámkov na Loire sa oblečie do vianočnej atmosféry. Predčasné Vianoce prinesú milovníkom umenia nielen debaty s poprednými slovenskými spisovateľmi či autorské čítania. Okrem slovenských spisovateľov Veroniky Šikulovej, Iris Kopcsayovej, Ľubomíra Dobrovodu, Ľubomíra Feldeka, Pišta Vandala ChrappuSilvestra Lavríka svoj priestor dostane aj hudba. O hudobný zážitok sa postará komorné klarinetové kvarteto Aurum Quartet. V jeho podaní sa môžete tešiť na známe i menej známe vianočné melódie v netradičných aranžmánoch. Okrem nich vystúpi aj sopranistka Veronika Čambalová v sprievode Kataríny Pokojnej.

Článok pokračuje pod reklamou
22 Musica Bratislavensis

ODPORÚČAME: Nedeľa so starou hudbou vo vianočnej nálade

Štvrtá adventná nedeľa (18.12.2022) patrí o 18:00 hod. v Bratislave výnimočnému stretnutiu so starou hudbou. Súbor starej hudby Musica Aeterna v krásnom Zichyho paláci uzavrie komorný cyklus 22 Musica Bratislavensis. Ponúkne hudbu z Telemannovej najznámejšej zbierky Tafelmusik, Händlovu Vodnú hudbu, hrávanú panovníkovi pri člnkovaní, Muffatovu inštrumentálnu hudbu poznačenú francúzsko-talianskym štýlom a Vivaldim geniálne zhudobnenú kompozíciu žalmu, plnú talianskeho slnka i paródiou na dedinskú muziku, či krehkou, takmer rokovou Glóriou a brilantným tokom hudobného labyrintu v záverečnom Amen. Na koncert Vianoce s nami sa predstaví Musica Aeterna pod vedením umeleckého vedúceho Petra Zajíčka so sólistami – sopranistkou Martinou Masarykovou a flautistkami Radkou Kubínovou a Martinou Mestickou.

Musica Aeterna / Vianoce s nami / Kam za kultúrou / koncerty
Sólistkou vianočného koncertu súboru Musica Aeterna v Zichyho paláci 18.12.2022 o 18:00 bude skvelá sopranistka Martina Masaryková. Zdroj: Musica Aeterna

Vianočné koncerty ovládnu aj Redutu

Vianočná bude koncom tohto týždňa aj Slovenská filharmónia. Hoci svoje vianočné koncerty nasadila najmä na týždeň po 4. vianočnej nedeli, verejnú generálku a prvý vianočný koncert ponúka už v nedeľu 18. decembra 2022. Na návštevníkov čakajú tradičné koledy a obľúbené skladby od autorov komponujúcich naprieč štýlmi. Predstaví sa na nich orchester Slovenskej filharmónie pod taktovkou vynikajúceho slovenského dirigenta a čo mnohí z vás možno ani netušíte aj skvelého fotografa Rastislava Štúra.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Okrem nich sa predstaví pod vedením dirigentky, zakladateľky i manažérky Magdalény Rovňákovej a zbormajstra Gabriela Rovňáka ml. aj Bratislavský chlapčenský zbor, ktorý úspešne koncertuje doma i v zahraničí, no i účinkuje a nahráva pre televíziu a film. Sólistkou vianočných koncertov Slovenskej filharmónie bude sopranistka Jana Juríčková.

Vianočné koncerty SF / Vianoce v Redute

Aká bude vianočná koncertná nádielka v Redute?

Prezradíme čo-to aj z programu z aktuálnej edície tradičných vianočných koncertov v Slovenskej filharmónie. Na úvod večera to bude Vianočná predohra Ottu Nicolaja, suita z opery Snehulienka Nikolaja Rimského-Korsakova, Kvetinový valčík z tradične vianočného Čajkovského baletu Luskáčik. Vypočujete si aj Adagio z baletu Rajmonda Alexandra Glazunova či Deliusva Jazda saní. Zastúpenie bude mať aj tvorba slovenských skladateľov. Od Ľubice Čekovskej to bude Silent Waltz. V premiére zaznie Musica pastoralis pre mužský zbor, detský zbor a orchester od Ľuboša Bernátha. Priestor dostanú aj koledy v úprave Zdeňka Macháčka či tradičná a neopomenuteľná koleda všetkých čias Tichá noc.

Vianočná nálada ovládne aj divadlá

V programe Opery SND a Opery ŠDKE sme našli aj tri koncertné tipy. Mladí vokálni umelci – frekventanti Operného štúdia SND sa predstavia na svojom Vianočnom koncerte v sobotu 17.12.2022. Jeho program sa sústredí na repertoár českej opernej tvorby 19. a 20. storočia. Zaznejú árie, duety i scény z diel hudobných skladateľov ako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák či Leoš Janáček.

SND
Nová budova SND. Foto: SND
Peter Valentovič
Peter Valentovič. Zdroj: MHF Český Krumlov

Advent v košickej Opere s ukrajinskými hosťami i s domácimi sólistami

V ten istý deň, ale tentoraz v Košiciach, sa uskutoční Adventný koncert Petra Valentoviča a jeho priateľov. Opera Štátneho divadla Košice pripravuje pre svojich návštevníkov koncert najznámejších a najpopulárnejších piesní, ktoré dýchajú vášňou a talianskym temperamentom. Zaznejú v podaní obľúbeného domáceho tenoristu Jaroslava Dvorského, hosťujúceho barytonistu Ludovika Kendiho a koncertného majstra orchestra Opery ŠDKE Petra Michalíka. A to všetko pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča, známeho našim čitateľom aj z talentovej súťaže Virtuózi V4+.

Vianočná nálada ovládne košickú Operu aj v 4. adventnú nedeľu. Adventno-vianočný galakoncert navodí sviatočnú náladu a prinesie výber nezabudnuteľných melódií, svetových hitov v podaní operných umelcov a hostí. Účinkujú sólisti Opery ŠDKE, Chlapčenský zbor Mukačevskej zborovej školy z Ukrajiny, umelecký vedúci a dirigent zboru Volodymyr Volontyr, orchester Opery ŠDKE a dirigent Igor Dohovič.

Tipy na koncerty aj iných žánrov

Medzi našimi čitateľmi sú aj fanušíkovia iných hudobných žánrov. Začíname tipom s legendou slovenského jazzu. Tento týždeň sa môžeme tešiť na ďalší koncert z tour legendárneho  Petra Lipu. Spolu so svojim bandom na koncerte Peter Lipa & Band opäť ponúkne to najlepšie pre svojich fanúšikov. Nebudú chýbať hity ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita či Maturantky.

Samozrejmosťou sú nielen evergreeny či bluesové songy, alebo aj úplne novinky ako napríklad čerstvá Niekde som čítal. Je sa na čo tešiť. Najbližšie už v utorok 13.12.2022 v piešťanskom Kine Fontána.

Pocta Hane Hegerovej

Ďalším z našich tipov je aj Vianočný koncert šansónov Hany Hegerovej, ktorý je poctou úžasnej speváčke. Nesie názor po snáď jedinej vianočnej piesni, ktorú Hana Hegerová interpretovala, a ktorá sa volá Co je toho příčinou. Na programe je taktiež v utorok 13.12.2022. Práve Žilina bola mesto, kde nielen odštartovala svoju umeleckú kariéru, ale aj kde sa často vracala a spievala. Na koncerte v Mestskom divadle Žilina zaznejú známe aj menej známe skladby z jej repertoáru v podaní Jeleny Horváthovej-Tichavskej a v hudobnom sprievode Petra Vaňoučka, Dušana Vrúbela, Petra Sandanusa, Katky Kaškovej, Slava Glosa, Matúša Dobeša a Juraja Vrúbela.

Návrat kráľovnej popmusic

Neboli by sme to my, ak by sme nemysleli aj na priaznivcov iných hudobných žánrov. Jedným z najatraktívnejších je iste príležitosť stráviť nezabudnuteľný umelecký zážitok s kráľovnou slovenskej popmusic a jej priateľmi. Na slovenské pódia sa už 18. decembra 2022 vracia prvá dáma slovenskej popmusic. Plavovlasá speváčka, ktorá už na prvé počutie každého zaujme krásne zachrípnutým, kovovo sfarbeným hlasom, Marika Gombitová uvedie svoje najúspešnejšie skladby. Počas koncertov sa na pódiu objavia aj vzácni hosti. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Vianočné koncerty prináša aj FRAGILE, Lucie Bílá či Jozef Hollý

Vianoce a hudba k sebe patria, to je vec istá. Práve na to stavili aj ďalší slovenskí hudobníci. Sériu vianočných koncertov sľubuje aj obľúbený slovenský klavirista a spevák Jozef Hollý. So svojou Vianočnou Piano Show tento týždeň postupne ovládne Nové Zámky (12.12.2022), Martin (17.12.2022) či Bratislavu (18. a 28.12.2022). Zaznejú krásne filmové melódie, klasické diela hudobných velikánov a samozrejme tie najkrajšie vianočné skladby v autorských aranžmánoch Jozefa Hollého.

Známe vianočné melódie zaznejú aj v podaní slovenskej vokálnej skupiny FRAGILE pod vedením Braňa Kostku. Vianočnú náladu zažijete na ich koncertoch počas aktuálneho týždňa v Bratislave (12. a 14.12.2022), ale aj v neďalekej obci Tomášov (15.12.2022) a ovládne aj Banskú Bystricu (16. a 17.12.2022).  

Sviatočnú atmosféru iste navodia aj koncerty zlatej slávice Lucie Bílej. Aj počas tohto týždňa sa vydáva na koncertné turné Bílé Vánoce Lucie Bílé. Sprevádzať ju bude Orchester a zbor Petra Maláska, ktorý sa predstaví aj v úlohe klaviristu. Spoluúčinkovať bude aj Český chlapčenský zbor BONI PUERI. Tento týždeň sa na jej vianočne ladenú hudobnú nádielku môžete tešiť už v piatok 16.12.2022 v bratislavskej NTC Bratislava a v sobotu 17.12.2022 aj v Partizánskom.

Za mladými talentami na Modrý Kameň

Skvelé tipy na vianočné podujatia? Nájdete aj v článku Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch. Malí hudobníci navodia Vianoce na hrade Modrý Kameň. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek pozýva 16.12.2022 na Adventný koncert detí z miestnych umeleckých škôl. Účinkovať na ňom budú žiaci a pedagógovia Súkromnej základnej umeleckej školySúkromného konzervatória PinkHarmony zo Zvolena, detský spevácky zbor Superar Slovakia z Veľkého Krtíša a žiaci Základnej školy A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši pod vedením Mgr. Izabely Bayerovej, DiS.art. Hosťom programu bude Mgr. art. Ivana Chrapková, ArtD. 

Veríme, že sme vás inšpirovali. Rozsiahlu ponuku tohto týždňových divadelných tipov nájdete v ich aktuálnom prehľade. Kam na výstavu sa dozviete TU.

 

Foto:  Musica Aeterna, ŠKO Žilina, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo

Zdroj: Aurum Quartet, Musica Aeterna Bratislava, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, SNM – Hrad Modrý Kameň, Mestské divadlo Žilina, Slovenské národné divadlo, Štátne divadlo Košice Ticketportal

One thought on “Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncertné tipy (50/2022)”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »